نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489137
پاسخ به چند پرسش درباره سازمان مجاهدین خلق (منافقین)
علی دارابی/14تیر96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۰۰
نیمه اول تیرماه، زمان مناسبی است برای بازخوانی اندیشه ها، مواضع و عملکرد سازمان مجاهدین خلق که در ادبیات جامعه ایرانی به درستی به منافقین معروف شده اند.

🔸 سازمان مجاهدین خلق در سال ۱۳۴۴ با هدف مبارزه مسلحانه با رژیم شاه شکل گرفت و در واقع شاخه دانشجویی نهضت آزادی بود که جمعی از طرفداران جبهه ملی و نهضت آزادی آن را شکل دادند که به صورت مبسوط درباره تاریخچه پیدایش، شکل گیری و عملکرد آنان در کتاب جریان_شناسی_سیاسی_در_ایران نوشته ام و می توان برای مطالعه بیشتر به چاپ شانزدهم آن که توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی روانه بازار شده است، مراجعه فرمایید.

کتاب های دیگری از این دست نیز مثل جریان ها و جنبش های مذهبی- سیاسی ایران توسط رسول جعفریان، مقدمه ای بر انقلاب اسلامی به قلم دکتر صادق زیباکلام و نهضت امام خمینی به تالیف سیدحمید روحانی درباره این سازمان مطالبی دارند که خواندنی است.

🔺 سازمان مجاهدین خلق به خاطر برداشت های خاص و رادیکالی که از اسلام داشتند، به سمت مارکسیسم رفتند و در واقع ایدئولوژی التقاط را برای خود انتخاب کردند. از نظر سازمان، در دوران مبارزه علیه رژیم شاه، اعتقاد داشتند که اسلام پاسخگوی مبارزه نیست و علم مبارزه در دست مارکسیسم است لذا می بایست به سمت این تفکر حرکت کنیم. جریان التقاط در درون سازمان مجاهدین خلق از سال های ۱۳۵۲ به تدریج آغاز شد، در سال ۵۳ این تغییر ایدئولوژیک رخ داد و در سال ۵۴ با ایستادگی مجید شریف واقفی که پیشتر در همین کانال درباره اش نوشتم و صمدیه لباف در برابر این جریان، علنی شد و افکار و اندیشه های التقاطی آنان برملا گردید.

🔻 مجاهدین خلق قبل از انقلاب در کتاب های خود از جمله «راه انبیا، راه بشر» محمد حنیف نژاد، «تکامل» علی میهن دوست و «اقتصاد به زبان ساده» محمود عسکری زاده معتقد بودند که مارکسیسم، علم مبارزه است و مهم ترین تحولات جامعه را بر این اصل قرار می دادند. همچنین اعتقاد داشتند که روحانیت، مرتجع است و نباید انتظار تدوین ایدئولوژی انقلابی از آنان را داشته باشیم و باید ایدئولوژی جدیدی را طراحی کنیم. آنها رسما اعلام کردند که "پیراهن اسلام را از هرطرف که وصله علمی زدیم، از جای دیگری پاره شد."

🛑 سران سازمان در سال ۱۳۵۴ رسما اعلام کردند که اسلام از حل تضادهای کنونی جامعه بشری عاجز است و تنها راه همان مارکسیسم است که قدرت کافی برای حل تضادهای اجتماعی دارد.

این مسائل مربوط به مجاهدین خلق پیش از انقلاب اسلامی ایران است که تفسیر آن فرصت دیگری می طلبد. این سازمان بعد از انقلاب، اعتقاد داشتند که به #مجلس_شورای_اسلامی بیایند، حکومت را در دست بگیرند و حتی از طریق برخی از چهره های سیاسی پیام داده بودند که ما آن موقع بیش از ۱۰هزار کادر آموزش دیده و مسلح داریم لذا اداره کشور را به ما بسپارید.


⁉️ دانشجویان از من پرسیدند که چه شد سازمان مجاهدین خلق در برابر انقلاب اسلامی قرار گرفت؟! پاسخ آن است که این گروه اصلا اعتقادی به اسلام و انقلاب اسلامی نداشت. اعتقادی به رهبری حضرت امام و روحانیت بیدار، انقلابی، نستوه و شجاع نداشت. نمونه‌های بارز این موضع‌گیری را می توان در برخی از مسائل دید. از جمله اینکه شعار انحلال ارتش را مطرح کردند و یا با تشکیل میلیشیا و شاخه نظامی خودشان به جای آنکه در برابر دشمنان بایستند خصوصا در زمان جنگ، مقابل #مردم بی‌گناه ایستادند.

