نظر منتشر شده
۲۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 488787
آخرین گمانه‌زنی‌ها درباره انتخاب شهردار تهران/ همه گزینه‌های مطرح شده توسط اعضای شورای شهر/ دروازه های ساختمان بهشت به روی چه کسی گشوده خواهد شد
بخش اجتماعی الف، 13 تیر 96
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۳۹
دوره شهرداری محمدباقر قالیباف بعد از 12 سال و 3 دوره شهردار بودن به پایان نزدیک شده و تهران خود را آماده پذیرش شهردار جدید می کند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون 15 نفر به عنوان شهردار یا سرپرست برای مدت چند ماه تا چند سال بر کرسی شهرداری تهران تکیه زده‌اند که این افراد عبارتند از محمد توسلی، سید رضا زواره‌ای، کمال‌الدین نیک‌روش، غلامحسین دلجو ، محمدکاظم سیفیان، حسین بنکدار، محمد نبی حبیبی، سید مرتضی طباطبائی، غلامحسین کرباسچی، مرتضی الویری، محمدحسن ملک‌مدنی، محمدحسین مقیمی، محمود احمدی‌نژاد، علی سعیدلو و  محمدباقر قالیباف.

در انتخابات اردیبهشت اصلاح طلبان بودند که توانستند تمام 21 کرسی شورای شهر تهران را از آن خود کنند.

بدون شک مهم ترین وظیفه شورای شهر انتخاب شهردار می باشد. این موضوع درباره تهران از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد؛ چرا که شهردار تهران علاوه بر نقش مدیریت شهر تهران، دارای نقشی سیاسی نیز تاکنون بوده است. به بیانی دیگر بعدا توانسته نقشی سیاسی را ایفا کند.

بر اساس اخبار منتشر شده در حال حاضر حدود 30 نفر، کاندیدای شهرداری تهران هستند و قرار است از میان این افراد 5 نفر انتخاب و به مرحله بعدی که همان ارائه برنامه های مدیریتی برای اداره شهر است راه پیدا کنند و پس از بررسی برنامه‌ها نهایتا دونفر به مرحله نهایی راه یابند. محمود حجتی، محسن هاشمی، اسحاق جهانگیری، پیروز حناچی، محسن مهرعلیزاده، محسن صفایی فراهانی، احمد ترک نژاد، علی عبدالعلی زاده، حسین مرعشی، نجفی، ترکان، محمدعلی افشانی، علی‌اصغر احمدی، محسن نریمان، محمد شریعتمداری، واعظ مهدوی، حبیب الله بی‌طرف، عباس آخوندی، تقی‌زاده خامسی و اردکانیان از جمله اسامی پر تکراری هستند که این روزها نامشان به عنوان شهردار جدید تهران در رسانه ها مطرح می شود.

 گفته می شود در میان 30 کاندیدای اولیه نام 7زن به چشم می خورد. این 7 نفر معصومه ابتکار، شهیندخت مولاوردی، مرضیه شاه دایی، زهرا احمدی‌پور، اشرف بروجردی، الهه کولایی و ژاله فرامرزیان می باشند.

در این ارتباط روز شنبه جلسه منتخبین پنجمین دوره شورای شهر تهران برگزار شد و پس این جلسه محمد علیخانی عضو منتخب شورای آتی در مطلبی درباره گزینه‌های شهرداری نوشت: «‌در حاشیه جلسه امروز با چند نفر از منتخبان درباره گزینه‌های پیشنهادی برای شهرداری صحبت کردم. نظریات دوستان متفاوت بود؛ نامزدهای پیشنهادی دوستانی که با آنها صحبت کردم عبارتند از‌: حسین مرعشی، محسن مهرعلیزاده، رضا اردکانیان، محسن هاشمی، محمدعلی نجفی، پیروزحناچی، محمود حجتی. همچنین خانم‌ها هم مصمم هستند جزو گزینه‌های پیشنهادی حداقل یک بانو باشد که برخی از آنها  الهه کولایی را مطرح کردند.»

این در حالی است که پیش از این حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران از گزینه‌های احتمالی شهردار آتی صحبت می‌کند و از نجفی، هاشمی، حجتی، بیطرف و خودش به عنوان گزینه‌های احتمالی شهرداری تهران یاد می‌کند.

از سویی دیگر دو روز قبل الیاس حضرتی، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در توییتی، از ٥ چهره به عنوان مهم‌ترین گزینه‌ها برای تصدی شهرداری تهران نام برد. او حسین مرعشی، حجتی، مهرعلیزاده، افشانی(سیاستمدار اصلاح‌طلب هم‌اکنون استاندار فارس است) و اردکانیان(از کارشناسان ‏بین‌المللی حوزه آب) را به عنوان گزینه‌های اصلی شهرداری تهران معرفی کرد.

