نظر منتشر شده
۷۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 501385
ازدواج سفید و فرهنگ ایرانی/ نخستین عوامل گرایش به ازدواج سفید
سارا زیبا کلام، ۲۲ مرداد ۹۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۱
چندیست در کشورمان نوعی زندگی مشترک میان زن و مرد رواج یافته است که آن را ازدواج سفید می خوانند. اکثر ما از آن شنیده ایم و نظرات و قضاوت های خاص خود را در ارتباط با آن داریم. این پدیده بدون قضاوت، از آن وقایعیست که لازم است آسیب شناسی شود.

اینجا البته در حد وسع خودمان به آن می پردازیم اما از آن جهت که در جامعه مان نسبت به فرهنگ و شرایط خود جامعه رواج زیادی داشته است، خوب است اندکی روی آن درنگ کنیم.

همانطور که همه واقفیم این پدیده محصول انتقال از فرهنگ غرب به شرق بوده است. این رویه ی کشورهای غربی خصوصا فرانسه، آلمان، انگلستان و آمریکا است که زن و مرد پیش از تصمیم قطعی برای ازدواج، چند سالی را بدون هیچگونه ثبت سند رسمی، با هم زیر یک سقف زندگی می کنند. گاه حتی بچه دار هم می شوند و اما چند سال بعد اقدام به ازدواج رسمی می کنند. این رویه برای آن ها نسبتا جاافتاده است. با فرهنگ خودشان همخوانی نسبی بیشتری دارد. اما در درجه اول حقیقتا با اصل و ضمیر فرهنگ ما هیچ گونه همخوانی ندارد چه آنکه در ایران حتی افراد و خانواده هایی که کمتر مذهبی اند و دوست دارند خیلی باز و به عبارتی شبیه تر به غربی ها زندگی کنند هم معمولا اصول سنتی ای دارند که ته دلشان به آن ها پایبندند. لذا زوجی که تصمیم می گیرند اینگونه زندگی کنند ابتدا از سوی جامعه در فشار خواهند بود.

البته باید بدانیم که در انتخاب نام چنین روشی برای زندگی، ما اشتباه کرده ایم. اگر بخواهیم نامش را هم از زبان انگلیسی اقتباس کنیم، ازدواج سفید در آنجا از لحاظ لغوی مفهوم دیگری دارد، بلکه کاملا متضاد آنچه است که ما برایش برگزیده ایم. در انگلیسی، وایت ودینگ (White Wedding ) به معنای ازدواجی رسمی است که در کلیسا صورت گرفته و عروس، لباس سفید بر تن می کند. وایت مریج (White Marriage ) هم به ازدواجی قانونی گفته می شود که به دلایل مختلف از جمله شرط یکی از طرفین یا مهاجرت، روابط جنسی در آن وجود ندارد. البته در زبان فرانسوی، ماریج بلانک (Marriage Blanc) به مفهوم پیمان زناشویی ای است که شکل قانونی ندارد اما ارتباط جنسی در آن وجود دارد. مفهوم اخیر، یعنی زندگی مشترک زن و مرد بدون ازدواج رسمی همراه با روابط جنسی، در زبان انگلیسی، کوهابیتیشن (cohabitation) به معنای دقیق «همباشی» می باشد. اما اصولا در ایران، ازدواج سفید اسمی عام است برای همه انواع ازدواج غیر شرعی و غیر رسمی. 

در دین اسلام هم ما یک نوع نکاح عرفی یا عقد موقت داریم که می توانند جایگزین ازدواج سفید باشد اما متاسفانه در جامعه مان نه تنها جا نیفتاده بلکه به دلایلی، مذموم هم شمرده می شود. شاید این به دلیل بد شناسانده شدن باشد یا تبلیغات اشتباهی که یک امر مذهبی را به ضد ارزش تبدیل می کند. نکاح عرفی فوق شرعی است و صیغه  و ظوابط دارد اما می تواند در مراجع قانونی دولتی ثبت نشود.

تفاوت های زیادی میان ازدواج سفید و ازدواج رسمی وجود دارد. از جمله مهمترین آن ها آینکه درازدواج سفید آینده مبهم است و شرایط ناپایدار. هرچقدر هم که دو طرف به هم تعهد اخلاقی داشته باشند بازهر لحظه ممکن است یکی از طرفین به هر دلیلی تصمیم به ترک این رابطه بگیرد. آن موقع هیچ کاری نمی شود کرد و حتما آسیب روانی برای طرف دیگر در پی خواهد داشت. معلوم نیست زمان آن چقدر است و تا کی قرار است این رابطه ادامه داشته باشد. نوعی عدم آرامش و امنیت همیشه به دلایل فوق در دو طرف حاکم خواهد بود.

هرچقدر هم که آن ها از لحاظ احساس و عشقی که در میان شان است از بودن با هم حس رضایت کنند. مسئله ی دیگر، مناسبات مالی مابین دو طرف است که اغلب نامشخص و جدای از هم می باشد. مهمتر اینکه نه مهریه ای تعیین می شود و نه نفقه ای در کار است.

لذا مجددا همه چیز روی هواست و پایه تعریف شده ی محکمی ندارد.  ازدواج سفید از لحاظ مذهبی غیر شرعی محسوب شده و غیر قانونی نیز هست. لذا مشکلات فراوانی برای زوجی که انتخاب می کنند اینگونه زندگی کنند در جامعه وجود دارد. در درجه ی اول خود خانواده آن ها هستند که معمولا پشت آن ها را خالی کرده و از حمایت خویش محرومشان می کنند. خصوصا خانواده ی دختر. برای پیدا کردن خانه هم مشکل خواهند داشت. همچنین است مواردی مثل گرفتن هتل در سفرهای داخلی. بطور کلی زندگی آن ها باید از خیلی از اطرافیان و آشنایان پنهان بماند. این روند بسیار آزاردهنده و همراه با نوعی تشویش همیشگی است.   

علی رغم اینکه ازدواج سفید سوغات غرب است اما ما خودمان هم با آغوش باز آنرا به درون جامعه مان پذیرا شدیم. شاید این پذیرش ناخودآگاه بوده اما نباید منکر ایرادات و مشکلاتی شویم که باعث شده است افراد به آن سو سوق داده شوند. جامعه ی ما در این راستا مشکلات اجتماعی، اقتصادی، روانی و فرهنگی زیادی دارد.

