نظر منتشر شده
۲۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 468086
وقتی مسکن باعث می شود چرخ اقتصاد مقاومتی نیم دور هم نچرخد
بخش تعاملی الف - امیراسد حسینی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۱۳


مسکن و داشتن سرپناه برای زیستن، حق طبیعی هر انسانی می باشد. دولت ها موظف هستند تا امکانات و شرایط خانه دار شدن آحاد جامعه را بر حسب توانایی های محیطی، معیشتی و مالی آنان بر آورده سازند.

در این راستا، طی تقریبا دو قرن اخیر عملکرد دولت ها بر اساس سیستم های سیاسی حاکم بر کشورها متفاوت بوده است. در بلوک سرمایه داری، دولت ها وظیفه دارند تا با تقویت بانک ها، دادن یارانه های خاص به سازندگان انبوه مسکن و دراختیار قرار دادن تسهیلات، موجبات خانه دار شدن نیازمندان به مسکن را فراهم آورند.

در بلوک سوسیالیستی که در حال حاضر کشور شاخص آن چین می باشد، عمدتا این دولت و حاکمیت است که برای همه خانه می سازد و مردم اکثرا در خانه هایی که دولت برای آن ها ساخته است و آن ها بهای کمی برای خرید آن خانه ها هزینه می کنند ساکن می شوند.

در کشور ما در واقع دولت ها سیاست مشخصی برای خانه دار کردن مردم نداشته اند. زمانی این سیاست ها بیشتر به بلوک سرمایه داری گرایش دارد و زمانی دیگر به سمت بلوک سوسیالیستی اقبال نشان داده است.
در سال های پس از انقلاب اسلامی، سردرگمی عجیبی در این بخش وجود داشته است. اما هر چه از سال های اولیه انقلاب فاصله گرفته ایم و در نتیجه انقلابی های اولیه با آن شعارهای دلربایشان، یا از میدان به در رفته اند و یا در شعارهایشان در این مقوله تعدیل کرده اند، حس عجیبی در دل همه دارندگان سرمایه و مقام بوجود آمده است و به این نکته مهم که "هیچ سرمایه گذاری ای بهتر از ساخت و ساز ملک ومسکن نیست" پی برده اند. لذا به این سمت و سو گرایش پیدا کرده اند و چه جایی بهتر از پایتخت، که هم سودش بیشتر است و هم زود بازده تر است. بنابر این از همه جای این مملکت پهناور با همه امکانات مالی و غیره به سمت پایتخت سرازیر گردیدند و به سودای پول بیشتر و راحت تر و از همه مهم تر زود بازده تر ، شروع به انواع و اقسام سرمایه گذاری در ساخت و ساز ملک در تهران نمودند.

در نتیجه این بخش که در واقع می بایست نیاز مردم را برطرف کند و به مثابه دیگر مقوله هایی مانند وسایل تزیینی نیست، بایدِ توانای آقایان به یک بازار مکاره تبدیل گردیده است و هر زمان که در رکود قرار می گیرد، با انواع و اقسام بهانه های عامه پسند ، مانند دلسوزی برای صاحبان صنایع وابسته به ساختمان و غیره درصدد به قول آن ها برگرداندن ساخت و ساز به رونق بر می آیند. البته بر کسی پوشیده نیست که منظور از "رونق" به زعم این افراد چیزی جز گرانی بیشتر نیست. چیزی که قطعا با "برطرف کردن  نیاز نیازمندان به مسکن" در تضاد کامل است.
جالب است که تنها نقطه ای که دولتهای اصلاح طلب، اصول گرا، اعتدالی و ... روی آن اختلافی ندارند و بر عکس عقاید یکسانی دارند، همین مسئله است!

به نظر می رسد اصلاح طلبان و دوستان، اصول گراها و دوستان، اعتدالی ها و دوستان در این بخش سرمایه گذاری های نجومی و هنگفتی طی سال ها انجام داده و به ثروت های نجومی رسیده اند و حاضر نیستند اجازه دهند که به هیچ صورتی مسکن دوباره به همان جایگاه قبلی خود که در واقع صرفا سرپناه مردم باشد، برگردد و باید همچنان به صورت کالایی لوکس که بیشترین داشته مردم را می خورد قرار داشته باشد.

همه دولت های بعد از انقلابی حداقل در حد شعار بر روی حرکت به سمت ارزانی هر مایحتاج دیگرِ مردم مانور می دهند ، الا مسکن! در مقوله مسکن حتی حاضر نیستند بصورت موقت هم که شده ریالی از قیمت آن کاسته گردد و خدای ناکرده این شائبه در اذهان مردم که ممکن است مسکن هم ارزان شود، پدید آید.

البته این فاجعه در حال تکوین، بصورت عمده در پایتخت روی داده است که دود آن کم و بیش به چشم دیگر شهرها و نقاط کشور هم رفته است. سرمایه های عظیم بخش خصوصی واقعی  که می بایست در خدمت شکوفا کردن اقتصاد مقاومتی قرار گیرند، در قالب ساخت و ساز در پایتخت ، صرفا در حال تخریب اقتصاد کشور هستند.

فاجعه بار تر آنکه، سرمایه های انباشته شده ی مردم در بانک ها هم توسط همین افراد در همین ساخت و سازها بکار گرفته شده و هیچ چرخی را ولو نیم دور، از اقتصاد مقاومتی نمی چرخاند!

آنقدر این مال بادآورده جذابیت دارد که علیرغم قوانین وضع شده در خصوص محدودیت ساخت و ساز در اطراف تهران و رعایت عدم ساخت و ساز از یک ارتفاعی به بالا در تهران و تاکید مقام معظم رهبری، سازندگان محترم به هیچ وجه رعایت آن را نمی کنند و دیگر در کوه های اطراف شهر هم هیچ نقطه ای از دست آنان در امان نیست.

به هر حال این نکته که "مسکن نباید ارزان شود و بلکه باید هر روز گران تر شود" تنها نکته مشترک همه گردانندگان طیف های مختلف سیاسی اعم از میانه رو و افراطی می باشد.
 
کلمات کلیدی : مسکن + امیراسد حسینی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۷:۲۵:۲۵
اقتصاد مقاومتی یعنی بریدن دست دلالان نفتی از ثروت ملی.
یعنی فروش 3.5 میلیون بشکه بجای 800هزار
یعنی خرید هواپیماهای مدرن بعد از 38 سال آنهم بدون واسطه و با کلی تخفیف و
...................................................

اگر نمیبینید عینک بزنید . مردم را چی فرض کردید مردم عقل دارند و میبینند. (4307938) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۲:۴۰:۱۸
قربانت شوم ، شما که بدون عینک میبینید ، آیا اقتصاد مقاومتی فقط در فروش نفت و خرید هواپیما خلاصه میشود؟! عجب! (4311596) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۷:۳۲:۳۴
همین هواپیما های جدید ...

1- جان مردم رو حفظ میکنه .

2- باعث خارج نشدن ارز از کشور میشه ( سالی 4 میلیارد دلار درامد ایرلاین های خارجی از مسافران ایرانی هست )

3- باعث اشتغال زایی میشود . ( کاپیتان و خلبان و تکنسین و تعمیرکار و..... تا تاکسی فرودگاه )

4- باعث کم شدن هزینه های سفر مردم میشود .


فقط نمیدونم چرا شما جماعت اینقدر خودخواه هستید که این همه منافع ملی رو نادیده میگیرید .

