نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 469418
معدن گلستان، پلاسكويي ديگر
بخش تعاملی الف - ميرزا سعدين داورپناه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۷


احساسات بسیاری پیرامون حادثه پلاسکو تهییج شد و رييس جمهور هيات ويژه اي تعيين كرد تا گزارش ملي حادثه تنظيم شود بلکه با شناسايي مقصرين، احتمال تكرار حوادث تلخ در آينده كمتر شود.

رييس هيات ويژه گزارش ملي پلاسكو كه شخصيتي علمي و دانشگاهي است، در مصاحبه اي پس از تكميل گزارش توضيح داد:

«در گروه اول كه مسئوليت شديدتري دارند، بعد از مالك ساختمان و شهرداري، وزارت تعاون و كار و رفاه اجتماعي قرار دارد از آنجا كه تعداد قابل توجهي از واحدهاي ساختمان پلاسكو كارگاه شناخته شدند، مورد بازرسي وزارت كار قرار گرفته بودند اما به ايمني اين كارگاه ها بي توجهي شده بود چرا كه طبق ماده ١٠٥ قانون كار، چنانچه بازرس متوجه نواقص ايمني شد مي تواند كارگاه را تعطيل كند»
(روزنامه ايران ٢٩ فروردين ١٣٩٦ صفحه ١٦)

حادثه پلاسكو، حادثه اي حين انجام كار نبود و فداكاري آتشنشانان مانع از آن شد كه كارگران گرفتار آتش و ريزش پلاسكو شوند. اين واقعيات بستر ساز منافع كساني شد كه از حادثه پلاسكو براي تسويه حساب سياسي بهره برداشتند و در آن هياهوي متعصبانه، نقش بازرسي وزارت كار در تامين امنيت محيط كار به فراموشي تعمدي كشانده شد.  
اگر چه سال با «اشتغال و توليد» نامگذاري شده و در فضاي انتخاباتي وعده ها بر عدد و رقم ايجاد شغل تمركز دارند اما آنچه همچنان مورد غفلت قرار گرفته، تعهد به تامين امنيت محيط كار است. در اين غفلت و سرگرمي، ناگهان خبر انفجار در معدن زمستان يورت گلستان، ايران را عزادار معدنچيان كرد. باز هم اهمال در بازرسي امنيت محيط كار فاجعه آفريد.

از دولت كنوني كه براي پيشبرد كمپين تبليغاتي خود در اقدامي بي سابقه همه دستگاه ها را براي واكنش به هر سخن احتمالي نامزدهاي ديگر در آماده باش نگه داشته، انتظار رسيدگي به تقصير بازرسان وزارت كار نيست، نامزدهاي ديگر نيز گويي نمي پسندند كه طرح ايرادات وزارت كار را در  همزماني كشته شدن كارگران و رقابت هاي انتخاباتي مطرح كنند مبادا متهم به استفاده ابزاري از حادثه شوند!

اگر تجربه حادثه پلاسكو در هياهوي تسويه حساب هاي سياسي گم شد، امروز نيز بيم آن مي رود كه تجربه هزينه بالاي كوتاهي بازرسان دولتي در ميان همهمه انتخاباتي پنهان شود! اجراي دقيق قانون يك تكليف هميشه است، نبايد در انتظار حادثه اي ديگر نشست و باز با چشم گريان حسرت بي مسئوليتي و قانون گريزي ها را خورد.
مطالبه تامين امنيت محيط كار فارغ از رياست جمهوري اين و آن، كم اهميت تر از خواست عمومي ايجاد زمينه هاي اشتغال نيست.

اگر گرد و خاك جدل ميان حاميان اين گروه و آن محفل، پنهان گاه مسئوليت وزارت کار نمی شد و غوغاي پوچ از تمرکز بر تقصیر بازرسان دولتي جلوگیری نمی کرد، شاید اکنون ایمنی کارگاه دقیقتر بازرسی شده بود و حادثه معدن گلستان اتفاق نمی افتاد و معدنچيان نيز ...
افسوس!
 