دیروز ایلنا هم عنوان کرد در حالی که شنیده‌ها حاکی از مطرح شدن نام محمدرضا عارف به عنوان گزینه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران است؛ برخی از اعضای شورای پنجم از جمله حجت نظری، علی اعطا، ابراهیم خلیل آبادی، زهرا صدراعظم نوری از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کردند. همچنین برخی اعضا بر این موضوع تاکید دارند که عارف لیدر فراکسیون امید در مجلس است و بیرون آمدن او بعید است.

از دلایل طول کشیدن فرایند انتخاب شهردار اختلافات نظرهای اعضا می باشد. بر این اساس عنوان می شود تلاش دو حزب یا جریان در بین اصلاح طلبان برای معرفی گزینه های مورد نظر خود یعنی حزب کارگزاران سازندگی و جریان منتسب به مشارکت از عللی است که موجب شده تا کنون موضوع شهردار جدید تهران از سوی اصلاح طلبان میسر نشود.

قرار است فردا جلسه ای بین اعضای شوراها برگزار شود و لیست افراد خلاصه تر شود. در این باره عضو شورای چهارم و منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران گفت: در جلسه روز چهارشنبه هر کدام از کاندیداها اگر 5 رأی بیاورند وارد مرحله دوم شده و باید در این مرحله برنامه ارائه کنند.

محمد سالاری گفت: طبق برنامه زمانبندی شده در این روز قرار است هر کدام از منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران حداکثر سه گزینه برای شهرداری اعلام کند. وی در خصوص تعداد گزینه های مطرح شده برای شهرداری تهران از سوی اعضای شورا گفت: گزینه‌های احتمالی مطرح شده از سوی منتخبین با یکدیگر همپوشانی دارند و اعضا بر اساس شاخص‌ها گزینه‌ها را مطرح می‌کند.
 
 
حال باید دید در جلسه فردای منتخبان شورای پنجم نام چه افرادی به عنوان نامزدهای نهایی شهردار جدید تهران انتخاب و کلید شهر به امانت به وی سپرده خواهد شد.
 
کلمات کلیدی : شورای شهر، شهرداری تهران، شهردار تهران، محمود حجتی، محسن هاشمی، اسحاق جهانگیری، پیروز حناچی، محسن مهرعلیزاده، محسن صفایی فراهانی، احمد ترک نژاد، علی عبدالعلی زاده، حسین مرعشی،
 
علی
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۰۷:۰۱:۴۰
بهترین گزینه کرباسچی است که نامش در لیست نیست (4457691) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۷:۱۸:۴۵
ایشون در دهه هفتاد مشخص کردن چطوری شهرداری رو مدیریت میکنن..! (4458632) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۰۹:۰۸:۱۱
هرکس ادعا کند مسائل شهر تهران را میتواند حل کند یا از مشگلات بی اطلاع است و یا عشق مقام دارد . در قدم اول شهر داری با تورم نیروی انسانی مواجه است سری به ادارات نواحی شهر داری بزنید بخشی از آدم ها
که در راه روها میبینید کارمندانی هستند که حتی میز و صندلی هم ندارند .
قالیباف در کنار خدماتش با این گسترش نیروی انسانی شهر داری را با معضلی
پیچیده مواجه کرده که راه حلش اعتراضات گسترده بدنبال دارد . (4457855) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۰:۴۶:۰۲
ایواله (4458047) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۰۹:۲۹:۵۳
به گرد پای قالیباف هم نمیرسن (4457891) (alef-3)
 
France
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۲:۰۷:۵۵
بله در تخلف البته! (4458138) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۲۰:۴۲:۰۷
به قالیباف عزیز در بزرگواری و صداقت و تلاش جهادی و ایثار و اقتدار و ولایتمداری و تدبیر و ادب و انصاف و صراحت و جدیت ، هیچکدام به گرد پایش نمیرسند (4458810) (alef-11)
 
