نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 323185
بررسی علل رفتارهای نامتعارف و تحریک آمیز آل‌سعود
احمدرضا هدایتی، 19 دی 94
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۰
طی سی سال گذشته، شاهد بروز وقایع تلخ و رفتارهای شرم‌آور و خصمانه‌ی متعددی از سوی رژیم آل‌سعود علیه مسلمانان و بلکه بشریت بوده‌ایم که بی‌شک بخشی از آن حاصل بی‌لیاقتی و سوء مدیریت و قسمت دیگری مؤید سرسپردگی، همدستی و همراهی آشکار و پنهان و در عین‌حال غیرقابل انکار حکام جاه‌طلب، شهوتران و مال‌پرست عربستان با نظام سلطه و سرمایه‌داری است.

رفتارهای گستاخانه‌ی حکام سعودی نشان می‌دهد که آن‌ها حاضرند، برای حفظ تاج و تخت و موقعیت خود، نه‌تنها مردم دیگر کشورها را در یک جنگ مستقیم و یا نیابتی قربانی مطامع خویش نمایند، بلکه از قربانی کردن هم‌کیشان و حتی هموطنان خود تا حد سرکوب قهرآمیز تظاهرات مسالمت‌آمیز آن‌ها و یا راه‌انداختن آشوب و اغتشاشات داخلی در دیگر کشورها و ایجاد جنگ‌های فرقه‌ای و مذهبی بین مسلمانان جهان اسلام، ابایی ندارند.

این در حالی است که اسلام همواره مسلمین جهان را به وحدت و همبستگی با یکدیگر و دفاع از مظلومین و مستضعفین دنیا و نیز پرهیز از خشونت و جنگ‌طلبی حتی در برابر غیرمسلمانانی که منش صلح و رفتار مسالمت آمیز با دیگران را برگزیده‌اند، توصیه نموده است، در واقع برخلاف عملکرد وقیحانه آل‌سعود که تلاش دارد تا با قدرت زر و زور و تزویر و هر نوع ابزار مشروع و نامشروع دیگری، افکار و اعتقادات، کاذب و متحجرانه و رفتارهای جاهلانه و غیرانسانی خود را به دولت‌ها و ملت‌های مسلمان جهان تحمیل نمایند، اسلام عزیز انسان‌ها را در انتخاب مسیر خود مخیر و صاحب حق تصمیم‌گیری اعلام نموده است.

به تعبیر دیگر، اسلام رحمانی اسلامی است که؛ به واسطه ویژگی‌های الهی و انسانی خود و بدون استفاده از ابزار مادی و روش‌های خصمانه و در واقع بر مبنای بینش و بصیرت عمیق قلبی، در قلب و فکر انسان‌ها خانه کند و این همان نکته‌ای است که آل‌سعود و همپیمانان وی و اربابانشان در دنیای مادیگرای غرب، هنوز مفهوم آن را به درستی درک نکرده‌اند و به همین علت است که همچنان بر کوس تفرقه و اختلاف‌افکنی در جهان می‌کوبند، غافل از آن‌که هرآنچه با سوء استفاده از قدرت اهرم‌های مادی حاصل شود، به همان راحتی که ممکن است کسب شود، با بیداری وجدان‌های خفته و تشنه‌ی حقیقت، به همان راحتی نیز از بین خواهد رفت.

البته دشمنی استکبار با مسلمانان و به‌خصوص ملت ایران که؛ زورگویی‌ها و بی‌عدالتی‌های آن‌ها را به چالش کشیده، رفتار عجیب و غیرقابل انتظاری نیست، اما بی‌تفاوتی و بلکه همراهی مدعیان رهبری جهان اسلام در مواجهه با دشمنان اصلی و واقعی بشریت و اسلام ناب محمدی(ص) و عملکرد و رفتار خصمانه با مسلمین و دامن زدن به اختلاف سلیقه‌های جزئی و غیراساسی بین کسانی که خدا، قرآن، پیامبر و بسیاری از اصولشان یکی است، نمی‌تواند پذیرفتنی و منطقی باشد، مگر اینکه در رفتاری منافقانه قصد داشته باشند، در کسوت یک مسلمان، از منافع دشمنان و قدرت و ثروت بادآورده خود حفاظت و حراست نمایند.

شواهد و رخدادهای چند دهه اخیر در منطقه، گویای آن است که حکام این رژیم در ردیف منافقینی قرار دارند که تحت حمایت همه جانبه نظام سلطه، نابودی کامل اصول و ارزش‌های اسلامی و زیرساخت‌ها و در مجموع منافع مسلمین جهان را هدف قرار داده و برای دستیابی به این هدف و غارت بیش از پیش اموال مسلمین، علاوه بر تحمیل خسارت به شیعه و سنی، لجوجانه و ابلهانه خود را نیز در معرض هلاکت قرار داده‌اند و لذا خویشتنداری، مدارا و مماشات مسلمانان در برابر جنایات حکام سرکشی مانند؛ آل‌سعود نمی‌تواند، در جهت منافع جهان اسلام و حتی مردم فقرزده و محروم عربستان باشد و گستاخی بیش از پیش آن‌ها را در پی خواهد داشت.

برای اثبات این مدعا، کافی است، مروری گذرا داشته باشیم بر عملکرد شیطانی دوران حکومت این رژیم در گذشته و حال حاضر، اقداماتی که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:
الف – جنایت‌ها و خیانت‌های بین‌المللی:
۱- تعرض و تهدید مستمر کشورهای هم‌مرز عربی برای اعمال سلطه بر آن‌ها و حتی ضمیمه کردن خاک این کشورها به عربستان از جمله؛ اشغال سه استان یمن از حدود ۹۰ سال پیش تاکنون.

۲- کشتار مشکوک بیش از ۸ هزار زائر خانه امن الهی در مناسک مختلف حج در عربستان طی سی سال گذشته، از جمله؛ قتل‌عام حدود ۴۰۰ حاجی ایرانی در مراسم برائت از مشرکین در سال ۱۳۶۶ که باید از آن به عنوان علنی‌ترین مصداق همدستی و همپیمانی آل‌سعود با استکبار نام برد و نیز حادثه منا که جان حدود ۴۷۰ حاجی ایرانی و هزاران مسلمان از دیگر کشورها را گرفت، جنایتی که ابعاد آن هنوز به درستی روشن نشده است.

۳- ایجاد، سازماندهی و یا حمایت از جنایات گروه‌های تروریستی مختلف از جمله؛ داعش، النصره، القاعده، طالبان، بوکوحرام و دیگر گروه‌های مشابه در نقاط مختلف دنیا و حمایت از آن‌ها برای قتل‌عام وحشیانه هزاران مسلمانان و ضربه زدن و نابودی منافع جهان اسلام با سوء استفاده از پول نفت و سایر منابع و دارائی‌های متعلق به بیت‌المال مسلمین.

۴- حمله مکرر و مجدد به کشور مسلمان یمن و قتل‌عام مسلمانان و نابودی کامل تمام زیرساخت‌های این کشور محروم و مستضعف، به بهانه‌ی نگرانی از گسترش تفکر شیعی و در واقع به خاطر ترس از برملا شدن چهره دیکتاتور مأبانه آل‌سعود.

۵- مشارکت و حمایت مالی از قتل‌عام رهبر و شیعیان مظلوم و بی‌دفاع نیجریه در همراهی و همدستی آشکار با رژیم صهیونیستی، آمریکا و سایر کشورهای سلطه‌گر غربی و نیز حمایت از حملات وحشیانه رژیم اشغالگر قدس به مردم مظلوم و بی‌دفاع و زیرساخت‌های فلسطین اشغالی، کرانه باختری و لبنان.

۶- به شهادت رساندن شیخ نِمر باقر النِمر و صدها شیعی و غیرشیعی معترض و مخالف حکومت در عربستان، طی سال‌های گذشته و تحمیل بدترین شرایط زندگی به شیعیان مناطق شیعه‌نشین این کشور.

۷- دخالت خودسرانه و غیرقانونی در امور کشورهای مختلف از جمله؛ یمن، سوریه، عراق، افغانستان، نیجریه، بحرین و دیگر کشورهای اسلامی و غیر اسلامی با سوء استفاده از اموال بیت المال و بدون اخذ مجوزهای بین‌المللی.

۸- پرداخت رشوه به سیاستمداران غربی و سردمداران حکومت‌های تحت سلطه و مستضعف جهان در راستای اهداف و منافع شخصی و برای جلب حمایت و مشارکت آن‌ها در اجرای نقشه‌های شیطانی و جنایات برنامه‌ریزی شده در سطح جهان و منطقه.

۹- تلاش برای کاهش قیمت نفت به نفع آمریکا و سایر کشورهای غربی و به ضرر کشورهای تولید کننده و حتی مردم کشور عربستان در جهت اهداف استکباری و منافع شخصی.

۱۰- تحمیل حکومت یک گروه اقلیت، بر اکثریت مردم بحرین با مشارکت حکام دست‌نشانده ‌آل‌سعود در این کشور و با استفاده غیرقانونی و نامشروع از اهرم‌های قدرت.

۱۱- مخالفت علنی با اصول دموکراسی و انجام رفتارهای دیکتاتورمأبانه و اجتناب از برگزاری هرگونه انتخابات در عربستان برای تعیین نوع حکومت توسط مردم، بدون واکنش از سوی کشورهای مدعی حقوق‌بشر.

۱۲- خارج نمودن و سرمایه‌گذاری میلیاردها دلار از پول نفتِ متعلق به مردم عربستان در خارج از کشور، به خصوص در کشورهای غربی، توسط شاهزاده‌های متعدد سعودی به عنوان اموال و املاک شخصی.

ب – ظلم و خیانت در حق ملت و دولت ایران:
علاوه بر موارد فوق که تقریباً همه آن‌ها در جریان توطئه و دشمنی آل‌سعود علیه انقلاب اسلامی ایران و نهضت بیداری اسلامی در جهان شکل گرفته است، موارد دیگری نیز وجود دارد که اوج کینه و نگرانی حکام سعودی از نتایج گسترش این دو رخداد بزرگِ تاریخ معاصر به‌ویژه انقلاب اسلامی ایران را به نمایش می‌گذارد.

۱- حمله تروریستی اواخر آبان ماه ۱۳۹۲ یک گروه تروریستی مورد حمایت دولت سعودی به سفارت ایران در بیروت که منجر به شهادت ۲۳ تن از جمله؛ حجت الاسلام انصاری رایزن فرهنگی ایران گردید.

۲- تحریک هرازگاه کشورهای منطقه به طرح ادعای واهی در مورد مالکیت جزایر سه‌گانه ایرانی.

۳- استفاده از تمام توان برای کارشکنی در فرآیند مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۵+۱.

۴- کارشکنی گستاخانه در صدور روادید برای مسئولین و سایر اقشار مردم ایران و رفتار تحقیرآمیز با آن‌ها در مبادی ورودی و خروجی این کشور یا در جریان مسابقات ورزشی.

۵- تحریک نامحسوس معترضین ایرانی برای حمله به سفارت عربستان در تهران و ایجاد آتش‌سوزی عمدی برای مظلوم‌نمایی و پیش‌دستی در قطع رابطه با ایران به اتهام مشارکت دولت در این تعرض خودجوش.

۶- تحریک و ترغیب گروه‌های تروریستی به حمله علیه منافع جبهه مقاومت در تقابل با اهداف انسانی ایران.

۷- هتک حرمت و تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده در سال جاری.

اگرچه دست و پا زدن‌های نومیدانه، حکام سعودی و عناد و دشمنی‌های این رژیم با ایران اسلامی و نیز نمایش مضحک اعدام یکی از شخصیت‌های برجسته و با تقوای شیعی که هرگز از گزینه نظامی استفاده نکرده است، در کنار گروهی از افراد ظاهراً تروریست، از روی استیصال صورت گرفته و اهداف خاصی را دنبال می‌کند، اما تردیدی وجود ندارد که در مجموع این اقدامات نمی‌تواند، پایه‌های لرزان این حکومت را از سقوط حتمی نجات دهد و لذا صرف‌نظر از جاه‌طلبی حکام سعودی، اهداف و دلایل دیگری در رابطه با اقدامات غیرمعمول آن‌ها متصور است، که در ادامه مورد اشاره قرار خواهد گرفت.

