نظر منتشر شده
۱۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493088
الف در گفت وگو با ایزدی دستاوردهای برجام پس از دوسال را بررسی کرد؛
برجام، گزینه ای بی رقیب با دستاوردی هیچ؟
گزارش از: محمد صادق کلبادی/27تیر96
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۰
دوسال از توافق هسته ای موسوم به برجام می گذرد اما همچنان تفسیر های متفاوتی از برجام ارائه می شود، از بهترین گزینه ممکن و بی رقیب تا توافقی با دستاوردی هیچ !

به گزارش الف،با گذشت دوسال از توافق هسته ای موسوم به «برجام» یا همان «برنامه جامع اقدام مشترک» همچنان بسیاری بر این باورند که این توافق یک بازی برد- برد به گفته موافقان، نبوده و ایران با دادن امتیازات ویژه ای هیچ چیز خاصی را نه تنها بدست نیاورد بلکه صنعت هسته ای را هم به امید توقف تحریم ها به حالت نیمه تعطیل درآورد. این ادعاها وقتی که ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی، سه ماه پس از اجرایی شدن برجام در گفتگو با بلومبرگ عبارت « تقریبا هیچ» را برای اثرات برجام در مبادلات پولی و بانکی به کار برد بیشتر رنگ واقعیت به خود گرفت و حساسیت ها از سوی افکار عمومی هم بیشتر شد.

اما دیری نپایید که سیف در واکنش به برخی مواضع منتقدان دولت که به استناد همان عبارت معروف تقریبا هیچ، دستاوردهای اقتصادی دولت پس از برجام را هیچ می خواندند گفت:«زمانی که دستاورد برجام را هیچ توصیف کردم در واشنگتن بودم و باید با تمام توان مطالبه‎گری می‎کردم تا آثار مثبتی را که از برجام انتظار داشتیم به حداکثر می‎رساندیم».

وی در ادامه بخشی از دستاوردهای اجرایی شدن برجام در حوزه پولی و بانکی را اینگونه توصیف کرد: « حجم ال سی، سوئیفت و امثالهم و بخشی از تجارت خارجی که قبلا در شبکه صرافی انجام می‎شد؛ امروز در نظام بانکی انجام می‎شود. اینها تفاوت‌های بزرگی است که اتفاق افتاده است»

انتقادات به نحوه مذاکرات به قدری بود که برخی از فعالان سیاسی معتقد بودند در مقابل آنچه دادیم دستاورد چشمگیری نداشتیم . نقوی حسینی نماینده عضو کمسیون امنیت ملی مجلس در اظهار نظری در همین خصوص گفته بود: «ما به 11 تعهد ذیل پیوست 5 برجام عمل کردیم، فردو جمع‌آوری شد، نطنز محدود شد، قلب رآکتور هسته‌ای اراک خارج و جای آن بتن ریخته شد؛ اورانیوم غنی‌شده‌مان
بزرگترین مشکلی که ما با برجام داشتیم آن بود که براساس اعتماد به آمریکا طراحی شده بود و این اشتباه بزرگی بود.
را به خارج از کشور فرستادیم، تحقیقات‌مان متوقف شد، ما به تمام آن 11 بند عمل کردیم، یعنی داده‌های ما خیلی خیلی زیاد است، اما در این میان باید پرسید دستاوردهای ما چیست؟»
 
اعتماد به آمریکا، بزرگترین اشتباه برجام

دکتر فواد ایزدی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف در خصوص آینده برجام گفت: آمریکایی ها خودشان را متعهد به اجرای برجام نمی‌دانند و این را از ابتدا هم گفتند، در زمان مذاکرات آقای کری اعلام کرد که برجام برای آمریکا از نظر حقوقی الزام آور نیست. دغدغه آمریکایی ها این بود که از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران خوششان نمی آمد والان هم به هدفشان رسیدند چراکه فعالیت های هسته ای کم و بیش متوقف شده است و علاقه مند هستند در حوزه های دیگر هم به ایران فشار وارد کنند.

وی در ادامه افزود: همانطور که وزیر خارجه و دفاع آنها گفت، آنها دوستدارند جمهوری اسلامی را سرنگون کنند و از این جهت برجام را اجرا نخواهند کرد و فشارها و تحریم هارا هم افزایش خواهند داد، تحریم های جدید S722  نشانه ای از این مسئله هست و تنها اتفاقی در این بین رخ داده، توقف نسبی فعالیت های هسته ای ایران است. 

ایزدی در پاسخ به ادعای بهبود روابط ایران در جهان و از بین رفتن اجماع جهانی علیه ایران در دوران پسا برجام گفت: زمانی می توانیم بگوییم که اجماع جهانی برداشته شده که در عمل ما شاهد این مسئله باشیم، فقط در حرف که نیست. آیا در عمل بانکهای اروپایی با ما کار می کنند؟ خیر! چندتا صرافی در اروپا بود که کار نقل و انتقال پول را با ما انجام می دادند که الان اینها با درصد های بالایی که از ما می گیرند، به صورت محدود و کم همان کاری را که قبل از برجام انجام می دادند را انجام می دهند، ولی بانک های اصلی اروپایی کار نمی کنند. جاهای دیگر هم همینطور هست.

آیا ما می‌توانیم پول صادرات نفت را به داخل کشور بیاوریم؟ خیر نمی توانیم در حالی که یکی از منابع اصلی کشور فروش نفت است اما قبل از برجام هم نمی توانستیم پولش را به داخل کشور بیاوریم و بعد از برجام هم نمی توانیم.

این کارشناس مسائل آمریکا  ضمن رد ادعای آن دسته از موافقان برجام می گویند الان پول فروش نفت را فقط با دلار نمی توانند وارد کنند ولی با سایر ارز ها این کار تحقق پیداکرده است تاکید کرد: هرکسی این حرف را زده نمیدانسته، شایعه کرده. ما در حوزه نقل و انتقال پول مشکل داریم وقتی به دلار فروختید نمی توان به یورو تبدیل کرد و به داخل کشور آورد. اگر کسی چنین ادعایی دارد باید بگوید کجا و کدام بانک
آیا ما می‌توانیم پول صادرات نفت را به داخل کشور بیاوریم؟ خیر نمی توانیم در حالی که یکی از منابع اصلی کشور فروش نفت است اما قبل از برجام هم نمی توانستیم پولش را به داخل کشور بیاوریم و بعد از برجام هم نمی توانیم.
این کار انجام شده؟

وی در ادامه در خصوص بهبود روابط ایران با اروپا تصریح کرد: اینکه برای خانم موگرینی نامه اعتراض آمیز بزنید که آمریکا برجام را نقض کرد و خانم موگرینی هم بگوید بله ما علاقه مند هستیم برجام اجرا شود، این کار ها در حد حرف انجام می شود ولی اینکه در عمل اتحادیه اروپا یا جاهای دیگر چه نفعی برای ما داشتند در حوزه اقتصادی همان حرف آقای سیف درست است، تقریبا هیچ! شاید رفت و آمد فلان مسول اتحادیه اروپا به ایران بیشتر شده باشد ولی در عمل اتفاق خاصی نیفتاده است.

ایزدی در پاسخ به این پرسش که چه گزینه بهتری جایگزین برجام را شما به موافقان برجام پیشنهاد می دهید گفت: ما در برجام امتیازهای گسترده ای را داده ایم و فقط روی کاغذ امتیاز های محدودی گرفتیم اما در عمل امتیازهای گسترده ای را هم باید می گرفتیم. اما همان امتیازات محدود روی کاغذ را هم به ما ندادند این برجام است! توافقی خوب است که وقتی طرف مقابل نقض کرد و اجرا نکرد شما دستتان به جایی بند باشد نه مثل برجام. بزرگترین مشکلی که ما با برجام داشتیم آن بود که براساس اعتماد به آمریکا طراحی شده بود و این اشتباه بزرگی بود.

از ذوق زدگی رسانه ای تا بی رقیب بودنِ برجام

تیتر های روزنامه های حامی دولت در فردای روز توافق را نمی شود از یاد برد که با عناوینی چون: «غوغای توافق» ، « گشایش طلایی در وین» و... به گسترش دامنه مطالبات مردمی دامن زدند و با ذوق زدگی رسانه ای حباب برجام را بزرگتر ساختند، در حالی که فراموش کرده بودند، طرف دیگر این توافق، ایالات متحده آمریکا هست، کشوری که در بد عهدی و نقض پیمان مسبوق به سابقه بوده و البته در روند اجرای برجام هم این کار را باردیگر تکرار کرد.

قانون داماتو درست در یک سالگی اجرایی شدن برجام تمدید شد و به اعتراف موافقان و مخالفان برجام چیزی نبود جز نقض عهد، چرا که 14 بند از این قانون معطوف به صنعت نفت است، اعم از ممنوعیت ارسال تجهیزات تولید بنزین و گازوئیل یا فروش بنزین و گازوئیل، در حالی که تحریم های نفت و گاز باید بر اساس برجام  متوقف می شد اما آمریکایی ها با تمدید قانون داماتو آن را رسماً نقض کردند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه اخیرا در اظهار نظری رشد ۱۳۰۰ درصدی جذب سرمایه خارجی در بازار سرمایه یکی از نتایج برجام دانست و تصریح کرد: نتیجه مهم‌تر برجام، حرکت به سمت نظم مالی و شفافیت در اقتصاد ایران است، گم شدن دکل نفتی و بر باد رفتن میلیاردها دلار از منابع کشور توسط دلالان فرصت‌طلب نمونه دردناکی از آن بی‌نظمی و عدم شفافیت است.

