توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 381235
بهروز نعمتی: اگر ما نبودیم لیست امیدی هم وجود نداشت
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۷
عضو لیست امید در دهمین دوره انتخابات مجلس به تشریح چگونگی شکل‌گیری این لیست و سپس جدایی او و جلالی از فراکسیون امید پرداخت.

به گزارش تسنیم، بهروز نعمتی در پاسخ به انتقاداتی که از وی و کاظم جلالی برای جدا‌شدن‌شان از این فراکسیون می‌شود، یادآور شد: اگر سه ضلع اصولگرایان معتدل، اصلاح‌طلبان معتدل و اعتدالیون نبودند، لیست امیدی نیز وجود نداشت. اگر ضلع ما نبود لیست امیدی هم وجود نداشت.

اهم سخنان وی به شرح زیر است:

*{ درباره این جمله برخی اعضای فراکسیون امید مبنی بر اینکه «عده‌ای با ما عکس یادگاری گرفتند ولی زنبیلشان را جای دیگر بردند»} برای بستن لیست امید با آقایانی که اینگونه مطالب را مطرح می‌کنند، صحبتی نداشتیم. آشنایی ما با آنها در میهمانی حزب اعتدال و توسعه بود. اصلاً قراری بر اینکه تمامی اعضای لیست امید از اصلاح‌طلبان باشند، نبود.

*{درباره تشکیل فراکسیون اعتدال به ریاست کاظم جلالی } اوایل تشکیل مجلس دهم، از طرف برخی دوستان اصرار بود پارلمان به‌سمت دو فراکسیونی شدن برود. اما بر خلاف این خواسته آن چیزی که مشاهده می‌شد، این بود که خانه ملت از سه ترکیب اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و مستقلین شکل گرفت.

* ترکیب و نظر مجموعه معتدلین و مستقلین و اصولگرایان به گونه‌ای شد که روی شخص آقای لاریجانی اجماع داشتند و نهایتاً فراکسیون اعتدالیون و مستقلین با ریاست کاظم جلالی تشکیل شد.

*{ با اشاره به امضای میثاق‌نامه توسط اعضای لیست امید} بیش از یکسال و نیم قبل از انتخابات کاری را با حضور آقایان محمود واعظی، علی جنتی، کاظم جلالی و مرتضی بانک آغاز کردیم و جلساتی بالغ بر ۶۰ جلسه تشکیل و قرار بر این شد که از طرف اصولگرایان معتدل، آقای کاظم جلالی ریاست این جلسات را برعهده داشته باشند.نهایتاً مذاکراتی در این جلسات انجام و مقرر شد که یک لیست مشترک بیرون بیاید. هدف این لیست هم این بود تا در مقابل تندروهای مجلس بایستد.

*{ درخصوص اظهارات برخی اعضای فراکسیون امید مبنی بر امضای میثاق نامه برای ریاست عارف} آقایان جلالی، مطهری و عارف سر لیست امید بودند. ما هیچ جا حضور نیافته و پای هیچ سندی را برای انتخاب شخصی در جلوس کرسی ریاست مجلس امضا نکردیم البته دنبال این هم نبودیم که فردی را از لیست خارج کنیم.

* معتقدم تندروی از هر طرفی مردود است. همه ما به یک اصولی پایبند هستیم و باید در مسیر آن اصول که التزام به مبانی انقلاب، نظام و رهبری است گام برداریم. امثال بنده مدعیان لیست امید هستیم چرا که به دنبال این بودیم در این لیست، همه تفکرات مجلس حضور داشته‌ و پیروز انتخابات شوند.

*{ درباره چگونگی روند تحقیق و تفحصها در مجلس دهم} قبلاً افرادی از منظر خودشان موضوعات تحقیق و تفحص را در مجلس پیگیری می‌کردند. به‌عنوان مثال در تحقیق و تفحص منابع طبیعی، سه طیف از نمایندگان بدون ارتباط‌گیری باهم، موضوع تحقیق و تفحص را انجام می‌دادند که این موضوع بعضاً به شش گروه هم می‌رسید.

* برای اینکه این موضوع حل شود و تحقیق و تفحصها سمت و سوی خوبی پیدا کند، هیئت رئیسه پارلمان تصمیم گرفت سه نفر از اعضای خود را مأمور کند تا به همه تحقیق و تفحصها ورود پیدا کنند و با دقت، کار کارشناسی و ارزیابی را در این زمینه صورت دهند.

*{بررسی موضوع حقوقهای نجومی در کمیسیونهای اصل ۹۰ و برنامه و بودجه } ماموریت رسیدگی به حقوقهای نجومی بر عهده کمیسیون اصل۹۰ است تا جمع‌بندیهای خود را انجام داده و در صحن پارلمان آن را قرائت کند. در مواردی که اختصاص به دستگاه قضایی دارد، حتماً به دستگاههای ذیربط این موارد اعلام تا برخورد قانونی انجام شود.

*{درباره روند پیگیری برجام در پارلمان} هیئت نظارت بر برجام، گزارشی را تهیه کرده و این گزارش هم اکنون در کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح است. این کمیسیون با هماهنگی هئیت رئیسه، در حال پیگیری و رصد مشکلات مطروحه در برجام هستند و این مشکلات را حتماً با دستگاه دیپلماسی کشور در میان خواهیم گذاشت.

*{درباره تقدیم لایحه احکام برنامه ششم توسعه از سوی دولت به مجلس} این لایحه در دوره نهم مجلس تصویب و زحمات فراوانی هم در آن دوره از سوی متولیان امر کشیده شد. اما همیشه این دغدغه وجود داشت که این موضوع، خود لایحه نیست و احکام لایحه است.بالاخره با رایزنیهای متعدد، دولت این لایحه را در ۳۱ ماده به مجلس تقدیم کرد. برخی از اقداماتی که نیازمند تصویب در مجلس است، نیز پیوست این لایحه شده، از جمله اقتصاد مقاومتی که امیدواریم این موضوع هرچه سریعتر انجام و به کمیسیونهای تخصصی ارجاع داده شود.
 
کلمات کلیدی : بهروز نعمتی+لیست امید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.