توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 283630
پیش بینی لس‌آنجلس‌تایمز از واکنش سنا به توافق
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ تير ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۳۴
یک روزنامه آمریکایی نوشت احتمال کمی وجود دارد که سنای این کشور به توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ رأی منفی دهد.

به گزارش فارس، کنگره آمریکا به موجب قانون «بازبینی توافق هسته‌ای» حق اعمال نظر در بیانیه پایانی مذاکرات هسته‌ای وین را دارد، اما یک روزنامه آمریکایی روز جمعه نوشته احتمال رأی منفی مجلس سنا به این سند اندک است.

بنابر گزارش روزنامه آمریکایی «لس‌انجلس تایمز»، مشکل جمهوری‌خواهان تنها این نیست که رای ۶ دموکرات را برای رای منفی به توافق هسته‌ای کسب کنند بلکه تلاش آنها از سوی دیگر این است که رای منفی تعدادی از اعضای خود (جمهوری‌خواهان) را هم حفظ کنند.
بیشتر سناتورهای دموکرات از اوباما حمایت می‌کنند اما حدود ۱۲ نفر از آنها درباره توافق ابراز نگرانی کرده‌اند. این در حالی است که چندین نفر هم امکان دارد که به آن رای منفی بدهند.

از طرف دیگر برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه احتمالا از این توافق حمایت خواهند کرد در این صورت کار برای سران این حزب که ۵۴ کرسی در سنا دارند و به ۶۰ رای نیاز دارند، دشوار خواهد بود. در صورتی که کنگره در نهایت قطعنامه‌ای در مخالفت با این توافق تصویب کند، اوباما آن را وتو خواهد کرد و جمهوری‌خواهان بدون حمایت برخی از دموکرات‌ها،‌ نمی‌توانند دو سوم آرا را به دست آورند.

به عبارتی شرایط سیاسی بار دیگر برخی از قانونگذاران آمریکایی را ناچار خواهد کرد که بین اوباما و «بنیامین‌نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که مخالف توافق است، یکی را انتخاب کنند.
 
کلمات کلیدی : توافق+ هسته ای، کنگره
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.