اما سخنان دو روز گذشته  ظریف در گفتگو با سی‌ان‌ان را باید مورد توجه قرار داد که گفت:دولت آمریکا  تعهدات خود را انجام نداده و متن و روح برجام را  نیز نقض کرده است.

ظریف افزود: «به عنوان نمونه، کاخ سفید چند روز پیش اعلام کرد که ترامپ از حضورش در هامبورگ برای نشست گروه ۲۰ استفاده کرده تا سران کشورها را  نسبت به تجارت با ایران دلسرد کند. این نقض نه فقط روح، بلکه متن برجام است.»


 
 
 
کلمات کلیدی : برجام+نقض برجام+تحریم های جدید+
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۷:۰۴:۵۸
برجام یا بر جان مسله این است (4478960) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۱:۰۱:۳۹
برجام و روحاني كاملا مورد تاييد هستند (4479324) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۵:۰۱:۰۰
شما باید تایید کنید؟ (4479791) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۷:۲۲:۰۱
نه جانم 24 ملیون که تایید کردند . (4479979) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۰۹:۴۹:۰۸
شرمنده برادر... بعیده خواسته باشید که نظر منطقی راجع به برجام بدید. فقط خواستید یه نظر موافق نسبت به روحانی و برجام باشه. نکنید اینکارو. (4480601) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۰۹:۵۵:۱۹
اره امید ناامید شده. (4480609) (alef-11)
 
مشعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۱:۳۸:۴۹
تقریبا مطمئنم ظریف خائن نیست بلکه ساده است! (4479399) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۴:۳۸:۰۹
ظريف هوشيار ترين فرد سياسي كشور ومطيع رهبري ميباشد . (4479758) (alef-3)
 
امین
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۵:۳۹:۰۹
من هم همین اطمینان رو در مورد شما و امثالهم دارم عزیز. (4479865) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۰۷:۰۰
منافع امثال شما در تحریم کشور (4479480) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۷:۱۸:۰۷
ای کاش منتقدان پشت پرده ی تقریبا هیچ گفتن سیف تو آمریکارو درک میکردن و اینقدر به این بنده های خدا فشار نمی آوردند (4478967) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۷:۲۴:۲۳
بعضی ها وقتی روحانی گفت عده ای بیسواد فکر کردنند منظور سواد خواندن ونوشتن است اما منظور او عدم درک سخنان سیاستمداران در برهه های زمان است ! (4479981) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۸:۵۸:۰۵
الان دم خروس زده بیرون و معلوم شد که خودشان بی سواد بودند.

اعتماد به امریکا از آدم های سیاست مدار و دانا بعید است. (4483670) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۸:۰۳:۴۵
آيا درهم کوبيدن "اجماع جهانی عليه ايران" هيچ است؟ از فروش نفت و قردادهای تجاری بگذريم. باز کيهان از شما منصفتر بود که نوشت تقريبا هيچ! (4479007) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۸:۰۸:۴۵
قدرت گرفتن فروش نفت وخرید وسایل مورد نیاز صنعتی بصورت مستقیم وراه افتادن خطوط کشتیرانی ورونق گرفتن فرودگاههاوبنادر واقعا که شما ازخواب بیدارنخواهیدشد (4479014) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۹:۰۲:۱۹
شما اگر پشت گوشت را دیدی این رونق ها هم خواهید دید.

خرید وسایل مورد نیاز صنعتی، خندم گرفت، بورس که پایه صنعت کشور را نشان می دهد در وضیعت اسفناک است، این رونق ها را از کجا آوردی

تقریبا تمام مسئولین به هیچ بودن برجام اذعان دارند، حالا بنظر شما کی خودش را به خواب زده است. (4483676) (alef-11)
 
یزدان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۸:۱۰:۲۲
چه کسی بود زمینه تحریم را فراهم آورد؟ (4479015) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۳۰:۵۳
بهتره بفرماييد چه كساني؟ (4479547) (alef-3)
 
منصف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۳:۲۶:۴۴
اگه منصف باشید تحریم ها نتیجه راپرت هایی بود که دوستان شما به امریکا برای تحریم بیشتر و امتیاز خواهی بعد از ماجرای 88 انجام شد..

