نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 284387
نظرسنجی صدا و سیما درباره «ماه عسل»
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۰
روابط عمومی رسانه ملی بر اساس تماس‌هایی که مخاطبان با شماره‌های واحد ۱۶۲ داشته‌اند نوعی نظرسنجی درباره سریال‌ها و برنامه‌های صدا و سیما انجام داده است.

این گزارش می‌گوید که آمارهای ثبت شده در سیستم تلفنی امور مخاطبان روابط عمومی صدا و سیما نشانگر آن است که در ماه مبارک رمضان امسال، تعداد ۸۰۹۰۱ نفر با این واحد تماس گرفته‌اند كه از این تعداد حدود ۷۱ درصد آن ها نسبت به ویژه برنامه های ماه مبارك رمضان اظهار نظر كرده اند و مابقی نیز در ارتباط با دیگر برنامه ها و موضوعاتی مختلف نظرات خود را بیان کرده اند. از این میان ۷۵.۵ درصد رضایت خود را نسبت به برنامه‌ های ماه مبارک رمضان (اعم از برنامه های تركیبی و نمایشی) اعلام كرده اند.

این گزارش همچنین خاطرنشان می‌کند که عمده دلایل رضایت تماس گیرندگان نسبت به برنامه‌های رمضان پرداختن به مضامین اجتماعی، اخلاقی و دینی در ساختارهای نمایشی و ترکیبی بوده و بیشترین تماس‌های مردمی در ارتباط با ویژه برنامه‌های ماه مبارک رمضان به سریال‌ها و برنامه‌های ویژه افطار شبکه‌ها اختصاص داشته است.

بر اساس این گزارش از بین برنامه های تركیبی ویژه افطار «ماه عسل» و «ماه سپید» از شبكه سوم سیما، «جشن رمضان» و «عقیق» از شبكه پنج سیما، بیشترین تماس ها را به خود اختصاص داده اند که در مجموع حدود ۷۲ درصد تماس گیرندگان از تماشای برنامه های مذكور احساس رضایت داشته اند. در این میان برنامه «ماه عسل»، علیرغم انتقادهایی كه نسبت به دو قسمت برنامه شده بود، بیشترین میزان رضایت یعنی حدود ۷۷ درصد را به خود اختصاص داده بود و ۶۹ درصد تماس گیرندگان نیز نسبت به برنامه «جشن رمضان» اظهار رضایت داشته‌اند.

اما دلیل رضایت تماس‌گیرندگان از این برنامه چه بوده است؟ این گزارش می‌گوید که از عمده ترین دلایل رضایت تماس گیرندگان نسبت به برنامه «ماه عسل» می توان به مواردی نظیر پرداختن به موضوعات اجتماعی و سوژه‌های جذاب، آموزنده بودن مطالب، ارائه ایده‌های نو، بیان داستان‌های واقعی و تاثیرگذار، انتخاب مهمانانی از متن جامعه، اجرای مسلط و صمیمی مجری، به چالش كشاندن مخاطب نسبت به موضوع، اجرای طرح محسنین و جریان سازی در مورد كودكان كم‌توان مالی و نیازمند محبت، و... اشاره كرد.

در نظرسنجی پیامكی برنامه حدود سه میلیون نفر نظر خود را نسبت به برنامه اعلام كرده بودند، كه حاكی از رضایت مخاطبان نسبت به «ماه عسل» است.

برنامه «ماه سپید» از دیگر برنامه‌هایی بوده كه توجه برخی‌ها را به خود جلب كرده بود، میزان رضایت از این برنامه در میان كسانی كه تماس گرفته بودند و برنامه را پیگیر بودند، بیش از ۶۰ درصد بوده است و گفتگوها و اجراهای موسیقی از جذابیت‌های برنامه اعلام شده بود.

تماس‌گیرندگان در خصوص دیگر برنامه‌های مذهبی شبكه‌های سیما نظیر «نوسفران»، «شب‌های قدر»، «مداحی ها»، «كوی محبت»، «نیاز»، «ماه خدا»، نظرات خود را ارائه كرده‌اند.

برنامه «خندوانه» شبكه نسیم یكی دیگر از برنامه های پربیننده در ماه مبارك رمضان بوده است.

از دیگر برنامه های ماه مبارك رمضان كه از شبكه های سیما پخش شد، برنامه «عقیق» بود كه به داستان زندگی افرادی كه در جستجوی حقیقت، مجذوب معارف اسلامی شدند و به دین اسلام گرویدند، می‌پرداخت.

«ویژه برنامه های سحر»، «جمع خوانی قرآن كریم»، و «تلاوت قرآن» از شبكه های مختلف، باقی تماس های مردمی را به خود اختصاص داده اند كه اغلب شامل درخواست های مختلف برای بهترشدن برنامه ها بود. در این تماس ها بیان شده بود كه پخش برنامه جمع خوانی قرآن از سیما، توانسته نهضت جمع خوانی قرآن را در مساجد كشور پدید آورد.

اجرای «ویژه برنامه سحر» شبكه اول سیما توسط حسن سلطانی و مباحثی كه به صورت تلفنی با مهمانان مطرح می شد و نیز اجرای اذان در سكوی نفتی از موارد مورد توجه مخاطبان بود.

