توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 276430
«رفتار با کلمات»؛ سمیرا اکرمی؛ چشمه
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۷
رفتار با کلمات
سروده: سمیرا اکرمی
ناشر: باران میشان (با همکاری نشر چشمه)، چاپ اول ۱۳۹۴
۷۸ صفحه، ۶۰۰۰ تومان

این کتاب را فروشگاه اینترنتی شهر کتاب تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل  اینجا کلیک کنید.

*****

سمیرا اکرمی به سال ۱۳۶۳ به دنیا آمده و با مجموعه شعر «دیگری» در فضای شعر امروز اعلام حضور کرد. هرچند که این مجموعه آنچنان که باید دیده نشد. دومین مجموعه شعر او که با عنوان «رفتار با کلمات» به تازگی به همت نشر چشمه (با همکاری نشر باران میشان) در مجموعه «جهان تازه شعر» منتشر شده است.

مجموعه کتابهای جهان تازه شعر که نشر چشمه (با همکاری چند نشر نوپا) در قطع و یونیفرمی مشخص منتشر می‌کند؛ مجموعه ای است که معرف جریانی متشکل از شاعران مستعد و آینده‌دار شعر امروز و چهره‌های نامدار از نسل‌های پیشین است. از این سبب فرصت خوبی مهیا شده تا شعرهای این شاعر جوان به مراتب بهتر از گذشته در معرض توجه قرار بگیرند. بخصوص آنکه این اشعار نشان دهنده پختگی زبان و فرمی حساب‌شده‌تر سروده‌های تازه سمیرا کریمی‌ در قیاس با سروده‌های قبلی اوست. باید اشاره کرد که  بافت زبانی و ریتم موسیقیایی کلمات در این اثر به شکل محسوسی نشان از رشد شعر این شاعر جوان دارد.

در رفتار با کلمات خواننده ۴۶ شعر از سروده های سمیرا اکرمی هستیم. اشعاری کم و بیش بلند (در قیاس با کوتاهی شدید شعرهای امروز) که برخوردار از زبانی روایی هستند و این ویژگی‌ها امتیازی برای متمایز ساختن اشعار او از اغلب شاعران امروز محسوب می‌شود.

در یکی از اشعار کتاب می‌خوانیم:

و تو مرا بلد نیستی عزیزم
که تعارف دستمالی کافی بود
تا تمام دریا را بی آن که غرق شوم
گریه کنم
گاهی باید

انسان را تعارف کرد
و من بگویم میل ندارم

فعل‌های منفی من دروغ‌گوهای بزرگی هستند
که مرا به انزوای خود می‌برند

این کتاب در ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۶ هزار تومان منتشر شده است.
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«رفتار با کلمات»؛ سمیرا اکرمی؛ چشمه