نظر منتشر شده
۸۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 227687
سربازی «عصر طلایی» زندگی می شود اگر ...
کورش شجاعی، 2 خرداد 93
تاریخ انتشار : جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۰
پوشیدن لباس سربازی و به کسوت سرباز قرآن و وطن در آمدن افتخاری بس بزرگ و نعمتی قابل شکر فراوان است. این که یک جوان در اوج سنین آمادگی جسمی و روحی و شادابی بتواند با پوشیدن لباس سربازی نقش موثری در حفظ، تداوم و تأمین امنیت کشور و آمادگی برای دفاع در مقابل هرگونه تجاوز احتمالی ایفا کند، نه تنها موجب ارضای حس وطن دوستی و ادای دین به اسلام و میهن می شود بلکه موجب احساس خودباوری و توانمندی، مفید و موثر بودن و افزایش اعتماد به نفس می شود، علاوه بر این‌ها خدمت سربازی می تواند در ایجاد و تقویت روحیه نظم و انضباط فردی و اجتماعی و همچنین خوداتکایی و افزایش آمادگی های جسمانی و روانی، تقویت قدرت تفکر و اراده و تصمیم گیری، آمادگی برای مواجهه با شرایط خاص، سخت، پرخطر و تحکیم و تقویت بسیاری از ویژگی های خوب شخصیتی و ارتقاء روحیه فداکاری و شهامت و جوانمردی نقش بسیار موثری داشته باشد.

به هر صورت کمتر کسی است که این واقعیت را نپذیرد که خدمت سربازی با برنامه ریزی و طراحی های دقیق و علمی علاوه بر خصوصیاتی که ذکر شد، می تواند در آبدیدگی و پختگی و بایستگی های یک جوان تأثیر به سزایی داشته باشد و دوره خدمت سربازی با نظارت های لازم، علاوه بر مهارت های مختلف موجب کسب معرفت بیشتر و ارتقای سطح دانش و معلومات جوانان نیز بشود.

آن چه مسلم است پس از انقلاب اسلامی برای استفاده هرچه بهتر از جوانان در مدت سربازی برای خدمت به کشور کارهای خوب و رو به جلویی انجام شده است. بسیاری از ما هنوز فراموش نکرده ایم آن روزهایی را که خدمت سربازی در نظام طاغوتی و شاهنشاهی بعضا چه مشکلات و حتی چه تحقیرهایی به دنبال داشت. از بی توجهی به امور دینی حتی واجبات و گاه به سخره گرفتن برخی ارزش های دینی در پادگان ها و مراکز نظامی تا گاه بدزبانی ها و حتی فحاشی های یک افسر جزء یا درجه دار به سربازان و گاه متأسفانه به خدمت گرفتن برخی سربازان به عنوان «سرباز گماشته» برای انجام کارهای شخصی و کارهای منزل برخی از افسران. اما امروز خوشبختانه ارزش های دینی و رعایت مبانی و احکام شرع جزو اولویت های اساسی خدمت سربازی در تمامی محیط های نظامی و انتظامی محسوب می شود و تلاش قابل توجهی نیز برای رعایت شأن جوانان و فرزندان این سرزمین در طول مدت خدمت سربازی انجام می شود و کلاس ها و دوره هایی نیز برای ارتقای سطح دانش، معارف دینی و ... برگزار می شود.

شأن سرباز در قانون اساسی
و مهم تر این که برای رعایت شأن و حرمت فرزندان میهن که به کسوت سربازی در می آیند، به طور جداگانه اصلی از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی که مهم ترین سند نظام اسلامی است و اصول و مبانی نظام در آن تبیین شده به این امر اختصاص داده شده است.در اصل ۱۴۸ قانون اساسی به صراحت هر نوع بهره برداری از امکانات و استفاده شخصی از افراد و سربازان به صورت گماشته، راننده شخصی و نظایر آن ممنوع شده است که این امر به روشنی از توجه ویژه به موضوع حرمت سربازی و سربازان و کرامت انسان در نظام اسلامی حکایت می کند.اما با این همه به نظر می رسد برای استفاده بهتر و موثرتر از دوره خدمت سربازی و علاقه مند کردن جوانان به پوشیدن لباس مقدس سربازی و تبدیل این دوره به دوره و عصری طلایی برای زندگی جوانان، راه های نرفته بسیار و کارهای بر زمین مانده فراوانی داریم.

ضرورت برنامه ریزی برای استفاده بهینه از خدمت
به نظر می رسد برای بهره وری هرچه بیشتر از دوره خدمت سربازی می توان و باید برنامه ریزی های دقیق تری با مشورت و همفکری نظامیان خبره و کار کشته و میدان دیده، روان شناسان و جامعه شناسان کاربلد و آگاه برای هرچه بهینه کردن دوره سربازی، هم برای ارتقای هرچه بیشتر توان، روحیه، اراده و انگیزه سربازان، هم معرفت افزایی و مهارت های گوناگون برای آنان استفاده کرد و هم از این ظرفیت فوق العاده و بس ارزشمند فرزندان ایران زمین در لباس سربازی برای خدمت هرچه بیشتر و موثرتر در عرصه های گوناگون با در نظر گرفتن دانش، مهارت، تخصص، توان، علاقه و تحصیلات سربازان بهره جست، بنابراین قطعا دوره های آموزش خدمت سربازی باید به گونه ای باشد که یک سرباز در هر جایی که این لباس مقدس را به تن دارد، علاوه بر سلاح سازمانی خود آشنایی و توانایی لازم و کافی برای استفاده از چند نوع سلاح و برخی ادوات رزمی و دفاعی را داشته باشد و قطعا باید سیستم آمادگی جسمانی و ورزشی در دوره سربازی آن قدر مناسب و موثر طراحی و اجرا شود که یک سرباز در طول خدمت به اوج آمادگی جسمانی برسد، این در حالی است که برخی از شواهد حکایت از این دارد که در بعضی مراکز نظامی حتی تمرینات ورزشی و آمادگی جسمانی آنچنان که شایسته و بایسته خدمت سربازی است طراحی و اجرا نمی شود و برخی سربازان حتی در پایان دوره خدمت نه تنها توانایی و مهارت لازم در به کارگیری سلاح را ندارند بلکه متأسفانه حتی از آمادگی جسمی رزمی دفاعی لازم نیز برخوردار نیستند.

