نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 194936
ماجرای پیدا شدن هیولا در خلیج فارس چه بود؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۲۳
سرنخ نوشت:  هفته گذشته لاشه جانوری در آب‌های خلیج‌فارس پیدا شد که خیلی از اهالی این منطقه را شگفت‌زده کرد، لاشه این حیوان به هیچ حیوان شناخته‌ شده‌ای شبیه نبود و برای همین خیلی زود شایع شد که این جانور، یک موجود افسانه‌ای است. بازار شایعات درباره این حیوان که برخی معتقد بودند اژدهای دریایی است. خیلی زود داغ شد اما خیلی زود مشخص شد که این بار هم شایعه‌ها نادرست بوده‌ اند.
 
اژدها در خلیج فارس
«هیولای دریایی»، «موجودی از ماقبل تاریخ»، «اژدهای خلیج‌فارس»... تنها چند ساعت از کشف لاشه در منطقه پارس جنوبی گذشته بود که بازار شایعات درباره آن داغ داغ شد محلی‌ها نمی‌دانند که این حیوان چیست و بنابراین خیلی زود پای افسانه‌ها به میان کشیده شد. شایعات وقتی داغ‌تر شد که خبر کشف این لاشه روی سایت‌های اینترنتی و خبرگزاری‌ها قرار گرفت و آن وقت بود که مردم از مناطق مختلف کشور کامنت گذاشتند و درباره هویت این حیوان اظهارنظر کردند، اظهارنظرهایی که بیشترشان به شوخی‌های بامزه شبیه بود تا واقعیت. «ماجرا مربوط می‌شود به همین هفته گذشته، زمانی که یکی از شناورها در نزدیک سکوهای گازی در حال حرکت بود. کارکنان در روی عرشه با دیدن جسمی شناور روی آب کنجکاو می‌شوند و به سمت جسم شناور می‌روند تا ببینند جریان از چه قرار است. آنها در ابتدا تصور می‌کردند این شی قایقی است که واژگون شده اما وقتی نزدیک‌تر می‌روند لاشه جانوری را مشاهده می‌کنند که بسیار وحشتناک و غول‌پیکر بود. با دیدن این لاشه ترسناک ابتدا همه وحشت‌زده می‌شوند و تصور می‌کنند که با لاشه یک هیولا روبه‌رو شده‌اند اما سرانجام دل به دریا می‌زنند و سعی می‌کنند بیش از پیش خودشان را به جسم سیاه رنگ نزدیک کنند»
این حرف‌ها را محمدامین طلاب - کارشناس محیط دریایی محیط زیست استان بوشهر- به زبان می‌آورد و ادامه می‌دهد: «گروه به علت فاصله زیادی که این لاشه از ساحل داشت متأسفانه موفق نشدند آن را به ساحل بکشانند. اما توانسته بودند چندین عکس از لاشه این حیوان غول‌پیکر و به کارشناسان ما نشان بدهند.
 
داستان‌سازی درباره یک هیولا
طولی نکشید که تصاویر لاشه این حیوان عجیب و غریب روی سایت قرار گرفت و عکس‌های آن در میان مردم بلوتوث شد و این‌طوری بود که بیشتر اهالی منطقه، از این جانور ناشناخته حرف می‌زدند. «تعدادی از افراد خرافاتی با دیدن عکس‌ها معتقد بودند این جانور، یک «اژدهای دریایی» است. موجودی که تا به حال موجودیتش به اثبات نرسیده، اما در مقابل کسانی که وجود اژدهای دریایی را خرافات می‌دانستند، احتمال می‌دادند که این لاشه متعلق به یک کروکودیل غول‌پیکر باشد که سوار بر کشتی‌های بازرگانی از آفریقا به خلیج‌فارس آمده و احتمالاً بر اثر گرسنگی یا هر عامل دیگری، خود را به داخل دریا انداخته اما به خاطر اب‌های شور خلیج‌فارس خفه شده و نتوانسته به موقع خود به به ساحل برساند» به گفته آقای طلاب در این میان کم نبودند افرادی متعلق به قاچاقیان حیوان بوده که در بین راه تلف شده و در نهایت قاچاقیان بیندازند» اما این نظریه هم منطقی نبود. بنابراین از سوی کارشناسان تکذیب شد چرا که به گفته آنها، کروکودیل در رودخانه‌ها منتهی به خلیج‌فارس زندگی نمی‌کنند و درآب‌های شور خلیج‌فارس به خاطر گرمای شدید هوا و شوری اب نمی‌توانند دوام بیاورند. پس قاچاقیان نمی‌توانستند این حیوان را از آب‌های خلیج‌فارس یا مسیرهای منتهی به ان پیدا کرده و قاچاق کرده باشند.» در واقع این‌ها تنها گوشه‌ای از داستان‌هایی است که مردم در این مدت کم و درباره این جانور ناشناخته ساخته و پرداخته‌اند.
 
