توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477013
ابزارهای بنیادین فرهنگی برای توسعه
بخش تعاملی الف - حامد امانی*
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۷


شهر ورشو ( با لهجه­ی لهستانی وَرشاوا ) پایتخت کشور لهستان و ده­مین شهر بزرگ اتحادیه اروپا از لحاظ جمعیت در طی رویدادهای جنگ جهانی دوم بشدت آسیب دید و حدود 95 درصد شهر با خاک یکسان شد. بعد از جنگ و گذار از دوران استیلای کمونیستی در دهه­ های 1990 و 2000 میلادی با ارائه برنامه ­های جامع و منسجم توسعه همه ­جانبه از طرف مسئولان و مدیران بازسازی شده و به سرعت پیشرفت کرده است  و در حال حاضر جزء پیشرفته ­ترین، زبیاترین و سرزنده ­ترین شهرهای جهان در کنار دیگر شهرهای اروپاست.

اما سوال اینجاست که آیا صرفاً ارائه برنامه و طرح و CDS و اجرای کم و بیش آن باعث چنین توسعه ­ای آن هم در عرض تقریباً سه دهه شده است. اگر چنین است پس کلان­شهرهای کشورهای در حال توسعه مانند تهران و مشهد و .... که خیلی پیش­تر دارای طرح و برنامه بوده و چندان هم به صورت مستقیم متاثر از مخاطرات انسانی مانند جنگ نبوده­اند، باید توسعه یافته ­تر و سرزنده­تر باشند. اما در عمل چنین نیست.

ورشو صرفاً نمونه­ ای از صدها شهری است که زمانی از لحاظ توسعه و حیات شهری به مراتب از ضعیف­تر از شهرهای مانند تهران بوده ­اند. در آسیا از این دست می­ توان به شهرهای ژاپن و کره جنوبی و حتی ترکیه نیز اشاره کرد.

پس با این حساب نیرو محرکه­ ی توسعه و بهبود کیفیت زندگی آن شهرها چیست که ما از آن محرومیم.

از آنچه بیان شد روشن مى ‏شود كه سوای وجود برنامه ­ها و فاکتورهای ظاهری، مجموعه ­ای از عوامل بنیادین دیگری وجود دارند که نیرو محرکه­ ی توسعه شهرهای توسعه یافته به شمار می­ آیند. عواملی که جوامعی مانند ما علی­رغم داشتن بسیاری از زیرساخت­ ها و مبانی در بکارگیری آنها کوتاهی می­ کنند و همین مسئله باعث عقب افتادگی شده است. عمده این عوامل شامل:

عزم و اراده جدى بر تغيير و تلاش و فعاليت در جهت شناخت سنت ‏هاى و قوانين حاكم بر جهان و استفاده از علوم مدرن و امكاناتى است كه خداوند در اختيار بشر نهاده است.

انجام تغییرات اساسی در زمینه مبانی تفکر و اندیشه اجتماعی(رنسانس فكرى) و مبارزه با خرافات و عقايد موهوم رايج در بين مردم.

نهادینه کردن احترام به قوانین اجتماعی و حقوق مدنی تمامی افراد جامعه و پاسداری کردن از آن قوانین.

برپایی ساختار نظارتی دقیق و عاری فساد و رانت خواری و قانون گریزی جهت صیانت از قانون.

حفاظت جدی و مستمر از محیط زیست و پایش مداوم تمامی فعالیت های صنعتی و ... جهت هرگونه آسیب ­رسانی به محیط و انجام برنامه های مدون جهت بازیابی محیط زیست جانوری و گیاهی.

وجود فضای باز مدنی و رسانه ­ای و فعالیت سازمان­دهی شده رسانه ­های جمعی در راستای گسترش آگاهی و
آزادی.

آموزش منظم، مدون و مستمر مسائل و حقوق اجتماعی، شهرنشینی، و پاسداشت محیط زیست به کودکان و دانش آموزان در تمامی سطوح مدارس در قالب واحدهای تربیتی و پرورشی.

وجود برنامه ­های همه ­جانبه و مستمر جهت ایجاد حس خودباوری، تقویت روحیه وحدت­گرائی ملی، نفی شدید فردگرائی و مبارزه ریشه­ ای با رواج دروغ، کج ­رفتاری و عوام­فریبی.

مواردی که ذکر شد مجموعه عواملی اجتماعی و فرهنگی هستند که هر جامعه ­ای بخواهد راه پیشرفت و توسعه و رفاه فرهنگی و اقتصادی را بیابد ابتدا باید قبل از انجام هر برنامه توسعه­ ای سنگ بنای آن ها را در بین مردم و از همان کودکی بگذارد و در سطح جامعه نهادینه کند تا در نهایت نهاد اجتماع بتواند از نیروهای متعهد، قانون­مدار، با اخلاق و ماهر برخوردار شود.

فقط و صرفاً در این صورت است که شهرها و کشورها توسعه یافته و پیشرفت کرده ­اند و لاغیر.

*کارشناس ارشد برنامه ریزی محیطی
کلمات کلیدی : حامد امانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته