توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477031
رئیس سازمان نظام پزشکی: برخی در شورای عالی نظام پزشکی از افزایش تعرفه‌ها ممانعت می‌کنند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۹
رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه برخی در شورای عالی بیمه از رشد تعرفه‌ها ممانعت می‌کنند، گفت: عدم توجه به این مسئله باعث کاهش کیفیت خدمات و آسیب به مردم می‌شود.

به گزارش فارس، علیرضا زالی در نشست خبری در ارتباط با تعرفه‌های پزشکی و خدمات درمانی اظهار داشت: سازمان نظام پزشکی گلایه‌های جدی در این زمینه دارد چرا که طبق قانون باید تا انتهای سال 95 تعرفه‌های بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی اعلام می‌شد ولی این مسئله با تأخیر مواجه شده است.

وی افزود: سناریوهای مختلفی در جلسات با همکاران مطرح شده ولی متأسفانه علیرغم اینکه ما از آذرماه پکیج تعرفه‌ها را اعلام کرده‌ایم ولی نتیجه مشخص نشده است همچنین 2 سال است که زودتر از زمان جمع‌ بستن بودجه‌ تعرفه‌ها را اعلام می‌کنیم ولی در شورای عالی بیمه اقدامات با تاخیر صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه شورای عالی بیمه از آنجایی که در اختیار خریداران خدمت است از رشد تعرفه‌ها ممانعت می‌کند و در واقع پشت مردم پنهان می‌شود در حالیکه اگر تعرفه‌ها مشخص شود هم تکلیف پزشکان و هم مردم روشن خواهد شد و از طرفی پزشکان اعتماد خود را از یک دستگاه رسمی از دست نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه پزشکان تاکنون در ارتباط با موضوع تعرفه‌ها صبوری به خرج داده‌اند، گفت: بخش عمده آرا در شورای عالی بیمه به دست کسانی است که نمی‌خواهند تعرفه‌ها افزایش یابد و می‌گویند این مسئله به خاطر مردم است در حالیکه اگر تعرفه‌ها واقعی نباشد آسیب آن به مردم وارد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در جلسه شورای عالی بیمه به دلیل درگیری‌های پیش آمده به یک سناریوی واحد نرسیدیم، گفت: آنچه مد نظر ما بوده در واقع این است که در بخش دولتی براساس حقوق و دستمزد تعرفه‌ها لحاظ شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی در ادامه به موضوع پرونده کیارستمی اشاره کرد و گفت: با سفیر فرانسه در ایران در این زمینه ملاقات کردم و سفیر ایران در فرانسه نیز در این زمینه تلاش‌هایی را انجام داده‌اند ولی نهایتاً یک خلاصه پرونده دست ما رسید و همکاری‌های لازم صورت نگرفت.

وی افزود: نتیجه همین خلاصه پرونده توسط یک تیم 40 نفره از بهترین اساتید مورد بررسی قرار گرفت تا علت تامه مرگ مشخص شود البته علت تامه باید با کالبدشکافی صورت می‌گرفت که البته برای ما جای تعجب دارد که کشور فرانسه که پیشتاز کالبد شکافی است چرا بدون اتوکسی پیکر ایشان را به ایران فرستادند.

وی افزود: ولی آنچه که نتیجه کارشناسی تیم ما بوده این است که علت اصلی مرگ خونریزی حاد تحت پرده مغزی (سابدورال وسیع) ناشی از تزریق بالای داروی هپارین بوده است.

وی گفت: در کشور فرانسه 24 هزار واحد هپارین به مرحوم کیارستمی تزریق شده است و از طرفی در فرانسه اعلام کرده‌اند که با آمبولی ریه درمان وی را آغاز کرده و این در حالی بوده که در ایران 2 روز قبل موضوع آمبولی ریه در ایران رد شد.

رئیس سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: به کشور فرانسه نامه فرستادیم که علت اصلی و تشخیص آمبولی ریه با چه روشی و بر چه اساسی دوز بالای هپارین تجویز شده است که این مسئله بدون پاسخ مانده.

وی در ادامه به موضوع خطاهای پزشکی اشاره کرد و گفت: در سال 95 مجموع رسیدگی به بحث‌های پزشکی در دادسراهای پزشکی، هیات‌های انتظامی و ... نشان داده که شکایت‌ها رو به کاهش بوده است همچنین آمار تعزیرات حکومتی و سامانه 1690 نیز کاهش شیب شکایات را نشان داده است.

زالی در ادامه اضافه کرد: 11 هزار پزشک فارغ التحصیل یا به خارج از کشور مهاجرت کرده یا طبابت نمی‌کنند و در حوزه پزشکی نیستند همچنین از سال 92 تعداد پزشکانی که برای دریافت گواهی صحت کار به نظام پزشکی مراجعه کرده‌اند بیشتر شده که از دلایل دریافت این گواهی مهاجرت یا فعالیت در خارج از کشور است.

زالی از ثبت سالانه 1500 تا 2000 شماره نظام پزشکی جدید خبرداد و اعلام کرد: در زمینه انتخابات نیز تصمیم قطعی برای کاندید شدن ندارم و هنوز این مسئله مشخص نیست.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شما جزء کاندیدهای احتمالی برای وزیر شدن هستید یا خیر؟ به حالت خنده گفت: خیر ولی درخواست ما از رئیس جمهور این بوده که همچون گذشته توجه به موضوع سلامت را مدنظر قرار دهند.
 
کلمات کلیدی : وزارت بهداشت + تعرفه‌ پزشکان + نظام پزشکی + سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.