توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430483
دولت مکلف به افزایش ۲۵ هزار مگاواتی تولید برق تا سال ۱۴۰۰ شد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۱
مجلس دولت را مکلف کرد از طریق وزارت نیرو نسبت به افزایش توان تولیدی برق تا بیست و پنج هزار(۰۰۰/۲۵) مگاوات از طریق سرمایه گذاری بخشهای عمومی وخصوصی اعم از داخلی و خارجی اقدام کند.

به گزارش مهر، در جلسه نوبت عصر روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی موادی از لایحه برنامه ششم توسعه در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

وکلای ملت با تصویب ماده ای از لایحه برنامه دولت را مکلف کردند:

الف:کلیه طرح های جمع‌آوری، مهار، کنترل و بهره برداری از گازهای همراه تولید و مشعل در کلیه میادین نفت و تاسیسات صنعت نفت را با تسهیل و تعیین نرخ عادلانه خوراک آنها ظرف مدت حداکثر ۳ماه از تاریخ تصویب این قانون از طریق فراخوان به بخش غیر دولتی واگذار نماید به گونه ای که تا پایان برنامه حداقل۹۰% گازهای مشعل مهار و کنترل شده باشد.

ب: به منظور افزایش خدمات سوخت رسانی به کشتی ها (بانکرینگ) و خدمات جانبی آن در خلیج فارس و دریای عمان ضمن انجام حمایت های لازم از بخش غیردولتی در خرید شناور مخصوص، قیمت گذاری فرآورده، شرایط، تسهیلات، مشوق ها و صدور مجوزهای مورد نیاز برای توسعه صنعت سوخت رسانی به کشتی ها را بنحوی انجام دهد که ضمن رشد حداقل ۱۰% سالانه، سهم کشور از بازار سوخت رسانی به کشتی ها در منطقه خلیج فارس و دریای عمان در پایان برنامه حداقل به ۵۰% برسد.

ج: از طریق سازمان انرژی اتمی ایران در راستای ارتقای آگاهی ها و پذیرش اجتماعی و مشارکت افزایی در دستیابی به توسعه پایدار برق هسته ای و هماهنگی مسئولیت های اجتماعی خود اقدامات لازم را با اولویت مناطق دارای ساختگاه هسته ای به عمل آورد.

تبصره- آئین نامه اجرایی مربوطه به پیشنهاد سازمان انرژی اتمی ایران به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

د: از طریق وزارت نیرو در طول برنامه نسبت به افزایش توان تولیدی برق تا بیست و پنج هزار(۰۰۰/۲۵) مگاوات از طریق سرمایه گذاری بخشهای عمومی، تعاونی وخصوصی اعم از داخلی و خارجی و یا منابع داخلی شرکتهای تابعه و یا به صورت روشهای متداول سرمایه‌گذاری از جمله ساخت، بهره برداری و تصرف(BOO) و ساخت، بهره برداری و انتقال (BOT) اقدام نماید.خیرد تضمینی برق بر اساس نرخ تعیین شده توسط شورای اقتصاد خواهد بود.

هـ- به منظور افزایش و ارتقاء توان علمی، فناوری و نوآوری در صنعت نفت معادل ۱% از اعتبارات طرحهای توسعه ای سالانه شرکتهای تابعه را در طول برنامه، جهت ایجاد ظرفیت جذب، توسعه فناوریهای اولویت دار نفت، گاز و پتروشیمی و انرژی های تجدیدپذیر و به کارگیری آنها در صنایع مرتبط و ارتقاء فناوریهای موجود و بومی سازی آنها وکاهش شدت مصرف انرژی ضمن مبادله موافقتنامه با سازمان اختصاص دهد و گزارش عملکرد این بند را سالانه به کمیسیون های انرژی و آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی ارائه نماید. همچنین به منظور افزایش ضریب بازیافت مخازن کشور در طول برنامه به میزان ۱% ، وزارت نفت موظف است طی سال اول برنامه، برنامه جامع صیانتی و ازدیاد برداشت از مخازن هیدروکربوری را با رعایت اولویت بندی مخازن به تفکیک نواحی خشکی و مناطق دریایی تهیه و برای حسن اجرای آن اقدامات لازم را به عمل آورد.
 
کلمات کلیدی : صنعت برق + نیروگاه برق + وزارت نیرو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.