گماردن در کارهایی که نباید
اگرچه طرح هایی درباره تخصصی شدن سربازی داده شده اما هنوز گویا اجرایی نشده است و همین امر موجب شده در حال حاضر برخی سربازان با وجود برخورداری از توانمندی ها و مهارت های خاص به کارهایی گمارده شوند که نه ارتباطی با معلومات و توانمندی و مهارت آنان دارد و نه علاقه ای به آن کارها دارند و نه در انجام آن کارها موفقیت های لازم را به دست می آورند و گاه برخی سربازان که دارای مدارک عالی تحصیلی و حتی رتبه های قابل توجهی در کنکور هستند به اموری گمارده می شوند که به هیچ عنوان نه با تخصص و تحصیلات آنان سازگاری دارد و نه با روحیات، انگیزه ها و توانمندی آنان و متأسفانه بعضا شنیده و دیده شده است سربازانی با درجات تحصیلات بالا در برخی مراکز به کارهایی مانند پاسخگویی به تلفن که نیازمند تخصص خاص و تحصیلات عالی نیست و یا حتی شست و شوی صندلی و ... گمارده می شوند.

عمر جوانان امانتی گران مقدار
گرچه جوان ایرانی خدمت به قرآن و میهن اسلامی که سرافرازی آن مدیون و مرهون رشادت رزمندگان و خون شهیدان والامقام است را در هر جا و هر مسئولیتی برای خود توفیق می داند اما سزاوار و لازم است که از ظرفیت تک تک جوانان این وطن و خصوصا سربازان به بهترین و اثرگذارترین شکل استفاده شود تا حاصل استفاده از این ظرفیت گرانقدر و ارزشمند هم به افزایش دانش و معرفت و مهارت های هرچه بیشتر سربازان بینجامد و هم مجموعه سیستم نظامی، دفاعی و امنیتی کشور بیش از پیش از ظرفیت های جوانان عزیز وطن در دوره سربازی بهره مند شود و از این فرصت بسیار مهم و ارزشمند یعنی در اختیار داشتن حدود ۲سال از بهترین سنین جوانان این کشور به بهترین شکل استفاده شود.

از آن جا که علایق ، فرصت ها، مهارت، دانش، توانایی ها و از همه مهم تر عمر و جوانی فرزندان ایران در طول خدمت سربازی «امانتی» بس گران مقدار در دست فرماندهان نظامی و انتظامی است که البته بسیاری از آنان امانتداران شایسته ای هستند، می توان و باید سیستم های کارآمدتر و دقیق تری برای بازرسی و ارزیابی نوع تقسیم وظایف و استفاده بهینه از ظرفیت، توان، دانش، تخصص و جوانی تک تک سربازان در همه محیط های نظامی و انتظامی و ... تدارک شود و نتیجه بازرسی های دوره ای در استفاده بهینه از سربازان به فرمانده ارشد و ستاد کل نیروهای مسلح گزارش شود که استفاده از فن آوری های نوین تحقق این مهم را بسیار آسان تر می کند. توجه به این مهم وقتی آشکارتر می شود که فراموش نکنیم همه جوانان ممکن است به دانشگاه نروند اما خدمت سربازی را باید بگذرانند پس باید از این فرصت بسیار ارزشمند در جهت منافع کشور و رشد هرچه بیشتر فکری و معنوی سربازان استفاده بهینه شود.

ارتقاء کیفیت خدمت
بی گمان تزریق بودجه در کنار طراحی و برنامه ریزی علمی و دقیق تر و همچنین گذر از روش های سنتی استفاده از سرمایه های انسانی و روی آوری به روش های خلاقانه و جدید برای تبدیل دوره خدمت به یک دانشگاه امری دست یافتنی است همچنین به نظر می رسد، دولت و مجلس باید نگاه ویژه ای به اختصاص بودجه برای استفاده هرچه بهتر و موثرتر از دوره سربازی به مراکز نظامی و انتظامی داشته باشد و مسئولانی از دولت و نمایندگانی از مجلس با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح حداکثر توان خود را برای اختصاص بودجه و صرف آن در مسیر ارتقاء کیفیت خدمت سربازی به کار بندند.

و برگزاری کلاس ها و آموزش های موثر و موردنیاز مانند آموزش قرآن، زبان انگلیسی، مهارت های زندگی، مهارت های رزمی، دفاعی، آمادگی جسمانی، فضای مجازی و سایبری و ... با استفاده از استادان مجرب و بهره گیری از ظرفیت خود سربازان به تحقق این امر کمک شایانی می کند همچنین استفاده از پیشنهادها، ابتکارات و خلاقیت ها علاوه بر این که کمک موثری به فاصله گرفتن از برخی روزمر گی ها می کند، تأثیر به سزایی در افزایش انگیزه خدمتی و استفاده بهینه از این فرصت طلایی دارد.

به هر صورت می توان و باید از انگیزه و توان جوانان غیور این سرزمین در لباس مقدس سربازی بیش از این ها در جهت ارتقا و تأمین هرچه بیشتر منافع کشور بهره برد، ضمن این که می توان با انجام کار دقیق کارشناسی، کاهش مدت و افزایش کیفیت خدمت را که خود می تواند عامل مهمی در ترغیب جوانان به انجام خدمت سربازی باشد مورد مطالعه قرار داد.
 