۱- جبران سرخوردگی‌های ناشی از شکست‌های مکرر در عرصه‌های بین‌المللی در رقابت با ایران اسلامی.
۲- شکست پی در پی در مقابل جبهه مقاومت در سوریه، عراق، لبنان و سایر کشورهای جهان اسلام.
۳- اثبات ادعای مضحک رهبری کشورهای اسلامی با استفاده از اهرم‌های ناکارآمد زر و زور و تزویر.
۴- نگرانی از قطع حمایت‌های آمریکا و سایر دول غربی و انزوای حکومت در حال اضمهلال عربستان.
۵- ترس از افشای فراگیر ماهیت صهیونیستی و غرب گرایانه حکام سعودی برای مسلمانان جهان.
۶- نگرانی از افشای رفتارها و اقدامات جنایتکارانه حکام سعودی در افکار عمومی مسلمانان جهان.
۷- رهایی از عوارض ناشی از سوءاستفاده نامشروع از اموال و امکانات بیت‌المالِ متعلق به مردم عربستان.
۸- مظلوم‌نمایی و حرکت رو به عقب برای فرار از محاکمه در مراجع بین‌المللی به عنوان جنایتکار جنگی و عامل اصلی کشتار و قتل‌عام مسلمانان و غیرمسلمانان در منطقه و سایر کشورهای جهان.

با این توصیف بدیهی است که؛ خویشتنداری و مماشات دستگاه دیپلماسی در برابر کسانی که دستشان به خون هزاران بی‌گناه در سطح جهان آلوده است و از تکرار رفتارهای خصمانه خود اِبایی ندارند، نه تنها باعث کاهش تنش‌ها و رفتارهای مجرمانه جنایتکاران و خیانت‌پیشه‌گان به منافع مسلمین نخواهد شد، بلکه به گستاخی و جسارت بیش از پیش آن‌ها منجر خواهد شد، بنابراین دستگاه دیپلماسی کشور همواره باید در یک اقدام از پیش برنامه‌ریزی شده و حرکت کاملاً پیشدستانه، در چارچوب قوانین و ضوابط متعارف جهانی، شرایط لازم را برای برخورد مناسب و به چالش کشیدن مجرمین و متخلفین در محافل و محاکم بین‌المللی و در افکار عمومی جهان فراهم نماید.

ملت مسلمان جهان اسلام نیز باید به یاد داشته باشند، که مردم فهیم، بصیر و صبور ایران، از دیرباز و بی هیچ تعصبی، برترین انسان‌های قوم عرب را به عنوان رهبران معنوی و مذهب و آیین آن‌ها را به عنوان دین و مذهب خود انتخاب نموده و با افتخار نام مبارک آن‌ها را برای فرزندان خود برگزیده‌اند و بر خلاف برخی از افراد متعصب و نژادپرستی که همانند عصر جاهلیت؛ رنگ و نژاد، زبان و قوم و قبیله را ملاک و معیار برتری خود می‌دانند و فکر می‌کنند، با اتکاء به قدرت تسلیحات نظامی خود و حمایت لرزان غرب می‌توانند، سرنوشت ملت‌ها را در دستان کثیف خویش بگیرند، بر این باورند که در همه موارد و در تمام عرصه‌های ملی و بین‌المللی، اتحاد و انسجام اسلامی اساسی‌ترین و ضروری‌ترین نیاز مسلمان برای طی نمودن مسیر رشد وتعالی مادی و معنوی محسوب می‌شود.
 
کلمات کلیدی : آل سعود+اعدام شیخ نمر+حمله به سفارت عربستان
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۰۹:۵۷:۳۶
آقای آصفی به عنوان یکی‌ از دیپلماتهای ارشد کشور در مصاحبه اخیر در مورد عربستان و قطع رابطه فرمودند:

" اقدام عربستان در قطع رابطه ، هرگز با عمل انجام شده(آتش زدن سفارتش در تهران) در مناسبت بین ملل تناسبی نداره" و نتیجه گرفته بودند که پس اقدام سیاسی است...

آقای آصفی، پس چه عملی بین کشورها باید بشود تا به قطع رابطه بینجامد؟!... حتما در طول هر سال ما در دنیا شاهد حداقل ۷ تا ۸ بار آتش زدن سفارتها در دنیا هستیم و یک عمل معمولی‌ است؟!!!

