توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 417488
بارندگی در حوضه های آبریز چقدر بود؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۵
با گذشت 64 روز از پاییز، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول سال آبی جاری بالغ بر 14 میلی متر بوده است.

به گزارش میزان اين مقدار بارندگی نسبت به ميانگين دوره‌های مشابه درازمدت( 32 ميلي متر) 56 درصد كاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته( 68 ميلي متر) 79 درصد كاهش نشان را می‌دهد.

همچنین حجم بارش اول مهر تا پايان 4 آذر معادل 23.072 ميليارد مترمكعب گزارش شده است.
میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی جاری 93 میلی متر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته 42 درصد کاهش و در مقایسه با بلندمدت 48 ساله 4 درصد افزایش داشته است.
در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها تاکنون 5 میلی متر گزارش شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 95 درصد کاهش و در مقایسه با متوسط 48 ساله 89 درصد کاهش داشته است.
حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاکنون شاهد 23 میلی متر بارش بوده که این رقم در سال گذشته 89 میلی متر بوده است.
میزان بارش در فلات مرکزی ایران با 84 درصد کاهش نسبت به سال گذشته 5 میلی متر به ثبت رسیده است.گفتنی است این حوزه در مدت مشابه سال گذشته 32 میلی متر بارش تا این مدت داشته بود.
حوضه مرز شرق از ابتدای سال آبی جاری تاکنون رنگ باران را به خود ندیده است، این در حالی است که این منطقه در مدت مشابه سال آبی گذشته 20 میلی متر بارش داشته است.
حوضه آبی قره‌قوم تاکنون 5 میلی متر بارش داشته است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 39 میلی متر بوده که نشان دهنده کاهش 87 درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته و کاهش 76 درصدی نسبت به بلند مدت 47 ساله است.
شایان ذکر است بیشترین میزان بارندگی به ایستگاه محمود آباد در استان مازندران با 578 میلی متر و کمترین میزان برای ایستگاه های اهواز، آباده تشک، چناران، خونیک علیا بدون بارندگی گزارش شده است.
 
کلمات کلیدی : بارندگی+سدها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.