 
کلمات کلیدی : ميرزا سعدين داورپناه
 
l
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۰۷:۴۵:۳۶
متاسفانه هیچ وقت ابعاد و تاثیر پلاسکو رو نداره چون در یک شهر کوچیکه و مردگان کارگران معدنن
و انگار از ابتدا نبودند زیرا اگر برای این دولت ارزش و اهمیت داشت چرا 6 ماه حقوق معوقه و بیمه اشان معلق است (4321087) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۰:۰۵:۰۴
چه ربطی به دولت داره
شرکت خصوصی بوده برادر من و احتمالا متعلق به یک نهاد !!! (4321461) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۷:۲۴:۰۶
مسیولیت کارفرما چه خصوصی چه دولتی به جای خود.
اینجا بحث قصور وزارت کار است.
دولت قانونا مسئول است، باز فرافکنی نکنید.
ربطی به این دولت و ان دولت ندارد، سیاسی بازی نکنید. (4322771) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۰۷:۵۰:۳۲
عزا عزاست امروز/روز عزاست امروز (4321102) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۰:۵۶:۱۶
• اين چه جوركشورداريه كه در نزديك به يكسال 4تا پيشامد ناگوار براي مردم پيش آمده دولت پس از آن با كلي خسارت به مردم فقط تماشاچي باشه !!! اينجور كشور داري را هر ...هم بلده فقط مانند مجسمه تماشاجي باشه و هيچ برنامه از پيش نوشته شده اي نباشه و چشم به راه باشيم كه چي براي ما پيش خواهد آمد!!! هنريك دولت با تدبير !!!!!!دراينه كه پيش از هر رخداد ناگوار براي مردمش از آن پيشگيري بكنه نه اينكه در مدت كمتر از يكسال برخورد قطار سمنان با آن همه كشته سيل آذربايجان با آنهمه كشته آتش سوزي پلاسكو با آنهمه كشته ريزش معدن آزادشهرگلستان با اينهمه كشته !!!!!!!كجا اين كارها با تدبير همخواني داره كه دولت نام خودش را گذاشته تدبير و اميد هم اميد مردم از دست رفته هم هيچ تدبيري ديده نميشه شما را به خدا براي مردم روشنگري بكنيد تا دوباره مردم گول حرفهاي اين دولت پير ناتوان در...نخورند!! (4321556) (alef-11)
 
بهار
Spain
۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۱:۳۰:۴۷
کاش این فاجعه هم در رسانه ها به اندازه از دست دادن آتش نشانان عزیز نمود پیدا میکرد.
کار در معدن آن هم با آن حقوق برای کارگران عزیز واقعا سخت است.

روحشان شاد. (4321631) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۳:۳۸:۱۶
بازرسی کار و ایمنی محیط کار با ادغام سامان برانداز 3 وزاتخانه عملا" در وزات کار حذف شده و وزارتخانه تبدیل وزات اشتغال و بهزیستی شده. (4321978) (alef-11)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۴:۱۱:۲۶
هر دو مورد برای ملت ایران به یک اندازه دردناک هس ولی نمیشود این دورا باهم مقایسه کرد ،معدن اساسا یک جای پر خطر هس که امکان ریزش،خفگی ،اتش سوزی،انفجار در ان محتمل هس ولی یک مجتمع تجاری اینگونه نیس،بهره برداری سیاسی از هر دو مورد هم کار ناصحیحی هس (4322105) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۲۱:۵۲:۱۶
آفرین به غیرت معدنچیان
بعضی مقامات زبان کارگران را نمی فهمند
کارگران هم از تکبر و ریا متنفرند و واکنش نشان می دهند (4323647) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۸ ۲۲:۴۴:۱۵
در ماده ۱۰۵ قانون کار تشخیص بازرس کار ملاک تعطیلی عنوان شده است و لذا در صورتی بازرس کار احتمال حادثه ندهد نمی توان قصوری متوجه ایشان دانست چراکه احتمال حادثه منجر به وقوع حادثه به سختی تعیین می گردد. (4327503) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته