نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 343237
ارائه لایحه‌ای ضد ایرانی به سنای آمریکا/ ممنوعیت دسترسی تهران به دلار
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۱
دو سناتور جمهوری‌خواه لایحه‌ای برای جلوگیری از معاملات تجاری ایران با دلار به سنا ارائه کردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم "پاتریشیا زنگرله" و "لسلی رافتون" نوشت: دو سناتور جمهوری خواه آمریکا که با موافقتنامه هسته ای ایران مخالف هستند، روز چهارشنبه لایحه ای را پیشنهاد کردند که بر اساس آن، دسترسی غیر مستقیم ایران به نظام مالی آمریکا یا استفاده این کشور از دلار در تراکنش های تجاری، ممنوع خواهد بشد.


این لایحه از سوی "مارک کرک" و "مارکو روبیو" سناتورهای جمهوری خواه در حالی معرفی شد که رسانه ها، گزارش هایی را درباره حرکت مقامات آمریکایی به سمت صدور مجوز انجام چنین تراکنش هایی منتشر کردند. "باراک اوباما،" رئیس جمهور آمریکا، وجود چنین طرح هایی را تکذیب کرده است.

بر اساس این لایحه، رئیس جمهور آمریکا قادر نخواهد بود مجوز های لازم برای اجرای نظام تسویه حساب با استفاده از دلار آمریکا در خارج از این کشور را برای تراکنش های مالی با ایران صادر کند، یا چنین نظامی را با استفاده از دلار آمریکا در اختیار ایران قرار دهد.

همچنین بر اساس این لایحه، نهادهای مالی که در هر گونه نظام تسویه حساب با ایران با استفاده از دلار در خارج از آمریکا مشارکت کنند، با تحریم های ثانویه روبرو خواهند شد.

"مارک تونر،" سخنگوی وزارت امور خارجه‌آمریکا، این موضوع را مورد تایید قرار داد که آمریکا به بانک ها و دیگر کسب و کارهای تجاری در خصوص نحوه انجام فعالیت های تجاری با تهران، پیشنهادها و توصیه هایی را ارائه کرده است، تا بانک ها و صاحبان کسب و کارهای مذکور مرتکب نقض تحریم های آمریکا نشوند. البته این موضوع شامل تبدیل پول به دلار نخواهد شد.

تونر در این باره گفت: این بانک ها قصد ندارند تحریم های کنونی را نقض کنند؛ اما اجازه دارند در شرایط خاص، با ایران رابطه تجاری داشته باشند. بنابراین ما وظیفه خود می دانیم تا به آنها مشاوره دهیم.

جمهوری خواهان کنگره آمریکا، همگام با برخی از دموکرات ها، به اتفاق آراء مخالفت خود را با توافق هسته ای ایران که در ماه ژوئیه امضا شد اعلام کردند.

چندین قانونگذار آمریکایی از زمان امضای موافقتنامه با ایران، در تلاش بوده اند تا قوانینی را تهیه کنند که هدف آنها اعمال کنترل های سخت بر ایران است؛ به ویژه در خصوص مساله آزمایش های موشک بالستیک ایران که از اواخر سال گذشته شروع شد.

"اد رویس،" عضو مجلس نمایندگان آمریکا و رئیس جمهوری خواه کمیته امور خارجی این مجلس، روز چهارشنبه مدعی شد اوباما به حفظ امضای موافقتنامه سیاست خارجی خود چنان مشتاق است که در پی اجرای اقداماتی است که بر اساس آن، ایران اجازه پیدا می کند دلارها را پولشویی کند، در حالی که دولت (آمریکا) به این موضوع بی توجهی می کند.

با توجه به برگزاری انتخابات آمریکا در سال کنونی، این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است. سه نامزد بالقوه جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همگی وعده داده اند توافق هسته ای با ایران را ابطال کنند. مقامات دولت اوباما، چنین اقدامی را فاجعه آمیز توصیف کرده اند.

روبیو ماه گذشته رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری را متوقف کرد. همچنین، انتخاب دوباره "کرک" در سنای آمریکا، یکی از دشوار ترین رقابت ها در سال کنونی شمرده می شود.
 
کلمات کلیدی : تحریم، کنگره، دلار، اوباما، برجام
 
United States
۱۳۹۵-۰۱-۱۹ ۱۱:۲۸:۴۹
همون طور که ایران حق داره به زبان عبری شعار نابودی اسرائیل رو روی موشک های دوربردش بنویسه، آمریکا هم میتونه نذاره ایران از دلار استفاده کنه. مطمئنا هیچ کدومش خلاف بندهای برجام نیست (3633815) (alef-13)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۹ ۱۱:۳۰:۰۳
مقامات سیاسی و اقتصادی ایران طی سالهای گذشته بدفعات و بطور رسمی اعلام کرده بودند که در معاملات با دیگر کشور ها از ونزوئلا و هند و پاکستان گرفته تا برزیل و چین و روسیه، یا دلار از چرخۀ اقتصادی ایران حذف شده و یا اینکه داره حذف میشه ؛
آیا بعد از اینهمه مدت، هنوز هم دلار از جایگاهی عمده و مؤثر در چرخۀ اقتصادی ایران برخورداره یا اینکه واقعا تآثیرات و محدودۀ این تحریم ها فراتر از یک راهکار تبلیغاتی غیر اقتصادی و غیر مؤثر تجاوز نخواهد کرد ؟!؟!؟!؟!؟!؟ (3633820) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۹ ۱۲:۴۳:۵۶
ریل گذاری اقتصاد بر دلار غلط است.هرکشوزی بادلار کار می کند را تحریم کنیم ویک اقتصاد جدیدبراساس یو آن چین.روپیه.ریال و....به صورت مشترک المتافع تشکیل دهیم تا آمریکا در انزوا قرار گیرد (3633984) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۱-۲۰ ۰۱:۵۶:۴۶
شما خودت حاضري سرمايه تو حتي دو روز به روپيه نگهداري؟ اصلا ريسك ميكني بري روپيه بخري و تو خونه نگه داري حتي براي دو روز؟ چرا بعضيها اصرار دارند اينقدر نسنجيده نظر بدهند. حتما دليلي وجود داره كه همه ميخوان به دلار مبادله كنند يه كم فكر كني والا دركش آسونه بخدا. (3635102) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.