سعيد
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۲:۰۷:۱۱
به خدا من رو با مدرك فوق ليسانس مهندسي مكانيك و چندين سال سابقه كار تخصصي فرستادن توي تعميرگاه بيگاري مي كشند و تحقير مي كنند.شما اسم اين رو چي ميذاريد (2161653) (alef-13)
 
بینام
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۲۰:۰۵:۵۶
اقا خدمت کن وافتخار سربازیست (2162262) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۲۰:۵۳:۲۰
اجبار کردن دیگران مقدس نیست. به صورت مستقیم 2 سال تاخیر تو ازدواج میزاره.بعد از اون هم از لحاظ اقتصادی و علمی به شدت افت میکنی.عرق به خاک کشور رو کامل از دست میدی چون فلسفه اون اجباراست.این روش دیگه پاسخگوی کشور بزرگ و آینده داری مثل ایران نیست (2162347) (alef-10)
 
نیما
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۳:۲۵:۵۳
متولد 64 هستم بعد از 5 ماه خدمت برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس به دانشگاه رفتم که کسر خدمت تحصیلی بیشتری نصیبم شود ولی بیکباره همه قوانین عوض شد و حالا باید با قانون 21 ماه به ادامه خدمت بروم، 5 ماهی که در خدمت بودم بدترین روز های عمرم بود روز ترخیص رو فراموش نمیکنم که سرهنگ وادارم کرد تمام اطاقش را طی بکشم و شیشه های کمدش را برایش تمیز کنم بعد در ماه رمضان و با توجه به اینکه روزه هم بودم من را برای بیگاری و خالی کردن بار فرستاد و نهایتا بجای ساعت 8 نامه من را ساعت 2 امضا کرد ...
در 29 سالگی احساس پیری و ناامیدی میکنم و میدانم مسئولینی که درد من را نچشیده اند هیچوقت درک نمیکنند خدمت اجباری بدون حقوق چقدر عمر من و امثال من را تلف خواهد کرد و از زندگی عقبمان می اندازد (2163817) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۲۲:۳۹:۰۴
آقا قدر بدون . نعمت بهت رو کرده ! الان یک تعمیرکار از دکترای مکانیک در آمدش بیشتره . (2162539) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۰:۲۳:۴۳
اینطوری میفهمی که از دماغ فیل نیافتادی و لازم نیست کسی بادت بزنه !!!! (2163239) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۰:۳۱:۳۹
وقتی از خدمت برمیگیردی می بینی تمام دخترهای همکلاسی تو این مدتی که نبودی رفتن استخدام شدن ای میسوزی ای میسوزی! میخوای زن بگیری نمیتونی! میخوای کار کنی همه آگاهی ها زدن استخدام خانم! برنامه نویس خانم× توی همین بنرهای تلیغاتی الف هم هست! ای خدا به ما پسرهای بیچاره هم نظری کن. ما زن میخوایم ! میخوایم بریم خواستگاری ! بهمون زن نمیدن! احساسات روحی و جنسی سرکوب شده داریم! میخوایم بچه داشته باشیم!× آخه خدا رو خوش میاد! خدمت رو ما بریم و نفقه و مهریه رو ما بدیم بعد کار رو بدن به زنها تا بیشتر عرصه رو بر ما تنگ کنن؟ خدایا همسر آدم بره به رئیش بگه چشم، اما وقتی میگن اسلام میگه از شوهرت اطاعت کن عصبی بشه و بگه مگه برده داریه؟ خدایا این چه وضعیه که درست شده! خدایا تو که صدای ما رو میشنونی! دارن پسرها رو شکنجه میکنن، هم روحی و هم جسمی و هم جنسی با این بی حجابی ها و تصرف شغل ها و مطالب ضد مردی که همش توی اینترنت دارن ما بیچاره ها رو مورد هدف قرار میدن! انگار زنها گناه نمی کنن و خطا نمی کنن و انگار تمام صفت بد برای مردهاست! خدایا کی دور ما میشه؟ کی نوبت ما میشه؟ خود همون پدری که در روزگار خودش ریاست خانواده دستش بود! الان شده کاسه داغتر از آش واسه دخترش! زورش میاد دخترش به شوهرش تمکین کنه! چنانی مهریه می بنده! چنانی دخترشو مرد بار میاره! که آدم تو هیبت مردونگی اون دختر گم میشه! ای خدا صدای من جوون رو هم بشنو! خدایا بنده های تو فقط زنها نیستن ما مردها هم هستیم! الف جون مادرت نشون بده (2163260) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۳:۰۳:۱۱
سربازی خود برده داریه، من که فقط بیگاری کشیدن دیدم تو خدمت همه جور آزار و اذیتی هم میکنن سربازا رو و از همه بدتر اینه که به 1 فوق لیسانس حقوقی میدن که پول کرایه ماشینش هم نمیشه (2163762) (alef-13)
 
میعاد
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۷:۰۶:۳۶
اگر همه واقعیت های زندگی بر عکس شود مثلا سیگار برای افزایش طول عمر بسیار مفید اعلام گردد بله!این سربازی هم عصر طلایی زندگی میشود! (2164396) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۸:۰۶:۲۰
سربازي يه راه حل ساده داره، مگه هدف از سربازي اماده شدن براي دفاع از دشمن حين حمله نظامي و اموزش شيوه هاي جنگ و دفاع نيست؟ پس زحمت بكشند نماينده هاي مجلس طرحي رو تصويب كنن كه سربازان صرفا در اختيار ارتش ، سپاه و مرزباني قرار بگيرن. و در اين نهاد ها هم حتما در پست هايي خدمت كنن كه در مواقع جنگ لازمه!!!! اگه جوون مردم در نيروي انتظامي كه عملا يك نيروي اجتماعي كاملا تخصصيه ويا در ادارات به بيگاري مجبور نباشه در اينصورت اقايان دلسوز كشور نه تنها از كمبود سرباز ناله نمي كنن بلكه متوجه مي شن كه در زمان صلح يه دوره ٥ يا ٦ ماهه سربازيم زياده چه برسه به ٢٤ ماه!!!!! (2164543) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۲۱:۵۳:۲۱
من سربازى رفتم و انقدر تلاش ميكنم كه هرگز پسرم به سربازى نرود ، بدترين و بيخاصيت ترين و بيحرمت ترين روزگار زندگيم دوران مثلا خدمت مقدس ! سربازى ام بود . از اين ببعد هم كشور اگر نياز به سرباز دلرد برود استخدام كند و حقوق ماهى ١مليون تومانو ساير خدمات و دوران بازنشستگى وو بدهد واسلام (2164892) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۲۱:۵۴:۳۳
سربازى فقط و فقط بايد بصورت حرفه اى باشد ٢ سال عمر مرا تلف كرديد و رضايت نداشته و ندارم و نخواهم داشت (2164897) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۲:۰۷:۴۴
سلام
چرا اضافه خدمت سنواتی دفترچه ها نمی بخشن ؟ آخه این درست به خاطر دیر پست کردن دفتر چه 6 ماه اضافه خدمت بخوریم ؟ 6 ماه از زندگی عقب بیفتیم ؟
چرا کسی پاسخگو نیست ؟ (2161655) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۰:۱۱:۱۳
چون سرباز کم دارن شما بیچاره بیشتر باید بمونید !!! (2162662) (alef-10)
 
