نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 419684
ایرانمنش در گفتگو با الف:
تصمیم اوپک پیروزی اقتصاد بر سیاست بود/ نفت با قیمت‌ بالا برای اقتصاد ایران سودآور نبود
بخش اقتصاد الف، 12آذر95
رئيس مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی با بیان اینکه تصمیم اوپک در حقیقت این پیروزی اقتصاد بر سیاست بود، گفت: عربستان بازی باخت-باخت را باخت و مجبور به کاهش تولید شد؛ هر چند ایران هم نباید روی قیمت نفت و درآمد زیاد آن حساب باز کند.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۰
سيدحسين ايرانمنش در گفتگو با الف، در باره تصمیم نشست 171 اوپک و اینکه ایران توانست سهمیه تولید نفت خود در قبل از تحریم‌ها را بازگردد، اظهار داشت: این یک پیروزی مهم برای کشور ما است؛ در حقیقت این بازی باخت-باخت را عربستان شروع کرد و عرضه زیاد نفت، عملا دامن گیر خودش شد.

وی با اشاره به اینکه عرضه بیش از حد باعث کاهش قیمت شد، افزود: عربستان نفت زیادی روانه بازار‌ می‌کرد و کاهش قیمت باعث فشار بیشتری را به این کشور شد.

رئيس مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی ادامه داد: عربستان نتوانست روندی که مورد نظرش بود را ادامه دهد؛ آمار و اطلاعات اخیر نشان می‌دهد که این کشور حتی از ذخایر ارزی خود هم برداشت کرده است. عربستان هم به لحاظ فنی این امکان را نداشت که این سقف تولید را خودش بخواهد رعایت کند و ادامه دهد.

عربستان بازی باخت-باخت را باخت
ایرانمنش تصریح کرد: کاهش قیمت نفت که خود عربستان باعث آن شد، با توجه به شرایط این کشور و  هزینه‌هایی برای جنگ یمن و تنش در منطقه انجام می‌داد؛ باعث هزینه های سنگینی به این کشور تحمیل شود  و از طرفی هم با کاهش قیمت نفت، فشار زیادی به عربستان وارد می‌شد و ادامه دادن وضعیت فعلی برای آنها مقدرو نبود، لذا این بازی باخت–باخت را که شروع کرده بود را عملا باخت و مجبور شد به کاهش روی بیاورد.

وی با بیان اینکه نظر ایران از همان ابتدای کاهش قیمت نفت، کاهش عرضه بود و با وجه به برجام خواستار برگشت سهیمه خودش قبل از تشدید تحریم‌ها بود، گفت: بعد از نشست الجزایر، اعضای اوپک تصمیم گرفتند، تصمیمی که در الجزایر گرفتند را اجرایی کنند و با تصمیم اوپک تایید شد که این شرایط خوبی برای ایران بود.

قیمت نفت افزایش خواهد یافت؟
این کارشناس ارشد انرژی با اشاره به طرح فیزیز نفتی عربستان، اضافه کرد: در نشست اوپک شرایط ایران حاصل شد و نه تنها میزان تولید خود را کاهش نداد، بلکه افزایش یافت و اوپک هم تصمیم به کاهش عرضه 1.2 میلیون بشکه نفت گرفت و همه اعضا به جز ایران شامل کاهش تولید نفت شدند.

ایرانمنش اظهار امیدواری کرد که این تصمیم اوپک بتواند در بازار تاثیر جدی داشته باشد؛ اگر چه تحلیلگران اعتقاد دارند که در 6ماه آینده بازار نفت باید اندکی به تعادل برسد و قیمت‌ها افزایش داشته باشد.

وی در خصوص اینکه چرا عربستان عرضه نفت به بازارهای جهان را افزایش داد تا قیمت نفت کاهش یابد، گفت: بحث فنی این بود که عربستان به همراه برخی اعضای اوپک جنگ قیمت با شیل نفت را داشته باشد و با عرضه بیشتر و کاهش قیمت در ظاهر به دنبال این بود که در رقابت با نفت شیل و غیر اقتصادی کردن تولید این نوع، بتواند آن را از بازار بیرون کند و سهم بازار را داشته باشند.

رئيس مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی افزود: تصمیم عربستان عملاً با مقاومت زیادی نفت شیل روبرو شد و عربستان زیان زیادی از این بابت کرد و در نهایت مجبور به عقب نشینی شد، زیرا بازی را که شروع کرده بود به دلیل زیان زیاد مجبور شد، نظر ایران برای کاهش عرضه قبول کند.