از طرفی شاید عدم مسئولیت پذیری افراد نیز آن ها را به این شیوه از زندگی وامی دارد. با انتخاب این زندگی آن ها زیر بار بسیاری از تعهدات جدی ازدواج رسمی نمی روند. شاید هم اینگونه، نوعی حس متفاوت بودن و خاص زندگی کردن در آن ها ارضا می شود. این ها البته بیشتر می تواند متوجه افراد جوانتر باشد حال آنکه یکی از دلایل زیاد شدن ازدواج سفید، بالا رفتن سن ازدواج است (که خود معلول مشکلات اقتصادی و فرهنگی جامعه است). همچنین است رو آوردن بیشتر برخی جوان ها به زندگی در خانه های مجردی. البته خود این تلاش برای داشتن خانه مجردی هم باز معلول یک سری معایب دیگر جامعه مان  است. از جمله اینکه دانشجویان ما بسیاری اوقات در شهرستان های دیگر پذیرفته می شوند و از خانواده خود دورند. شاید هم برای نبودن کار و شغل مناسب به شهری دیگر مهاجرت کرده و سپس در پی یافتن خانه مجردی می روند. خود نبودن شغل و کم بودن کار مناسب برای جوانان به تنهایی می تواند یکی از دلایل رو آوردن افراد به ازدواج سفید باشد. از این طریق آن ها در مخارج خود صرفه جویی کرده و هزینه هاشان نصف می شود. یکی دیگر از علل پناه بردن جوانان به خانه ی مجردی، عدم سازگاری آن ها با خانواده است. برای مثال مدام با پدر یا مادر یا حتی خواهر و برادرها درگیری های فکری و لفظی دارد و از یک زمانی به بعد این وضعیت دیگر برای او غیر قابل تحمل می شود. همچنین در غیر این صور، نفس حس استقلال طلبی می تواند آن ها را به زندگی جداگانه وادارد.

در این راستا، بعضی ها اشاره به سخت گیری های خانواده دارند. از جمله سختگیری در باب هزینه های ازدواج و مراسم و نیز بالا بودن مهریه. خانواده هایی که اینگونه حساسیت ها را دارند بهانه ی مناسبی فراهم می کنند تا جوانی که مدتی در انتظار باز شدن بختش است، رو به یک زندگی خاص و به دور از تمام این هیاهوها بیاورد. البته بعضا هم تجربه آمار بالای طلاق در اطرافیان، این بهانه ها را فراهم می کند. آنانی که به ازدواج سفید روی می آورند بسیاری از اوقات از خلاصی خود از معضلی بنام طلاق سخن می گویند.

باید متوجه بود که شاید این روش زندگی در ظاهر با سهولت به برطرف شدن برخی نیازهای فیزیکی و روانی دوطرف بیانجامد، اما حقیقتا مشکلات سختی را هم در پی دارد. از لحاظ اجتماعی، گسترش این رویه در جامعه به تهدید نهاد خانواده می انجامد.  از لحاظ شخصی هم همان عدم ثبات قطعی برای ادامه، مدام نگرانی روانی در بر دارد. همچنین عدم تعهد مالی که از آن گفتیم.

بعلاوه برای خانم ها مسائل دیگری هم هست. از جمله بارداری ناخواسته ی آنان. سقط جنین هایی که عوارض ناخوشایند غیر بهداشتی و مشکلات زنانگی در بر دارد.هر چند در این رابطه  فرزند آوری (خواسته یا ناخواسته)  می تواند مشکلاتی را ببار بیاورد ولی در نهایت چیزی از مسوولیتهای عاطفی و قانونی  پدر و مادر کم نمی کند .
شاید در بسیاری از این موارد، زندگی مشترک زن و مرد به امید تبدیل آن به یک ازدواج رسمی در آینده باشد. کاش همینگونه هم بشود. اگر می شد مضرات این شیوه از زندگی کم شود شاید از آسیب های اجتماعی آن هم کاسته می شد اما ظاهرا هرچه بالا و پایین کنیم، ضررهای آن بیشتر است از اهداف کوتاه مدت و ظاهرا شیرین آن. 
 
 
 
کلمات کلیدی : ازدواج سفید
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۱۲:۱۷
موضوع مهریه های بالا و زندان مهریه باید حل بشه (4517345) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۴:۱۲:۲۷
وقتي نياز جنسي ناديده گرفته بشه
و هزاران دست انداز سر راهش بزاريم
و حلال خدا رو فاجعه تلقي كنيم
يعني راه قانوني رو بستيم
ميشه باز كردن راه غير قانوني
همين (4517574) (alef-2)
 