درست است که ما از عربستان اصلا رضایت نداریم و بسیار مساله، ولی‌ به عنوان یک کارشناس و مشاور اصلی‌ تصمیم سازان خارجی‌ ، نباید چنین نزاری ارائه دهیم....بیهوده نیست که وضع سیاست خارجی‌ ما چنین است... آتش زدن سفارت حتی اگر منجر به آغاز جنگ از سوی کشور آسیب دیده شود، در مجامع جهانی‌ محکوم است و قطع رابطه کمترین عکس‌العمل میتواند باشد... آقای آصفی مانند آقای ظریف هستند که فرمود، در مورد آمریکا و انگلیس ، ما که شروع کننده قطع رابطه و بستن سفارت نبودیم!!!... دیگر باید چه بشود که کشوری سفارت خود را ببندد و یا قطع رابطه کند... حتما حمله اتمی‌ به سفارت!!!! (3453886) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۰:۵۹:۳۴
آل‌سعود نمی‌تواند با به شهادت رساندن آیت‌الله شیخ نمر موج بیداری و آزادی‌خواهی مردم در یک کشور دارای حکومت قرون وسطائی را خنثی کند. خون پاک این شهید عزیز درخت تنومند اسلام‌ناب را در عربستان آبیاری و ان‌شاالله جراحی این غده چرکین مزاحم حرمین شریفین را تسریع می‌کند. (3454106) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۰:۵۹:۵۲
دشمنان بیداری اسلامی بدانند شیخ نمر یک فرد نیست ملتی است که به راه افتاده و رژیم جنایتکار آل‌سعود را نابود خواهد کرد. باطل سرانجام رفتنی است. (3454107) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۱:۰۰:۱۲
قطع رابطه عربستان این رژیم کودک‌کش و قرون‌وسطایی و تروریست پرور با ایران را باید به فال نیک گرفت. (3454109) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۱:۰۰:۳۱
به آتش کشیده شدن سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد غیرقابل قبول است ولی از آن طرف انفعال وزارت خارجه و چندین ماه دست روی دست گذاشتن مسئولان در برابر جنایت‌های آل‌سعود و رفتار قرون وسطایی آنها پذیرفته شده نیست. (3454111) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۲:۵۴:۵۲
اگر سفارت مورد حمله هم قرار نمی گرفت بازهم عربستان قطع رابطه می کرد. چون هدف چیز دیگری است. متاسفانه کوبیدن بیش از حد حمله کنندگان به سفارت بهانه عربستان را کامل کرد. (3454428) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۰۹:۵۸:۱۳
دوستان جنگ تحمیلی و شرائط سالهای آخر آن را به یاد نمی‌آورند... در آنزمان نیز در داخل برای بسیاری اصلا مهم نبود که سایر کشورها در مورد رابطه با ایران چه فکر میکنند و فقط می‌گفتیم نیازی به کسی‌ نداریم و یا رابطه با آنها را می‌خواهیم چه کنیم؟!.... نتیجه آن شد که صدام خود را صلح دوست در دنیا جای زد و همه کشورهای همسایه را با همین شعار علیه ایران بسیج کرد.... حالا متاسفانه داستان دارد تکرار میشود... با احساس و هیجان و تحلیل غلط چند ده نفر، حالا کلیه همسایه‌های ایران دارند علیه ایران موضع میگیرند... ترکیه و عمارت دو دروازه ورودی و خروجی اقتصاد کشور هستند.... حالا که آمریکا ظاهراً مجبور است که تحریمهای ایران را به دلیل برجام کاهش دهد، دیوارها و دست اندازهای بزرگتری دارد با همین کشورها برای ما به وجود میاورد و ما چه آسان با شعار و احساس داریم تجربه جنگ تحمیلی را تکرار می‌کنیم... (3453888) (alef-13)
 
عباس
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۵:۳۸:۴۱
مرگ بر مزدوران آل سعود!خجالت بکش هشت سال شهید دادیم تا یک وجب از خاکمون کم نشه،هشن سال هر نوع تحریم رو تحمل کردیم تا تمام خاکمون رو از صدام خون خوار پس بگیریم،دیدیم که آمریکا با نوکرش چیکار کرد و با خقت از تو یک چاله بیرونش کشید!کشورهای عربی که سر دستشون عربستان بودن تمام پول جنگ رو برای صدام تضمین کردن،باید مثل مردم سوریه و عراق و یمن حتما به خاک و ناموستون تجاوز کنن که از خواب بیدار بشین؟ما دیگه مثل جنگ صفین قرآن رو سر نیزه کردن گول نمیخوریم و سید علی رو تنها نمیزاریم!کسی که با صدای امام خود از خواب بیدار نشه،با لگد چکمه دشمن از خواب میشه!!!! (3454962) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۰:۰۸:۰۲
رفتار 200-300 نفر ایرانی در مقابل سفارت متعارف و نا تحریک آمیز بود ؟ (3453925) (alef-13)
 
