نظر منتشر شده
۳۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414788
آیا رئیس جمهور آمریکا از تمدید قانون تحریم های ایران جلوگیری می کند؟
بخش بین الملل الف، 27 آبان 95
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۰
اعضای مجلس نمایندگان آمریکا،دو روز قبل با تصویب مصوبه‌ای تحریم‌ها علیه ایران را برای مدت 10 سال دیگر تمدید کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا با 419 رای در مقابل 1 رای مخالف، قانون تحریم‌های ایران را که برای نخستین بار در سال 1996 وضع شده و در سال 2006 برای نخستین بار تمدید شده بود، برای بار دوم تمدید کرد. این قانون، سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و انرژی ایران را ممنوع و کمک‌های هسته‌ای به تهران را مسدود می‌کند و به قانون داماتو، فرد پیشنهاد دهنده تحریم‌های ایران در سال 1996 (دوره بیل کلینتون) مشهور است.

قانون تحریم‌های ایران در پایان سال 2016 منقضی می‌شد و برای تمدید آن، علاوه بر تصویب مجلس نمایندگان به تایید از سوی سنا و امضای رئیس‌جمهوری آمریکا نیاز دارد.

اد رویس، نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا و رئیس کمیته روابط خارجی این مجلس که حامی اصلی تمدید قانون تحریم ایران بود، می‌گوید: «این قانون، ابزاری حیاتی (برای آمریکا) است.»

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تصویب طرح تمدید قانون تحریم های ایران استقبال کرد
پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه ای درباره تصویب قانون تمدید تحریم های ایران در مجلس نمایندگان آمریکا مدعی شد رژیم ایران به تامین مالی تروریسم ، آزمایش موشک های بالستیک و بدرفتاری با مردم خود ادامه می دهد و  به تازگی در هفته گذشته توافق هسته ای را نقض کرده است. رای امروز اعضای دو حزب آمریکا ، توانمندی ما را برای اعمال مجدد و فوری تحریم ها علیه ایران در یک دهه آینده حفظ می کند. من از تلاش های اد رویس (رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا) و کمیته وی درخصوص این طرح مهم تشکر می کنم و امیدواریم رئیس جمهور نیز آن را امضا کند.»

به نظر می رسد آمريكايي ها تلاش دارند فضای رعب و وحشت را در بانك ها، شركت ها و كشورهاي مختلف در دوران پسابرجام همچنان نگه دارند تا ايران از فرصت هاي حاصل از برجام نتواند استفاده لازم را ببرد. همچنین با توجه به اينكه يكي از پيامدهاي مثبت برجام تا كنون براي ايران توسعه بخش انرژي بويژه افزايش توليد نفت، گاز و پتروشيمي بوده، تمديد اين قانون مي تواند مانعي براي تحقق كامل برجام و همچنين توسعه بخش انرژي باشد كه اين امر در نهايت به كاهش درآمد ملي منجر خواهد شد. در واقع تمدید قانون تحریم های ایران موسوم به ايسا پايه هاي اصلي اقتصاد كشور تك محصولي ایران را هدف قرار داده است.

شمخانی: تمدید تحریم ها لگد‌زدن به برجام است
علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی امروز (سه شنبه) در نخستین اجلاسیه ملی 4000 شهید استان گلستان با اشاره به برخی اظهارات در خصوص احتمال تمدید تحریمهای آمریکا علیه ایران موسوم به ایسا(lsa) گفت: گرچه کشور ما از ابتدا با تحریم های ظالمانه آمریکا روبرو بوده و نتیجه آن نیز پیشرفتهای فراوان در عرصه های علمی، صنعتی و نظامی بوده است، اما تمدید تحریم ها در شرایط پسابرجام به نوعی لگد زدن به توافق برجام است.

وی تصریح کرد: تمام ناظران بین المللی و کشورها بر صحت اجرای تعهدات ایران در برجام اذعان دارند و در صورت نقض برجام از سوی طرف مقابل، بسته اقدامات فنی پیش بینی شده به عنوان پاسخ به سرعت اعمال خواهد شد.

واکنش ایران به تمدید قانون تحریم داماتو: رئیس جمهور آمریکا موظف به جلوگیری از آن است
یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه درخصوص تمدید قانون تحریم داماتو توسط مجلس نمایندگان آمریکا گفت : مصوبه مجلس نمایندگان به معنی تمدید این قانون نیست.

یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه درخصوص تمدید قانون تحریم ISA موسوم به داماتو توسط مجلس نمایندگان آمریکا گفت: مصوبه مجلس نمایندگان به معنی تمدید این قانون نیست و رئیس جمهور آمریکا موظف به جلوگیری از آن است.

این مقام آگاه افزود: در هر حال جمهوری اسلامی ایران برای همه شرایط گزینه های مناسب را آماده کرده است.
 
کلمات کلیدی : طرح ضد ايراني + مجلس نمايندگان آمريكا + ترامپ
 
جسمانی
United States
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۰۷:۵۷:۲۴
کم کم داره سیب و گلابی باغ برجام میرسه ! (4019657) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۵:۰۳:۱۷
درست است تحریم جدید لگد به برجام است ولی کی قرار است اقایان بجای ماست مالی با این لگد ها بیدار شوند؟ (4020228) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۵:۰۵:۵۹
تا قبل از توافق موقع می گفتند باید با کدخدای جهان و اروپا مذاکره کنیم و امریکا همه کاره است اما الان که بی دستاوردی برجام نمایان می شود می گویند امریکا که دنیا نیست بلکه دنیا با ماست (4020233) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۵:۵۴:۳۴
دوستان تحریم داماتو از تحریم های غیر هسته ای است و 20 سال قبل که مساله هسته ای در میان نبوده وضع شده و در این مورد تمدیدش خلاف برجام نیست. برجام فقط شامل تحریمهای ثانویه و هسته ای است ما چند دسته تحریم داریم 1-تحریمهای حقوق بشری 2- تروریستی 3- موشکی 4- هسته ای قانون داماتو از نوع دوم هست و ربطی به هسته ای نداره تحریم جدید هم نیست و میخان تمدیدش کنن.
بناابرین ایران نمیتونه تمدید این قانون رو نقض برجام اعلام کنه به دو دلیل:
1-هسته ای نیست
2- جدید نیست (4020289) (alef-13)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۲۱:۳۱:۰۰
مرد حسابي برو قانون را بخوان هر شركتي در طول سال بيش إز چهل ميليون دلار در زمينه هاي انرژي با ايران معامله كنه مشمول تحريم مي شود وضمنا جنابعالي كاسه داغتر إز آش نشويد خود اقاي ظريف وشمخاني اعلام كردند تصويب اين قانون خلاف برجام است كمي اطلاعاتتان را بروز كنيد (4020596) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۰۰:۰۱:۳۵
شما را ارجاع می دهم به صحبت های اقای ظریف در مجلس که به صراحت در مورد تحریم داماتو صحبت کرد و گفت که اگر تمدید شود نغض برجام است (4020755) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۰۸:۰۰:۱۶
عراقچی در برابر تمدید تحریم داماتو :
از اول هم قرار نبود تحریم های غیر هسته ای برچیده شود (4019662) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۰۸:۰۰:۳۲
ساده لوح ها ... (4019663) (alef-13)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۰۸:۵۴:۳۱
یه نفر آدم مطلع به این سوال ها جواب بده ممنون می شم:

1. چرا ما رابطه مون رو با امریکا عادی سازی نمی کنیم؟
2. اگه عادی سازی کنیم چی رو از دست می دیم؟ (کسایی که می گن استقلال یعنی این همه کشور تو دنیا هیچ کدوم استقلال ندارن؟)
3. هزینه عادی سازی رابطه بیشتره یا عدم عادی سازی؟
4. اگه رابطه مون عادی بود باز هم نگران عوض شدن سرنوشتمون با عوض شدن رئیس جمهور و ترکیب کنگره امریکا بودیم؟ (یعنی به خاطر عادی نبودن رابطه همه چیز مملکت گره خورده به اینکه کی توی امریکا برامون چه تصمیمی بگیره! این معنیش استقلاله؟)

ممنون. (4019757) (alef-13)
 