میلاد حمیدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۶:۵۶:۱۹
مهمترین عامل ازدواج سفید عبارت است از خساراتی که از ازدواج ناشی می شود مانند افزایش طلاق و قوانین دست و پاگیری مانند مهریه که به دلیل افزایش احتمال طلاق عاملی تهدید کننده و تحدید کننده است. و صد البته افزایش روابط خارج از چهارچوب شرع و خانواده در کنار فاکتور تورم و بیکاری که این ترکیبات طلایی منجر به پدیده ازدواج سفید می شود. (4517890) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۷:۴۹:۲۳
دقیقا
ما نیاز جنسی رو از ده دوازده سالگی سرکوب میکنیم. مثل خیلی از مسائل دیگه صورت مسئله پاک میکنیم.
من نمیدونم چطور، ولی باید یه راحی برای اتفای نیاز جنسی پیدا کرد. (4518003) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۲:۵۵:۰۱
1.میزان مهریه باید بر اساس مستندات مالی دال بر توان مالی مرد در پرداخت مهریه که از سوی وی به دادگاه ارائه میشود ثبت گردد نه بر اساس صرفا ادعا. در این صورت زندگی بر پایه واقع بینانه ای شکل خواهد گرفت و بسیاری از مراجعات به دادگاه های خانواده کم میشود. سند ازدواج یک سند رسمی در کشور هست که باید مستندات آن وافعی باشه
2.تو خیلی از جوامع برای افراد متاهل تسهیلات بیشتری در نظر گرفته می شه که افراد رو تشویق به تشکیل خانواده و فرزند آوردی میکنه به این موضوع در کشور ما به طوری جدی نگاه نشده مثلا میزان حقوق افراد متاهل با افراد مجرد تفاوت چندانی نداره در حالی که تشکیل خانواده مستلزم قبول مسولیتها و هزینه های بیشتری هست.
3.تلاش در جهت آموزش افراد در جامعه کمک شایانی خواهد کرد در جهت شکل گیری ازدواج های پایدار (4519149) (alef-11)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۴:۴۶:۰۱
اسمش را بگذارید ازدواج سیاه ! یعنی چه می گویید ازدواج سفید (4517638) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۵:۴۲:۵۴
خواهش میکنم در کامنتها و نظرات خودتون به ارکان و قوائد خانواده هاتون احترام بگذارید .
به تبعات و آثاری که یقینا" دامنگیر عزیزان و فرزندان و همسران خواهد شد فکر کنید .
آیا راضی هستیم که اوضاع عزیزانمون به هم بریزه ؟
هرگز . (4517759) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۶:۰۵:۱۰
از نظرات منتشر شده شگفت زده شدم. در این که شرایط کنونی جامعه زمینه ازدواج آسان جوانان را فراهم نمی کند شکی نیست، ولی در حرام خدا هم شکی نیست. واقعا از خوانندگان توقع نداشتم به توجیه این حرام بپردازند. (4517836) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۷:۴۱:۳۱
ازدواج سفید شاید غیرقانونی باشد که آنرا هم حقوقدانان باید نظر بدهند ولی الزاما غیرشرعی نیست. اگر رساله مراجع را قبول دارید دو نفر خودشان میتوانند خطبه عقد را بخوانند و محرم شوند، یا موقت یا دائم. ضمن اینکه اگر دو نفر ادعا کنند که در عقد یکدیگر و زن و شوهرند ادعای آنها از نظر شرعی مورد قبول است. در اسلام ازدواج بر خلاف طلاق حتی شاهد هم لازم ندارد. لطفا بی مطالعه اظهار نظر نکنیم و به مردم انگ نزنیم. این را هم بگویم که کسی نه دغدغه دین مردم را دارد نه دغدغه دنیای آنها را، فقط کسانی که منافعشان با رواج این سبک زندگی به خطر افتاده مشغول جوسازی و دروغ پراکنی علیه آن هستند. اگر کسی واقعا دلسوز است صادقانه بگوید کدام شرایط و اقتضائات اقتصادی، اجتماعی، قانونی و... جوانان را به این سمت سوق داده است. (4517979) (alef-2)
 
لیلا
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۳:۱۳:۴۹
کی گفته شاهد لازم ندارن؟ هم شاهد لازم دارن هم دختر باکره احتیاج به اجازه پدر داره (4519172) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۲:۵۰:۲۱
وکیل دادگستری
وقوع نکاح نیازی به شاهد نداره بر خلاف وقوع طلاق
بله نکاح دوشیزه نیاز به اذن ولی داره اما دختر میتونه ادعا کنه در زمان عقد دوشیزه نبوده.
نکاح واقع میشه به هر لفظ که دلالت بر قصد نکاح داشته باشه و ......
ازدواج سفید همونطور که گفتن در واقع همباشی و با هم بودنه و اصلا ازدواجی صورت نمیگیره. حالا اگه دو نفر ادعا کنن که عقد نکاح بینشون منعقد شده ‌که زن و شوهر هستن اگرچه عدم ثبت نکاح برای زوج تبعات کیفری داره اما باهم بودن ازدواج نیست و آثار قانونیش رو هم نداره. بحث شرعی نکاح هم منطبق با مباحث قانونیه و تفاوت موثری نداره.
اما این که آیا بودن به این شکل قانونیه یا نه؟ خب قانونی نیست و از رابطه ی نامشروع تا زنا دارای مجازاته.
اما چرا تو جامعه داره رواج پیدا میکنه؟
به نظرم به خاطر فرار از سختی های ازدواجه.
بعد از ۱۵ سال وکالت و تحصیل در رشته ی حقوق خصوصی، جداً معتقدم بیش ۹۰ درصد مقررات مربوط به حقوق خانواده خود علت شکست زوجهاست اما مگه میشه بگی آقا مهریه باعث نابودی خانواده است مگه میشه بگی حکم ریاست خانواده با مرد است باعث از بین رفتن خانواده است مگه میتونی بگی مرد میتواند هر وقت که بخواهد زن خود را طلاق دهد یعنی خود شکست خانواده؟ تا بگی میگن داری بدعت در احکام شریعت میگذاری (4519919) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۱۳:۱۱
در خارج معمولا زن و مرد چند سال با هم زندگی می کنند (بدون بچه) اگر مشکلی نداشتن ازدواج می کنند . (4517347) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۴:۳۶:۴۲
راست می گی؟
واقعا؟

عزیز دل یک چیزی بگو که قبلا نمی دونستم (4517618) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۷:۰۰:۱۳
من با شما موافقم اما اجازه نمیدهم خواهرم به این شیوه زندگیش را شروع کند . شما چطور؟ (4517896) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۷:۳۷:۳۸
مگه خواهر آدم خودش عقل نداره ، اونم مث من و شما حق انتخاب داره ، ابزاری به زن نگاه نکنیم (4517965) (alef-2)
 
