توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426037
وقتی بدن از خود دفاع می‌کند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵
بدن انسان ساختاری پیچیده است که درک کامل آن می‌تواند دشوار باشد. بدن از چرخه‌ها و سیستم‌های بیولوژیکی مختلفی تشکیل شده و مکانیزم دفاع از خود یک نمونه از این سیستم‌ها محسوب می‌شود.

به گزارش آرمان، مکانیزم دفاع از خود شامل راهبردهای فیزیولوژیکی و روانی می‌شود که توسط ذهن ناخودآگاه به عنوان یک مهارت بقای طبیعی به کار گرفته می‌شود. این مکانیزم‌ها از ما در برابر آسیب‌های جسمانی محافظت کرده و به تجربه یک زندگی سالم کمک می‌کنند. در ادامه با برخی اقدام‌های شگفت انگیز که بدن برای دفاع از خود انجام می‌دهد، بیشتر آشنا می‌شوید.

پلک زدن

پلک زدن شاید چندان مفید به نظر نرسد، اما نقشی حیاتی در سلامت کلی بدن ایفا می‌کند. پلک زدن رطوبت ضروری که از چشم‌ها در برابر خشکی و تحریک محافظت می‌کند را فراهم می‌کند. در حقیقت، زمانی که پلک می‌زنید، چشم‌ها با لایه ای از اشک (که از رطوبت و پروتئین پر شده است)، آب (که گرد و غبار و ذرات باقیمانده در چشم‌ها را شست‌وشو می‌دهد)، و لایه ای خارجی که حاوی ماده ای روغنی است و چشم‌ها را روان سازی می‌کند و از ایجاد سایش روی چشم پیشگیری می‌کند، پوشیده می‌شوند.اگر به اندازه کافی پلک نزنید، تجربه خشکی، درد، تحریک و تاری دید جای شگفتی نخواهد داشت. افزون بر این، پلک نزدن فشار روی چشم را افزایش می‌دهد و به طور بالقوه می‌تواند به آنها آسیب وارد کند.

تب

تب اگرچه می‌تواند موجب ناراحتی ما شود، یکی از مکانیزم‌های دفاعی بدن در واکنش به آسیب است. تب موجب افزایش اندک دمای بدن می‌شود تا از تکثیر ویروس‌ها و دیگر عوامل بیماری‌زا جلوگیری شود. تب اغلب به واسطه یک عفونت مانند آنفلوآنزا یا عفونت دستگاه ادراری شکل می‌گیرد.

سکسکه

سکسکه عملی غیر ارادی است که تقریبا همه در طول زندگی خود یک بار آن را تجربه می‌کنند. این عمل به عنوان یکی دیگر از مکانیزهای بدن برای دفاع از خود در نظر گرفته می‌شود.غذا خوردن سریع، قورت دادن لقمه‌های بزرگ غذا یا پرخوری می‌توانند به سکسکه منجر شوند. این قبیل اقدام‌ها می‌توانند عصب ریوی‌معدی را تحریک کنند که با معده و دیافراگم پیوند خورده است. سکسکه به عنوان مکانیزیمی طبیعی برای محافظت از دیافراگم و معده عمل می‌کند.

انگشت‌های چروک خورده

حتی چین و چروک‌هایی که روی پوست دست‌ها پدیدار می‌شوند نقش مهمی در جعبه ابزار دفاع از خود بدن ایفا می‌کنند. هنگامی که بدن در معرض رطوبت بیش از اندازه قرار می‌گیرد، مغز درک می‌کند که محیط اطراف می‌تواند لغزنده باشد. این شرایط به ایجاد تغییر در پوست دست‌ها و شکل گیری چین و چروک منجر می‌شود. انگشت‌های چروک خورده بهتر می‌توانند سطوح صاف یا خیس را بگیرند و احتمال زمین خوردن و حادثه کاهش می‌یابد.