محمود
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۲:۰۷:۵۸
در کشور ما طوری شده که سربازی به عنوان دورانی که از عمر تلف میشود جا افتاده ،بجز یکی دو ماه اول آموزشی بقیه دوران به بطالت و نگهبانی و... میگذرد در حالی که مابقی دوران سربازی باید به فراخور تحصیلات و علایق سرباز آموزشهای مناسب و کاربردی به وی داده شود. (2161656) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۹:۵۷:۵۱
بنده یکی از خلبانان بازنشسته نیروی هوایی هستم . من از زمانی که چشم گشودم خود را در محیط های خشک پادگان های نظامی دیدم . باور کنید هیچ واژهای رو نمی یابم که بتونم از سختی ها و مشقت هایی که پرسنل ارتش مخصوصآ نیروی زمینی در گذشته های دور رو بیان کنم . تازه دست چپ و راست خودم رو شناخته بودم که متوجه شدم پدرم ارتشی است . وای گه چه دوران سختی بود . ما در یک شهر کوچک به نام " شاهپور " که الان سلماس می نامند زندگی می کردیم . کلآ شهر از چهار تا خیابان اصلی و دو تا میدان بزرگ تشکیل شده بود . همه جا خاک و گل بود . از آسفالت خبری نبود . اتوموبیل خیلی کم دیده می شد . ولی تا دلتون بخواد درشکه و گاری و حیوانات اهلی مثل گاو و گاومیش در خیابان ها تردد می کردند . هر از چند گاهی کامیون های دماغ دار ارتشی با فرمان های چوبی در شهر حرکت می کردند .

پدرم اغلب به اردوگاه خارج از شهر برای مدت های طولانی اعزام می شد . گاهی هم مرا با خود به آن جا می برد ... در همون سن کودکی طعم تلخ زورگویی و سلسله مراتب خشک نظامی رو حس می کردم . یادمه پدرم تازه گروهبان یکم شده بود . با چه اشتیاقی درجه زرد رنگ خود را با سلیقه روی بازوان لباس های خود می دوخت . و من خوب می دونستم که یک درجه بالاتر یعنی چه ! نظامی ها با برپا کردن چادر های کوچک سبزرنگ تیره در یک محوطه بزرگ ، در آن محیط خدمت می کردند . زورگویی مقامات بالا دست رو با تمام پوست و جونم حس می کردم . به همین دلیل وقتی مادر اون دختر خانم عزیز و نازنین تبریزی فریاد می زند من دخترم رو به خلبان یا پرسنل نظامی نمی دهم ، با دل و جان درک اش می کنم . چون او هم مثل من وارث خاطرات خیلی تلخ از استبداد و زورگویی پرسنل ارتشی قدیم است که هنوز در اذهان قدیمی ها نقش بسته است .

اما حالا چی ؟ آیا دیگر شاهد زورگویی در ارتش نیستیم ؟ اجازه می خواهم کم کم به این پرسش برسم . البته فراموش نکنید زورگویی با اطاعت از دستورات مافوق خیلی فرق می کند . اصولآ اساس هر ارتش بر پایه نظم و انضباط استوار است . ولی قصد من پرداختن به مسائلی است که هیچ ربطی به آموزش و مشق نظامی ندارد . بلکه زورگویی بعضی از مقامات به افراد زیر دست خود ، مخصوصآ سربازان عزیز است . که جای کنکاش و مطالعه دارد . همین دیشب که بر حسب جستجوی تصاویری چند از چهره سربازان دلاور برای تزئین سایت ام بودم ، نا خواسته به وبلاگ هایی برخوردم که سربازان عزیز اتفاقآ با شرح خاطرات خود ، به همین زورگویی های غیر منطقی به زبان خیلی شیرین و شیوا پرداخته بودند .. وای که چقدر متآثر شدم مخصوصآ وقتی که خواندم بعضی از فرماندهان یا سرگروهبان ها علی رغم بخشنامه ممنوعیت تنبیه بدنی ، چگونه به تحقیر این جوون های عزیز پرداخته .. واقعا دلم می خواد حتمآ سری به این سایت ها بزنید .

کافی در جستجوگر گوگل خود کلمه سرباز رو درج کرده و وبلاگ هایی که سربازان از خاطرات سخت دوران سربازی خود نوشته اند مطالعه فرمایید . بله سخن من این است چرا باید چنین وضعی رو در حکومت اسلامی شاهد باشیم ؟ یه سربازی در باره تحقیری که شده بود و از تنبیهات سخت بدنی نوشته بود .. دیگری از سخت گیری های بیش از اندازه ارشد گروهان و کلآ مسایلی مطرح شده بود که واقعآ دل آدم به درد می آمد . البته در همون قدیم ها هم وضع نیروی هوایی و دریایی با نیروی زمینی از زمین تا آسمون تفاوت داشت .. تو همین خاطرات سربازان دیشب خوندم که بخشنامه های زیادی از مقامات بالا مبنی بر عدم آزار و اذیت سربازان می آید .. ولی آن ها هیچ گاه به این نامه ها و قوانین اهمیت نمی دهند ..! حتی اشاره کرده بود تا چند ماه نخست اجازه برخورد با سربازان قدیمی رو نداشتند تا احیانآ آن ها رو روشن کنند . ! واقعآ چرا ؟