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۸:۰۳:۳۸
شما این حق را نداری که به خواهرت اجازه بدی یا نه. میتونی به خواهرت مشورت بدی و کمکش کنی اطلاعاتش بره بالا. تصمیم با خواهرته. این نوع فکر که من اجازه نمیدم هم جزیی از عوامل ایجاد این شرایط است (4518024) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۲:۴۴:۰۸
همینقدر که فکر می کنی باید زندگی خواهرت را تعیین کنی نشان می دهد متعلق یه کدام دوره از زمین شناسی هستی! (4519126) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۹:۰۰:۴۶
شما فکر می کنید در غرب شاهد خیانتها نیستند
تجاوز از دید آنها ( امیزش جنسی زیر 18 سال و با اجبار در بالای 18 سال) اغلب خانم ها حداقل یک بار در عمرشان تجربه کرده اند و امار رسمی شان 30 درصد دختران و خانم ها به اجبار توسط اطرافیان و محارمشان تحت آزار جنسی قرار گرفتند
امارهای آزار جنسی در خارج از کشور خصوصا اروپا تکان دهنده است و به هیچ و جه میزان آن با کشور عزیز ما قابل مقایسه نیست
هر چه به فرهنگ غرب خودمان را نزدیک تر کنیم مشکلات از این دست بیشتر است
بعنوان مثال مقایسه کنید آمارهای هم چنس بازی، مصرف مواد مخدر، طلاق ... بین تهران (که خود را نزدیک به فرهنگ غرب کرده است) و یک شهر کوچک با فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی اش (4518793) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۱۳:۴۹
دین و فرهنگ رو نابود کردید . (4517349) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۱۹:۳۲
وقتی انواع و اقسام مشکلات به مردم تحمیل شود توقع جامعه قشنگ آرزویی بیش نیست . علتها را دریابید . (4517360) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۵:۰۵:۵۹
اتفاقا قشنگی جامعه ها در همینه که دو نفر باهم زندگی میکنند و همدیگرو میشناسن و بعد از چند سال وقتی مطمئن شدند ازدواج میکنند. با این روش به اعتبار و جایگاه ازدواج هم خدشه وارد نمیشه. نه اینکه اول ازدواج کنند و فردا مهریه بذارن اجرا و پس فردا به هم خیانت کنند و یکی اون یکی رو بکشه. (4517673) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۱:۲۰:۲۴
این وسط تکلیف فرزندان حرامی که متولد میشوند چه میشود؟!
تکلیف آنهایی که به اسم "سقط جنین" به قتل می رسند چه میشود؟!

راهی که غرب رفته به تباهی رسیده را آزمایش میکنند!!! (4518597) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۸:۰۴:۳۰
شما اینجوری ازدواج کن عزیزم (4519624) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۲۲:۳۶
با تغییر در کنش ها و شکل زندگی انسانها لاجرم نهادهای سنتی تغییر شکل میدهند و اگر در کشوری قانونگذار، با وضع قانون سعی در جلوگیری این تغییر داشته باشد آنگاه جامعه دچار تعارضات عدیده خواهد شد. رابطه زن و مرد از جمله کنش هایی است که دهه هاست تغییر کرده اما به زور میخواهیم نهادی سنتی را بر آن یلر کنیم که دیگر کارایی گذشته را ندارد (4517371) (alef-3)
 
هادی
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۲۳:۵۱
بهتر است در خصوص پاسخ ندادن به نیاز جنسی جوانانی که تا سنین بالا امکان ازدواج ندارن هم بحث و آسیب شناسی کنید. جوانی که 15 سال با شدید ترین نیاز درگیر و است و بدترین آسیب های روحی و روانی را دچار می شود باید چه کار کند؟ (4517373) (alef-3)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۲۷:۱۸
پناه بر خدا ...بار کج منزل نمیرسه ...این وسط دختران قربانی می شوند...وباز هوس بازی مردها... (4517383) (alef-3)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۴:۵۰:۳۸
جناب هادی ۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۲۷:۱۸، دقیقا همینطوره و قربانی اینگونه ازدواج ها در جامعۀ ما ، دختر مظلوم و بی پناه میباشد ، حتی اگر مصیبتی مثل بارداری و بچه دار شدن هم بسرش نیاد ؛
کدوم پسرایرانی حاضره با دختری که قبلا ازدواج سفید داشته ، پیمان ازدواج محضری ببنده ؟!؟!؟!؟!؟!؟
آیا جز اینه که چنین دخترهائی در نهایت مجبور میشوند که تا آخر عمرشون به ازدواج سفید و طبیعتا با طرف های متفاوت و دائما در حال تغییر !!!!! تن در بدهند ؟!؟!؟!؟!؟ (4517646) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۲۲:۱۶:۰۰
مشکل رو میگید، راه حل رو هم بگید. (4518386) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۳۰:۳۶
جوانان بیکار هستند کسی نمیتونه ازدواج کنه و زیر باز هزینه و گرفتاری و مهریه و..برود ناچارا اینطور زندگی می کنند بیشتر هم خواهد شد مشکلات زیاده کسی که بیکاره نمیتونه ازدواج کنه ناچاره اینطور زندگی کنه
مشکل اصلی بیکاری و مشکلات اقتصادی است که ریسک ازدواج رو بالا میبره (4517395) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۳۶:۲۸
مثل همیشه در ارتباط با یک چالش توضیح میدهیم. هیچ وقت در مقام حل واقعی مشکل برنمیاییم و در نهایت در گذر زمان این چالش تبدیل به یک فرهنگ وارداتی و بمرور بخشی از زندگی ما میشود . مثل بقیه معضلات اصطلاح زیبایی بنام ازدواج و عروسی را با سخت گیریهای بیجا به ازدواج سفید و همخانگی تبدیل کردیم . جدیدا سالی یکبار م عروسی نمیریم .یاد قدیما بخیر (4517407) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۴۲:۳۸
به نکات خیلی درستی در این مقاله اشاره شده ولی اصولا به کسی ربطی نداره کی چه جوری زندگی می کنهدر ضمن از مضرات ازدواج رسمی هم می نوشتید خوب بود.مثلا مهریه سنگین ،و اینکه اگر دو نفر در ازدواج رسمی هم باشن ،باز هم ممکنه به هم خیانت کنند،و یا ممکنه طلاق رخ بده و لزوما همیشه با هم نمونند. اگر از دخالت های بیجا کاسته بشه،قانون منطقی و مطابق نیاز جامعه خودش رو به روز کنه و آموزش و اطلاعات کافی به افراد داده بشه،مشکلی به وجود نمیاد. (4517427) (alef-3)
 