🖇 جنایات مجاهدین خلق به جایی رسید که ۱۶ هزارنفر از مردم و مسئولان را در کوچه و خیابان ها ترور کردند. در انفجار حزب جمهوری اسلامی که باعث شهادت ۷۲ تن از مسئولان شد و همچنین در حادثه تلخ دفتر نخست وزیری که به شهادت باهنر و رجایی انجامید، دو مورد از نفوذ مجاهدین خلق در دستگاه های مهم اداره کشور بود که مسئولیت هر دو عملیات تروریستی را نیز به عهده گرفتند.

🏷 طبعا با این جنایاتی که مجاهدین_خلق انجام دادند، راهی در داخل ایران نداشتند و در فرانسه ساکن شدند و مهم تر از همه، در زمان جنگ از سربازان ارتش صدام بودند و به آنان خدمت می کردند. جالب این است که امروز وقتی طرفداران و مدعیان حقوق بشر، صحبت از مقابله با تروریست می کنند در اروپا و آمریکا سازمان منافقین را با این همه جنایت از فهرست گروه های تروریستی خارج می کنند و حزب الله لبنان را که سازمانی خدوم و خدمتگزار در جامعه لبنان است، در فهرست گروه های تروریستی جای می دهند!

✍🏼 منافقین پس از پذيرش قطعنامه ٥٩٨ سازمان ملل توسط ايران و عراق براى آتش بس، با چراغ سبز آمريكا و حمايت ارتش صدام به ایران لشکرکشی کردند تا انتقام خود را از ملت مسلمان ما بگیرند. در تیر ماه ۶۷ صدام حسین طی یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد: «... بعد از مدتی خواهید دید که چگونه مجاهدین خلق به اعماق خاک خودشان نفوذ خواهند کرد.» به این ترتیب شش روز پس از قبول قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت توسط طرفین، نیروهای عراقی توافقات آن را زیر پا گذاشته، مجددا به جنوب و حوالی خرمشهر حمله کردند. به این ترتیب نیروهای دفاعی ایران در جبهه‌های جنوبی مستقر شدند. در همین زمان سازمان مجاهدین، عملیاتی با نام فروغ جاویدان را از مرزهای غرب ایران آغاز کرد که با شجاعت نیروهای مسلح و خیزش عمومی مردم به سوی جبهه ها در عملیات مرصاد، نهایتا با شکست سنگینی مواجه شد.

مسعود رجوی سرکرده معدوم فرقه تروریستی منافقین در شب آغاز عملیات گفت: «براساس تقسیمات انجام شده، ۴۸ ساعته به تهران خواهیم رسید... کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم در حد توان و اشل یک ابرقدرت است؛ چون فقط یک ابرقدرت می‌تواند کشوری را ظرف این مدت تسخیر کند... از نظر هوایی ناراحت نباشید چون هواپیماهای عراقی پشتیبان ما هستند و تمام ماشین‌ها به صورت ستون حرکت می‌کنند.»

همزمان با عملیات فروغ جاویدان از سوی سازمان مجاهدین خلق، ارتش عراق نیز در روز ۳۱ تیر ماه ۱۳۶۷ چندین روستای کشورمان را در اطراف کرمانشاه و توابع شهرستان های گیلانغرب، ثلاث باباجانی، پاوه و دالاهو را با بمب‌های گاز خردل و گاز اعصاب بمباران کرد. این بمباران‌ها به مرگ صدها غیرنظامی و مجروحیت چندین هزار نفر از افراد غیرنظامی انجامید.

✍🏼 علاوه بر این، بمب گذاری در حرم حضرت رضا (ع) در ظهر عاشورای سال ۱۳۷۳ که باعث شهادت ۲۶ تن و زخمی شدن بیش از ۳۰۰ نفر از زائران و مجاوران آن امام رئوف گردید، اوج خباثت آنان را نشان می دهد که با هدف تفرقه در میان شیعیان و اهل سنت صورت گرفته بود.