جواد
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۰:۰۸:۱۰
با این که سالهاست رژیم حاکم بر عربستان به عناوین مختلف جنایتهای متعددی علیه مردم و دولت ایران انجام داده است اما دستگاه دیپلماسی خارجی کشور هیچ گاه نتوانسته با قاطعیت تمام جلوی این اعمال وحشیانه رژیم عربستان را بگیرد و نسبت به احقاق حق حقوق شهروندانش حتی از طریق مجامع بین المللی اقدام نماید . مدارا و مماشات بیش از حد چیزی بود که اکنون کار را به گستاخی مستقیم این رژیم با ما کشانده است . به زبان دیگر خیلی وقت است که اقتدار در سیاست خارجی کشور برای ارج نهادن و دفاع از حقوق شهروندان چه در عربستان و چه در سایر کشورها رخت بربسته است . (3453926) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۰:۱۰:۵۵
"بررسی علل رفتارهای نامتعارف و تحریک آمیز آل‌سعود" اقای دکتر توکلی عزیز، ایران قصد داره در منطقه هلال شیعی (عراق سوریه لبنان) ایجاد کنه و کلی در این رابطه هزینه کرده و میکند. خوب عربستان هم میخواهد هلال سنی درست کند. و کلی هم دارد هرینه میکند. بقیه کشور ها خصوصا انگلیس از این خصومت دارندبهره برداری میکنند. مقصر اصلی ایران و عربستان هستند، که نمی توانند با هم کنار بیایند. (3453935) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۰:۱۹:۲۸
مقاله از لحاظ استدلالی سست بود، چون سعی داشت تمام اتفاقات را به یک قضیه ربط دهد.
از طرفی مشخص نشد چه جوری به این نتیجه رسید که باید مماشات نکرد. و یا با چه روشی باید با این حکومت برخورد کرد. اختلافات بیشتر به نفع اهداف اون کشوره، ما حداقل در میان مسمانان سنی و عرب نباید کشوری اختلاف جو و تفرقه طلب جلوه کنیم. (3453968) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۶:۴۹:۳۲
علت همه این رفتارهای پرخاشگرانه و تند عربستان اینه که آمریکا داره از عربستان قاصله میگیره. به دلیل اینکه آمریکا نیازش به وارادات نفت به دلیل تولید نفت شیل کم شده. از طرف دیگه عربستان عامل پرورش تروریسم و جریانهای افراطیه. آمریکا تا به حال به خاطر نفت از این موضوع و مساله حقوق بشر در عربستان چشم پوشی میکرد ولی حالا که از نظر نفت خطری احساس نمیکنه، دیگه عربستان براش مثل سابق مهم نیست. (3455174) (alef-13)
 
شهروند
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۰:۲۰:۰۴
بعد از سه دهه واندي كه از عمر انقلاب اسلامي در ايران ميگذرد.حجم ظلم و جور و جفاي كه از ناحيه اين كشورهاي به اصطلاح اسلامي بر مردم ايران رفته تا
كنون از طرف هيچ كشور غير مسلماني همچين حادثه تاسف براي بر عايه منافع ملت ايران شكل نگرفته اسا.
تكيه بر اين قوم ظالمين براي كشور ما بمثابه تكيه بر باد است.باد!
بايد طريق مسر بدهيم و هيچگاه تخم مرغ هاي خود را در سبد اين روباهان
باقي مانده از عصر جهالت و بربرت اكبر نگذاريم. (3453971) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۱:۱۷:۱۵
قدرتهای فرامنطقه ای مثل روسیه ایران را به تقابل با عربستان تشویق می کنند.