عادل
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۳:۱۷:۰۸
خب مهریه سنگین باشه...اصلا بیفته زندان...بدترین بلاها سر آدم بیاد بهتر از اینه که گناه کنه و خودشو اینجوری تو منجلاب بندازه.یعنی ازدواج سفید هیچ پیامد بدی نداره؟! (4519174) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۴۲:۴۹
سرکار خانم زیبا کلام آیا در خانواده پدریتون یا همسرتون شخص بیکار وجود دارد ،مگر ایرانیان قبلا اینطور زندگی میکردند، آیا بخاطر نداشتن امکانات ،فاصله طبقاتی زیاد ،ناتوان بودن پدر و مادرها در حمایت از فرزندان ، ..... آدمها میخواهند زندگی کنند نه فقط زنده باشند ،متاسفانه مملکت به خواص و عوام تقسیم شده ، شما خواص را نبینید که همه چیز برایشان از پدر و مادر فراهم هست، عوام در اینجا فقط میخواهند زنده باشند و امیال غریزی شون را که ازش گریزی نیست ،هر طور شده راضی کنند ، فقر و بدبختی و فرهنگ ضعیف دامان جامعه را گرفته، شما (خواص)آیا طعم بدبختی بیچارگی فقر حسرت ..... را چشیده اید. (4517428) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۴۹:۴۴
این متن بیشتر در جهت توصیه به ازدواج سفید است تا نقد آن.
تعداد بسیاری زیادی دلیل برای ازدواج سفید گفته شد و یک سری مشکلات برای ازدواج و زندگی دو نفره رسمی بیان شد ، که ازدواج سفید راه حل مناسبی است برای این مسائل است.
تنها نقد هایی که به این ازدواج وارد شد
1- شرعی نبودن این نوع ازدواج است که در متن راه حل آن گفته شد ( صیغه )
2- مشکلاتی روحی روانی که بعد از جدایی بوجود می آید. که این مشکلات برای طلاق به مراتب بیشتر است.
3-حمایت خانواده و مشکلات مالی در زمان با هم بودن و بعد از جدایی است که با توجه به فرض مستقل بودن مالی زن و مرد در این نوع ازواج ، تاثیر انچنانی ندارد. و اینکه این مشکلات در مورد طلاق نیز وجود دارد و خانم های مطلقه شرایط مالی خوبی ندارند. ولی حداقل بعد از جدایی در ازدواج سقید برچسب زن مطلقه به خانم ها زده نمی شود.
4-تهدید نهاد خانواده است، که با توجه به میزان بالای طلاق نهاد خانواده انچنان مستحکم نیست که این نوع اردواج تهدیدش کند.

با توجه به مزیت های این نوع ازدواج، باید سعی شود مشکلات آن رفع شود نه اینکه صورت مسئله( ازدواج سفید) پاک شود. (4517446) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۵۵:۳۸
الان ایرانی ها هم ازدواج سیاه می کنند هم ازدواج سیاه، این فرهنگ و جامعه و اجبار بود که جوونارو به این روز کشوند (4517454) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۵۷:۴۵
باید از ابتدا مثل همه کشورهای دیگر زندگی می کردیم و زور و اجباری در کار نبود تا به اینجا برسیم، دو نفر با هم زندگی کنند و بعد ازدواج کنند اگر هم به درد نمیخورن از هم جدا بشن نه مثل ایران که الان شاهد خیانت ها هستیم (4517456) (alef-3)
 
خاطره
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۳:۰۵:۵۳
این مدل با شرایط امروز در شهرهای بزرگ بخصوص تهران تناسب داره چون شرایط بسیار سخت و گران هست (4517469) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۳:۱۱:۴۵
در هر ازدواج اصل بر رضایت دو طرف است ک در ازدواج سفید هم برقرار است. (4517476) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۱:۲۴:۱۰
با این همه مثبت واقعا باید تاسف خورد!
این عینا نماد فحشا در جامعه است و این جامعه رو به نابودیست. (4518602) (alef-11)
 
امیرحسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۳:۱۵:۲۹
درود بر همه
متاسفانه پدیده خوبی نیست. ولی ریشه را باید نگریست. از بحث مسکن و امکانات ساده زندگی که بگذریم نبود شغل مناسب ، حقوق میانگین ماهی 1500 (در حالت خوب ) ، گرانی مایحتاج زندگی ،عدم امنیت شغلی ، عدم امنیت اقتصادی ، هزینه بالای مراسم ازدواج ، سختگیری خانواده و ... از عواملی که آقایون رو علارغم میل باطنیشون از ازدواج دور نگه میداره. و گرنه هیچ مردی آرامش ، حس دوسداشتن ، حس دوسداشته شدن ، آینده نگری و اطمینان کانون زندگی رسمی رو به ازدواج سفید ، صیغه و روابط نا مشروع برتری قائل نمیشه و نخواهد شد. بنده خود نیز مجردم و دلایل ذاکر در بالا تنها بخشی از دلایل من برای عدم ازدواج هستش. (4517485) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۴:۰۲:۰۱
امکان ازدواج رسمی از بین رفته هزینه ها بالا است و همه درامد ناچیزی که هست صرف مسکن یا قبض برق و گاز میشه جوانان نمیتوانند ازدواج کنند ناچرا به ان وضعیت رو میارن سوال اینه که چرا وضعیت اقتصاد به اینجا رسیده؟ (4517561) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۲۱:۱۳:۱۹
کسانی که همباشی سیاه دارند مگر در خانه زندگی نمی کنند، مگر هزینه های خوراک و غیره ندارند. فقط هزینه دفتر خانه ثبت ازدواج برایشان سنگین است؟! (4518330) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۴:۱۲:۱۵
سخت نگیرید این همان عقد موقت است.
اگر طرفین شرایط را دارند. بهتر است رعایت شرایط را کنند. تا مبارک باشد. وشرعی.
زمان راقید کنند تمام است. (4517573) (alef-2)
 
حسام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۴:۱۲:۴۰
فرض همیشگی این بحثها اینه که نهاد خانواده، موضوع مقدس و غیر قابل بحثیه و در نتیجه هر چیز ، موجودیت اون رو مورد خدشه قرار بده حتما بده. شاید بد نباشه به این فکر کنیم که جامعه انسانی کم کم داره از صورت خانواده های ناشی از زندگی دوره کشاورزی بشر خارج میشه و شاید در زندگی آینده بشر ، نهاد خانواده دیگه قابل حفظ و نگهداری نیست. برای کسانی که این فکر آزارشون میده هم یاد آوری میکنم بسیاری از مواردی که تا همین چندی قبل غیر قابل بحث به نظر میومد، الان کاملا پذیرفته شده هستن. به طور مثال بحث کار کردن بانوان که شاید 100 سال پیش عملی بود که فکرش هم آدمهای اون دوره رو آزار میداد. (4517575) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۴:۴۷:۳۹
ازدواج قراردادی برای برآورده‌ نمودن نیازهای عاطفی، مادی، اجتماعی و جنسی است. قراردادی که خوب است تا آخر عمر ادامه پیدا کند.