چرایی انحراف منافقین

از آنجا که بحث منافقین و حتی تطهیر آنان در این ایام بسیار مورد توجه قرار گرفته است برای جوانان عزیز امروز، بازخوانی اندیشه های مجاهدین خلق مهم است. برای آنکه چرایی انحراف منافقین را بدانند، باید به پنج نکته توجه کنند:

1⃣ عدم اعتقاد و پايبندى به اسلام اصيل با محوريت روحانيت انقلابى و متعهد

2⃣ تفكر التقاطى و دورشدن از اسلام و تشيع پويا و اعتقاد به ماركسسييم و ايدئولوژى هاى ديگر

3⃣ وابستگى به بيگانگان گاهى تحت نفوذ شوروى مثل ماجراى جاسوسى محمدرضاسعادتى و گاهى به آمريكا و غرب كه اروپا و فرانسه مقر فرماندهى و جنايت اين فرقه تروريستى است

4⃣ خيانت به كشور و مردم خود و عمل كردن به عنوان ستون پنجم دشمن و خيانت و جنايت هاى بى شمار مثل جتگ تحمیلی ۸ ساله علیه مردم ایران

5⃣ فسادهاى گسترده اخلاقى و عدم پايبندى به هنجارهاى اخلاقى و انسانى

واقعا فرقی میان داعش و مجاهدین خلق در آدمکشی و کشتار مردم بی گناه نمی توان قائل شد. هر دو، گروهک هایی هستند ساخته و پرداخته استکبار تا اسلام اصیل و انقلابی را بدنام کنند و در ازای همین مسئله کمپانی های اسلحه سازی آمریکایی و غربی نیز از رونق نیفتند و همچنان بتوانند با فروش اسلحه، ثروت و پول مردم بیگناه کشورهای منطقه را ببلعند.

اکنون با شکل گیری گروه های تروریستی مختلف از طرف استکبار، نیاز به منافقین کمتر شده است. آنها روز به روز نیروهای بیشتری از دست می دهند که با عنوان توابین به کشور برمی گردند و پرده از جنایات آنان برمی دارند. کسانی که روزی در سرکوب علما، شیعیان و کردهای عراق نقش اساسی ایفا می کردند و پایگاه بزرگ اشرف در این کشور تحت تسلط آنان بود، اکنون آواره ی کشورهای مختلف شدند و مثل گذشته به سمت پست ترین افراد دست یاری دراز می کنند و در اجلاس اخیرشان در فرانسه نیز سرخورده از مردم هوشیار ایران، تهدیدهای توخالی و پوچ خود را تکرار کردند.

جان بولتون آمریکایی در همین نشست سازمان منافقین آرزوی دست نیافتنی اش را تکرار کرد که «رژیم ایران نباید چهلمین سال خود را ببیند» این در حالی است که از ماه ها قبل در سازمان #صداوسیما و خصوصا معاونت استان ها، برنامه های خاصی برای هرچه باشکوه تر برگزار شدن چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی تدارک دیده شده تا مردم شیرینی و حلاوت این رویداد را همچنان بچشند.

امروز برای نسل جوان ما، دختران و پسران عزیز کشورمان ضروری است که افکار و اندیشه های این گروهک مطرود را که فسادهای اخلاقی، مالی، وابستگی، جنایت ها و خیانت ها در زمان جنگ و پس از آن را به صورت تامّ مطالعه کنند و به عمق رویکردشان پی ببرند.

مستند حقیقت یاب در دوران مسئولیت من در معاونت سیما به اهتمام تهیه کنندگان در مسیر تولید افتاد. حقیقت یاب مستند هفتاد قسمتی است که توسط زنده یاد #حمید_آخوندی و #علیرضا_جلالی دوتن از هنرمندان متعهد ما تهیه شد و امیدوارم به زودی آماده پخش شود. سه گانه ای نیز توسط هنرمند متعهدمان آقای #جلیل_سامان که در ماه مبارک رمضان سریال نفس را از ایشان دیدیم و در دو قسمت دیگر نیز به نام پروانه و ارمغان تاریکی برای بازخوانی بخشی از جنایات سازمان مجاهدین خلق ساخته بود. فیلم های سینمایی #ماجرای_نیمروز به کارگردانی محمدحسین مهدویان از فارغ التحصیلان دانشگاه #صداوسیما ، امکان مینا به کارگردانی #کمال_تبریزی و سیانور به کارگردانی #بهروز_شعیبی ، از جمله فیلم هایی هستند که به جنایات #منافقین پرداخته اند. پیشنهاد می کنم این فیلم ها را که توسط هنرمندان خوب ما تولید شده اند، ببینید.