البته اگر منصف باشید. (4479671) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۷:۵۲:۰۵
به گفته هیلاری کلینتون کمک به جنبش سبز و میر حسین عامل تشدید تحریمها بود (4480005) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۸:۱۱:۱۳
بهرحال این کارشناس نفرمودند جایگزین برجام چی هست؟
بعد از آن همه بی نظمی داخلی و خارجی و آن همه قطعنامه های مختلف که حتی با همراهی روسیه و چین هم بر علیه ما صادر کردند، جایگزین شما چیست؟ (4479016) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۱:۵۴:۰۶
خود اوباما گفت که تحریمها در حال فروپاشی بود (4479436) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۲۱:۱۳:۴۳
اتفاقا در حال افزایش بود. کی قرار بود تحریمها رو بشکنه. هنوز هم با لغو قطعنامه ها بانکها همکاری نمی کنند. این ساده لوحی هست که بگیم تحریمها خودبخود حل میشد. دستاورد برجام همین بس که فروش نفت و انتقال پول ان و تحریمهای بیمه و کشتیرانی برداشته شد (4480180) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۸:۱۳:۴۵
چرا آقای ظریف صریح سخن نمی‌گوید؟ مگر مشکلاتی که قرار بود با برجام فرو بریزد، فرو ریخت؟! اگر می‌گویید که آمریکای جنایتکار به هیچ تعهد خود پایبند نیست، چرا اعلام نمی‌کنید به قبل از برجام برمی‌گردیم؟ (4479024) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۲۴:۲۳
شاید همه مشکلاتی که آقای ظریف گفتند برطرف نشده باشه اما بخش بزرگی از مشکلات برطرف شد ، شاید پول در جامعه نباشه و رکود کامل از بین نرفته باشه ، اما حداقل کار راه افتاده و این نشون به زودی رکود از بین میره ، شما شاید تو بازار نیستی (4479525) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۵۳:۲۴
بله كه مشكلات فرور ريخت اكر از نظر شما چهار برابر شدن قيمت دلار و چند برابر شدن قيمت كا لا ها از خودرو تا دارو و كمبود دارو و .... جزو مشكلات امثال شما نبود حداقل همين الان طبق امارها صادرات نفت و ميعانات به بيش از 2.5 ميليون رسيده كه باعث ورود ارز و جلو گيري از افزايش شديد قيمت و ونزوئلا شدن ايران شده است ولي چه زود يادتان مي رود!و ضمنا ايشان به خوبي مي دانند برگشت به شرايط قبل از برجام يعني نهايتا برنامه نفت در برابر غذا و اين آرزوي هيچ ايراني نيست! (4479585) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۸:۲۷:۰۶
روح برجام سرگردان است. صلوات (4479039) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۱۸:۴۰
جسمش زیر خاک است! فاتحه مع الصلوات! (4479510) (alef-3)
 
عبداله
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۹:۰۹:۰۱
آمریکا غیر قابل اعتماد است مقصر آقای ظریف یا دکتر روحانی نیست ذات آمریکا پیچیده و پر از دروغ و ریا و مکر است دولت یازدهم اعتماد کرد آمریکاییها ثابت کردند که به عهدشکنی در جهان معروفند ... (4479116) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۹:۲۳:۰۷
برجام دست اورد بزرگی برای ما مردم داشت همین که کشور از معرض جنگ و ویرانی خارج شد و تحریم ها برداشته شد و الان براحتی دارو در دسترس می باشد و ... برای من بعنوان یک شهروند عادی کار بزرگی بوده (4479137) (alef-11)
 
حميد
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۹:۴۲:۱۷
دكتر ايزدي

ادم منطقي وقتي انتقاد ميكنه بايد پيشنهاد هم بدهد واگر نه انتقاد كردند كه خيلي

راحته (4479163) (alef-3)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۱۱:۵۰
دوست من!
امثال دکتر ایزدی در حین مذاکرات همین مسائل و انتقادات را مطرح کردند اما کو گوش شنوا!!! (4479216) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۲۱:۲۳
آقا مصطفی، حميد آقا گفت پيشنهاد!!! (4479516) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۴۳:۱۳
انتقاد....دقيقا كاري كه دولت تدبير نسبت به دولت قبل دارد و كماكان انتقاد مي كند بدون عمل و راهكار (4479282) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۷:۲۹:۱۳
بدون راهکار ؟ پس چه کسی مملکت را از لبه پرتگاه سقوط اقتصادی وسیاسی دور کرد ؟ (4479984) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۹:۲۹:۲۳
اتفاقا به لبه پرتگاه اقتصادی و سیاسی نزدیک کرد (4483717) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۴:۳۲:۰۴
برجام نبود دلار ده هزار تومان بود و دربدر در دنيا بايد دنبال نان و دارو ميگشتيم ايكاش ذره اي انصاف و خرد هم در بعضي از منتقدين ميبود (4479750) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۰۸:۲۸:۵۰
سلام
لطفا اینقدر دروغ به هم نبافید. الان هم بنظر دلار نمیاد. دقیقا چه فرقی داره الان با قبل؟
موفق باشید. (4480489) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۹:۴۲:۵۵
يكي از دستاوردهاي خوب برجام اينه كه نفت دولت مي فروشه نه بابك زنجاني پولش ميره يه راست تو خزانه (4479164) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۰۱:۳۶
تو خزانه فرانسه !!!!؟ (4479191) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۴:۳۳:۰۸
يخورده مطالعه و تحقيق كن برجام نبود الان ورشكسته بوديم (4479751) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۰۸:۳۰:۰۴
سلام
موافقم با تحقیق. اگر برجام نبود و یک دولت انقلابی بود الان هسته و دستاورد ها را داشیتم و تحریم هم تا حدود زیادی بنظر فروپاشیده بود.
الان چه فرقی با قبل از برجام کرده دقیقا؟
موفق باشید. (4480492) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۰۸:۴۸:۴۳
یکی از جوابهای همیشه تکراری این است که ببین اگر برجام نبود چی می شد؟