وی تصریح کرد: در حقیقت این پیروزی اقتصاد بر سیاست بود. سیاست عربستان به دنبال حفظ سهم بازار و قدرتمندی راهبردی است، ولی اقتصاد منافع مالی را مورد توجه قرار می دهد نه قدرتمندی راهبردی.
 
اقتصاد ایران قوی تر از اقتصاد عربستان است+در عمل چه اتفاقی رخ خواهد داد
ایرانمنش با اشاره و تصمیم اعضای اوپک تاکید کرد: این شرایط، شرایط خوبی برای ایران است، اقتصاد ایران نسبت به اقتصاد عربستان مقاومت و تحمل بیشتری در مقابل کاهش نفت داشت و دارد. اگر ایران و عربستان وارد جنگ اقتصاد شوند، عربستان زیان بیشتر را می‌بیند و نمی‌تواند ادامه بدهد.

به گفته وی، تصمیم اوپک که خواسته‌های ایران را برآورده کرده، علامت خوبی است که باعث تعادل عرضه و تقاضا و قیمت نفت شود؛ البته باید منتظر باشیم و ببینم که این تصمیم چه تاثیرات در بازار دارد و در عمل و اجرا چه اتفاقی رخ خواهد داد.

این کارشناس ارشد مسائل نفت در خصوص استراتژی و سیاست نفتی ایران در اوپک، گفت: در هر صورت ایران می‌بایست روی بحث سهمیه خودش و بازگشت به بازار و حفظ سهمیه قبل از تحریم‌ها در اوپک  تاکید می‌کرد و نمی‌بایست عقب نشینی کند، که نکرد.

 ایرانمنش ادامه داد: مسوولین وزارت نفت می‌دانستند که عربستان تحت فشار بیشتری است و هم نسبت به ایران و از لحاظ فنی نمی‌تواند شرایط را ادامه دهد و این موضوع قابل پیش بود. عربستان به هر حال مجبور بود  که بر حال کاهش عرضه روی بیارود و تلاش کرد اعضای اوپک را در این بازی سهیم کند؛ ابتدا بحث فیریز نفتی و را مطرح کرد که ایران نپذیرفت.

وی در مورد این سوال که اگر قیمت نفت در بازار افزایش یابد، یا دوباره شاهد حضور گسترده نفت شیل خواهیم بود، پاسخ داد: بهره وری و کاهش قیمت تولید در این نوع نفت افزایش پیدا کرده است و برداشت از میادین نفت شیل حتی بر اساس برخی گزارش‌ها با قیمت نفت 60دلار، نشان می‌دهد، نفت شیل مجدداً به بازار برمی‌گردند و نقش آفرینی می‌کنند.

نفت 70دلاری بعید است
به اعتقاد این کارشناس مسائل نفت، به طور کلی ناظر از سمت عربستان به سمت نفت شیل انتقال پیدا کرده و بازار را کنترل می‌کند؛ البته انتظار قیمت‌های بالای 60 و70دلار  برای هر بشکه نفت قدری بعید به نظر می‌رسد که شاهد حضور نفت شیل تا در بازار باشیم.

رئیس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با اشاره به اینکه تغییرات و رشد قیمت نفت به دو پارامتر عرضه و تقاضا بستگی دارد، تصریح کرد: با توجه به میزان تولید نفت تا 5،6 سال آینده شرایط تغییر نخواهد کرد و بعید به نظر می‌رسد که نفت بتواند افزایش جدی داشته باشد؛ مگر اینکه اتفاقات ژئوپلیتیکی و یا حادثه خاصی رخ دهد و بازار تحت فشار جدی‌تری قرارگیرد.

وی تاکید کرد: در شرایط عادی و فعلی به محض اینکه قیمت‌ها رشد کنند، اقتصاد نفت شیل برای تولید جواب می‌دهد و باز وارد بازار خواهند شد، البته در دراز مدت به دلیل اینکه قیمت نفت پایین بوده است، سرمایه گذاری در این بخش کمتر شده و ممکن است در آینده عرضه تحت فشار قرار گیرد و باعث افزایش قیمت شود.
 
هیچ کشور تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نمی‌چیند
رئيس مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی در مورد افزایش فروش نفت و با توجه به اقتصاد نفتی ایران، گفت: به هر حال کشور نباید خیلی روی قیمت نفت و فروش بیشتر آن و درآمد زیاد از این بخش حساب باز کند و این حرف جدی است که وجو دارد.

به گفته ایرانمنش، دولت و مسوولان بایستی تلاش کنند تا اقتصاد ایران وابستگی تا خود را به نفت کاهش دهد، زیرا کشور ما، پتانسیل و قابلیت‌های متعددی دارد و می‌توان وابستگی به نفت را کاهش داد. با برنامه‌ریزی‌ و اجرای اقتصاد مقاومتی، نباید خیلی وابسته به نفت باشیم.