التهاب

التهاب یکی دیگر از مکانیزم‌های دفاعی بدن برای محافظت از خود در برابر عفونت و آسیب است. هنگامی که تنها چند روز طول می‌کشد، این شرایط به نام التهاب حاد شناخته می‌شود و هنگامی که بیشتر از چند روز ادامه یابد التهاب مزمن نامیده می‌شود.در مورد التهاب حاد، به محض اینکه واکنش التهابی وظیفه خود را انجام می‌دهد، ناراحتی و التهاب از بین می‌رود. از نمونه‌های التهاب حاد می‌توان به گلو درد، گزش حشرات، نیش زنبور و غیره اشاره کرد.

خمیازه

خمیازه کشیدن بیشتر پیش و پس از خواب، طی فعالیت‌های خسته کننده و در نتیجه ویژگی مسری بودن آن رخ می‌دهد. خمیازه کشیدن اغلب با خستگی، استرس، بی‌خوابی، بی حوصلگی و گرسنگی مرتبط است.

سیخ شدن مو

سیخ شدن مو در موقعیت‌های مختلفی شکل می‌گیرد، اما این حالت نیز بخشی از مکانیزم دفاع از خود بدن است. سیخ شدن مو عمدتا برای کاهش مقدار حرارتی که بدن از طریق منافذ پوست از دست می‌دهد، شکل می‌گیرد. این شرایط به گرم نگه داشتن بدن در شرایط آب و هوایی نامساعد کمک می‌کند.

پوسته روی زخم

هنگامی که از یک بریدگی یا جراحت رنج می‌برید، پوست نسبت به حمله باکتری‌ها و دیگر میکرو ارگانیسم‌ها که می‌توانند وارد زخم شوند، آسیب پذیر می‌شود. برای محافظت در برابر عفونت ناشی از عوامل بیماری‌زا، بدن پوسته ای را برای بستن سریع زخم در محل آسیب دیده ایجاد می‌کند.این پوسته لایه ای از پروتئین فیبرین است که پلاکت‌ها در آن جمع شده اند. پلاکت‌ها ساختارهای بسیار کوچکی در خون هستند که به بهبود زخم کمک می‌کنند. این پوسته از خونریزی نیز جلوگیری می‌کند. همچنین، پلاکت‌ها در مبارزه با باکتری‌ها نقش دارند که به محافظت در برابر عفونت منجر می‌شود.به تدریج، با بهبودی زخم، بازسازی بافت هرچه بیشتر این پوسته را کنار می‌زند و در نهایت موجب افتادن آن می‌شود.

عطسه

عطسه یکی دیگر از مکانیزهای طبیعی بدن انسان برای دفاع از خود است. به طور معمول، هنگامی عطسه رخ می‌دهد که مسیرهای بینی با مواد حساسیت‌زا، میکروب‌ها، گرد و غبار، پوسته بدن حیوانات یا محرک‌های دیگر بیش از اندازه پر شده باشند. از طریق عطسه، بدن از شر این مواد راحت می‌شود.عطسه یکی از نشانه‌های شایع سرماخوردگی، و آلرژی‌های مزمن است. برخی افراد هنگامی که یک وعده غذایی بزرگ مصرف می‌کنند یا در برابر نور خورشید قرار می‌گیرند نیز عطسه می‌کنند.فرایند عطسه کردن بسیار قدرتمند است. هوایی که به واسطه عطسه از بینی انسان خارج می‌شود می‌تواند با سرعت ۱۰۰ مایل در ساعت (۱۶۱ کیلومتر در ساعت) یا بیشتر حرکت کند. این شرایط می‌تواند به پخش شدن میکروب‌ها منجر شود و یکی از دلایلی است که توصیه کارشناسان برای پوشاندن بینی و دهان هنگام عطسه کردن را توضیح می‌دهد.نیروی قوی عطسه موجب می‌شود تا چشم‌های انسان برای محافظت از آنها در برابر میکروارگانیزم‌ها و ذراتی که به واسطه عطسه پخش می‌شوند، ناخودآگاه بسته شوند.
 
کلمات کلیدی : مکانیزم بدن + سلامت + سلامت بدن
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.