 
 
کلمات کلیدی : سازمان مجاهدین خلق +منافقین+ جنایات منافقین
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۳۰:۰۴
آقا چرا از این فسیلهای بدبخت مفلوک خبر ، پخش میکنید، کی اینها رو دیگه میشناسه (4459196) (alef-11)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۰۱:۴۹
از قضا یکی از مشکلات شناخته شده نبودن اینها برای خیلی از ماهاست. همین نشناختن سبب شد که تو ایام انتخابات بعضیا (برای از میدان به در کردن رقیب) بیان و اینا رو مظلوم و شهید اوایل انقلاب نشون بدن که ناجوانمردانه اعدام شدن!! (4459258) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۰۳:۳۱:۲۲
اقا يه سال نگذشته از انتخابات... هيچ كس نگفت شهيد... اقاي روحاني حرف هاش هست برو دقيق بخون... نقد ايشون به كل جناح اصولگرا بود كه طرفدار خشونت هستند (4460698) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۴۰:۳۱
با این نوع خبرها دارین اونا رو که خیلی وقته مردن و به تاریخ پیوستن رو زنده می کنید. از داعش بگین شرف داره به اینکه از اونا چیزی بگین. اینقدر نبش قبر نکنید. (4459221) (alef-11)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۴:۴۸:۱۲
درسته که از نظر سیاسی مردن و اکثر مردم هم اینارو خوب شناختن اما نباید فراموش کرد که اینا نونشون را از طریق جمع آوری اطلاعات برای سرویس های جاسوسی بیگانه بدست میارن و خلاصه اینکه نباید غافل باشیم از خیانتهای این آدم نماها. (4459832) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۳۳:۵۱
انشاءالله آواره تر بشوند . (4459300) (alef-3)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۴۱:۳۴
مجاهدا أدماها ى كثيفى هستند چون وطن فروشن وبراى رسيدن به هدفشون توسل به هر وسيله ى
كثيفى را توجيه مى كنند البته عمر اين گروهك نهايتاً بيست سال ديگر ادامه خواهد داشت چون بعد از. اون نسلشون خود به خود منقرض مى شه (4459320) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۴۶:۲۳
همین فسیلها اخیرا در پاریس همایشی را برگزار کردند که کلی صدا کرد. ریشه منافقین بایستی خشکانده شود. (4459329) (alef-11)
 