یادمه وقتی در آمریکا دوره آموزشی ام رو می گذروندم ،بعد از مدتی به دلیل پیشرفت در فراگیری دروس مربوطه ، من را از سایر ایرانی ها جدا کردند . و به کلاسی رفتم که همه شاگردان آن آمریکایی بودند . بعد از مدتی متوجه شدم اغلب آن ها سرباز معمولی هستند !! وقتی ازشون پرسیدم چی شد که به سربازی آمدید یا این که حقیقت داره خدمت سربازی اجباری نیست و هر کی دلش خواست به صورت داوطلبانه به ارتش می پیونده ..؟ جواب شون مثبت بود .. می گفتند ما خودمون دلمون خواست تا به خدمت سربازی بیائیم ..! چون هزینه آموزش فراگیری دوره های خلبانی و فنی هواپیما خیلی سرسام آوره ، لذا تصمیم گرفتیم تا با پیوستن به نیروی هوایی ، هم به مملکت مون خدمت کرده و هم به صورت رایگان دوره های مورد علاقه مون رو فرا بگیریم !! باور کنید با دل و جون درس می خواندند .. وقتی زنگ تفریح زده می شد ، ایرانی ها مثل شاگرد مدرسه ای ها با عجله و هیاهو به سمت بوفه یا کامیون حامل مواد غذایی هجوم می بردند ! ولی آن ها با خونسردی مشغول تکمیل نوشته های خود بودند .. و تا درس مربوطه رو نمی نوشتند کلاس رو ترک نمی کردند !

جالبه بدونید اون موقع به ما می گفتند هزینه هر ساعت آموزش برای هر نفر ساعتی چهل دلار آمریکاست که تمام مبلغ آن از پیش توسط دولت ایران پیش پرداخت شده است . ولی اون سرباز آمریکایی به صورت رایگان در کنار شاگردان خارجی نشسته و به فراگیری دروس مورد علاقه اش می پرداخت . تازه همون طور که گفتم اون ها با دقت تمام به حرف های اساتید توجه می کردند .. ولی ایرانی ها اغلب یا خواب بودند یا فکرشون جای دیگری بود . موقع امتحانات هم استاد سوال ها رو می داد و خودش کلاس رو ترک می کرد ! وقتی که یکی از ایرانی ها قصد داشت از روی دست شاگرد زرنگه تقلب کنه ، واقعآ با تعجب به این اعمال می نگریستند ! و مرتب می پرسیدند شما چرا تقلب می کنید ؟ دودش به چشم خودتون می ره !! فردا خودتون در پرواز دچار مشکل می شوید !! و نتیجه آن این شد وقتی به ایران برگشتیم تازه فهمیدیم هیچی یاد نگرفته ایم ..

خب این همه مقدمه طولانی گفتم تا به این نتیجه برسم .. آیا نمی شود چنین سیستمی رو در ایرانی پیاده کرد ؟ آیا نمی شود برنامه ای رو طرح ریزی کنیم که یک سرباز بعد از طی دوران چهار ماهه آموزشی ، روزها در کلاس های علمی کاربردی به فراگیری شغل و حرفه ای بپردازند ؟ آیا واقعآ سخت است که ترتیبی دهند سربازان روزی دو ساعت زبان انگلیسی ، فرانسوی یا آلمانی بیامورند ؟ و هر کی هم که خوب فرا گرفت تشویقی مدتی از خدمت او کسر شود ؟ خب البته نگهبانی و رژه و این اعمال هم به جای خود .. هیچ می دونید ما در ارتش چقدر فرمانده تحصیلکرده و با سواد داریم ؟ آیا می دانید فرماندهانی که موفق به گذروندن دوره عالی " دافوس " در ارتش می شوند از چه سطح تبحر و دانشی برخوردارند ؟ آیا اصلآ به این موضوع اندیشیده اید که چه افسران و درجه داران نابغه ای در تمام سطوح ارتش خودمون داریم ؟ که واقعآ سرمایه های عظیمی هستند ؟

نمونه عرایض ام پیشرفت های فنی و اختراعات مهمی در فن آوری های دفاعی ، موشکی و هوایی است که در اخبار رسانه های کشور اغلب شنیده و به آن افتخار می کنیم . اما هرگز به پتانسیل قشر عظیمی از جوون های خودمون که در مقام سرباز در ارتش خدمت می کنند ، توجه چندانی نمی کنیم ! و اغلب در مشاغل پائینی چون نظافت ، باغبانی ، بوفه داری ، رانندگی از آن ها استفاده می شود . البته در خیلی از صنایع ارتش از سربازان به عنوان نیروی کار رایگان استفاده می شود . ولی هرگز اصولی و از روی برنامه نبوده است . منظورم اینه که هیچ گاه برنامه ای برای آموزش علمی ، حرفه ای و تخصصی برای سربازامون نداشته و اگر هم در بخش های فنی هم به کار اشتغال داشته باشند ، صرفآ برای پیشبرد پروژه های خودشون است . و هیچ هدف آموزشی رو اجرا نمی کنند . یا اگر هم هست من اطلاع نداشته و از آن بی خبرم .

چرا محیط پادگان های ما طوری است که سرباز ها احساس دلتنگی می کنند ؟ یا چرا باید آن قدر به سرباز فشار بیاوریم که به اصطلاح پخته شده و تبدیل به مرد شوند ؟!! آیا هیچ طرح دیگری برای جای گزینی این گونه روش های قرون وسطی ای وجود ندارد ؟ من نمی دانم چرا سربازان بیگاری می کنند ؟ چرا در برنامه روزانه آن ها واژه ای به نام بیگاری وجود دارد ؟ به عقیده من با بهره گیری از همون فرماندهان باسوادی که عرض کردم می شود طرح جامع آموزشی رو تدوین کرده که طی مدت دوسالی که سرباز ها میهمان پادگان ها هستند ، علاوه بر آموزش اصول اولیه نظامی که شامل اسلحه شناسی ، حراست ، آمادگی رزمی و دفاعی است ، دوره هایی رو هم به عنوان کار آموزی در رشته های صنعتی و مشاغل مورد نیاز ارتش و جامعه تدوین کرده که بعد از فارغ التحصیلی و ایضآ اخذ مدارک معتبر ، قادر باشند بعد از اتمام دوره سربازی در همون حرفه مشغول به کار شوند .