آیا پیش از امضای چنین قراردادی در درجه اول نیاز به شناختن خود و در درجه دوم طرف مقابل وجود ندارد؟

شناختن خود یعنی اینکه مثلا من فردی درون‌گرا و معمولا آرام هستم. در جامعه‌ایی زندگی می‌کنم که برای افراد پر شور و انرژی (ظاهرا قوی) ارزش قایل هستند.
حتی اگر بیش از حد درگیر قواعد، سنت‌ها و بخصوص نیاز شخصی خودم هم نباشم و فرصت انتخاب داشته باشم احتمالا با این باور که‌ «هرچقدر پر شورتر بهتر» فردی را انتخاب می‌کنم که مثلا روابط اجتماعی گسترده‌ایی دارد که ممکن است گسترده‌تر از حد تحمل من به عنوان فردی درون‌گرا باشد و این انتخاب موجب یک عمر چالش و فشار برای من و شریک زندگی‌ام می‌شود.


راه حل:
1- تلاش برای شناخت فردی و یادگیری روش‌های ترمیم دردها و خاطرات رنج‌آور زندگی، قبل و بعد از ازدواج.

2- کمک گرفتن از مشاور برای شناخت نقاط کور خود و دیگری

3- حداقل یک سال زندگی در کنار فردی که با شناخت کافی برای زندگی مشترک انتخاب کرده‌ام زیر نظر مشاور قبل از امضای قراردادی به نام عقد دایم است.


با توجه به پیچیدگی‌های دنیای امروز و خواسته طرفین مبنی بر ارتباط و لذت بردن بیشتر از پارامترهای زندگی، بدون به دست آوردن آمادگی‌های لازم، احتمال شکسته شدن قراداد جامعی به نام عقد دایم بسیار زیاد و عوارض آن برای فرد و خانواده‌ها فوق‌العاده سنگین است. (4517640) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۴:۵۰:۰۸
مهمترین نکته اینه که این نوع زندگی در اروپا بر پایه زندگی کودکی و نوجوانی مختاط بنا شده که بچه ها در طول دوران زندگی خود و در تمام اماکن و مراحل تحصیل و ورزش و.... درکنار جنس مخالف زندگی کرده و آشنا شده اند. در حالیکه در جامعه ما این آشنایی بین دوجنس در سطحی ترین حد خود قرار داره. (4517644) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۵:۰۲:۴۷
ضوابط نه ظوابط (4517665) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۵:۱۰:۲۹
به عنوان کسی که ازدواج کرده ام با پوست و استخوان درک کذدم که اصلی ترین مشکل ازدواج مهریه میباشد. دستگاه قضایی هم با علم مشکلات عدیده این رسم اشتباه هبچ کاری نکرده و نخواهد کرد. راه حل حذف مهریه و جهیزیه و دادن حقوق برابر به زن و مرد میباشد. در اینصورت دو نفر تا زمانی با یکدیگر زندگی میکنند که احترام داشته باشند. (4517684) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۷:۱۸:۴۸
من خیلی مشکلات در زندگی داشتم که نمیتونستم حلشون کنم ولی مساله مهریه را براحتی حل کردم روشش هم به این صورته که ازدواج نکردم. بسیار راحت مشکل حل شد زندگی ساده است اقا نمیتونی مهریه پرداخت کنی ازدواج نکن من هم نکردم خلاص
چرا خودمون رو اذیت کنیم (4517927) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۲:۴۷:۲۹
مشکل جهیزیه چطور؟! وقتی تمام وسایل زندگیت را یکجا اماده تحویل گرفتی و سرپرست یک دختر پاک شدی، مهریه سنگین نبود؟! (4519136) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۵:۱۲:۱۷
با كمال احترام اين كلمه فرهنگ غرب را اگر برداريد بهتر است چون غرب هم از اول اينطور نبوده انها هم بر مبناي مقتضيات زمانه رو به يك همچين روشهاي اورده اند شرق هم به نوع ديگري با اين كونه مشكلات مقابله كرده است پس بيايد براي حل مشكلات مسايل را عقلاني حل كنيم نه شرقي و غربي (4517688) (alef-2)
 
یوسف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۸:۱۸:۰۳
دقیقا همینطوره تفاوت ما با غرب در این است که ما 50 سال از انها عقب تر هستیم
یعنی اتفاقاتی که در غرب می افتد ناگزیر در ایران هم با یک فاصله زمانی اتفاق خواهد افتاد.
اگر ما یک اتاق فکری در همه زمینه ها ایجاد کنیم و گذشته جوامع غربی را دقیق مطالعه کنیم می توان اینده ایران را پیش بینی کرد و برای ان چاره جویی کرد.