با این توجیه همه کوتاهی های عالم هستی را می توان ماست مالی کرد. (4480517) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۴:۳۲:۱۲
شما که تحقیق کردی ؟!!!!!!!!!!! لطف متن تحقیق را سند معتبر منتشر کن؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4481017) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۴۲:۳۹
حتي داخل خزانه هم نميره بلكه در بانكهاي خارج بلوكه مي شود (4479280) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۲۵:۴۹
شما نمیخواین قبول کنید ، یکم تحقیق کنید میبینید که همین برجام چقدر از پول های بلوکه شده رو آزاد کرد ، حتی پول های فدراسیون فوتبال هم آزاد شد (4479532) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۳:۱۲:۳۲
منظورتان همان نفت 140 دلاری که زمان احمدی نژاد فروختند و این دولت دارد پولش را می گیرد؟؟؟

خدا بخیر کند دولت بعد را که قرار است با پول نفت 40 دلاری مملکت را اداره کند ، الان که با پول نفت 140 دلاری اوضاع مملکت اینگونه است وای به روز نفت 40 دلاری!!!؟!؟!؟!؟!؟؟!؟!؟!؟!؟!؟؟!!؟ (4479639) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۴:۳۱:۲۶
انوقت این پولا کجا رفت به جیب امثال شما حامیان بنفشی. (4481015) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۱:۲۷:۲۳
بابا چرا با طعنه کنایه حرف می زنید خوب درست بگید...این 110 نفری که مثبت دادن فکر می کنن واقعا پولش مستقیم میرسه دست ایران...نه عزیزم اینجور نیست پولش تحویل با نکهای درجه دو وسه میشه بعد هم ما باید ما به ازای ان جنس بخریم یعنی چمدونی هم نمی تونیم پولو بیاریم (4479375) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۱:۵۶:۲۴
کی روش نتونست هدیه فیفا بگیره (4479448) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۳:۰۹:۳۰
هر چقدر هم سند ارائه کنید اینا که خودشان را به خواب زده اند بیدار نخواهند شد. (4479629) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۵:۰۱:۴۳
پولايى كه بابك باند كرده رفته تو جيب مخالفان برجام و كامشان را شيرين كرده (4479793) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۹:۴۴:۵۰
فکر می کردیم تقریبا هیچ اما الان فهمیدیم کاملا هیج (4479167) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۰۷:۱۶
قبل از برجام اوضاع چطور بود حتی داروی ویتامین هم گیر نمی آمد چه برسه به بقیه موارد چند نفر بر اثر نبوددارومردن دلواپسها جوابدن (4479201) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۳:۲۱:۲۱
ببین کیا صرافی داشتند؟ (4479661) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۷:۳۵:۱۵
داشتن صرافی اشکال نداره چون صراف تابع وضعیت سیاسی ومالی کشورشه اشکال از گردانندگان اقتصاد کشور بود که پولا رو ریخته بودن تو جیب یه عده اختلاسگر ودزد بیت المال ! (4479990) (alef-11)
 
شهاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۰۹:۴۶
والا دوستان دکتر ایزدی هم 6 سال مذاکره کردند جز افزایش تنش چیزی
بدست نیاوردند
حتی ایشان هیچ راه حلی چه قبل از برجام چه بعد از آن نداند پس لطفا نقد های الکی نکنند (4479207) (alef-11)
 
جلیلیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۱۴:۴۲
دولت فریاد میزند ببینید برجام چقدر دستاوردهای فراوانی داشته ولی وقتی می خواهند از آنها نام ببرند با لکنت شدید بر می خورند . (4479220) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۵:۲۳:۱۲
لکنت چرا عزیز.
هیچ دستاوردی هم نداشته باشه همین که بجای داروی هندی و چینی که روی موش هاشون هم آزمایش نکرده بودن چه برسه به آدم هاشون الان داری بهترین داروهای اروپایی رو مصرف میکنی کافیه. (4481082) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۲۲:۴۵
واقعا برجام هيچ بود؟همينكه دست كاسبان تحريم رو از پولهاي نفت و صادرات كم كرد،كافيه،حالا خريد هواپيما،قراردادهاي نفتي وپتروشيمي،آزادي ترددكشتي ها،برگشت بيمه هاي بين المللي،ورود داروهارو اجناس باكيفيت بالا،و.... به كنار (4479243) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۳۴:۰۸
دلم میخواست برجام نبود بعد میدیدیم چقدر دست ترامپ در فشار به مردم ایران و پر شدن جیب بابک زنجانیها باز میشد.
بی انصافی هم حدی داره (4479261) (alef-3)
 
سلیمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۳۹:۱۶
جناب ایزدی که از اول ساز مخالف می زدند باید توجه کنند اگر برجام نبود اکنون فروش نفت تقریبا باید صفر می شد. اکنون نه تنها ما درآمد زیادی داریم بلکه در منطقه به عنوان اولین نیروی تاثیرگذار شده ایم و همه می دانند بدون نظر ایران کاری از پیش نمی رود. نمی دانم ما چه اصراری داریم که خودمان، خودمان را خراب کنیم. (4479273) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۴۷:۳۳
ظااهرا بعد از برجام پول فروش نفت در بانک های خارج بلوکه می شه .انشالله اینطور نباشه .کاش مسئولین به صراحت برای ملت در این خصوص توضیح بدهند (4479288) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۵۰:۵۷
چرا راجع به قبل از برجام حرف نمیزنید؟ (4479294) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۰۶:۰۳
قبل برجام هرچی بود بعد برجام بدتر شد (4479477) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۳۹:۱۰
کمی انصاف!!!!!!!!!!!!! (4479565) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۳:۲۲:۱۲
یه نگاهی به تهدیدات عربستان بندازید (4479664) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۲۳:۱۶:۵۲
نخواه که انصاف نیست!! (4480290) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۵۴:۰۷
اره دلار از 1000 تومن شد 4000 ! هیچ اتفاقی نیوفتاد (4479587) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۲:۵۶:۵۵
دلار در زمان سردار سازندگی از 10 تومان شد 800تومان اتفای افتاد!!!!!!!!!!!!!!

البته اتفاق افتاد و اون هم اینکه سردار سازندگی از انتخابات مجلس پنجم و ششم رای نیاورد، حالا بماند که بعضی ها می خواهند گذشته را ماله بکشند. (4480829) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۴:۳۴:۵۱
برجام با هوشياري رهبر عزيزمان مبني بر نرمش قهرمانانه تحقق يافت و شكاف عظيمي
در اتحاد جهاني و تحريمهاي سازمان ملل عليه ايران انداخت . (4479753) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۷:۱۵:۲۳
يعني اگه برجام رو امضا نميكردند الان خيلي بهتر بود؟ (4479969) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۲:۵۰:۴۳
قبل از برجام بورس توی اوج صعود بود، بعد برجام در اوج سقوط

قبل از برجام بنزین 400 تومان بود بعد برجام 1000 تومان

قبل از برجام آب و برق و گاز ارزون بود بعد برجام چند برابر شد (4480822) (alef-11)
 