96 درصدی ها
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۰۹:۳۴:۲۱
96 درصد مردم تهران خواهان انتخاب شهرداری هستند که به خواست مردم تهران احترام بگذارد ، 96 درصد خواهان حذف کسانی هسستند که .... مردم شهر تهران را ندیده اند ، مردمی که فقط در انتخابات صدای آنها شنیده شد . مردمی که در صدا و سیما و رسانه های ملی دیده نمی شوند .......... (4457901) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۰۹:۵۴:۵۱
هیچ کدام برای تهران قالیباف نمی شوند (4457942) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۱:۵۲:۲۷
دوران قالیباف دوران تحریم و بی پولی بود، اکنون که دیگر تحریم نیست باید دید چند اتوبان، تونل و خط مترو ساخته می شود (4458119) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۰:۰۵:۱۱
« از دلایل طول کشیدن فرایند انتخاب شهردار اختلافات نظرهای اعضا می باشد. بر این اساس عنوان می شود تلاش دو حزب یا جریان در بین اصلاح طلبان برای معرفی گزینه های مورد نظر خود .... » ؟ ؟ !! جل الخالق !! هنوز دوره رسمی شورای شهر پنجم شروع نشده شما سخن از طول کشیدن انتخاب شهردار به میان آورده اید؟ اتفاقا بررسی بیشتر باعث می شود که گزینه بهتری انتخاب شود. (4457964) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۰:۰۷:۵۴
انتخاب شهردار دعوای علنی اتحادی ها با کارگزانی ها و هر دو آنها با لابی مهرعلیزاده است، در تویتر دایما به هم می تازند (4457977) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۰:۱۰:۰۳
پیروز حناچی مدیر متخصص که دایما درگیر و پیگیر مسائل تهران بوده، بقیه افراد را فقط لابی های سیاسی معرفی کرده اند (4457984) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۰:۱۲:۱۰
وای با این وضع مشخص است دوران بد تهران در زمان ملک مدنی و الویری فرارسیده (4457986) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۰:۱۲:۴۶
وقتی شورای شهر سیاسی می شود حتما انتخابشان و دعواهایشان سیاسی و فرقه ای است (4457989) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۰:۱۳:۴۶
مردم منتظرند ببنند بعد از آن همه هزینه ای که برای تخریب قالیباف کردند، آنها چی می کنند تا کنون که تنها اختلاف و تنش در مصاحبه ها بوده (4457992) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۵:۵۹:۰۲
دوست عزيزی! با پيروزی طيف اصلاح طلب در شورای شهر، عملا دوران شهرداری آقای قاليباف خاتمه يافته است. لذا نيازی به تخريب ايشون نبود. (4458546) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۰:۱۶:۳۵
اگر عاقل باشند محسن هاشمی با پشتوانه رای مردم (4458002) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۰:۲۲:۵۰
هاشمی، مهرعلیزاده و حناچی تنها گزینه هایی اند که از حداقل تجربه شهری برخوردارند (4458014) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۰:۲۸:۲۰
برخی از احزاب فقط می خواهند آدم های خود را در این بازی رسانه ای مطرح کنند ترک نژاد و افشانی چه ربطی به تهران دارند؟!! (4458019) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۲:۱۸:۵۱
شهردار باید تا پیش از دغدغه تهران و مسائل آن را از خود بروز داده باشد (4458154) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۲:۵۴:۰۰
به دوستان اصلاح طلب و معتدل پیشنهاد می دهم کمی از اصولگراها یاد بگیرند که چطور یک آقایی را در عرض چند روز شهردار کردند سپس با برنامه به پاستور فرستادند و ... (4458221) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۵:۲۲:۴۹
فقط کرباسچی
معمارواقعی تهران
‌همه بیا داریم‌‌که کرباسچی براط تهران چه کرد لذا با توجه به تجربه توان ایشان بهترین گزیته است (4458483) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۲۰:۰۷:۵۴
تنها چیزی که مسلم است تعطیلی کارهای عمرانی در شهر تهران از این به بعد است. (4458785) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۲۱:۰۸:۰۷
لندن یک شهردار پاکستانی انتخاب کرد وفقط توانایی مورد نظربود (4458831) (alef-11)
 
میلاد
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۴:۰۳:۴۹
این دعواها نشان میدهد که ادعای دغدغه مردم آقایون افسانه ای بیش نبود.. حداقل حاضر نیستند بین خودشون باتجربه ترین به عنوان شهردار انتخاب بشه.. مرام نامه و اینها هم کشکه... تازه سیاسی بازی شروع شده .. (4459752) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۱۹:۴۴:۰۱
بله اگر افراد غیر متخصص امثال جناب اقای نجفی و مرعشی حجتی، بیطرف و مهرعلیزاده شهردار شوند هیچ کدام برای تهران قالیباف نمی شوند (4461509) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۱۹:۴۸:۲۸
فقط دانشگاه شهید بهشتی 50 نفر هیات علمی دکتری معماری و شهرسازی دارد (4461513) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.