ما نباید با شبه تحلیلهای کودکانه ای بعضیا رواطمون با همسایگان رو بدتر کنیم. (3454167) (alef-1)
 
امیر محمد فاطمی
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۰:۳۹:۱۴
کرسی آزاد اندیشی : مولفه های قدرت متقابل ایران و عربستان
1- مدیریت مراسم سالانه حج و اماکن متبرکه مسجدالنبی و مسجدالحرام ، برخورداری از ذخایر عظیم نفتی ، اشراف بر پنج کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس ، اعمال نظر در بخشی از مسائل کشورهای اسلامی و عربی بعنوان خادم الحرمین ، برخورداری از حج عظیم سرمایه گذاری در کشورهای مختلف جهان ، برقراری ارتباطات راهبردی با بخشی از جریانات موثر تکفیری ، ایجاد ارتباط راهبردی با بخشی از مقامات کشورهای عربی و اسلامی ، بهره گیری از لابی گسترده عربی و عربستانی در کشورهای مختلف غربی ، برخورداری از زبان و فرهنگ تقریبا مشترک با بخش قابل توجهی از جهان اسلام(عربی) ، اثرپذیری ناخواسته بخش قابل توجهی از جهان اسلام از فرهنگ عربی وهابی ، ـدکید ایران بر اثرگذاری مستقیم بر بحرانهای همزمان و خود ساخته فلسطین ، لبنان ، جزایر سه گانه ایرانی خلیج فارس ، جنگ تحمیلی هشت ساله علیه کشورمان ، ، منازعات بحرین ، سوریه ، عراق ، کارشکنی گسترده در برابر مذاکرات ایران و 1+5 ، اشغال و تهاجم گسترده به یمن و حادثه سازیهای دیگری از این دست که طبیعتا بعنوان بخشی از مولفه های قدرت ملی عربستان قابل تعریف هستند.
2- عربستان در دور جدید حکومت پادشاهی و بر خلاف گذشته به برخورد و رویارویی آشکار با جمهوری اسلامی ایران پرداخته است چنانکه در حادثه جنایتکارانه منا حاضر به هیچ گونه عذرخواهی و همکاری با ایران نشد و کشورمان با اتکا بر تهدید رسمی و آشکار مقام معظم رهبری مبنی بر برخورد قهر آمیز و خشن به تحویل پیکر جان باختگان ایرانی به کشورمان رضایت دادند که این مهم نیز در خصوص مرحوم رکن آبادی با تعلل و تأخیر معناداری همراه بود.
3- عربستان پس از به شهادت رساندن مرحوم شهید شیخ باقرالنمر بعنوان متحد راهبردی ایران و در برابر تهاجم به سفارت و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد نسبت به قطع رابطه سیاسی اقدام و بنابر اظهارات رسمی برخی مقامات نظامی و سیاسی کشورمان دستور تهاجم هوایی به سفارت ایران در یمن را صادر کردند. اقدام مغایر با تمامی معاهدات بین المللی که توسط عربستان تأکذیب و با هیچ پاسخگویی و اقدامی از سوی ایران همراه نبوده است.
4- مقامات دولتی و نظامی کشورمان طی هفته گذشته مکرر بر لزوم پاسخگویی و اقدامات تقابلی از سوی کشورمان تأکید کردند چنانکه سپاه پاسداران پیرو رونمایی همزمان با حادثه منا از شهر موشکی اینبار نیز ضمن تست یک موشک بالستیک نسبت به رونمایی از دومین شهر موشکی بعنوان بخشی از مولفه های قدرت ملی با حضور ریاست مجلس اقدام کرد. هر چند در مقابل بخش دیگری از مقامات رسمی و سیاسی همچنان بر ضرورت تنش زدایی و پرهیز از اقدامات تند تأکید می کنند.
5- کارشناسان و متخصصین حوزه های امنیت ملی ضروری است نسبت به بررسی و پاسخگویی به سوالاتی مانند موارد ذیل اقدام کنند تا مسئولین اعم از سیاسی و نظامی را در تنظیم و اتخاذ شیوه های راهبردی موثر یاری نمایند.
1-5 آیا موافقید که قدرت کم نظیر نفتی ، توان سرمایه گذاریهای بین المللی اقتصادی ، حاکمیت انحصاری بر حج و اماکن ممتاز مسلمانان ، نفوذ و تفوق بر کشورهای عربی ، نفوذ در کشورهای اسلامی ، مدیریت جریانات سلفی و تکفیری ، توان اثرگذاری همزمان در چند بحران بین المللی ، برخورداری از لابی موثر در کشورهای غربی و غیره را از مولفه های قدرت ملموس عربستان محوسب می گردند؟
