توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477284
کارگاه‌های طلا سازی،آوازی که از دور خوش است/ آفت واحدهای جواهرسازی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۰
صنعت طلا و جواهر یکی از ظرفیت های پولساز و اشتغالزا است که به دلیل مدیریت ناصحیح و بی برنامگی در طول سنوات گذشته،این حوزه با مشکلات بسیار عدیده ای مواجه شده و تعطیلی بیش از 4 هزار کارگاه طلاسازی طی این سالها،نمودی از نارسایی‌های چالش برانگیز جاری و ساری در این بخش به شمار می رود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، صنعت طلا و جواهرسازی یکی از فعالیت های پولساز و درآمدزا محسوب می شود که در دو بُعد داخلی و خارجی، می‌تواند ضامن حصول توفیقات و موفقیت های اقتصادی متنوع و متعددی باشد.

البته دستیابی به موفقیت در سایه فعالیت های مرتبط با این صنعت (طلا و جواهر سازی) مستلزم برنامه ریزی های هدفمند، اصولی و کارشناسانه است.
امری که متأسفانه در طول سالیان گذشته، کمتر شاهد آن بوده ایم و این ذهنیت زمانی پر رنگ‌تر می‌شود که بر اساس گزارشات موجود، تنها در طول دو سال گذشته، قریب به 4 هزار و 200 واحد کارگاهی طلا و جواهر سازی با ورشکستگی و تعطیلی مواجه شده اند.

در نقطه مقابل، شاهد توفیقات کشورهایی هستیم که تا چند سال یا چند دهه پیش، نام و آوازه چندانی در این عرصه نداشتند و حتی کشور ایران در صنعت مذکور، پیش‌روتر و پیشگام‌تر از آنها به نظر می رسید، اما بی برنامگی، سرنوشت ناخوشایندی را برای این صنعت پولساز رقم زده و در صورت استمرار وضعیت موجود، بازگشت و اصلاح وضعیت بُغرَنجِ موجود، به مراتب دشوارتر و پیچیده تر خواهد شد.

سعید حکیمیان، یکی از فعالان حوزه طلا و جواهر سازی با اشاره به رکود عمیق و غیر قابل تحمل حاکم در بازار طلا و جواهر، اظهار داشت: با کاهش قدرت خرید مردم، رونق و شکوفایی این صنعت نیز تحت الشعاع قرار می گیرد و در عرصه ای که برخی از آن به عنوان بازاری تشریفاتی و تجملاتی یاد می کنند، نمود این رکود بیشتر از بخش های دیگر احساس خواهد شد.

وی افزود: در شرایطی که بسیاری از مردم، توان خرید محصولات و اقلام مواد غذایی مورد دلخواه خویش را ندارند، انتظار خرید طلا و جواهر تا حدودی آرمانی و رویایی به نظر می رسد.

حیکیمیان عنوان کرد: در طول سالیان نه چندان دور گذشته، شاهد تقاضای بسیار بالایی در سطح بازار بودیم و شرایط بگونه‌ای بود که در برخی مقاطع، فعالیت شبانه روزی ما نیز، جوابگوی تأمین تقاضا نبود، اما متأسفانه در سالیان اخیر، چنان رکودی در بازار طلا و جواهر حاکم شده که تا پیش از این نیز تجربه نشده بود.

وی افزود: قطعاً هرگونه رخوت، نارسایی و رکود در بازار طلا و جواهر، تأثیر مستقیمی بر واحدهای طلا و جواهر سازی خواهد گذاشت، زیرا رونق این مجموعه‌ها وابسته به تقاضای بازار است و در شرایطی که تقاضا با اُفت فاحش و محسوسی همراه شود، قطعاً فعالیت در صنعت مذکور نیز با موانع و چالش های بسیاری مواجه خواهد شد.

حکیمیان گفت: متأسفانه در عرصه صادرات نیز، شاهد حصول توفیقات مؤثری نبوده ایم و شوربختانه به جایی رسیده ایم که کشورهایی همچون هندوستان و تایلند به مراتب موفق‌تر از ما عمل می کنند.

این فعال در صنعت طلا و جواهر سازی عنوان کرد: در صورت برنامه ریزی مدون و اصولی، می‌توان رکود بازار داخلی را با صادرات هر چه بیشتر پوشش داد و جبران نمود، اما متأسفانه در این بخش نیز لنگ می زنیم و عمدتاً نظاره‌گر موفقیت های پی در پی کشورهایی همچون سنگاپور، هنگ کنگ و ترکیه هستیم.
وی افزود: چندی پیش، گزارشی منتشر شد که در آن به بیکار شدن بیش از 30 هزار نفر از فعالان حوزه طلا و جواهر سازی یا مصنوعات و زیور آلات اشار ه شده بود که این عدد و رقم برای کشوری که با بحران بیکاری دست و پنجه نرم می کند نه یک اشکال، بلکه یک فاجعه عمیق به شمار می رود.

مالیات بر ارزش افزوده، صنعت طلای ایران را فلج ساخته است
صادق خادم الدوله، محقق و پژوهشگر اقتصادی با اشاره به نقش تعیین کننده مالیات در تأمین نیازهای کشور گفت: اساساً در جوامع توسعه یافته، بخش قابل توجهی از تأمین مالی کشورها از محل اخذ مالیات تأمین می شود.

وی افزود: به همان میزانی که دریافت مالیات در رشد و شکوفایی اقتصادی کشور مؤثر است، اخذ غیر منطقی و نامعقولانه آن نیز می‌تواند این فرصت را به تهدید و آفتی جدی در اقتصاد کشور و حوزه‌های گوناگون صنعتی، تولیدی یا اقتصادی مبدل نماید.