من خوب یادمه تنها مدرکی که اون قدیم ها ارتش به سربازان می داد ، گواهینامه رانندگی بود . باورتون می شه هیچ کجا برای اون گواهینامه ارزشی قائل نبودند ؟ فکر کنم بعد از انقلاب بساط این گونه مجوز های رانندگی هم ور افتاد .. یا اگر هم هست من بی اطلاع ام ! . اصلآ چه اشکالی داره در هر پادگان تیم مخصوصی از روانکاوان و روان پزشکان برای مشاوره با سربازان وجود داشته باشه تا آن ها احساس دلتنگی نکرده تا خدای ناکرده سراغ مواد افیونی حتی سیگار هم نروند ؟ به اعتقاد من اگر آموزش های اصولی که عرض کردم وجود داشته باشه و سرباز حس کنه دو سال خدمت او به بطالت و بیگاری تلف نشده بلکه بر عکس حرفه ای هم آموخته ، نه تنها از محیط پادگان زده نمی شه ، بلکه با اشتیاق دل به خدمت داده و کم تر شاهد اتفاقاتی چون خودکشی ، افسردگی یا حتی دلتنگی خواهیم بود . شاید عده ای خرده بگیرند که مگر خونه خاله است که همه گونه وسایل رفاه و آسایش رو برای سرباز ها فراهم آورد ..؟ در این صورت دیگه نمی شه اسم اش رو پادگان گذاشت !!

شاید من نتوانسته باشم منظورم رو از طرح جامع آموزشی در دوران خدمت مقدس سربازی بیان کرده باشم . ولی کل عرض من این است به جای بیگاری های طاقت فرسا ، به آن ها چیزی یاد بدهیم که بعد از دوسال بتواند در روستا ، شهر و محله خودش مثمر ثمر باشه . نظم و انضباط جای خود .. به چپ چپ به راست راست جای خود ، رژه و مانور و نگهبانی جای خود ... ولی بیاییم فکری برای اوقات فراغت سرباز ها داشته باشیم . بیاییم شخصیت ان ها رو جدی بگیرییم . انسان شدن و یا به اصطلاح خودمون آدم شدن یک فرد با تحقیر و زور گویی و تنبیه هرگز میسر نمی شود . دیگه بلانسبت از زندانی هم کم تر هستند ؟۱ که با اموختن حرفه درآمدی هم کسب می کنند ؟ آیا برای مسئولان دانشگاها کاری دارد که شعباتی رو هم در پادگان ها راه اندازی کرده تا سربازان دیپلمه دو سال رو مجانی درس بخوانند ؟ یا در روزهایی که نگهبان نیستند و کار خاصی ندارند به ادامه تحصیل بپردازند ؟ همه این نکاتی رو که گفتم با یک عزم ملی و برنامه ای مطالعه شده در لوای قوانین و مقررات ارتش می شود پیاده و اجرا کرد . به امید روزی که دل هیچ سربازی در پادگان ها نگیرد . (2163162) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۲:۰۸:۰۴
من قبل از سربازی دید منفی نسبت به سربازی داشتم اما الان اعلام میکنم سربازی بهترینم وقعیت زندگی یک جوان میباشد از تحصیل و کار بیشتر تجربه به فرد می اموزد همچنین تعاملات اجتماعی بیشتری را به فرد می اموزد البته این حقییر معتقد است سربازی هم مانند سایر مقولات اجتماعی باید اسیب شناسی شود.
و پیشنهاد اخر مدت سربازی را از 21 ماه به 24 ماه کامل تغییر دهید. (2161657) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۷:۱۸:۲۰
ه دائم العمرش کنن بهتر نیس؟ (2162048) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۷:۲۷:۱۵
لطفا نام خود را ذکر کنید تا مجدد دفترچه سبز و متعافبا کد محل اعزامتان برایتان ارسال شود تا مجداد از این نعمت بزرگ بهره مند شوید به مدت 48 ماه لب مرز در تقاطع مرز ایران افغانستان و پاکستان
پیشاپیش شهادتان را به شما تبریک عرض مکنیم
ریس محترم ستاد اعزام (2162056) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۷:۵۱:۱۷
ان شالله 36 ماه شود که هم شما راضی شوید و هم جوانان . بنده علاقه شدیدی به ایستادن سر چهار راه به عنوان سرباز وظیفه راهنمایی دارم . با ایستادن سر چهار راه به مدت طولانی به علم مهندسی عمران بنده هم اضافه می شود و تجربه کاری کسب می نمایم . همچنین با شنیدن انواع فحش های رکیک تعاملات اجتماعیم نیز افزوده شده . تازه با حقوقی که میگیریم میخواهیم با شراکت چندین نفر از دوستانم که در مرزبانی و... مشغول یادگرفتن علوم روز دنیا هستند ، شرکتی بزنیم بس هلو !

خداوند مایه نشاط مردم را از آنها نگیرد ! آمین (2162077) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۸:۴۰:۴۶
راست میگی داداش
من با فوق لیسانس رفتم سربازی و همه ی چیزهایی که در زندگی عادی تجربه نکرده بودم رو اونجا یاد گرفتم. از زیر کار در رفتن، دروغ گفتن، مظلوم نمایی بیجهت. تلافی توهین رو جوری دربیاری که طرف نفهمه از کجا خورد، پاچه خواری، قانون شکنی و ...
تا باشه این آموزشها باشه، چون توی جامعه ما برای افراد تحصیلکرده امکان یادگیری این کارها نیست ولی در زندگی معمولی واقعا انجام بعضی از کارها اجتناب ناپذیره. (2162140) (alef-13)
 
سربازی رفته
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۲۲:۱۶:۲۳
نخیر داداش تر!
بنده هم سربازی رفتم با فوق لیسانس!
همه ی اینهایی که میگی رو من هم دیدم ولی هیچوقت مثل اونها نشدم و از اونها یاد نگرفتم. برعکس نشون دادم که میشه برای کار دلسوز بود
اتفاقا توی حوزه تخصصی و فنی خودم (نرم افزار) خیلی هم تجربه کسب کردم...اون هم مجانی! (2162495) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۰:۱۲:۱۹
توهم حتما پارتی داشتی مگر نه اونجا نمی فرستادند ! (2162664) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۱:۰۹:۰۱
داداش ترتر! شما یه دونه ای , همه که مثل شما نیستن. (2162740) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۱:۳۹:۱۱
من اصلا با کامپیوتر آشنایی نداشتم سال 80 که سربازی رفتم، اونجا باعث شد کل نرم افزار آفیس رو یاد بگیرم، آدم بد هم دیدم، حتی کسانی که اهل کارهای زشت و قبیح بودند اما روی من هم تاثیری نداشت،
اگر توی سن پایین کسی سربازی بره، به نظرم مشکلی باهاش نداره اما با توجه به اینکه امروزه همه دانشگاه میرن، و سن سربازی رفتن بالا رفته، خیلی سخته تحملش (2162774) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۱:۳۶:۰۸
من با دیپلم رفتم سربازی، بزرگترین اثری که روی من گذاشت سربازی، این بود که ادامه تحصیل بدهم و تا فوق لیسانس بخوانم، منی که اصلا اهل درس نبودم، (2162770) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۳-۰۶ ۲۱:۲۷:۴۲
بد نیست روزی سه وعده غذا ولباس مجانی مهم نیست چقدر سواد داری برای تجربه 24 ماه زمین جارو وتی بکشی یا ظرف مافوقت را بشوری برای آیندت خیلی خوبه (2168997) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۵:۴۶:۲۳
این اقا یا سربازی نرفته یا جز اقازاده ها بوده که سربازیشو پشت میز با حقوق و مزایای عالی گذرونده وگرنه هرکی رفته سربازی میدونه چه خبره.خواسته همه مردم لغو سربازی اجباری هست.ولی چه فایده که امثال شما همچنان بر مواضع غیر عقلانی وبر خلاف خواست مردم اصرار میورزند (2161898) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۵:۵۳:۰۲
ما این کسوت سرباز وطن بودن را به آقا زاده هایی می بخشیم که در تمام عمرشان حتی یک دقیقه هم سر چنین جا هایی در نمی آورند (2161907) (alef-13)
 
مجید
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۵:۵۷:۲۵
جناب توکلی اگر سه میلیون غایب داشته باشیم و از هر کدام مبلغ یک میلیون هم فقط بگیریم برای کارت پایان خدمت می شود حدود سه هزار میلیارد تومان و می توان این بودجه عظیم را هم بیشتر کرد با بالا بردن عدد یک میلیون تومان و هم می توان این بودجه را به طرحهای عمرانی اضافه کرد که فکر می کنم حداقل 150 هزار شغل ایجاد خواهد کرد. باور کنید عمل کردن به نظرات مرکز پژوهشها راه حل نجات بخش خواهد بود. (2161920) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۲۱:۵۵:۱۶
موافقم (2162453) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۱:۱۲:۱۴
سه هزار میلیارد تومان برام آشناست.کجا شنیدم؟ (2162744) (alef-10)
 
صالح
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۵:۵۷:۵۱
سربازي بزرگترين ظلميه كه داره به جونون هاي اين مملكت ميشه .خيلي ستمه خيلي. تنها دليله اينكه برشم نميدارن اينكه نيروي كاره تقريبا مفت زير زبون آقايون مزه كرده و نميخواه دست به جيبشون ببرن و استخدام كنن جون ها رو. (2161923) (alef-13)
 
بانو گشسب
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۱:۳۸:۴۳
آقای توکلی , بسیاری از جوانان تحصیل کرده حاضرند غم غربت رو بجان بخرن و تخصص خودشان را در اختیار ممالک دیگه قرار بدن تا بلکه از شر سربازی خلاص بشن .اونوقت انتظار دارید مردم زاد وولد هم بکنن.شما را به خدا همین جوانهایی که داریم دریابید و بطور جدی قضیه سربازی رو پیگیری کنید. (2162772) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۶:۱۱:۲۹
اصلا هم کباس مقدس نیست
اون دفاع از وطن در زمان جنگ که خدمت به اسلام وایران است و مقدس است
نه سربازی برای راحت طلبی عده ای خاص
90% سربازهای ما کارهای غیر نظامی انجام میدهند و عمدتا در جهت افزایش رفاه خانواده نیروهای مسلح مشغول به فعالیت هستند
به ازای هر 3 کارمند سپاه و ارتش یک نفر سرباز به عنوان خدمتکار فعالیت میکند
مثل نگهبانی در شهرکهای مسکونی
بیمارستانهای نظامی فروشگاههای اتکا و....
مراکز تقریحی متعلق به این نهادها
تالارهای و رتورانهای سپاه و.... (2161950) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۶:۱۹:۰۱
من خودم با مدرک مهندسی نرم افزار مشغول ماشین نویسی(با دستگاه ماشین نویسی ) بودم و شاهد بودم که فارغ التحصیل حقوق دانشگاه تهران را به ماشین شستن واداشته بودند.
از ما که گذشت امیدوارم سایرین را به کارهای بهتری بگمارند. (2161958) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۶:۲۴:۵۳
هنوز هم توهین وجود دارد (2161962) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۱:۴۴:۳۴
من اهل شیراز هستم. پنج ماه اول سربازی ام در پادگان مهندسی نیروی دریایی سپاه در تهران ، نزدیک ستاد کل ندسا (فکر می کنم نزدیک تهران پارس بود) بودم، اونجا برخوردشان (همه، بدون استثنا) زشت و توهین آمیز بود، (البته اکثر مسئولینش برازجانی بودند) و هرگز فراموش نمی کنم (2162779) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۶:۳۰:۴۴
درخصوص خدمت سربازی قبل از انقلاب نوشته شما مغرضانه می باشد من خودم سال 54 با مدرک دیپلم به خدمت اعزام شدم محل خدمتم تهران مرکز 01 کادربود ( فرح آباد سابق) 4 ماه دوره آموزشی ما بود که بعداز طی دوره آموزشی جهت دوره تخصصی اصفهان اعزام شدیم بعداز پایان دوره درجه دارشدیم وحقوقی معادل درجه داران کار دریافت می کردیم که مقدارش با حقوق بازنشستگی فعلی من حدود 1300000 برابری می کرد !! این سربازی که ضمن یادگیری مهارتهای زندگی بهره افتصادی هم به جوانان می رساند قطعا مورد پذیرش جوانان می باشد تازه کسی هم مانع انجام فرایض دینی ازقبیل نمارو روزه نمی شدو خوب است تقوی را پیشه کنیم ودروغ ننویسیم . (2161977) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۸:۲۳:۴۶
درود بر شما (2162122) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۲۲:۰۵:۴۱
دوست عزیزپدر من هم سال 56 بعداز اتمام 24 ماه سربازی 13000 تومان از حقوق دریافتی سربازی پس انداز داشت به گمانم اندازه نصف قیمت یک پیکان همون سال.. (2162473) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۱:۱۰:۲۹
حق با شماست دوست عزيز. متاسفانه نويسنده قضاوت درستي نداشته و خاطرات پدر من از سربازي درست عكس فرمايش ايشان ميباشد. خوبست كه در اظهار نظر منصف باشيم. (2162741) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۶:۴۲:۳۴
سربازی که با اجبار باشد اصلا مقدس نیست
سربازی باید اختیاری شود
سربازی یعنی بیگاری ، عمر تلف کنی (2161991) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۶:۴۳:۴۶
برداشته شود:) (2161995) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۸:۲۳:۱۱
ما افتخار نخوایم باید کی رو ببینیم؟
من نمیخوام کار مقدس بکنم
اصلآ تعهد میدم که نمیخولم هیجا استخدام بشم
هیچی از دولت نمیخوام
....
فقط منو مجبور به بیگاری نکنین! (2162120) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۸:۳۱:۰۵
اگر سربازی اجباری بر داشته بشه مشکل اشتغال هم حل خواهد شد (2162127) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۸:۴۲:۰۵
....... اگر آدم معاف شود (2162141) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۸:۵۸:۱۵
اقای شجاعی شما سربازی رفتی؟
به غیر از عمر تلف کنی من که چیزی ندیدم
خواسته همه مردم حذف سربازی اجباری است
چند وقت پیش در همین سایت از وضعیت زندگی یک مرد 33 ساله کارگر ،که متاهل و سرباز غایب هم هست. همین سربازی اجباری باعث تشدید بدبختی وی شده بود
به شما توصیه می کنم مطالعه فرمائید که چگونه جوانان کشور به صورت فرسایشی به خاطر محرومیت اجتماعی از بین می روند.