2-5 آیا مولفه های قدرت و امنیت ملی مذکور در عربستان به دلایل طبیعی و معمول می توانند در مسیری نزولی قرار گیرند؟
3-5 آیا ایران برای کاهش مولفه های قدرت و امنیت ملی مذکور در عربستان راهکارهای عملی را در اختیار دارد؟ آیا طی دو دهه گذشته اقدامات موثری برای کاهش اثرگذاری و مولفه های قدرت ملی ، منطقه ای و بین المللی عربستان داشتیم؟
4-5 مهمترین نقاط آسیبل پذیری عربستان را در چه مواردی می دانید؟ آیا موارد مورد نظر برای ایران قابل دسترس خواهند بود؟ چرا مقامات عربستان خود را مصون از قدرت ایران می دانند؟
5-5 مولفه های قدرت ایران در برابر عربستان کدام است؟ ایران با اتکا بر کدام مولفه های قدرت ملی ، منطقه ای و بین المللی قادر است عربستان را به سمت استیصال سوق دهد؟
6-5 مقامات عربستان با تصور اتکا بر کدام مولفه های قدرت نسبت به قدرت موشکی مورد نظر مقامات نظامی کشورمان را نادیده می گیرند؟ چرا مقامات عربستانی نسبت به اعلام و حتی نمایش شهر های موشکی آماده کشورمان حساسیت لازم را نشان نمی دهند؟ ایران با اتخاذ چه سیاستهایی می تواند عربستان را وادار به هراس در برابر نمایش قدرت و اقتدار موشکی و سایر توانمندیهای نظامی و دفاعی کشورمان کنند؟
7-5 مناسب ترین پاسخ به تعددی عربستان به سفارت ایران در یمن چیست؟ ایران برای ممانعت از تکرار سناروی مذکور در سایر نقاط جهان چه اقداماتی باید داشته باشد؟ آیا تهاجم هوایی عربستان به سفارت ایران در یمن از ظرفیت لازم برای مشابه سازی برخوردی از جنس سناریو روسیه در برخورد با ترکیه است؟
8-5 ایزوله سازی عربستان در منطقه و بین کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس با اتکا بر کدام اندیشه های راهبردی میسر و قابل حصول می باشد؟ آیا مدل عمان قابل تسری به سایر شیوخ می باشد؟
6- طبیعی است که مراکز علمی و پژوهشی دانشگاهی و اجرایی می توانند با طرح سوالات تعددی از این دست و در چارچوب کرسیهای آزاد اندیشی مورد نظر مقام معظم رهبری به اندیشه سازی و کمک به مراکز تصمیم گیر کشورمان اقدام کنند اقدامی که متأسفانه و همچنان مورد توجه رسانه ها و فعالان فضای مجازی نیز قرار نگرفته و دولتمردان و غیرتمندان عرصه های نظامی همچنان فاقد چنین پشتوانه های ارزشمندی می باشند. amirmohammad.fatemi@yahoo.com (3454044) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۱:۴۵:۴۸
از جمله علل های رفتار نامتعارف و تحریک آمیز آل سعود، رفتار نامتعارف و تحریک آمیز ایران در قبال آل سعود بوده است. امنیت و سرفرازی کشور عزیز ما مرهون جانفشانی و زحمات بسیار بوده که باید با درایت و جدیت پاسدار آن بود. (3454257) (alef-13)
 
بازیگوش
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۴:۰۹:۰۲
اگر در متن فوق واژه عربستان را بر داریم و به جای آن آمریکا، اسراییل، انگلیس، عراق و...... قرار دهیم باز هم حرفهای آشنای چند سال گذشته و مقالات تکراری میشود. بهتر نیست یک بازنگری در خودمان داشته باشیم. یعنی نصف جهان مشکل دارند؟ (3454639) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۶:۲۲:۳۸
دوست عزیز این بیشتر شعار دادن بود تا تحلیل. (3455113) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۸:۱۱:۵۰
اینها خیلی دوست داشتند آمریکا و اسرائیل رو به جون ایران بندازن. خیلی هم تلاش کردن و پول خرج کردن منتها این خواست اونها با دکترین و سیاست های آمریکا هم خوانی نداشت و لذا راه به جایی نبرد. الان هم جز سوزش کار دیگه ای ازشون بر نمیاد. (3456381) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.