اژدها واقعاً چه بود؟
اما به راستی این حیوان چه بود؟ «تمام این حرف و حدیث‌های زمانی به گوش می‌رسید که بررسی‌های ما هنوز در مورد این جانور تمام نشده بود و به نتیجه‌ای نرسیده بودیم، متأسفانه عکس‌های لاشه این جانور قبل از اینکه به دست ما برسد به دست خبرنگارها رسیده بود و افراد زیادی از روی عکس‌ها، بدون آنکه اطلاعی درباره جانوراندریایی داشته باشند حدس هایی می‌زدند و با حدت از فرضیه خود دفاع می‌کردند. اما چیزی که در نهایت کارشناسان ما از روی عکس‌های این حیوان تشخیص داده بودند این بود که این لاشه متعلق به یک نهنگ عظیم‌الجثه بوده. نه یک هیولا، اژدها یا حتی کرودکودیل» به گفته آقای طلاب، آنها احتمال می‌دهند این جانور به خاطر برخورد به پروانه کشتی از بین رفته باشد و لاشه‌ای مدتی روی اب شناور بوده است و آفتاب سوختگی و حمله پرندگان دریایی به لاشه، باعث شده تا چهره واقعی حیوان از بین برود و نشود به راحتی آن را شناسایی کرد. «ا از روی اسکلت این لاشه توانستیم شناسایی‌اش کنیم و نظر قطعی‌مان را در این باره بدهیم.» شاید این شایعه در مدت کوتاهی با تلاش‌های کارشناسان به آخر رسید اما آیا این جانور تنها حیوان عجیب‌الخلقه از نظر مردم بوده است؟
 
جمشيد
۱۳۹۲-۰۵-۱۵ ۰۹:۴۹:۱۷
باسلام
عزيز دلم چرا اين قدر وقت مردم را مي گيريد
اكثر ماهيگيران جنوب عكس اين حيوان را ديده و آن را شناخته اند اين به گفته شما كارشناسان هم كه نظرشان را داده اند همه اش اشتباه است
اين حيوان كوسه شاخدار يا به زبان محلي بمبك شاخي مي باشد كه پس از برخورد با پروانه كشتي(روي بدن اين حيوان جاي پروانه كاملا پيدا مي باشد) تلف شده و به زير آب فرو رفته و قسمت جلوي بدنش كه تقريبا شبيه به سفره ماهي مي باشد خوراك ماهيان ديگر شده و بعد از متعفن شدن به روي آب آمده است در ضمن از اين كوسه در خليج فارس و درياي عمان فراوان است و لي اين يكي از نظر بزرگي نادر مي باشد (1554205) (alef-10)
 
حمید
۱۳۹۲-۰۵-۱۵ ۰۹:۵۳:۰۰
نهنگ در خلیج فارس؟؟ من نمی دونستم در خلیج فارس هم نهنگ هست!! (1554216) (alef-10)
 
طنز تلخ
۱۳۹۲-۰۵-۱۵ ۱۰:۰۶:۳۸
اگه هم بوده بر فرض خبرش زیاد نمی پیچید همون طور که توی میانه یک لاک پشت چند صد کیلویی و چند متری پیدا شده بود و الان هم که هست خبری ازش نیست :| (1554248) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۱۵ ۱۰:۳۷:۲۳
لااقل عکسشو اینجا قرار میدادی ما هم ببینیم. در مصرف اینترنت صرفه جویی میکردیم و نمیرفتیم سرچ کنیم. با این سرعت کم ترافیک درست میشه تو اینترنت. :) (1554335) (alef-10)
 
ازاد
۱۳۹۲-۰۵-۱۵ ۱۵:۰۱:۴۶
چقدر ،اقاي طلاب ،مرد ،فعالي بوده ، كه از روي عكس تشخيص هويت ،داده، نكردن لااقل يه هلگوپتر بگيرن ،برن به محل تا ببينن چي بوده؟
حالا اگر اين اتفاق توي يكي از كشور هاي پيشرفته افتاده بود، الان ريز DNA موجود اعجاب انگيز رو در اورده بودن و با شناسنامه ،مدارك رو يه جايي ،نگهداري ميكردن و حتي بررسي ميكردن كه نكنه ،اين موجود غول اسا بر اثر بيماري ،يا هر عامل غير فيزيكي ديگه دچار مرگ شده باشه. (1555002) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۱۵ ۱۵:۴۹:۰۵
به نظر من یه اختاپوس غول پیکر بود (1555152) (alef-10)
 
نصیری
۱۳۹۲-۰۵-۱۵ ۱۷:۳۸:۲۰
اما واقعا این لاشه متعلق به نهنگ نیست. کاملا واضح است. بدنش شبیه به کروکودیل است. نمی شود لاشۀ نهنگ به دلایل مختلف دقیقا مثل کروکودیل بشود. (1555358) (alef-10)
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته