نظر منتشر شده
۴۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 322915
زنان بیکارترند یا مردان؟
بخش اقتصادی الف، 19 دی 94
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۹
نرخ بیکاری کلی در کشور ۱۰.۹ درصد گزارش شده که در این میان نرخ بیکاری مردان ۸.۹ درصد و نرخ بیکاری زنان ۲.۲ برابر مردان یعنی معادل ۱۹.۹ درصد گزارش شده است.

مرکز آمار در جدیدترین گزارش خود نرخ بیکاری تابستان سال ۹۴ را منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش نرخ بیکاری مردان در ۲۰ استان زیر ۱۰ درصد و تک رقمی است و نرخ بیکاری ۱۱ استان دیگر هم در محدوده ۱۰.۹ تا ۱۴.۸ درصد در نوسان است. اما این نسبت در مورد زنان قابل توجه است. تنها در یک استان آذربایجان شرقی نرخ بیکاری زنان تک رقمی و در ۳۰ استان دیگر نرخ بیکاری دو رقمی و بین ۱۱ تا ۳۱ درصد در نوسان است.

آنطور که اقتصادنیوز نوشته، این محاسبه مرکز آمار نشان می‌دهد در اکثر استان‌ها اختلاف زیادی میان نرخ بیکاری زنان و مردان وجود دارد و زنان بیکارتر از مردان هستند. سه استان کهگیلویه و بویر احمد، البرز و فارس دارای بالاترین نرخ بیکاری زنان هستند. نرخ بیکاری زنان در این استان‌ها به ترتیب ۳۱.۲، ۲۸.۴ و ۲۸.۳ درصد است. کمترین نرخ تورم هم مربوط به سه استان آذربایجان شرقی، خراسان شمالی و هرمزگان است که به ترتیب دارای نرخ بیکاری ۹.۹، ۱۰ و ۱۰.۷ درصد است.

بالاترین نرخ بیکاری مردان هم مربوط به سه استان چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه و خراسان رضوی است که دارای نرخ بیکاری ۱۴.۸، ۱۳.۲ و ۱۲.۱ درصد است. استان‌های دارای کمترین نرخ بیکاری هم عبارتند از کرمان (۴.۵ درصد)، خراسان جنوبی (۵.۶ درصد) و آذربایجان شرقی (۶ درصد).

اما نکته قابل توجه این است که پایین‌ترین نرخ بیکاری زنان که ۹.۹ درصد و مربوط به استان هرمزگان است دو برابر کمترین آماری محسوب می‌شود که از نرخ بیکاری مردان در استان کرمان گزارش شده است. به عبارتی کمترین نرخ بیکاری زنان دو برابر کمترین نرخ بیکاری مردان است.

در استان‌های دیگر هم این نسبت وجود دارد و در اکثر استان‌ها نرخ بیکاری زنان چندین برابر مردان است.

همچنین این گزارش نشان می‌دهد اختلاف میزان بیکاری در میان زنان و مردان دارای گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ ساله بسیار بیشتر است. به گزارش مرکز آمار نرخ بیکاری جوانان ۲۰ تا ۲۴ ساله ۲۷.۸ درصد گزارش شده است. بیکاری مردان این رده سنی ۲۲.۸ درصد و بیکاری در میان زنان این رده سنی دو برابر مردان و معادل ۴۹.۳ درصد گزارش شده است. یعنی از هر دو زنی که در رده سنی ۲۰ تا ۲۴ سال قرار دارد یک نفر بیکار است.
 
کلمات کلیدی : بیکاری
 
قرتاسي
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۳:۱۸:۳۸
زن كه داخل كشور ما حساب نمي شه اصلا (3450236) (alef-11)
 
ت.ن
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۴:۴۱:۳۰
خیلی بیجا کردی بهترین پزشکان متخصص و جراح که حتی جایزه های بین المللی را بردند در دنیا در ایران است خیلی از زنان صنعتگر موفق هستند که با کارآفرینی نه تنها خودشان بلکه بسیاری از مردان را در این کشور مشغول به کار کرده اند ضمنا اگر صبح ها ساعت 10 تقریبا شبکه افق را ببینی برنامه مادران سرزمین من دیگه ازاین حرفهای بی مورد نمی زنی بی مطالعه . (3450406) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۶:۵۶:۰۲
چرا یاد نمیگیریم که.با متانت و ادب هم میشود اعتراض کرد (3450700) (alef-3)
 
لادن
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۹:۳۸:۳۲
شما ناراحت نشو جواب داده شده مطابق نظر بالاست این که زنان اصلا در این کشور حساب نمی شوند هم دور از متانت است + خارج از واقعیت (3451023) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۷:۱۹:۴۱
البته فکر کنم منظورش از دید مسولینه و گرنه اینایی که شما فرمودید صحیح و بالاتر از آن چه کسی میتونه انکار کننده نقش مادری در زنان باشه و به اصطلاح هموطنمون اصلا حسابش نکنه!!! (3450762) (alef-3)
 