Indonesia
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۳:۲۲:۱۱
مشکل این است که افرادی مثل شما فکر می کنند با عوض شدن رئیس جمهور امریکا سرنوشتشان عوض می شود افرادی مثل شما که هر گز نمی خواهند به این بیاندیشند که همان اوبامای باهوش و با ادب بود که وحشیان ترین تحریم های تاریخ را علیه ایران اجرا نمود و همو بود که حتی با همه هدایای که دوستانتان به ایشاندادند در دوران پسابرجامبازی سیاسی راه انداخت ونگذاشت هیچ بانکی با ایران کار کند ولی نمی خواهید این واقعیتها را ببینید و به جای اتکاء به خدا فکر می کنید این کدخدای جهانتان است که سرنوشت انسان ها و جوامع را تعیین می کند برای همین به شما می گویم حتی با دادن تمامیت خاک ایران به امریکا نیز نمی توانید عادی سازی کنید و نمی توانید راحت زندگی کنید (4020132) (alef-13)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۵:۴۹:۴۱
سرنوشت خود من رو همین تحریم ها 180 درجه عوض کردن. اگه روی زندگی شما اثری نداشته خب خوش به حالتون. اوبامای باهوش و مودب تحریم ها رو وضع کرد چون در زمان اوباما هم رابطه مون با امریکا عادی نبود. اگه رابطه عادی بود باز هم تحریم می کرد؟ خدا به جای خودش. واقعیت های جهان هم به جای خودش. اگه دیواری در حال خراب شدن باشه شما می ایستین کنارش و به خدا توکل می کنید که روی سرتون آوار نشه یا از عقل خدادادی تون استفاده می کنید و از دیوار فاصله می گیرید؟ در مورد سطر آخر شما هم مگر بقیه کشورها تمامیت ارزیشون رو به امریکا دادن تا باهاش رابطه داشته باشن؟ حالا کی نمی تونه واقعیت ها رو ببینه؟ (4020282) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۳:۵۷:۴۷
برای شما مهمه که کی رییس جمهور بشه " که روی دموکرات ها حساب باز کردین نه مردم ! (4020179) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۰۰:۰۳:۲۲
راستش تا اونجا که ما متوجه شدیم اکثریت مردم آمریکا ترامپ رو نمی خوان واین روش انتخاباتی آمریکاست که باعث بالا اومدن ترامپ شده پس می بینی برای ما خواست مردم آمریکا مهمه نه دموکراتها ! (4020758) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۴:۰۲:۳۲
عادی میکنیم، ولی وقتی که آمریکا اینهمه پدرسوخته بازی در نیاره.

یه برجام رو با هم به نتیجه رسیدیم، از هر فرصتی که دستش میرسه استفاده میکنه تا ما نتونیم استفاده لازمه رو ببریم. (4020181) (alef-13)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۲۲:۱۱:۱۴
خدمت شما عرض کنم این جوری نیست که ما بگیم آشتی آمریکا هم بگه آشتی و تموم بشه لیست بلند بالایی هست که ما باید بپذیریم چند تا از اونها عبارتند از بین بردن تجهیزات دفاعی مانند موشکها، به رسمیت شناختن اسراییل، عدم حمایت از گروههای اسلامی، عدم اجرای برخی از قوانین اسلام که از نطر اونها خلاف حقوق بشر هست و .... تازه اون وقت ما قابلیت پیدا میکنیم که بشیم کشوری مثل عربستان یا پاکستان یا مصر یا اردن یا ترکیه که باید فرامین آمریکا در منطقه را اجرا کنیم. از نظر آمریکا دو نوع کشور در دنیا وجود دارد یا گوش به فرمان آمریکا یا دشمن آمریکا البته گوش به فرمانها هم تاریخ مصرف دارند و درجه بندی که ممکن است با تغییر منافع آمریکا تغییر پیدا کنند. (4021581) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۰۹:۰۵:۴۲
دی شیخ با چراغ همی گشت گرد شهر کز ترامپ ملولم و اوبامایم آرزوست ! (4019776) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۰۹:۱۰:۳۴
مگر از اجرای قانون ویزا جلوگیری کردد "؟ از برداشت دو میلیارد دلاری جوگیری کرد ؟! (4019784) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۰۹:۱۲:۱۸
برجامی ها در توجیه بی دستاوردی برجام " می گن مشکل از تحریم های اولیه است " بعد هنگام تمدید تحریم های اولیه " می گن این تحریم ها اصلا اثر نداره و تحریم های اصلی هسته ای را لغو کرده ایم ! (4019786) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۰۹:۱۳:۴۹
چشم دستگان دیپلماسی دولت یازدهم روشن !! (4019788) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۰۹:۱۳:۵۰
امریکا تا زمانی که اصلاح طلبان با اهداف جناحی تحریم ها و نقض عهد ها را توجیه می کنند " ان ها را ادامه می دهد و وتو در کار نیست . (4019789) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۰۹:۱۶:۱۲
اگر رییس جمهور امریکا وتو نکرد " ظریف می گه مشکلی نیست " نقض برجام هست " اما نقض صریح نیست ! از دید ذوق زده ها اصلا نقض برجام نداریم ! (4019795) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۰۹:۱۷:۳۴
هزینه توهم و خوش بینی افراطی اقایان را فقط مردم دادند که سه سال کشور معطل مذاکرات بود . (4019802) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۵:۵۳:۲۱
مثلا تو این سه سال چه کار مهم و ارزشمندی میخواستی انجام بدی که معطل موندی؟! (4020288) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۰۹:۱۹:۳۵
نتیجه بی برنامگی و دست رو دست گذاشتن و امید داشتن به روی کار امدن این و ان در ان سوی دنیا " می شود شوکه شدن ! یعنی همین حال و روز اقایان اعتدال. (4019806) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۰۹:۲۲:۲۹
اگر مردم خواهان رفع تحریم هستند باید به فردی ضد برجامی در 96 رای دهند " چون براورد امریکا این است که تیم روحانی و رفسنجانی و اصلاحات چون حیات سیاسی شان را به برجام گره زده اند " همه جوره پای تمجید ان هستند " پس می توان با کمترین هزینه " به تحریم ها دست نزد . (4019811) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۳:۱۷:۲۴
یک دفعه و چند دفعه گزیده شدی بس نیود؟!! برای بار دهم و صدم میخوای بری تو همون چاه؟!! (4020125) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۳:۲۲:۰۳
شما از ملوان هاشون که فقط چند ساعت دستگیر کرده بودین ساعتها با خفت خواری ازشون فیلم گرفتین و پخش کردین! لابد انتظار داشتین سایر تحریمهایی که به برجام ربطی هم ندارن رو هم محض حسن نیت و روی ماه ما بردارن؟!! کی رو گول میزنین؟!! (4020130) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۲۰:۵۰:۰۶
اولا عزیزم تحریم داماتو دقیقا مرتبط با هسته ای است به اعتراف صریح ظریف جوون.....دوما جنابعالی انتظار داری کسی به آبهای سرزمینی تجاوز کرده حلوا حلوا ش....کنیم..تا خدای نکرده دلشون ازما نشکنه....والا اگه از شما بود......الان صدام حسین تو میدان پاستور عربی میرقصید (4020563) (alef-13)
 
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۳:۲۵:۵۷
مگه دیوونه شدیم که دلار و همه چیز چند برابر بشه.زمان جلیلی یادمون نرفته.ما رو.....فرض کردی. (4020139) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۱:۳۶:۱۱
ما که برایمان آمریکا همان آمریکاست،مگر اوباما محبوب بعضی ها انجام داد که این انجام بده تازه اوباما همین یکی دو روز قبل وضع اضطراری در مورد ایران رو باز تمدید کرد،این هم جلوگیری نخواهد کرد. (4020001) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۳:۰۴:۵۰
با رفتن اوباما و کری دیگر در آمریکا هیچ حایلی بین ایران و تحریمهای بیشتر وجود ندارد. ترامپ با یک امضا میتواند برجام را برجام رو نابود کند. بدون نیاز به گنگره (که حتی آنهم در دست جمهوریخواهان است و بدون هیچ نیاز به سازمان ملل و همراهی دیگر دولتها. با همکاری کنگره هم میتواند تحریمهایی ده برابر قبل وضع بکند. (4020110) (alef-13)
 
ebi
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۳:۳۴:۰۷
بشین تا از تحریمها جلوگیری کنه !!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4020151) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۵:۵۲:۲۹
ممنون از الف عزیز بابت انتشار نظرم. فکر نمیکردم منتشر بشه. باز هم ممنون از وسعت دید شما. (4020285) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۱۶:۱۶:۰۷
الف اصلا هم وسعت دید و نگاه ندارد. ما که هر کامنتی مینویسیم در قسمت غیر قابل انتشارها بایگانی میشود.فقط نظراتی را منتشر میکند که موافق دیدگاه خودشان باشد. (4023597) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۲۱:۵۲:۴۰
اگه کنگره تحریم کنه امریکاست که دیگه نمی تونه دنیا رو راضی کنه قطعنامه ببرن شورای امنیت ان شا الله. بهتره از خودزنی بپرهیزیم. (4020615) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.