وی ادامه داد: برخی اعتقاد دارند قیمت‌های بالای نفت و درآمد زیاد از این بخش خیلی برای ما سودآور نبوده که این موضوع در گذشته ثابت شد و مشکلاتی را در اقتصاد ایران ایجاد کرد؛ بهتر است اقتصاد را متنوع و میزان وابستگی به نفت را کم کنیم و انتظار نداشته باشیم بازار با قیمت‌های نفت بالا به ما کمک کند.

وی با اشاره به وابستگی اقتصاد کشور ما به نفت و درآمدهای نفتی، بیان کرد: آنچه مسلم است هیچ کشور تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نمی‌چیند و این کار منطقی هم نیست و باید منابع درآمدی متنوعی داشته باشیم و سال‌ها هم هست که این موضوع گفته و در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز به خوبی به آن اشاره شده وبایستی سبد درآمدی کشور را متنوع کرد و چید؛ این که بخش عمده‌ای و قابل ملاحضه‌ای از اقتصاد کشور را به نفت متصل کنیم، طبیعتاً ریسک بالای دارد.
 
کلمات کلیدی : نشست اوپک+نفت+اقتصاد ایران+عربستان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۱۴:۴۲:۲۴
27 بعد از جنگ، انواع شعار خودکفایی و خوداتکایی و اقتصاد فلان و بهمان دادند، با اولین تکانه های تحریم و کمبد ارز، مهمترین صنایع از کار افتادند. تازه فهمیدن مردم خودروی ملی افسانه بود و این محصولات ملی همگی با قطعات چیین تولید می شوند!
تخم مرغ های توی یک سبد نباید گذاشت به شرطی اصلا تخم مرغی باشد.
ایران اقتصادش وابسته به نفت است.
دولت هم هرگز از رانت نفت و پول راحت نفت چشم نمی پوشد.
ایران به رانت نفت عادت کرده.
شوک درمانی وفقردرمانی و بیچاره کردن ملت هم راه نجات نیست.
باید با توان تولید نفت صادر کرد و مازدش صرف اقتصادغیرنفتی کرد.و واقعا بافساد مباره کرد. این اقتصاد دولتی و شبه دولتی پاین دادو بخش خصوصی واقعی وراد اقتصاد شوند. از مردم و اقشار ضعیف خمایت کرد. انها در یک برنامه واقعی ده ساله. (4045111) (alef-1)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۱۳ ۱۰:۵۶:۲۱
در جاهایی که اقتصاد مقاومتی رو رعایت کردیم مشکلی نداشتیم و در جاهایی که وابستگی رو با توجیه خرید محصول باکیفیت خارجی تئوریزه کردیم، باختیم. برای مثال در تحریمها صنعت برق آسیب چندانی ندید و مشکل خاموشی نداشتیم اما صنعت نفتمان با مشکل خورد. (4047239) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۱۴:۵۸:۴۹
بدلیل کج دستی برخی مسئولان از پول نفت و گاز مردم که همچنان ادامه دارد هیچ کاره اقتصادی بر بهبود اقتصاد ایران تاثیر نخواهد گذاشت نه گرفتم بیشتر مالیات و نه صادرات کلان غیر نفتی هیچکدام اقتصاد کشور را بیشتر نخواهد مرد اول باید سرطان فساد بر اقتصاد ایران پاکسازی شود و بعد به آن ویتامین دهیم چرا که بدون پاکسازی سلولهای سرطانی دادن ویتامین یا همان. درآمد بیشتر نفت و گاز و مالیات و صادرات غیر نفتی فقط غده های سرطانی را بزرگتر می کنند (4045160) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۱۵:۰۱:۳۰
بد نیست ایشان که مثلا کارشناس اقتصادی هستند نظری به کشور نروژ بی اندازند که بدلیل سالم بدون مقامات نروژ با همین پول نفت این کشور به یک کشور پیشرفته که مردم آن در رفاه کامل هستند تبدیل شده

مشکل ما فساد و اختلاس گسترده در رده های بالا هست (4045165) (alef-1)
 
مهندس نفت زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۱۵:۰۲:۵۴
تمام تخم مرغها و ایضا خود مرغ و خروس ما سالهاست که در گرو قیمت نفت است .و با روند موجود سالهای سال هم چنین خواهد بود.....انچه را که اقتصاد مینامیم چیزی نیست مگر تقسیم ناعادلانه درامد نفت بین مردم...... (4045166) (alef-1)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۱۶:۰۵:۴۱
زنگنه با فروش نفت هنر می کنه به نظر شما؟ رییس جمهور نفت 50 دلار را 30 دلاری حساب می کنه و حرفی از 3میلیون بشکه که می فروشد نمی زنه. پول بلوکه شده... (4045353) (alef-1)
 