خادم الدوله عنوان کرد: متأسفانه در فرآیند مالیات بر ارزش افزوده در صنعت طلا و جواهر سازی، شاهد بی تدبیری، کج سلیقگی و اشتباهات بغرنج و فاحشی هستیم که متأسفانه تاکنون گام سازنده‌ای برای بازبینی و لحاظ نمودن اصلاحات لازم در آن بر داشته نشده است.

محقق و پژوهشگر اقتصادی گفت: نتیجه این بی تدبیری را در تعطیلی و ورشکستگی بسیاری از واحدهای تولیدی و فعال در صنعت طلا و جواهرسازی شاهد هستیم، چالش و معضلی که پیش از و قوع آن، به راحتی قابل پیش بینی بود و بسیاری از کارشناسان و فعالان خبره این حوزه نیز هشدارهای لازم را در این خصوص داده بودند، لذا ظاهراً گوش شنوایی نبود که اگر بود، قطعاً شاهد چنین بن بست های ویران کننده ای در این حوزه نبودیم.

وی افزود: متأسفانه این رویکرد مخرب در برخی دیگر از عرصه های صنعتی، تولیدی همچون فرش دستبافت نیز به وقوع پیوست که بعد از مدتی، بازتاب و پیامدهای منفی آن به وضوح، ظهور و بروز پیدا کرد.

در صورت حمایت دستگاه های متولی، علاوه بر تأمین نیاز داخلی، در صرفه جویی ارزی نیز موفق خواهیم بود
شهرام خسروی وفا، یکی از فعالان با سابقه صنعت طلا و جواهر سازی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به جذابیت بازار طلا و جواهر در ایران گفت: بسیاری از کشورهای خارجی، از سرمایه گذاری در این صنعت به گرمی استقبال می کنند و به نوعی تشنه نقش آفرینی و فعالیت اقتصادی در چنین بازاری هستند.

وی افزود: رغبت و تمایل دیرین ایرانیان در خرید طلا، یکی از ویژگی ها و ظرفیت های کم نظیری است که می‌تواند شکوفایی مضاعف و فزآینده را در بازار مذکور تضمین کند.

این فعال در صنعت طلا و جواهر سازی عنوان کرد:  نگاه ایرانیان به طلا و جواهر نگاه سرمایه ای است و اساساً جذابیت اقلام و محصولات سرمایه ای در ایران بسیار بالا است، اما برخی از بی برنامگی ها باعث شده تا نتوانیم از این ظرفیت های بالقوه در راستای حصول موفقیت های سازنده بهره گیری نماییم.
خسروی وفا گفت: قطعا با مدیریت صحیح و حمایت مضاعف دستگاه های ذی‌ربط از این صنعت نه تنها قادر به تأمین نیاز داخلی کشور هستیم بلکه در حوزه های صنعتی و فرامنطقه ای نیز شاهد موفقیت های چشمگیری خواهیم بود که صرفه جویی ارزی از نمونه های آن به شمار می رود.

اخذ ارزش افزوده غیر منطقی،بستر قاچاق طلا و جواهر را هموار ساخته است
امیر رضایتمند، یکی از فعالان اسبق طلا و جواهر سازی که یکسال پیش، واحد کارگاهی خود را در تهران، تعطیل نمود، در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، عنوان کرد: متأسفانه اخذ غیر منطقی مالیات بر ارزش افزوده باعث بالا رفتن قیمت طلای ایرانی به نسبت طلای خارجی شد و به تبع در چنین شرایطی میل و گرایش به خرید و تهیه محصولات خارجی افزایش می یابد.

وی افزود: تبعات و پیامدهای منفی این رویکرد چالش برانگیز، به ایجاد بستری هموارتر برای واردات طلا و جواهر قاچاق منتهی می شود که به مثابه ضربه ای سهمگین به اقتصاد و تولید کشور خواهد بود.

رضایتمند گفت: در صورت حمایت و پشتیبانی مطلوب، می توان گردش مالی و اشتغالزایی ویژه ای را در این حوزه ایجاد نمود، اما متأسفانه ضعف در حمایت از واحدهای کارگاهی و فعالان حوزه طلا و جواهر، باعث به بیراهه کشیده شدن این صنعت پولساز شده است.

وی در خاتمه یادآور شد: نفس فعالیت در عرصه مذکور برای بسیاری از جوانان و طالبان کار و اشتغال، جذاب است، اما ایجاد فرصت های شغلی مناسب در این حوزه، مستلزم بازبینی اصلاح قوانین موجود و تعریف بسته های حمایتی هر چه بیشتر است، در غیر این‌صورت همچنان روند ورشکستگی و تعطیلی واحدهای کارگاهی طلا و جواهر سازی و همچنین خاتمه یافتن فعالیت فعالان صنفی حوزه فروش و توزیع ادامه خواهد داشت.
۱۳۹۶/۰۶/۱۱ ۱۱:۵۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۱۰:۰۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۳۱ ۱۲:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۳ ۰۶:۴۴
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۱ ۱۴:۲۵
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۰ ۱۱:۵۳
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۶ ۱۱:۰۵
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۳ ۰۹:۵۶
 
۱۳۹۵/۰۹/۲۸ ۱۶:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۹/۰۶ ۱۴:۱۴
 
 
کلمات کلیدی : اقتصادی ، صنعت طلا و جواهر ، رکود در بازار طلا ، مالیات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.