اکبر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۱:۱۳:۵۰
برجام هیچ دستوردی نداشت؟ خیلی بی انصاف هستید. اگر هیچ سودی نداره و آمریکا هم واقعا نقض کرده بزنید زیرش. (4479347) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۷:۱۳:۴۳
اينجوري كه اين گفته انگار قبل برجام خيلي بهتر بود.... (4479964) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۰۶:۱۷:۲۰
بزنیم زیرش؟ فوردو رو میشه برگردوند یا قلب راکتور اراک رو؟ یا اون مقدار اورانیوم غنی شده ای که دادیم رفت؟ یا آب سنگینی که دادیم رفت؟ (4480399) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۶:۵۰:۵۵
چرا نمی شه برگردوند؟ شما تخصص هسته ای داری؟ (4481187) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۱:۳۶:۴۵
کسی که خودشو زده به خواب نمیشه بیدارش کرد ...
کارشناسان راهکارهای جایگزین برجام رو نام ببرند لطفاً (4479392) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۰۲:۱۹
جایگزین ندارن فقط میدونن باید مخالفت کنن تا دولت موفق نشه (4479466) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۰۵:۴۹
راه حلش که اینکه که دوباره تحریم بیشم اقتصاد بیقته دست امثال زنجانی تا خیالشون راحت بشه !!! (4479476) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۱۹:۴۴
نیست که الآن تحریم نیستیم!!!!! (4479513) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۵۷:۴۹
دقیقا شما امثال زنجانی هستید (4479598) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۳:۰۴:۱۰
چی شد شماها که تحریم ها رو دور می زدید ؟ کاغذ پاره بود تا دیروز حالا مهم شده براتون /؟ (4479616) (alef-3)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۷:۲۶:۰۰
ماتحریم برامون بازکاغذ پاره است باز. بحث ما اینه که دیگه انرژی هسته ای مون رو دادیم رفت.بحث مارو چیزیه که دادیم. تقریبا هیچ رو گرفتیم. مسئله این است که شماها درک نمی کنید. درزمان تحریم انرژی هسته ای روباشهادت دانشمندان به دست اوردیم. جوان دانشجوی به باوررسید که میتونه انرژی هسته ای و ماهواره و ماهواره بر و لیزر بسازه و موجودزنده بفرسته فضا. (4482314) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۷:۴۰:۱۴
راهکار بده . ما الان تحریم نیستیم چون اگر تحریم بودیم نمی توانستیم نفت بفروشیم ونمی توانستیم با دنیا قرارداد تجاری ببندیم! (4479995) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۶:۳۳:۵۱
راه حلش ادامه ی مسیر قبل بحران بود دوستان
کافی بود یه کم دیگه مقاومت می کردیم دیگه خود اروپایی ها هم حاضر به همکاری با آمریکا در مورد تحریم ما نبودن
اینا رو کری اعتراف کرده بود که.. (4479924) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۶:۳۷:۰۴
یکی به من توضیح بده برجام چه تأثیری در بیکاری و فقر داشته که ما نمی بینیم؟؟!!
رشد 6 درصدی طلاق و رشد منفی ازدواج طبق آمار خود دولت واسه بیدار شدن از خواب برجامی کافی نیست؟؟!! (4479928) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۱:۳۶:۴۷
برای شما هیچ برای ملت اقتدار، فروش نفت، قرارداد خارجی، صادرات بیشتر، ثبات نرخ ارز، کاهش تورم و .... (4479393) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۱:۳۷:۱۰
شما پيش از برجام و بعد از برجام مقايسه بكنيد تا معلوم شود برجام نتيجه داشته يا خير !!! (4479394) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۱:۴۲:۲۷
برجام را امریکاییها 15 سال قبل با هزینه 800 میلیون دلاری خانواده راکفلر نوشتند وقرار نیست اجرایش کنند 5 باکلمه تعلیق در ان امده نه رفع تحریم لطفا 100 صفحه ضمیمه ان را بخوانید برای اطلاع بیشتر به برنامه ثریا تلویزیون مراجعه کنید . (4479409) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۶:۴۹:۱۸
چه جوری به برنامه ثریا رجوع کنیم؟ (4481185) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۱:۵۶:۳۶
برجام برای کشور یک موهبت الهی و یک گشایش عظیم بود به طوری که بدون اینکه ایران چیزی بدهد همه چیز گرفت . دلیل اینکه نمود پیدا نمیکند یکی فراوان بودن دزدی ها است و دیگر اینکه عده ای در داخل نمیخواهند که این دولت موفق باشد و کارشکنی میکند و خود روحانی هم در مناظرات اشاراتی بدین موضوع داشته است (4479450) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۱۷:۴۲
کاش برجام تصویب نمی شد تا الان وضعیت کشور و اقایان را می دیدیم
اقایان توضیح نمی دهند که اتخاذ کدام سیاستها منجر به این همه تحریم شده بود. (4479504) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۶:۵۹:۰۲
برای آقایون که نعمت بود مشکلات برای مردم بود! (4479952) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۰۹:۰۳:۳۷
اگر هم توافق نمیشد همین آقایون مقاله مینوشتن که بعله تیم مذاکرات روحانی قادر به حل مساله هسته ای نبود (4480531) (alef-11)
 
محمدباقر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۳:۰۰:۲۴
اینکه اقای ایزدی میگه پول نفت به کشور برنمیگرده اصلا قابل قبول نیست
اگر پول نفت به کشور برنمیگرده چجوریه که رشد اقتصادی کشور به گفته ی صندوق بین المللی پول مثبت شده تو این دو سه سال؟
اگه پول نفت برگشت داده نمیشه چجوریه که نرخ ارز طی ۴ سال تقریبامونده؟به نظر من برجام بهترین راهکار ممکن بوده .تحریم نفت برداشته شد.تحریم گاز برداشته شد.تحریم پتروشیمی برداشته شد. (4479606) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۷:۲۹:۰۴
اقای محمدباقر خود اقای ظریف شما اعتراف کرد دو ماه پیش که متاسفانه هنوز با چمدان دلار وارد کشور می کنیم از طریق سفارتخانه هامون. بله دوست عزیز. (4482317) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۳:۰۵:۵۵
در زمان تشدید تحریم ها داروها 10 برابر شده بودند (4479621) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۷:۴۴:۴۲
مادر خدا بیامرزمن تو اون زمان سرطان گرفت یادمه برا تهیه داروهاش به هردری می زدیم ونبود وقتی هم جور می شد هرکدام تولید یه کشوری بود ! (4479998) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۳:۱۴:۲۶
الان برای یک پرداخت اینترنتی در اینترنت همه کشورها ما رو تحریم کردن از روسیه گرفته تا انگلیس و استرالیا ! باعث و بانی این تحریم ها کی ؟ کی می گفت کاغذ پاره ؟ (4479642) (alef-11)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۳:۲۴:۲۴
اگر برجام نبود با فروش نفت که به صفر می رسید چه کار می خواستید بکنید.قطعا سوریه و عراق و لبنان تا حالا از دست رفته بود.ا وضاع داخلی هم که هیچ (4479668) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۵:۰۴:۱۶
با حرفت موافقم. فقط يك توضيح بدم كه به نظر من سوريه و عراق و لبنان مهم نيست، پولمان بايد براى كشور خودمان خرج بشه (4479798) (alef-3)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۳:۲۷:۵۳
باسلام
ما کشور تک محصولی هستیم وآسیب پذیر وبا تحریم مجبور به پذیرش خواسته
دیگران میشویم ....برجام نبود حالا باید به برجان تن میدادیم. (4479673) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۰:۱۱:۰۴
لابد سفره شما در این چهار سال رنگین شده که اینطور سنگ برجام رو به سینه می کوبی؟ مردم عادی که هیچ خیری ندیدن از برجام. جز انهدام صنعت هسته ای. (4480628) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۶:۴۷:۴۲
مردم عادی؟؟؟ صنعت هسته ای؟؟؟ اونوقت این صنعت هسته ای چی داشت واسه مردم عادی؟ (4481180) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۳:۰۷:۱۸
تک محصولی؟؟؟؟

