نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 397337
فرمانده ناجا: مجرمان از زندان رفتن واهمه‌ای ندارند
تاریخ انتشار : جمعه ۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۲
فرمانده نیروی انتظامی در همایش دادستان های سراسر کشور بر ضرورت توجه به بالا بردن هزینه جرم تاکید کرد و گفت: گاهی مجرمان از برخوردهای انتظامی، قضائی و زندان رفتن واهمه ای ندارند، اگر هزینه جرم را افزایش دهیم، نتایج مثبت و بازدارنده ای را به همراه خواهد داشت.

سردار اشتری در سیزدهمین همایش دادستان های سراسر کشور به برگزاری سه جلسه چند ساعته که در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی و با هدایت ایشان در زمینه آسیب های اجتماعی برگزار شد، اشاره کرد و گفت: طلاق، اعتیاد، حاشیه‌نشینی و موضوعات اخلاقی مهم‌ترین معضلات و آسیب‌های اجتماعی هستند، اعتیاد و مشکلات مربوط به آن امروز به عنوان یکی از معضلات مهم جامعه مطرح است که تاثیرات منفی زیادی دارد.

فرمانده ناجا ادامه داد: معظم له در این جلسات فرمودند ۲۰ سال برای انجام این اقدامات عقب هستیم و تمام مسئولان از این صحبت شرمنده شدند.

وی ادامه داد: آسیب‌شناسی‌های انجام شده، کاربردی نبود و باید درباره این موضوع کارگروه‌هایی با حضور اندیشمندان و متخصصان این حوزه ها تشکیل شود.

فرمانده ناجا با بیان اینکه اعتیاد و مشتقات آن علاوه بر لطمات جبران ناپذیر و خسارت های فراوان بر روح و روان جامعه، تاثیرات منفی را به همراه دارد، گفت: ریشه بسیاری از جرایم اعتیاد است که بیش از ۵۰ درصد سارقان خرد را افراد معتاد تشکیل می دهند.

وی به برخورد مستقیم پلیس با جرایم مشهود و اشرافیت ماموران در این رابطه اشاره کرد و گفت: در این رابطه، تحقیقات بسیاری در خصوص ریشه یابی جرایم انجام شده به گونه ای که بحث تاثیرات منفی اعتیاد به مواد مخدر بر دیگر آسیب های اجتماعی بسیار مشهود است.

فرمانده ناجا از افزایش ۲۰ درصدی کشفیات موادمخدر در شش ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل اشاره کرد و گفت: این موضوع از جهاتی خوب و از جنبه های دیگر بد است، افزایش تولید و رشد قاچاق مواد مخدر می تواند دلیلی بر این امر باشد تا آسیب شناسی و برخورد مقابله ای، مطالعاتی، علمی و عملیاتی را دو چندان کنیم.

این مقام عالی انتظامی خاطرنشان کرد: امروز موادشیمیایی در بازار به راحتی تهیه و نیز از طریق آموزش های اینترنتی، موادمخدر صنعتی بسیار مخرب تولید می‌شود که خطر آن از موادمخدر سنتی به مراتب بیشتر است؛ این آسیب جدید نیازمند مقابله جدی تر است.

سردار اشتری گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی بحث مقابله با مواد مخدر را از اولویت های اساسی و مهم در آسیب های اجتماعی بر شمردند و ما باید عزم جدی در این زمینه داشته باشیم.

وی، حاشیه نشینی و موضوعات آن، بدپوششی و مسائل ضد اخلاقی و ... را از دیگر اولویت های آسیب های اجتماعی بر شمرد.

فرمانده نیروی انتظامی، چند پیشنهاد نیز به مسئولان قضائی و دادستان های سراسر کشور ارائه کردو گفت: هر چه هماهنگی دستگاه قضائی و پلیس توسعه یابد خواهیم توانست مشکلات و هزینه های کاری را کاهش دهیم.

سردار اشتری با ارائه پیشنهادی برای تشکیل شورای هماهنگی میان مجموعه نیروی انتظامی و دادستان و روسای دادگستری در هر استان، گفت: این شوراها با محوریت دستگاه قضایی تشکیل شود و تلاش خود را برای پیشگیری از جرم و موضوعات مرتبط با آن بگذارد.

دومین پیشنهاد فرمانده ناجا، برنامه ریزی و هماهنگی برای افزایش هزینه جرم بود که در این رابطه اظهارداشت: گاهی مجرمان از برخوردهای انتظامی، قضائی و زندان رفتن واهمه ای ندارند، اگر هزینه جرم را افزایش دهیم، نتایج مثبت و بازدارنده ای را به همراه خواهد داشت.

سردار اشتری به تاکیدات موکد رهبر معظم انقلاب در بحث برخورد با قاچاق کالا که فرمودند "در این رابطه با قدرت برخورد کنید"، اشاره کرد و گفت: این مصداق واقعی اقدام و عمل جدی برای تحقق اقتصاد مقاومتی می تواند باشد.

وی، خواستار در نظر گرفتن محرومیت های اجتماعی برای برخی از هنجار شکنان، خلافکاران و مجرمان در مسائل فرهنگی و ضد فرهنگی شد و گفت: در برخی از مواقع می توان با گرفتن گذرنامه یا گواهینامه افراد و محرومیت از برخی خدمات دیگر در مقاطع مشخص زمانی، خاطیان و مجرمان را برای قانون پذیری و ارائه رفتارهای هنجارمند مجاب کرد.

فرمانده ناجا بر توسعه سیستم مکانیزاسیون کلانتری ها و پاسگاه ها با مراکز قضائی تاکید کرد و گفت: در این زمینه می توانیم پرونده را از طریق سیستم مکانیزه ارسال و حتی در بسیاری مواقع با خودداری از جابجایی متهمان از کلانتری ها به مراکز قضائی، از طریق سیستم ویدیو کنفرانس اقدام کنیم که نقش موثری در کاهش هزینه ها و تهدیدها خواهد داشت.

سردار اشتری به مصالحه ۷۲ درصدی ۲۵۰ هزار پرونده مطروحه در دوایر اجتماعی و مشاوره کلانتری های سراسر کشور اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز فعالیت های علمی پلیس نقش موثری در کاهش بار پرونده های قضایی داشته است.

براساس گزارش سایت پلیس، فرمانده نیروی انتظامی در پایان از همکاری و تعامل مسئولان قضائی سراسر کشور با خدمتگزاران مردم در نیروی انتظامی تشکر و قدردانی کرد.
 
کلمات کلیدی : فرمانده ناجا+مجرمان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۹ ۱۵:۱۴:۵۲
برای اینکه کار در مملکت نیست (3956493) (alef-11)
 
ابراهیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۹ ۱۶:۵۵:۴۲
درود به شرفت یه حرف حسابی زدی. (3956566) (alef-11)
 
حسين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۰۸:۵۰:۳۶
چرا قانون اين مجرمان را مثل قديم به بيگاري در بدترين نقطه كشور براي آباداني بكار نمي گيرند، البته با غل و زنجير (3957265) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.