پرتو
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۷:۵۰:۳۷
دلایل شما کافی نیست.ضمنا شبکه افق به صدا وسیما تعلق دارد و بی طرف نیست. (3450824) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۹:۳۳:۲۹
افق به هر جا تعلق داشته باشه زنانی را که نشان میدهد مال همین کشور هستند وساکن همین جا هستند (3451014) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۲۰:۱۹:۱۱
احسنت (3451110) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۸ ۰۱:۲۵:۰۶
در قدرت پزشکان مرد ابرانی که شکی نیست ولی پزشک قوی زن حتی تو رشته اهداییشون یعنی زنان وجود نداره و هنوز باید به دکتر شمشیر ساز افتخار بکنیم.. (3451610) (alef-11)
 
ححححح
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۰:۱۸:۳۵
کی گفته حداقل اینه که دکتر زنان خودش درد زایمان رو کشیده درکت می کنه ..... (3453967) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۸ ۰۹:۰۳:۱۰
ساعت 10 شما دارید برنامه نگاه می کنید؟ مگه کار ندارید ؟ (3451766) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۰:۴۹:۲۱
زنان متخصص که سهله فیلسوف دنیا هم باشند تو کشور ما ارزش ندارند و مرد سالاری حاکمه واسه همین هست که نمیتونیم به توسعه برسیم یکی از شاخصهای توسعه در جهان میزان تحصیلات و اشتغازایی زنان هست که ممکنه فرصت تحصیل فراهم شده باشه ولی فرصت شغلی به هیچ وجه ....بقیه همه هیچ هیچ ...
اون خانومهایی هم که تو ادارات جذب شدن اگه بند پ ندارند سالهاست درجا میزنندو ارتقا ندارند حتی اگه مهمترین و اثربخشترین کارمند باشندمگه اینکه بند پ داشته باشند حتی اکه کارایی نداشته باشند
متاسفانه امیدوارم یه سازمان کشوری تشکیل بشه وواقعا باعرضه ها و اثربخشها رو سازماندهی کنه و به حقشون برسونه ایشاا... (3454070) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۳:۴۵:۱۵
معلومه بیکاری که ساعت 10 پای تلویزیونی. (3463956) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۳:۳۲:۴۴
بیکاری بیداد میکند.
سرطان شایع شده و ما نباید میوه هارو با پوست بخوریم چون با کود شیمیایی غیر مجاز ،پرورش یافته است.
هر 20 دقیقه 1 نفر در سانحه رانندگی کشته میشود یعنی بیشتر از تعدادی که در آمریکا با اسلحه به قتل میرسند!
برای گرفتن وام با سود 20% باید چند ضامن معتبر داشته باشیم .
پناهجويان ایرانی باید در کمپ های استرالیا و اروپا تحقیر شوند چون پاسپورت ایرانی ، اعتباری ندارد.
لبته ما با دانستن همه ی این موارد باید 3 تا بچه داشته باشیم چون ایران جای خوبی برای زندگی است!!!!!!
الف جان منتشر کن لطفا. (3450269) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۲۲:۳۷:۴۰
اینا چه ربطی داره به این خبر (3451354) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۳:۴۲:۰۹
در شرکت های خصوصی، آموزشگاه ها، مهدکودک ها و ... به زنان حقوق پایین میدن که دست کمی از بیکاری ندارد فقط جنبه سرگرمی دارد (3450280) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۳:۴۸:۴۹
آمار شما اشتباه است، میزان بیکاری را باید بر اساس نبود کار برای متقاضیان کار سنجید، وگرنه می‌شود برای کودکان هم بیکاری 100% رد کرد! (3450300) (alef-11)
 
افسانه
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۴:۴۷:۳۹
دوست عزیز
در همه جای دنیا از جمله ایران ، نرخ یا میزان بیکاری با تقسیم تعداد افراد بیکار در جستجوی کار ( که جدا ی از خانه داران ، دانش آموزان و دانشجویان و نیز سربازان و برخی گروههای کوچگ دیگر است ) بر کل فعالان (شامل شاغلان و بیکاران در جستجوی کار ) سنجیده می شود .بنا بر این ، موارد فوق که به نقل از مرکز آمار نقل شده است ؛ مبتنی بر موازین غلمی است .اما در عین حال ،نظر شما هم در آن در آن لحاظ شده است .با احترام (3450418) (alef-11)
 