میشه این یدونه محصول را نام ببرید؟؟؟ (4480842) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۴:۲۰:۳۱
اهان چه راه حلی ؟!!!ذلت برای ابد! و نه تلاش برای چند محصولی کردن صادرات. (4480991) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۴:۵۸:۲۱
من نمی دونم چرا بعضیها فکر می کنن می تونستیم امتیاز بیشتری بگیریم و خودمون نگرفتیم! (4479786) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۰:۰۹:۵۳
خوب وقتی عرضه امتیاز گرفتن ندارید چرا مذاکره کردید؟ و پشت سر هم امتیاز دادید؟؟

اونم به مدت ربع قرن . (4480623) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۳:۱۰:۱۳
من نمی دونم چرا بعضیها فکر می کنن که اگر برجام نبود الان مرده بودیم!

کره شمالی الان برجام نداره، مرد

سوریه ، عراق، لیبی تحریم نبودن چرا اینطوری شدند؟؟؟؟ (4480851) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۷:۱۰:۳۳
ذهنیت امثال شما به راحتی ما رو به کره شمال تبدیل میکنه! (4481212) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۶:۴۰:۳۴
برجام و دیگر هیچ (4479931) (alef-11)
 
علی
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۷:۳۸:۵۲
من اگر مجبور باشم بین آقای ظریف و جلیلی یک نفر را برای مذاکره انتخاب کنم قطعا آقای جلیلی را انتخاب نخواهم کرد. (4479993) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۰۷:۰۷:۳۵
برجام کلا نکات مثبتش بیش از نکات منفی اش است (4480418) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۰۷:۴۷:۱۲
اولا : دوستان شما با نوع مذاکره ای که روز به روز ما را دچار وضعیت بدتری قرار میداد و نحوه فساد آلود و بی تدبیر اداره مملکت باعث شدند کشور هیچ دوستی نداشته باشد و وضعیت به گونه ای شود که مقام معظم رهبری مجبور شوند از واژه نرمش قهرمانانه استفاده کنند و راهی به جز تعامل نماند .

دوما:برجام تصمیم نظام بود و باید به هر نحوی با کمترین ضرر و حد اکثر منافع ممکن با توجه به وضعمان بدست می آمد . فراموش نکنیم پنج ابرقدرت مقابلمان در وضعیت قوت و ما در وضعیت ضعف بودیم و در صورت عدم توافق آمریکا به راحتی میتوانست یک اجماع بین المللی برای حمله به ایران ایجاد کند . (4480438) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۰۸:۰۳:۰۳
دستاوردهای برجام برای ملت:
ثابت ماندن دلاری که پیشا برجام سه و نیم برابر شده بود.
امکان فروش نفت و جلوگیری از ورشکستی دولت.
کاهش فشار روانی که ممکلت را تا آستانه فروپاشی پیش برده بود.
و...

اما درست فرمودید برجام برای شما شکست بود:
کاسبی شما از رونق افتاد
قدرت را به اعتدال گرایان واگذار کردید
و... (4480458) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۰:۰۹:۳۴
یکی ازشروط دینداری انصاف است واین صفت فارغ ازنگاه جناحی است اگرانسان بتواندخودش راازتعصب نجات دهدآنوقت است که خلق وخوی انسانی ودینی پیدامیکنددوستانی هستندکه یاروش تحلیل ومقایسه بلدنیستندویاچشم برانصاف بسته اندمسیررشدوتوسعه یک کشوردرآرامش میسرمیشودونه درهووجنجال دیدیم دولت پاکدست به نام خودکفایی بابنزینهای پتروشیمی چه برسرسلامت وکودکان وافرادمملکت آوردخداوندبه همه مادرک واقعیت وانصاف بدهد. (4480621) (alef-11)
 
استاد دانشگاه
United States
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۲۱:۱۰:۳۳
قبل از برجام دوستان قطعه مورد نیاز شرکث نفت را از واسط بجای یک ملیون دلار سه ملیون می خزیدند! در این میان خیلی ها سود می بردند. اکنون نگرانند. (4483366) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.