و جالب اینجاست که طبق قرارداد ما هیچگونه پول نقدی برای این هواپیما ها پرداخت نکردیم بلکه به صورت اجاره به شرط تملیک خریدم . (4312237) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۵:۳۲:۰۴
دوست عزیز اینهایی که گفتید درآمد را افزایش داده
یارانه مردم را کم کردند و قطع
اشتغال هم کاهش و بیکاری افزایش
اینها هم اقتصاد مقاومتی است !!!! (4311970) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۰۲:۰۹
عزیز نازنین در مملکت ما به واسطه سلطه تفکرات سوسیالیستی و پوپولیستی دولت ها چند برابر ظرفیت اقتصاد پول چاپ کرده و وارد چرخه اقتصاد کرده اند تا فقرا به اصطلاح بهره مند شوند لذا این پول مازاد باید در جایی رسوب کند مسکن،بانک،بورس،طلا و دلار تنها بازارهایی هستند که قابلیت جذب سرمایه مازاد کشور را دارند.حال اگر پول در بازار مسکن جذب نشود با توجه به نامناسب بودن فضای کسب و کار واقعی کشور صرف گران شدن نرخ دلار و طلا و به عبارتی تمامی مایحتاج غیر مسکنی مردم می گردد حال انتخاب با خود ماست آپارتمان متری 30 میلیون تومان در شمال شهر یا گوشت کیلویی 200 هزار تومان؟مشگل ما این است که فکر می کنیم ابعاد مختلف اقتصاد مستقل از هم هستند حال آنکه اینگونه نیست و در صورت کاهش فرضی قیمت مسکن قیمت نان و مرغ افزایش می یابد. لذا دولت ها از سود بانکی بالا و افزایش قیمت مسکن لوکس به عنوان ضربه گیر تورم و نرخ ارز استفاده می کنند. (4308195) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۲۰:۳۸
سلام حداقل کاری که میشه انجام داد تا مسکن ها فروش برن دادن وام درست و حسابی برای خرید به کارکنان رسمی است که بالای بیست سال سابقه کاردارند یعنی هم بانکها کارشون تضمینه چون کارمند رسمی است و حقوقش تو گرو بانکه و هم انبوه سازانی که خونه ها باد کرده تو دستشون میتونن خونه ها رو بفروشن و هم بیچاره کارمندها اخر عمری میتونن از مستاجری بیان و صاحب خونه بشن (4308243) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۸:۲۵
شاغلین کشور در سال 84، 22 میلیون و 600 هزار نفر بود و در سال 91 یعنی بعد از گذشت 7سال خالص ایجاد اشتغال صفر بود یعنی طبق آمار مرکز آمار 22 میلیون و 600 هزار نفر شاغل داشتیم (4308453) (alef-11)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۰۲:۴۳
برادر گرامی ساخت مسکن برای کی؟چرا شما خود را به خواب زده اید .ایا کسی توان خرید مسکن دارد؟ایا فرد بیکار می تواند صاحب مسکن شود ؟شاید بگویید ساخت مسکن باعث ایجاد اشتغال می شود در جواب شما باید بگویم بله در کوتاه مدت ایجاد شغل می کند ولی کسی توان خرید ان را ندارد وسرمایه مانند چند هزار خانه خالی تهران راکد وبدون استفاده میگردد.راه حل ایجاد اشتغال پایدار(نه کوتاه مدت)بوسیله تولید است که ان هم سازوکارمخصوص به خود را دارد که عملامسولین ماتوان ان را ندارند. (4309196) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۰:۵۳:۵۴
مسکن در دست دولت نیست که بخواهدآن را ارزان یا گران بفروشد.مسکن خصوصی است.هیچ صاحب خانه ای حاضر به فروش خانه خود به قیمت ارزان تر از خرید آن نیست.
مشکل این است که مسکن تبدیل به کالای سرمایه ای شده.مسکن باید از حالت لوکس بودن خارج شده و با صنعتی سازی و ارزان شدن ساخت به صورت انبوه در دسترس مردم قرار گیرد تا رشد قیمت آن برای همیشه متوقف شود. (4311413) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۵:۲۱:۳۵
صاحبخانه كه يك خانه دارد در خانه اش نشسته و زندگى ميكند اما انانكه ساختمان ميسازند و در دوران هرج و مرج اقتصادى دولت احمدى نژاد قيمتها را تا ٤-٥ برابر بالا بردند و جو تورمى به خريدهاى كاذب مسكن و ملك دامن زد اكنون بايد متوجه شده باشند كه ان دوران تمام شده و روزگار خرد اقتصادى تقريبا ميخواهد بوجود بيايد لاجرم براى بوجود امدن رونق واقعى در امر مسكن چاره اى نيست جز انكه قيمتها را كاهش دهند طبق امارها حدود ٢/٥٠٠/٠٠٠ واحد مسكونى خالى و در حال تكميل شدن وجود دارد كه براى انها در اين قيمتها تقاضايى وجود ندارد
بنظر ميرسد نسبت به مناطق مختلف كشور و شهرها قيمتها حدود ١٥ تا ٣٠ درصد كاهش يابند
تا خريد و فروش و رونق طبيعى ايجاد شود . (4311950) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۱:۰۳:۱۹
ساخت و ساز مسکن برای کی خوبه ؟؟؟؟

قطعا تا وقتی در منطق شمالی تهران انجام بشه برای اکثریت مردم سودی ندارد و فقط تبدیل میشه به کالای سرمایه ای.

ولی اگر در مناطق مرکزی و جنوبی تهران انجام بشه ، هم باعث نوسازی بافت فرسوده میشود هم اشتغالزایی دارد و هم نیاز قشر متوسط و ضعیف جامعه برای خانه دار شدن رفع میشود .

اون موقع که در دولت قبل بانکها رها شدن و به سرمایه گذاری در مسکن و برج سازی و تجاری سازی دست میزند باید جلوشون رو میگرفتید .

خداروشکر در این دولت جلوی بانک ها گرفته شد و باعث شد بیشتر از این حباب قیمت مسکن ایجاد نشه . (4311432) (alef-13)
 
مرتضی
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۱:۰۹:۰۶
مسکن دیگه هیچوقت به رشد ناگهانی نمیرسه، چون اولا از کالایی برای سرمایه گذاری و سودآوری هنگفت خارج شده و به عنوان یک کالای مصرفی بهش دیده میشه، بسیاری از جاها هنوز ساخت و ساز انجام میشه، اما نه با سرعتی که برای میکن های مهر انجام میشد، وقتی نیازی به اون حجم ساخت و ساز نیست و کلی آدم وارد این بخش شدن، مشخص هست که بیکاری زیاد هست.
انبوه سازی در حجم مسکن مهر دیگه اتفاق نمیفته. پس از دید خیلی ها مسکن همیشه در رکود باقی میمونه (4311440) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۱:۱۱:۵۰
ازمردم عادی دیگرکسی نمی تواندیک آپارتمان 40متری 20سال ساخت بخرد یک سال است می گردیم همه حقوقش را فرزندم وام گرفته بامازندگی می کندیک ریال ازحقوقش نمی مانددر36سالگی ازدواج نکرده هرچه مامیخوریم یک لقمه هم اومیخوردبااین وجودنتوانسته 40مترجابخرد. (4311444) (alef-13)
 
رضا
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۲:۲۱:۲۶
اقتصاد مقاومتی یعنی حاکمیت علم .تجربه.
اقتصاد مقاومتی یعنی تصیمیم بر اساس منافع ملی.
اقتصاد مقاومتی یعنی مدیریت افراد صالح و با تجربه
اقتصاد مقاومتی یعنی خارج شدن از سیستم سعی و خطا.
اقتصاد مقاومتی یعنی بکارگیری نخبگان ملی.

تمرکز بر مزیتها
اقتصاد مقاومتی یعنی تعامل خوب با جهان
اقتصاد مقاومتی یعنی مدیریت بهروری
اقتصاد مقاومتی یعنی توسعه عادلانه. (4311565) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۲:۳۱:۳۰
کاملا با نویسنده موافقم، حرف دل بسیاری را زده است ، اما نکته پنهان این است که در کشور ما مردم یاد نگرفته اند که میشود با ارزانتر شدن کالایی سود بیشتر هم برد، و از آنجا که گذشته از سرمایه های کلان طیف های مطرح، بخشی از مردم عادی هم بنا بتوان خود در این بازار سرمایه گذاری کرده اند و بنا به همان دلیل بالا که گفتم ، این بخش هم در مقابل ارزان شدن مقاومت میکنند.
تنها راه نجات این چرخه معیوب، خارج کردن مسکن از حالت سرمایه است و این اتفاق نمی افتد مگر با عبور از شبکه بانکی (نرخ بالای بهره) و عرضه کلان در شکل های مختلف مانند اجاره های بلند مدت و ارزان (دولتی و نهادی و حتی خصوصی)، فروش با بهره پایین و باز پرداخت بلند مدت و ... به انضمام صنعتی سازی و سریع سازی

نتجه اینکه با توجه به وضع کنونی کشور و شکل اداره آن ، دیدگاههای فوق همیشه در حد آرزو باقی خواهد ماند. (4311582) (alef-13)
 
hmmoheb5@gmail.com
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۲:۵۵:۴۹
این دیدگاه درست ولی نرخ سود بانکی نیز مزید بر علت است که اقتصاد ما فلج شود .
مردم با خیال راحت پولشون را میزارن بانک دولتی بالای 23 درصد سود بدون درد سر میگیرند اون موقع بیان ریسک کنند بیارن تو بازار تا به ثروتشون اضافه بشود مهمترین دلیل رکود اقتصاد همان سود بالای بانکی است که البته در کشور ما بعیده همچین موضوعی ولی هست ........ (4311625) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۴:۵۱:۴۵
بانک دولتی و سود 23 درصد ؟ ...طبق گفته آمارهای همین دولت بیش از 90 درصد سپرده های بانکها تا حداکثر 100 میلیونه . متوجه شدی ؟ حالا سود بیاد پایین . اینا با این پول میرن خونهم بخرن؟ خیلی هاشون بازنشسته هستن و خونه دارن هستن و به خونه نیازی ندارن . اینکه به هر قیمتی تلاش بشه این بخش دوباره سود اور بشه نتیجه اش رکود بیشتر این بخشه چرا که این قسمت از اقتصاد چند برابر درامد سرانه کشور رشد داشته و خیلی جلو زده . گیرم گرون بشه . گیرم وام داده بشه کسی نمیتونه پول جور کنه خونه بخر . نداره که بخره . وام هم بگیره نداره که قسط بده . اصلا خیلی ها نه کار درست دارن نه درامد مناسب که بخوان خونه بخرن .

در کنار همه این مسائل کیفیت ملک و مواد مصرفی به شدت پایینه و سازنده فکر سود 100 درصدی هست . به شکلی که بعد از چند سال خونه تبدیل به ویرانه میشه و از ریخت و قیافه میفته (4311865) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۵:۳۰:۱۶
در حال حاضر بانكها براى سپرده يكساله بيش از ١٨ درصد سود نميدهند (4311967) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۳:۰۵:۴۳
ضعف تولید و بورس و بازارهای دیگه باعث شده که خیلیها به مسکن بعنوان یک ابزار سرمایه گذاری نگاه کنن در حالیکه توی خیلی از کشورها اینطور نیست. (4311642) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۳:۲۹:۳۷
گرانی مسکن ارثی است که از احمدی نژاد به ما رسیده است مسکن را چه کسی میسازد تا به ما بفروشند ؟برج سازان ثروتمند وطمع کار که حاظر نیستند این سازه ها را با سودی کمتر از دوبرابر قیمت تمام شده به مردم واگزار کنند . این قشر مرفه از بی اطلاعی و سادگی ما مردم استفاده میکنند و گناه بی مسکنی ما را به گردن دولت می اندازند . وحالا هم تعدادی از انها مانند دایه های دلسوزتر از مادر پشت سر اقای رِئیسی وقالیباف برای ما دلسوزی میکنند . (4311673) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۵:۵۴:۱۴
این رکود در هر جا بد باشه در مسکن خیلی خوبه و نفعش برای کارمندا و اقشار متوسط و ضعیف هست و ضررش برای پولدارها که صد تا صدتا آپارتمان و ملک دارن.
خداروشکر که 5 ساله قیمت مسکن ثابت مونده و اگر 5 سال دیگه هم ثابت بمونه بلاخره اقشار متوسط جامعه می توانند صاحب خانه شوند. الان خانه خالی هم بسیار زیاد است و ما کمبود مسکن نداریم. من کارمند هر وقت حرف از رونق مسکن و خروج از رکود مسکن می شه باید تنم بلرزه چون مقصود از رونق 2 برابر شدن قیمت ملک است !! (4312024) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۶:۰۳:۲۰
ما در دولت قبل امیدمان را بذای خرید خانه از دست دادیم
هر روز خانه گران میشد! رکود این روزهای بازار مسکن هزار مرتبه شرف داره به رونق اون روزهاش (4312051) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۷:۱۸:۴۲
جالب توجه ایت که تنها کاری که دولت برای مسکن می کند این است که اعلام می کند وام مسکن برای خانه اولی ها شده 200 میلیون...اولا مشکل مردم وام نیست و این به خاطر عدم توانایی در پرداخت چنین وامی برای 12 سال است...دوما متقاضی حداقل باید 100 میلیون هم پس انداز داشته باشد که 200 میلیون وام به او تعلق بگیرد...سوما در راستای حمایت از احتکار کنندگان مسکن دولت و مجلس هیچ حرکتی و قانونی در جهت گرفتن مالیات از خانه های خالی نمی کنند...چهارما از جایی که خداوند می فرماید ربا خواران در جنگ با او هستند و به صراحت در قران کلام خدا آمده.باید منتظر بدبختی و بیچارگی هر روز و هروز بانکها باشیم که به جای تولید و صنعت رو آورد به دلالی مسکن........انشالله با رکود بیشتر چه مصنوعی و چه واقعی باعث ورشگستکی بیشتر احتکار کنندگان مسکن باشیم..................... (4312207) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۵ ۰۸:۳۴:۱۹
انشاالله رکودمسکن 40سال طول بکشدشایدبعدازچهل سال قیمت مسکن به تعادل برسدسوداگری دلال ها وبانکهادربخش مسکن معضل اصلی مسکن است که بارکوددست شان ازبخش مسکن کوتاه خواهدشد. (4313393) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.