توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426730
سرشبکه‌های تکدی‌گری از کودکان و زنان سوءاستفاده می‌کنند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۰
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران از سوءاستفاده سرشبکه‌های تکدی‌گری از کودکان و زنان خبر داد و گفت: سرشبکه‌های تکدی‌گری که در حال حاضر شناسایی هم شده‌اند به تازگی به جای استفاده از مردها از بانوان و کودکان بر سر چهارراهها بهره می‌برند.

به گزارش تسنیم؛ رضا قدیمی در هفتمین جلسه ستاد آسیب‌های اجتماعی به ارائه گزارش عملکرد فعالیتهای شهرداری تهران برای ساماندهی افراد بی‌سرپناه پرداخت و اظهار کرد: 15 گرمخانه با ظرفیت 1800 نفر و دو سامان‌سرا با ظرفیت 370 نفر در اسلامشهر و لویزان استان تهران ایجاد کرده‌ایم که 370 نفر در آنجا نگهداری می‌شوند.

وی افزود: 16 مرکز کودکان پرتو با جمعیت 3 هزار نفر، تاسیس بهاران با پذیرش نزدیک به 2500 نفر و... بخشی از فعالیتهای شهرداری تهران برای افراد بی‌سرپناه ومتکدیان بوده است.

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: بیش از سه هزار 379 گشت فوریت‌های خدمات اجتماعی از خردادماه سال 95 طرح جمع‌آوری متکدیان را مورد توجه قرار داده و به همین ترتیب بخشی از متکدیان جمع‌آوری شدند؛ تعدادی از متکدیان حرفه‌ای هستند  اما برخی از آنها بی‌سرپناه محسوب می‌شوند که در مجموع 11 هزار و 487 نفر توسط گشت‌ها جمع‌آوری شدند که از این تعداد نیز یک هزار 485 نفر را به سامان‌سراها ارجاع داده‌ایم که بخشی از آنها نیز اتباع کشورهای دیگر بوده‌اند. 

قدیمی با بیان اینکه در حال حاضر بر سر چهارراه‌ها تعدادی زیادی از کودکان و زنان مشغول تکدی‌گری هستند، گفت: تمامی سرشاخه‌های باندهای تکدی‌گری که از بانوان و کودکان سوءاستفاده می‌کنند شناسایی شده و بزودی دستگیر می‌شوند.

وی درباره علت سوءاستفاده شبکه‌های تکدی‌گری از زنان و کودکان  عنوان کرد: متاسفانه سرشبکه‌های تکدی‌گری پی برده‌اند که مجموع دست‌اندرکاران و مسئولان ذیربط نمی‌توانند درباره کودکان و زنان فعالیتی انجام دهد، بنابراین به‌طور گسترده‌ای از  کودکان و زنان بهره می‌گیرند و تعداد مردان را بر سر چهارراهها کاهش داده‌اند. 

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران خواستار برخورد جدی با متکدیان حرفه‌ای شد و  تصریح کرد: باید برخورد قاطعی با شبکه‌های تکدی‌گری و متکدیان انجام بگیرد چرا که برخی از افراد حرفه‌ای با درآمدهای روزانه بین چهار تا 400 هزار تومان به سامان‌سراها مراجعه می‌کنند و بعد از 15 روز دوباره به سر کار خود بازگشته و به فعالیت می‌پردازند. 

قدیمی با بیان اینکه پذیرایی از افراد بی‌خانمان در گرمخانه‌ها انجام می‌گیرد، اظهار کرد: در طول شبانه‌روز نزدیک به 5 هزار نفر در گرمخانه‌ها پذیرایی می‌شوند و این آمار برای پایتخت مناسب نیست. 

وی تاکید کرد: باید عوامل بازدارنده و قانونی برای مقابله با متکدیان حرفه‌ای به کار گرفته شوند و تلاش برای کاهش آمار اینگونه افراد انجام پذیرد. 

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه تعداد زیادی از مددجویان و افراد بی‌خانمان در سامان‌سراها نگهداری می‌شوند، تصریح کرد: در شب‌های گذشته نیز مراسمی همچون جشن شب یلدا را برای مددجویان برگزار کردیم که با استقبال آنها روبرو شد. 

قدیمی با اشاره به اینکه بخشی از افراد بی‌سرپناه و یا متکدیان از سایر استانها و شهرستانها به استان تهران می‌آیند، گفت: باید این هجمه از سایر استانها و شهرستانها کاهش یابد و کارکرد سامان‌سراها نیز به همین منظور است. 

وی با بیان اینکه نیازمند حمایت ویژه برای سامان‌سراها هستیم، تصریح کرد: ورود خیرین و ان‌جی‌اوها می‌تواند در جهت نظم‌بخشی به وضعیت افراد بی‌سرپناه کمک کند.
 
کلمات کلیدی : تکدی گری+تکدی گری کودکان و زنان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.