اما متاسفانه دولتها یکی پس از دیگری می ایند و فقط برنامه 4 ساله (انهم اگر داشته باشند) دارند نه 40 ساله وبه تنها چیزی که فکر نمی کنند اینده است. که چه بلایی قرار است سر این مردم بیاید.
در همه زمینه ها مشکل داریم زمین ، هوا، اب،دریا، رودخانه ، کوه ، فرهنگ ، اقتصاد و ...
مهمترین انها زمین است خصوصا زمین های مرغوب شمال که روز به روز در انها قارچ سمی (ویلا) روییده می شود.
دریا و رودخانه : دیگر جایی کنار دریا و روخانه ها باقی نمانده برای نسلهای اینده

و .....
هیچ دولتی هیچ برنامه ای !!!!!!!!!!!!!!!! (4518752) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۵:۲۰:۵۰
با این همه بدبختی و بیکاری و بی پولی, کی میره دنبال ازدواج؟!!
این رو سران مملکت باید بفهمند و درک کنند. (4517700) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۵:۲۶:۰۶
مهریه، زندان، مسائل حقوقی، پروسه سخت طلاق، و اینکه اگر طرف در انتخاب دچار اشتباه شد، بدبخت می شود و راه برگشت ندارد، چه زن چه مرد، جهیزیه،
مراسم پر زرق و برق عروسی و........
همه و همه باعث می شود دو نفر قید رسمی شدن را بزنند (4517713) (alef-2)
 
Estonia
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۶:۱۲:۲۴
ازدواج سفید هم برای پولدارها و بچه پولدارهاست وگرنه کسی که آه در بساط نداره قدرت خرید حتی یک پفک نمکی هم برای دوستش نداره چه برسه به اینکه ازدواج سفید بکنه ... (4517856) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۶:۳۵:۴۳
حداقل خوبی ازدواج سفید اینه که دیگه کسی به خاطر مهریه گرفتار قانون و زندان و.... نمی شه (4517884) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۸:۱۵:۱۳
شما حاضری خواهرت ازدواج سفید کنه؟ (4518049) (alef-11)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۹:۱۹:۴۲
مگه خواهر آدم، بچه صغیره که نیاز به قیم و تصمیم گیرنده داشته باشه؟ عاقل و بالغ مثل هر انسان دیگه ای میتونه تصمیم بگیره و به تصمیمش عمل کنه. شما مگه برای ازدواج کردن از برادر و خواهرت اجازه میگیری؟ ما فقط میتونیم مشورت و توصیه کنیم نه بیشتر. (4518178) (alef-11)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۲۰:۴۶:۳۲
شما حاضری برادرت بیفته زندان به خاطر مهریه و بابات خونش رو بفروشه تا مهریه اونو بده. بعد سر پیری بره مستاجر بشه؟ (4518308) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۲۲:۱۸:۵۹
اره.خواهر من رو تو قبر خودش میذارن منم تو قبر خودم. (4518399) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۰:۴۹:۱۴
خواهرم باید خودش راضی باشه. قیم نمی خواد. (4518570) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۰:۲۸:۴۲
چی داری میگی مسلمون! حواست پرته ها!!

این گناه کبیره رو توجیه نکنید، بیشتر از این قبحش رو نریزید... (4518557) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۷:۰۸:۳۷
مشکل اصلی همین جاست که این عمل زشت را با واژه زیبا و مقدس " ازدواج " بیان میکنید

یعنی واقعا افرادی که دست به این رفتار زشت و زننده می زنند بخاطر مشکلات ازدواج بوده که این کار را میکنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یعنی هدف این افراد رسیدن به یک زندگی مشترک و خوب بوده که در ازدواج رسمی امکان آن نبوده و با این عمل زشت به آن رسیده اند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یا اینکه این گونه افراد کسانی هستند که حاضر به پذیرش مسئولیت ازدواج و تشکیل خانواده نیستند و از سر هوا و هوس و بی مسئولیتی و بی تعهدی به خانواده و ارکان ان و این که چند صباحی با یک نفر باشند و هر زمان که دوست داشتند این نفر را ترک کرده و سراغ کس دیگری بروند دست به این عمل زشت میزنند و اسم آن را هم ازدواج گداشته اند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (4517909) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۲:۴۸:۳۵
در مورد زشت بودن بنظرم عمل پدر تریاکی که دختر دوازده ساله اش را بعنوان صیغه می فروشد زشت تر است! در مورد این مسایل هیچوقت صحبتی نمی شود! چرا؟ (4519140) (alef-3)
 
عادل
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۳:۱۸:۲۶
دقیقا دلیل این ازدواجها فقط بی اعتقادی و هوسرانی شیطانی هست....بی پولی و بیکاری و این چیزا هم فقط بهونه این آدمهاست (4519175) (alef-3)
 
عادل
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۳:۲۱:۰۳
این ازدواج فقط برای یه دسته از مردها به ظاهر خوبه که مثلا فکر میکنن هوسهاشون بی دردسر ارضا میشه....اما حتی نه برای همه مردها.چون مردهای عاقل هم میدونن که نهایت این هوسرانیها چیزی جز نابودی خودشون نیست (4519181) (alef-3)
 