غلامحسین حاجی اقا
United States
۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۱۶:۱۴:۲۴
هربار برای اشتباهات خود داستانی سرهم کنید ملت نمی فهمند چندمیلیون سال طول کشید تا یک بشکه نفت در طبیعت درست شد تا از قیمت اب در کانادا ارزان تر بفروشید و افتخار هم کنید خدا می دانید (4045364) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۱۷:۳۸:۴۸
زنگنه هیچ کاری برای صنعت نفت نکرده اونوقت شما حرف از پیروزی می زنید.... واقعا که (4045564) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۱۷:۵۰:۱۶
آفرین بر زنگنه (4045591) (alef-1)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۱۸:۰۴:۵۵
فرق اقتصاد عربستان اینه که دلار تو کشورش ثابته و تا پول کم میاره مثل دولت های ما دست تو جیب ملت نمیکنه (با افزایش قیمت ارز و تورم و انواع مالیات)اقتصاد اونا بمراتب از مال ما قویتره.چهل ساله دلار تو کشورشون ثابته.البته شما چیزی که به نفعتون نیست چاپ نمیکنید. (4045634) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۱۸:۰۹:۳۴
البته از نقش مخرب روسیه که رکورددار تولید نفت تو دنیاست و خیانتهای انها هیچ چیزی گفته نمیشه که با بالا بردن مرتب تولید نفت پدر قیمت را دراوردند. (4045644) (alef-13)
 
حامد
United States
۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۲۲:۲۲:۳۷
از دیروزبا توجه به صحبتهای رییس کل بانک مرکزی و همین طور افزایش قیمت نفت، تب تند دلار اندکی فروکش کرد.

به این مقامات محترم یادآوری میکنم که فقط شبکه بانکی مجاز با توجه به سیاست های انقباضی سختگیرانه شما طی سالهای اخیر، در حال حاضر روزانه 850 میلیارد، ماهانه 25500 میلیارد و سالانه 310 هزار میلیارد تومان خلق نقدینگی میکنند.

حالا اگر فرض کنیم که ژنرال نفتی، ماهانه 3 میلیون بشکه نفت و میعانات صادر کند و با قیمت متوسط 60 دلار هم بفروشد، کل درآمد نفت و میعانات روزانه 576 میلیارد، ماهانه 17200 میلیارد و سالانه 210 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

افزایش 100 هزار میلیاردی درآمدهای نفتی، درواقع به اندازه 4 ماه خلق نقدینگی شبکه بانکی هم نیست!! (4046282) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۳ ۰۲:۵۳:۲۶
اینجا ایرانه ! هیچ علمی اعم از اقتصاد و کشورداری و ... در اینجا معنا ندارد !!!
فساد و ربا و ریا و چاپلوسی و البته نفوذ افراد بی تخصص و بی تقوا (اما مدعی ) در لایه های حکومتی مخصوصا از سال 84 به بعد عزت و اقتدار را ارمغان مردم و کشور نموده است ! (4046737) (alef-18)
 
Taiwan
۱۳۹۵-۰۹-۱۳ ۰۶:۵۶:۲۶
چرا کسی نمیگه که ریاست اپک قبلا نه ایران بود نه عربستان، الان عربستان شده

عملا ایران باج داد (4046802) (alef-18)
 
تافردا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۳ ۰۷:۱۲:۱۷
بسمه تعالي
شايد بهتربود اين کارشناس محترم مي فرمودند که"سياست هاي اقتصادي ما براي در آمدهاي بالاي نفت و قيمت گران نفت مضر است"سقف استفاده از درآمدهاي نفتي در قانون بودجه هرسال مشخص مي شود پس امکان تزريق خودسرانه دلارهاي نفتي به اقتصادي وجود ندارد اما موصوع بعدي برداشت از صندوق توسعه ملي است که آن هم مجوز مجلس را مي خواهد مجلس مي تواند با برداشت از صندو ق توسعه ملي موافقت نکند و اجازه دهد منابع صندوق توسعه ملي در راستاي اهداف صندوق بکارگرفته شود. همچنين مجلس بايد سقف ريالي وابستگي بودجه به درآمدهاي نفتي را تعيين کند تا بانک مرزکزي نتواند نرخ دلار تعيين کند نرخ دلار را بايد بازار تعيين کند در واقع در آمد دولت از محل فروش دلار با هرقيمتي که بازار تعيين مي کند ثابت باشد. (4046814) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.