مجتبی
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۴:۱۶:۰۹
قانون کار ایران و بیمه اجباری کپی ( آنهم ناقص و کاملا به سود کارگر شده )از بعضی کشورهای پیشرفته اروپایی است که ابدا مناسب گسترش اشتغال زایی و سرمایه گذاری در کشورهایی نظیر ایران نیست ( بعلاوه کارفرما باید در کشور دارای بیشترین تعطیلات حقوق بدهد )و مثلا در ایران کارگر حق دارد حتی در صورت انجام هر تخلفی و صدمه به کارفرما و ترک بدون اجازه کار فردا در جای دیگری سرکار رود ولی اگر کارفرما او را اخراج کند اداره کار بلافاصله کارفرما را جریمه می کند( در حالیکه در بیشتر کشورهای اروپایی رضایت کارفرمای قبلی شرط هر استخدامی است )، اشتغال زنان هم اغلب با رضایت به حقوق کمتر که آنهم خرج خود می کنند فقط باعث ضایع شدن حق مردان که عملا مسول اقتصاد خانواده اند میشوند . (3450347) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۴:۲۰:۱۶
یعنی خانم های خانه دار شاغل محسوب نمی شوند؟! (3450357) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۴:۵۰:۳۸
می‌شوند! این آمار با احتساب اشتغال زنان خانه دار است. (3450432) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۴:۵۳:۴۳
خانه داری جزء وظایف ذاتی زنان بوده و نمیتوان ان را شغل دانست . البته میتوانند با اجازه مردان در بیرون هم مشغول به کار گردند به شرطی که در وظایف اصلی انان خللی وارد نشود . (3450438) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۲۳:۰۶:۱۸
خانه داری نه وظیفه ذاتی زن هست، نه وظیفه شرعی، نه وظیفه قانونی، نه وظیفه انسانی! یک لطفی هست که بر شما مردان میکنند، دفعه آخرت باشه میگی وظیفه!!! (3451407) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۸ ۰۰:۲۱:۱۹
حتما !! ما فقط منتظر اذن مردها هستیم تا بیرون از خونه کار کنیم. مثلا خود من که استاد دانشگاهم (3451546) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۴:۴۵:۴۸
تمام این بحثهای پوچ و داستان سرایی ها پیرامون برابری زن و مرد دسیسه فمنیسم است و هدفی بجز تضعیف خانواده ندارد چون خانواده نخستین حلقه اجتماع است و قانون و سلسله مراتب بر آن حاکم است و این حرف که هر کس هر کاری میخواهد انجام دهد با روح قوانین اجتماعی در تضاد است (3457376) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۵:۵۴:۳۵
دوست عزیز در تمامی آمارهای بین المللی با نگرشی سوگیرانه ، کار زنان در خانه به حساب آورده نمی شود و علی رغم فعالیت سازمان های طرفدار خقوق زنان ، این اشکال هنوز پا برجاست .از این نظر زنان خانه دار ، اساسا بخشی از جمعیت غیر فعال محسوب می شوند نه جمعیت فعال (که شامل جمعیت شاغل و بیکار در جستجوی کار است ).بنا بر این ، آنها در این اطلاعات به حساب نیامده اند .با احترام (3450575) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۵:۵۷:۳۳
داشتم تلویزیون ژاپن رو نگاه میکردم. گفت برای یک شغل کارمند میخواستن . 125 نفر میخواستن 115 نفر متقاضی کار شدن. چقدر شبیه به ما!!!! (3450585) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۲۱:۲۴:۴۷
نگران نباش. ایران هم با این رشد منفی جمعیت چند وقت دیگه می‌شه مثل اونا. (3451223) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۶:۵۱:۱۴
این آمار با واقعیت جامعه هم خوانی ندارد (3450687) (alef-3)
 
حامد
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۷:۱۲:۱۰
با اهدای سلام...
حس بدی که نسبت به کار دارم این هست که بسیاری از خانم ها به هر علت که شده که برای حقیر محترم شمرده می شود، تن به انجام کارها با حقوق بسیار بسیار پایین می شوند که گاهی اوقات اصلا باور پذیر نیست اما متاسفانه واقعیت دارد که این عاملی شده است به عنوان معیار اول کارفرما قبل از توجه به مهارتهای موجود هر داوطلب شغلی، کما اینکه در شرکت‌های خصوصی این چنین وضعیتی را به وفور شاهد هستیم...
البته برخی کارفرمایان نیز به معیار دومی توجه می کنند که خداوند در ذات بانوان قرار داده و آقایون هیچ امتیازی در این زمینه در مصاحبه های شغلی نخواهند داشت.
فکر می کنم بیکاری در هر دو، بیداد میکند اما یافتن شغل و راضی ماندن از شغل با توجه به مشاهدات میدانی، در خانم ها بیشتر است و نیز اینکه در تعدیل نیروها، کمتر دچار این چالش می شوند.
با امید داشتن کاری با درآمدی حلال و بدون نیاز به پارتییییی... (3450747) (alef-11)
 