پخش زنده مراسم شب قدر از حرم حضرت امیرالمومنین علی (ع) از شبكه سه سیما نیز از مواردی بود كه توجه علاقمندان به برنامه های سحر سیما را به خود جلب كرده بود و مردم نسبت به آن واکنش نشان می دادند.

از دیگر برنامه هایی كه مورد توجه قرار گرفت پخش موسیقی و سرود زنده در ویژه برنامه های بعد از افطار بود كه از شبكه های سیما پخش می شد، برنامه هایی نظیر «ماه سپید» و «جشن رمضان» كه با اجرای موسیقی به گفته برخی از تماس گیرندگان، نشاط را برای روزه داران و مخاطبان برنامه فراهم کرده بود. هر چند كه پخش برخی از موسیقی ها انتقادهایی را نیز به همراه داشت اما به دلیل نحوه اجرا، بدیع بودن و تصویربرداری مناسب، توجه و رضایت برخی تماس گیرندگان را نیز به همراه داشته است.

از میان سریال های ویژه رمضان، «پایتخت ۴» از شبكه اول سیما موضوع اول تماس گیرندگان بوده است. نشاط بخشی، آموزش غیرمستقیم نكات اخلاقی، ایجاد روحیه همكاری میان اعضای خانواده، توجه به روابط بین زن و مرد، توجه همزمان به وظایف همسری و مادری شخصیت هما در كنار فعالیت های اجتماعی، بازی خوب بازیگران، نمایش زندگی‌های ساده و بی‌آلایش، كارگردانی خوب و... از مهم ترین نظرات ارایه شده در خصوص این سریال بود و براساس تحقیقات مركز پژوهش و سنجش افكار صداوسیما ۷۸ درصد نسبت به آن رضایت داشته اند.

همچنین سریال های «دردسرهای عظیم» و «گاهی به پشت سر نگاه كن» در رتبه‌های بعدی قرار دارند. سریال «دردسرهای عظیم» با حدود ۶۴ درصد توانسته رضایت مخاطبان را به خود اختصاص دهد. محتوای آموزنده، نمایش اختلاف طبقاتی، طنز اجتماعی و... از موارد مورد تأكید مخاطبان بوده است.

مهم ترین انتقادها در ماه مبارك رمضان به تداخل و همپوشانی برخی برنامه های پرمخاطب نظیر «خندوانه»، «ماه عسل»، «محله گل و بلبل» و «مسابقات والیبال» با یكدیگر بوده است.

همچنین حدود ۱۰ درصد مجموع تماس گیرندگان نسبت به برنامه های رادیویی ماه مبارك رمضان اظهار نظر كرده‌اند كه از این بین، برنامه های لحظه افطار و مناجات بیشترین قدردانی ها را به همراه داشته است.

پخش تلاوت قاریان منتخب مردم از سوی شبكه قرآن نیز از جمله برنامه هایی بوده كه درصدی از رضایت تماس گیرندگان را به همراه داشته است.

پخش زنده مراسم شب های لیالی قدر نیز از شبكه های سیما و شبكه های رادیویی از دیگر ویژه برنامه های صداوسیما بوده كه رضایت افرادی كه مراسم احیا را در منازل خود برگزار می‌كردند، به همراه داشته است.
 
کلمات کلیدی : ماه عسل
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۲:۲۲:۳۰
اتفاقا این جور امار گرفتن اصلا درست نیست. خوب وقتی میگید فلان برنامه خوبه اس بدین به این شماره یا بد هست مثلا شماره 2 را اس کنید. خوب معلومه کسی نگاه میکنه دوست داره که داره میبینه پس اسم میده. و اشخاصی که دوست ندارند هیچ گاه نگاه نمیکنند تا بفهمند باید فلان عددر را به فلان شماره اس بدهند یا.. (3061088) (alef-3)
 
آریابان
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۲:۳۹:۴۰
در تماسهائی که‌ با شماره‌های واحد ۱۶۲ داشتیم ، مدام کنتور گویا !!! تعداد مخاطبان در انتظار رو اعلام میکرد ولی وقتی که پس از "یک مخاطب" ، نوبۀ ما میشد ، اعلام میکرد : در حال حاضر هیچ اپراتوری پاسخگو نیست !!!؛
علت تماس های ما هم این بود که گویا این سامانۀ ای.پی.جی. مربوط به اعلام برنامه های آتی شبکه های تلویزیونی دیجیتال ، اصلا به هنگام نیست و معمولا به بینندگان این امکان رو نمیده که برنامه های خودشون رو با عنوان ها و ساعت های قید شده بر روی صفحۀ تلویزیون ، هماهنگ کنند و به اون اطمینان داشته باشند !!! و در هر لحظه ، امکان عوض شدن برنامه ها ، جابجا شدن اونها و .... و حتی ناپدید شدن کل مطالب صفحه و ثبت 6 تا صفر پشت سر هم بجای اون ، وجود داره !!! ؛ (3061149) (alef-13)
 
hamid
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۲:۴۷:۵۶
نظر سنجی باید در تمام شبکه ها سوال می شد تا معلوم شود ماه عسل طرفدار دارد چون کسانی که که برنامه ماه عسل را می دیدند رای دادند و چون این این برنامه را دوست داشتند می دیدند کسانی مثل من ندیده بودند و ان را دوست نداشتند هم باید رای میدادند و در جریان رای گیری قرار میگرفتند. (3061185) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.