ساعی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۷:۳۹:۵۲
اسلام 1400 سال پیش مساله جنسی رو با ازدواج موقت حل کرده، حق و حقوق زن رو هم توش لحاظ کرده،فرقش هم با ازدواج سفید فقط لفظه،1دقیقه هم بیشتر طول نمیکشه، اما تا میگی ازدواج موقت همه چشما گرد میشه و رگها باد میکنه، ولی ازدواج سفید که بگی همه گوگولی مگولین و اینا!
تا وقتی قوانین اسلام رو تغییر میدیم و بخیال اینکه ما بیشتر از خدا میفهمیم مصلحت سنجی میکنیم، وضعمون بدتر میشه که بهتر نمیشه!! (4517971) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۲۰:۴۷:۲۴
حالا مثلا اون جمله چه تغییری ایجاد میکنه؟ با ذکر مثال توضیح دهید (4518309) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۷:۴۵:۲۱
در این دوره که بصورت رسمی ازدواج صورت میگیره خیلی راحت متلاشی میشه .چه برسه به ازدواج سیاه و بقول متجددین «سفید»/ به نظر من جامعه یه آزمایش ساده بر روی خانواده های موافقین انجام دهد اگر موفق و مطلوب بود ...بعد در بارهاش صحبت کنند (4517988) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۹:۴۹:۰۹
یه گزارش هم تهیه کنید از مضرات و‌بدبختی های ازدواج رسمی.از مهریه و جهیزیه بگیر تا شب عروسی،هزینه هاش ،حرف و حدیث ها که یک عمر تمومی نداره،نداشتن حق طلاق ،نداشتن حق خروج برای زنان بدون جازه شوهر و.... از لحظه ازدواج رسمی ،نابرابری ها و توقعات ،حرف و حدیث ها،دخالت ها و... شروع می شه.ازدواج سفید یعنی دو نفر تصمیم می گیرند به صورت برابر ،بدون حرف و حدیث ،مدتی با هم زندگی کنند.این مدت می تواند تا آخر عمر هم ادامه پیدا کند. (4518237) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۲۲:۲۰:۵۶
ازدواج سفید خیلی هم بد نیست. دو نفر از روی علاقه بدون دخالت های خانواده ها می رن زیر یه سقف. امروز خیلی از زن ها هم مستقل و صاحب درآمد شدن و بعضا وضعشون از پسری که باید ۲ سال سربازی اجباری بره بهتره چون زودتر وارد بازار کار می شن. مشکل ما اینه که دنیا پیرامونمون نسبت به ۵۰ سال پیش بسیار تغییر کرده ولی ما می خواییم برای ازدواج بدون هیچ نوآوری همون مدل قدیمی رو به کار ببریم. نتیجش آمار بالا طلاق و خیانت که اثرش بر جامعه کم نیست.
چه ایرادی داره حق طلاق به زن داده بشه.
مثل بسیاری از کشورهای دیگه مهریه نباشه.
زن ارث برابر با مرد بگیره.
مرد مجبور به پرداخت نفقه نباشه و .... (4518403) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۰:۲۵:۰۳
« شاید در بسیاری از این موارد، زندگی مشترک زن و مرد به امید تبدیل آن به یک ازدواج رسمی در آینده باشد. کاش همینگونه هم بشود. اگر می شد مضرات این شیوه از زندگی کم شود شاید از آسیب های اجتماعی آن هم کاسته می شد »

نویسنده ظاهرا حواسش نیست که داره درباره رابطه نامشروع یعنی « زنا » حرف میزنه، و میگه « کاش همینگونه هم بشود[!]...» دوست عزیز زن( نه دوشیزه) و مردی که با هم رابطه نامشروع داشته باشند برای ابد بر یکدیگر حرام میشوند. (4518552) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۰:۳۹:۴۴
به نظر من این یک مساله است که متاسفانه در جامعه در حال رخ دادن است و متاسفانه اینکه باید مسائلی در کشور اول بوجود آید و بعد ما به دنبال راه حل و راهکار باشیم به نظر بنده اگر این مساله که شما بیان میکنید به اسم ازدواج سفید با لفظ شرعی آن که همان صیغه است بیان کنید مساله نیاز به این همه توضیحات نداشت مردم اسم صیغه را تغییر داده اند و از آن به عنوان ازدواج سفید نام می برند و اگر صیغه به درستی انجام شود مشکلی از نظر شرعی ندارد که البته شاید از نظر اجتماعی مشکلاتی را داشته باشد که این هم حتما راهکارهای خود را دارد و بهتر است واقعا برای کشور داری از کارشناسان متخصص در حل مسائل اجتماعی کشور استفاده شود.
بهتر است که به مسائل با دید بهتری نگاه کرد و شرایط حاکم در جامعه و مشکلات آن را هم در نظر داشت و در تصمیمات احساسی عمل نکنیم
بنده خودم نظر مثبتی نسبت به صیغه نداشتم و الان هم ندارم ولی وقتی در جامعه نگاه میکنی و مشکلات را مشاهده میکنی می بینی باید یک راهکاری ارائه دهی که متاسفانه مردم نه آزادی کشور های غربی را دارند و نه اسلام واقعی را و در این بین یک چیزی مشابه همین وضعیتی که الان کشور دچار شده است پیش می آید
نه میتوانیم مساله ازدواج سفید را حل کنیم و نه مساله صیغه را (4518567) (alef-11)
 
م.
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۸:۳۳:۱۹
صرفا نوعی هوس بازی است که خانمها قربانی میشن. و پسرها از وظایف اولیه در مقابل خانم شانه خالی میکنن (4518768) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۱:۴۸:۲۷
نیاز جنسی، قوه بسیار قوی می باشد و .. اگر در جامعه ای بخاطر نقص قوانین ازدواج رسمی مشکل باشد، مردم به ازدواج غیر رسمی روی می آورند، در غرب هم چون شرایط طلاق بسیار سخت بود ( در طلاق زوج ها باید نیم از ثروت خود را به طرف دیگر می دادند) ازدواج غیر رسمی از 1960 رواج پیدا کرد. در ازدواجی که هر لحظه مرد ترس از اجرای مهریه دارد، امکان ازدواج رسمی پایین می آید. باید هم کار فرهنگی انجام داد تا جوانان آماده پذیریش مسولیت زندگی شوند و هم کار فرهنگی و اقتصادی و اصلاح قوانین تا ازدواج رسمی ساده تر شود وگر نه شرایط هروز بدتر می شود (4519015) (alef-11)
 
چکیده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۲۴:۱۰
اگر مسئولین نتوانند در مدت معینی در خصوص هرکاری راه کار مناسبی ارائه نمایند یقینا مردم خود راه را به هر روشی پیدا و اقدام می کنند ، و امان از زمانی که قبح کاری در جامعه ای با فرهنگ خاص خودش فرو بریزد دیگر با هیچ منطقی نمی توان به سرمنزل اصلی بازگرداند در طول سالیان گذشته چه بسیار مواردی که به جهت جبر زمانه اعلی رغم میلمان مجبوربه پذیرش آن شدیم راه برون شدن تنها عقلانیت وخردگرایی است نه احساسی بودن. (4519499) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۴:۲۲:۲۲
موارد زیر ضروری است:
1- تدوین قانون ازدواج بر اساس فقه شیعه
2- اجرای دستور اسلام در ازدواج دایم و موقت و ایجاد بستر اجتماعی آن
3-برگزاری مراسم ازدواج با آسانترین شیوه (4520598) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۱۵:۵۶:۵۳
بعد از انجام موارد ضروري فوق راه حلي هم براي گذران زندگي بعد از ازدواج ارائه مي داديد بد نبود هر طور كه شما صلاح مي دانيد به ما هم ياد بدهيد! (4522004) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.