صمد
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۷:۱۸:۱۶
بیکاری کلی 10.9 درصد واقعی نیست. خیلی بیشتر از این هاست (3450759) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۷:۲۵:۵۴
چی بگیم (3450775) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۸:۴۵:۱۳
وقتی خانم نفقه می گیرد یعنی درامدی دارد. وقتی تمام هزینه های زندگی با مرد است و خانم کمکی نمی کند، چرا باید از کار بیرون خانمها دفاع کرد؟ (3450933) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۲۱:۴۲:۱۳
در امد تغریف دارد.نفقه درامد محسوب نمی شود.ضمنا فکر می کنید چند در صد زنان ایرانی نفقه می گیرند؟ (3451270) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۸ ۰۳:۰۷:۳۴
چون همه خانم ها نمیتوانند ازدواج کنند و خواستگار ندارند و تا اخر عمر مجبورند مجرد بمانند
چون برخی مردها انقدر درامد ندارند و زن هم باید کار کنذ تا هر دو بتوانند زندگی را بگردانند
چون برخی دخترهایی که شاغل نیستند و درامد ندارند برایشان خواستگار نمی آید (3451662) (alef-11)
 
زنبیل
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۰:۲۳:۵۷
خانم های کارمند رو برا درآمدشون گرفتم وگرنه به قول مادرشوهرم هلو فراوون بود که کنیزیمونو بکنه .....حالا فک کن 7 سال حقوقتو ریخته تو حلقوم شوهر رفته یه مجتمع خریده به نام خودش تا حرف هم بزنی میگه اگه حقوق تو نبود هم می تونستم بسازم .حقوقمون یکیه هااا (3453986) (alef-11)
 
سمیرا
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۲۰:۱۳:۲۰
به هرحال این واقعیت دنیاست که زنان توانمندیهاشون رو باور کردن و نمیشه انکارش کرد ،کمترین مزیت فعالیت اجتماعی اینه که می تونی به مشکلات جامعه زنان ،تخصصی و حرفه ای نگاه کنی و روش های حلش رو یاد بگیری.ضمن این که کسی جلوی فعالیت مردان رو نگرفته و در خیلی از ارگانها فقط مرد می گیرن ،منظر من فقط پول در آوردن هم نیست. (3451098) (alef-11)
 
سید مهدی
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۲۳:۳۶:۵۷
با تشکر از شما. سوال من این است که ملاک این آمار چیست؟ آیا زنان خانه دار که مشغول تربیت فرزندانشون هستند و وقت خود را به تحصیل یا مطالعه می گذرانند بی کار حساب می شوند؟!!! (3451462) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۸ ۰۷:۰۷:۲۱
اصلا کار کردن زنی که نیازی به کار نداره و یک شغل از مردها رو میگیره چه سودی به حال مملکت داره؟؟؟ (3451698) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۳:۵۲:۰۳
واقعا. (3463966) (alef-11)
 
قرتاسی
۱۳۹۴-۱۰-۱۸ ۱۰:۳۹:۱۸
بنده قرتاسی هستم يه معذرت خواهی به تمام خانم های عزیز مملکت می کنم. فقط این می خواستم بگم متاسفانه در آمارها اصلا خانم ها را حساب نمیارن و این به دور از انصاف است که فرصت ها مساوی تقسیم نمی شوند. (3451949) (alef-11)
 
حامد
۱۳۹۴-۱۰-۱۸ ۱۰:۵۸:۰۲
کار کردن چه حکمی دارد (3451989) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۸ ۱۳:۵۷:۴۱
در جواب خانمی که فرموده اندکه کار کردن در خانهوبچه داری واشپزی وظیفه زن نیست ایا هیچ زنی حاضر است مثل مجسمه در خانه بنشیند ویا ویترینی بگذارند وااورا داخل ویترین قرارش دهند یا اگر قار نیست زنی در خانه ای مشارکت داشته باشد مگر مردان برای خود موی دماغ می خواهند ویا نان خور اضافی زن ومردی که باهم ازدواج می کنند بتید تا جایی که می توانند به هم کمک کنند وچرخ زندگی را بچرخانند اگر زنی بااین تفکر است که مثل عروسک در خانه باشد به نظر من ارزش خودش را خیلی پایین اورده است وهمان بهتر که در خانه بابا جانش بماند (3452319) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۰:۱۷:۴۰
کار جوهر مرد و یکی از دو بال پریدن مرد بسمت موفقیت است و صدالبته برای پریدن دو بال نیاز است که بال دیگری زن مومنه و متینی است که میتواند مرد و خانواده را به عرش برساند!
خواهشا جو جامعه را بیش از این با وسط کشیدن بحثهای ضدانسانی فمنیست ملتهب نفرمایید و اجازه بدهید مردان ما مرد و زنان ما زن بمانند (3453963) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.