توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505615
رنجبرزاده: دعوا بر سر ۶ رای خط‌ خورده بود!
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۷
عضو هیأت رئیسه مجلس با تشریح روند درخواست بازشماری آرای وزرای پیشنهادی ارتباطات و نیرو از سوی فراکسیون امید مجلس، گفت: آقایان نجفی و فتحی سه‌شنبه قبل در جریان بازشماری آرا گفتند اگر هر 6 مورد رأی باطله بیطرف را درست تلقی کنیم، باز هم بیطرف رأی نمی‌آورد.

به گزارش فارس، اکبر رنجبرزاده نماینده مردم اسدآباد و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به برخی حواشی مطرح شده از سوی فراکسیون امید درباره تعداد آرای بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو، اظهار داشت: جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی روز یکشنبه هفته گذشته 29 مردادماه برگزار و تعداد آرای وزرای پیشنهادی اعلام شد.
 
وی افزود: در مورد تعداد آرای آقای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی که روز یکشنبه تعداد آرای موافق 188 اعلام شد اما روز سه‌شنبه این تعداد 10 رأی افزایش یافت و 198 رأی موافق اعلام شد، باید بگویم شمارش آرای آقای آخوندی از همان ابتدا هیچ‌گونه اشکال و ایرادی نداشته است اما در برگه‌ای که تعداد نوشته شده بود اشتباهاً به جای عدد 198 برای آرای موافق، تعداد 188 رأی موافق نوشته شده بود، به این معنا که در انتقال تعداد آراء از برگه اول به برگه دوم تعداد متفاوت نوشته شده بود، وگرنه از همان ابتدا شمارش آرا صحیح انجام شده بود.
 
رنجبرزاده تصریح کرد: زمانی که هیأت رئیسه مجلس به این موضوع برخورد کرد، شرعاً و قانوناً باید آن را اعلام می‌کرد که انجام شد، چرا که ما متوجه شدیم مجموع تعداد آرای موافق، مخالف، ممتنع و باطله آقای آخوندی کمتر از کل تعداد آرای مأخوذه که 288 رأی بوده، است.
 
وی تأکید کرد: پس از این اتفاق، حدود 7 الی 8 نفر از اعضای فراکسیون امید روز سه‌شنبه نزد آقای پزشکیان که در غیاب آقای لاریجانی ریاست صحن علنی را بر عهده داشت، آمدند و اعتراض کردند و درخواست بازشماری آرای آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو را دادند، آنان معتقد بودند که آقای جهرمی رأی نمی‌آورد و شاید تعداد آرای موافق وی کمتر از تعداد اعلام شده است، چرا که تعداد آرای وی خیلی بالا نبود و لب مرز بود.
 
این عضو هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه آقای پزشکیان آن روز قبول کرد بازشماری آرا انجام شود، گفت: در روز یکشنبه که رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی انجام شد، 6 میز پشت جایگاه هیأت رئیسه برای شمارش آرای نمایندگان تعبیه شده بود، یعنی هر میز برای شمارش آرای حدود 3 وزیر پیشنهادی در نظر گرفته شده بود؛ سر هر میز هم یک نماینده به عنوان ناظر از فراکسیون امید، یک نماینده به عنوان ناظر از فراکسیون مستقلین و یک نماینده هم به عنوان ناظر از فراکسیون نمایندگان ولایی حضور داشتند، همچنین سر هر میز یک نفر کارمند مجلس حضور داشت، بنابراین 24 نفر ناظر، حاضر، عادل و صادق سر میزها حضور داشتند؛ از طرفی اعضای هیأت رئیسه مجلس نیز به صورت سیار سر هر 6 میز نظارت داشتند.
 
رنجبرزاده متذکر شد: آن روز هیچ کدام از این آقایان اعتراضی به روند شمارش آرا و تعداد آرا نداشتند و ابهامی را اعلام نکردند، همه توافق و نظرشان این بود که همین آرای اعلامی درست است، هر 4 نفر ناظر در هر میز این تعداد آرا را پذیرفتند.
 
وی ادامه داد: پس از اتفاقی که برای تعداد آرای موافق آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی پیش آمد که البته آن هم مربوط به شمارش آرای وی نبود بلکه در نگارش عدد تعداد آرای موافق آخوندی اشتباهاً به جای عدد 198، عدد 188 نوشته شده بود، به همین دلیل برخی از اعضای فراکسیون امید تشکیک کردند که ممکن است برای آرای وزرای ارتباطات و نیرو هم مشکلی وجود داشته باشد، رئیس جلسه علنی روز سه‌شنبه هفته گذشته نیز به آنان احترام گذاشت و با بازشماری آرا موافقت کرد.
 
این عضو هیأت رئیسه مجلس تأکید کرد: همان روز آقایان عبدالرضا هاشم‌زایی، محمدجواد فتحی و محمدرضا نجفی نمایندگان تهران و عضو فراکسیون امید مجلس به عنوان نمایندگان این فراکسیون آرای 2 وزیر ارتباطات و نیرو را بازشماری کردند، البته آقای هاشم‌زایی اواسط شمارش آرا رفتند.
 
وی با بیان اینکه نمایندگان فراکسیون امید خودشان تعداد آرای وزرای پیشنهادی مذکور را شمارش می‌کردند و ما هم به عنوان عضو هیأت رئیسه مجلس فقط نظارت می‌کردیم، تصریح کرد: در این بازشماری آرا، تعداد آرای آقای آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همان عدد 152 بود، اما از نگاه این نمایندگان فراکسیون امید گفته می‌شد یک رأی باطله آقای آذری‌جهرمی را موافق هم تلقی و تعداد آرای موافق وی را 153 اعلام کرد، اما به هر حال ملاک برای هیأت رئیسه مجلس همان تیم قبلی شمارش آراء است.
 
رنجبرزاده عنوان کرد: در بازشماری آرای آقای بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو نتیجه به این صورت شد که 132 رأی مخالف بدون خدشه و 131 مورد رأی موافق بدون خدشه و خط‌خوردگی وجود داشت، 2 رأی خط خورده را تیم قبلی شمارش آرا «موافق» تلقی کرده و گفته بودند خدشه آن بیشتر به سمت موافق تلقی می‌شود؛ بحث سر 6 مورد رأی بود، که چندین بار نوشته بودند و خط زده بودند، هیأت رئیسه مجلس در برگه‌های رأی تایپ کرده بود «نماینده محترم، چنانچه خط خورده باشد، با حروف فارسی بنویسید موافق صحیح است یا مخالف صحیح است»؛ که هیچ کدام از آن 6 مورد رأی ننوشته بودند، بنابراین تیم ابتدایی شمارش آراء نظرشان این بوده که آرا باطل شده تلقی شود، موضوع همان 6 مورد رأی است، آقایان نجفی و فتحی هم همان روز سه‌شنبه هفته گذشته در جریان بازشماری آرا گفتند اگر هر 6 مورد را باز هم درست تلقی کنیم، باز هم آقای بیطرف رأی نمی‌آورد، سپس آرا جمع‌آوری و در پاکت گذاشته شد.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: هر 3 نماینده فراکسیون امید همان روز سه‌شنبه هفته گذشته اعلام کردند اگر همه این 6 مورد رأی خط خورده را صحیح هم تلقی کنیم و مخدوش به حساب نیاوریم، باز هم آقای بیطرف رأی نیاورده است؛ دیگر ما نمی‌دانیم برخی از نمایندگان مجلس مجدداً این تشکیک را از کجا اعلام می‌کنند که ممکن است آقای بیطرف رأی بیاورد، برای ما هم جای سؤال دارد.
 
 
کلمات کلیدی : رنجبرزاده+بیطرف+رای اعتماد+بازشماری آرای بیطرف
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.