Switzerland
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۳:۲۷:۴۹
خیلی نباید این جماعت را جدی گرفت. همه اونها که ایدئولوژیک و لجوج بودند الان پیرمرد و پیر زن شده اند و توانایی جذب نیروی جدید هم ندارند. و دارند فراموش می شوند نشست پاریس هم با پول عربستان سعودی و مشارکت یک عده بازنشسته سیاسی در آمریکا و اروپا که از راه سخنرانی در هرجایی که پول بدهد امرار معاش می کنند برگزار شد. به نظرم بهتر است این گروه اساسا جدی گرفته نشود سرکردشون که مرده و زنش هم که بعد از صدام حالا داره دریوزگی امثال صعود الفیصل رو می کنه.
ایرانیان بی تردید .. هرگز با دریوزگان صدام و صعود الفیصل همراهی نخواهند کرد. (4459680) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۰:۰۰:۱۱
من متن رو نخوندم هنوز اما همین عکس برای خیانت کار بودنشون کافیه (4459358) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۰:۱۰:۳۴
بنده نگران میشم از اینکه چرا رسانه های جمهوری اسلامی این فرقه را جدی میگیرند. زیرا اینها پایگاهی در میان مردم ندارند. و شاید همین خبرهای اینها در رسانه های داخل پخش شود برای این فرقه امتیازی حساب شود باید اینها را در داخل کاملا بایکوت کرد و هیچگونه خبرب درج نشود (4459375) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۱:۴۳:۱۲
وطن فروشانی که یک روز برای صدام کار میکردند و یک روز برای عربستان و افتخار هم میکنند (4459509) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۲:۴۰:۰۸
من کاری ندارم که چه اتفاقی در اوایل انقلاب افتاد که چنین و چنان شد . تنها مشکل من با این افراد ، رفتن به عراق و خیانت به وطن است . این گناهی نابخشودنی است (4459625) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۴:۴۰:۴۲
منفورترین دشمنان ایران همین سگهای هارمنافقند.بزرگشون نکنید (4459819) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۵:۰۸:۱۹
من کاری به ایدوئولوژی مسخره شان ندارم کمونستها هم خیانت نکردند مثل اینها من به خیانت کثیفشان کار دارم که هیچ کس این اوباش خائن را ادم حساب نمیکند مانده ام با چند نفر از این ها صحبت کنم ببینم واقعا این اوباش خائن ادم کش را دوست دارند یا اصلا بقول عوام فازشان چیست که میروند در متینگ این اوباش خائن شرکت میکنند یعنی کسی هست شعور داشته باشد و این اوباش را قبول کند مگر انکه خودش هم خائن باشد مجاهدین انقد هوچی هستند و انقدر بلدند خودشان را جلوه دهند که با وجود انکه من فکر میکنم واقعا فکر نمیکنم این اوباش بیشتر از دو هزار نفر باشند اما چه هیاهویی راه میاندازند انگار مثلا به اندازه یک تجمع برای یک فوتبال محلی هم تعداد دارند ایدوئولوژی کثیفشان توی سرشان بخورد حتی کمونیست هم باشند اما به ایران خیانت نکنند ازاد باید باشند این ایدوئولوژی کثیف و مسخره شان نیست که منفورشان کرده خیانت های پی در پیشان است که انها را منفور کرده نفرت انگیر هستند ... خیانت این اوباش کثیف هم قابل تائید نیست (4459869) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۵:۱۵:۱۱
به کوری چشم جان بولتن، منافقین و آل سعود، جمهوری اسلامی ایران صدمین سالگرد تاسیس خود را نیز جشن خواهد گرفت. انشاالله. (4459883) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۹:۲۰:۲۸
خیلی یک طرفه رفتی (4460259) (alef-11)
 
محسن
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۲۳:۰۰:۲۵
این منافقین معلمان تروریستهای القاعده و داعش بودند و عملیات انتحاری را اینها ابداع کردند ، داعش التقاطی مارکسیست اسلامی (4460536) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۲۳:۱۸:۲۰
این گروهک کوچکترین جاذبه وپایگاهی در بین ایرانیان وحتی ایرانیان خارج از کشور ندارد وهمه به انها به چشم یک فرقه خاین و و زوار در رفته ونه یک گروه سیاسی، نگاه میکنند ولدا صرورت زیادی نسبت به آگاهی سازی آنهم از طریق صدا وسیما که سمبل دافعه دز بین مردم است، وجود ندارد.ضمنا این گزاره مبنی بر اینکه امثال این گروهک وداعش، ساخته وپرداخته امریکا هستند، نوعی فرافکنی بوده وکمکی به ریشه یابی این پدیده شوم نمیکند چراکه زمینه های اصلی شکل گیری آنها همان تفکرات تندروانه،تکفیری وخود حق مطلق پنداری ودگر کافر انگاری است که گرایشات مذهبی به آن رنگ تفدس مابی وخشونت و فساوت بیشتری داده که عملیات انتحاری چهت رفتن به بهشت، شاحص ان است. این گرایشات در درون همان جوامع وجود دارد وامریکا حداکثر در بعصی موارد توانسته است انرا در جهت مناقع تندروهای امریکایی مدیریت کند نه انکه حودش راسا انرا بوجود اورده باشد. (4460551) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۰۰:۴۳:۳۸
آنچه که این گروه را سر زبان ها میاندازد پولی استکه این جماعت هزینه میکند
مسئله دیگر پنهانی نیست در همین اجتناع پاریس با پرداخت هزینه سفر و پول هتل عده ای جوان را از خارج از فرانسه آورده بودند تا سالن پر شود . (4460636) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.