نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 365332
ایران از افغانستان هم عقب افتاد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۲
ایران یکی از معدود کشورهای منطقه است که در سه سال اخیر بیش از ۶۰درصد در سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی کاهش داشته است، این در حالی است که ترکیه، هند، عربستان، امارات و حتی افغانستان هم شاهد افزایش جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی بودند.

به گزارش تسنیم، آخرین آمار منتشره از سوی آنکتاد نشان می‌دهد که سرمایه گذاری خارجی مستقیم در ایران برای سومین سال متوالی کاهش یافته است. این کاهش اگر به‌صورت معضلی جهانی یا منطقه‌ای روی داده باشد خطر چندانی محسوب نمی‌شود، اما در شرایطی که اکثر کشورهای منطقه؛ حتی افغانستان؛ که مشکل جدی امنیت دارد سرمایه گذاری خارجی بیشتری جذب کرده‌اند، کاهش سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در ایران نشان می‌دهد که در حوزه‌های بهبود محیط نهادی، کاهش فساد، اراده جدی برای تعامل هدفمند با اقتصاد جهانی و ایجاد ساختارهای عملیاتی؛ به‌سمت نابسامانی حرکت می‌کنیم. باتوجه به اینکه جایگاه ایران در اقتصاد جهانی از نقطه مطلوب فاصله دارد، لازم است تلاش بسیار بیشتری انجام شود تا فاصله موجود در زمان کمتری پر شود، اما با توجه به روند معکوس در سه سال اخیر؛ چشم‌انداز مطلوبی برای جبران عقب ماندگیها وجود ندارد و ضروری است دولت یازدهم و مجلس دهم در تعامل با قوه قضائیه به‌سرعت دست به کار شده و روند کاهش سرمایه گذاری خارجی را متوقف کرده و سپس بهبود بخشند.

آمارهای آنکتاد (UNCTAD) نشان می‌دهد که ترکیه که در سه سال اخیر در اکثر شاخصهای اقتصادی با بحران روبه‌رو شده و آمارهای کلان آن مانند اشتغال، ضریب سرمایه گذاری و بدهیهای خارجی بحرانی است، توانسته با جذب ۱۶ و نیم میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در قیاس با ۱۲ میلیارد دلار سال قبل، تلاش کند از سرمایه‌های خارجی برای بهبود وضعیت خود استفاده کند.

هند نیز توانسته است رقم سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب‌شده را در مقایسه با سال قبل از آن افزایش داده و از ۲۴ و نیم میلیارد دلار برای سال ۲۰۱۴ به بیش از ۴۴ میلیارد دلار برای سال ۲۰۱۵ برساند.

عربستان سعودی که به‌دلیل کاهش قیمت نفت، مدیریت ضعیف داخلی، بحران سیاسی ناشی از جابه‌جایی در خاندان سلطنتی و هزینه‌های نظامی بالا به‌دلیل تجاوز به خاک یمن با مشکلات مالی جدی روبه‌رو شده است، افزایش اندکی در جذب سرمایه گذاری خارجی داشته و توانسته است سهم خود را از ۸ میلیارد دلار سال ۲۰۱۴ به بیش از ۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برساند.

کشور کوچک امارات متحده عربی هم افزایش اندکی در جذب سرمایه گذاری خارجی داشته است. این رقم برای این کشور از ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سال ۲۰۱۴ به رقم حدود ۱۱ میلیارد دلار برای سال ۲۰۱۵ رسیده است.

در شرایطی که اکثر کشورهای منطقه یا سهم خود را از سرمایه گذاری مستقیم خارجی حفظ کرده و یا آن را افزایش داده‌اند؛ به‌طوری که کشوری مانند افغانستان هم توانسته است سهم خود را ده درصد افزایش دهد، کاهش ۶۰درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب‌شده به کشور هشداری است که باید آن را جدی گرفت، زیرا نشان می‌دهد مدیریت کلان اقتصاد در مسیر درست حرکت نمی‌کند، به‌خصوص اینکه تمرکز دولت یازدهم بیش از هر مسئله‌ای بر جذب سرمایه گذاری خارجی استوار بوده است. اگر آمارها برای این اولویت دولت اعتدال چنین وضعیتی را نشان می‌دهد، انتظار می‌رود در سایر بخشها اوضاع بدتر باشد.
کلمات کلیدی : افغانستان سرمایه گذاری
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۲ ۱۳:۲۴:۰۶
ماشالله... (3776289) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۲ ۱۴:۳۷:۵۳
ما خیلی وقته از همه دنیا عقب افتادیم در هر چیز که حساب کنید (3776506) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۲ ۱۴:۳۸:۳۵
با اینکه در 3 سال اخیر این کاهش صورت گرفته اما تقصیر دولت قبله!! (3776509) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.