سرباز غایب 33ساله و کارگری که فریادرسی ندارد

http://alef.ir/vdciwwarrt1arw2.cbct.html?225552 (2162159) (alef-13)
 
متين
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۹:۰۶:۳۶
من تك فرزندم .با قانون قبلي كه دو سال پيش عوض شد قرار بود امسال برم كفالت پدرم رو بگيرم ولي به لطف دوستان بايد شش سال ديگه تحمل كنم كه ميكنم. عمرانم سربازي نميرم. (2162165) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۹:۱۹:۲۸
اگر مجلس ودولت قانونی را به تصویب برسانند که بعد از خدمت مقدس سربازی تمام سربازان خدمت رفته را به استخدام مشاغل دولتی در بیاورد مشکل رفتن به سربازی رفع میشود. (2162177) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۹:۳۶:۳۶
اقای محترم با این کار شما که بدنه دولت روز به روز بزرگتر میشه و بودجه مملکت بی جهت بلعیده میشه ! واقعا فکر می کنی رفتن به سربازی به نفع کشوره ؟ (2162209) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۲۱:۰۱:۳۱
مشکل اینجاست افرادی که معاف شدن و همچنین خانم ها اکثر استخدامی ها را درنوردیده اند! (2162361) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۱:۴۷:۰۶
اصلا خودت هم فهمیدی چی گفتی؟ اگر اینجوری باشه که همه مردهای ایرانی باید کارمند دولت شوند (2162781) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۹:۲۵:۲۵
عوام فریب های مسخره.....
سهمیه ها رو بردارن
همینشم باشه اشکال نداره.... (2162183) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۹:۲۶:۴۵
آقای شجاعی گرامی پوشیدن لباس سربازی نه افتخار است نه مقدس ، مطمئنا شما سربازی نرفته اید یا اگر رفته اید امریه بوده اید که میفرمایید قدیم سربازها گماشته بوده اند و امروز احترام دارند ! برادر گرامی سربازان امروز از برده هم بدتر با آنها رفتار میشود . خود ما دو روز در یک سالن بزرگ بودیم و حتی صبحانه و نهار به ما نمیرسید تا وقتی آموزشی شروع شد. بعد هم با لیسانس جز تحقیر و توهین ندیدیم مگر اینکه دقیقا مثله یک نوکر و ارباب با فرماندمون برخورد میکردیم
از طرفی وقتی دولت و حاکمیت به کوچکترین وظایفش در مورد شهروندانش عمل نمیکنه این چه ادای دینی هست؟ ادای دین به مسئولین نظامی هست ؟ مگه این دوستان مجانی کار میکنن ؟ وقتی کار نیست ، تورم کمر شکنه ، مسکن نیست و ... من به کی باید ادای دین میکردم؟ بهتره دیدتون رو به جامعه ، نحوه اداره جامعه ، و واژه مسئول و مردم عوض کنین . ما به هیچ کس دینی نداریم بلکه این مسئولین هستن که به مردم دین دارن و باید اون رو ادا کنن با این مدیریت اصف بار (2162185) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۹:۲۷:۵۴
از یه طرف میگن ازدواج کنیم اونم نه تو دانشگاه بلکه تو دبیرستان(اقای قرائتی) از طرفی نمیگن من که 6 سال درس دانشگاهی خوندم لیسانس و فوق لیسانس گرفتم و کارم دارم جرات ازدواج ندارم چون درس تموم شه باید قید کارمم بزنم برم سربازی از سریازی برگردم بازم نمی تونم ازدواج کنم چون به لطف قانون خدمت اجباری بیکار شدم و این یعنی خدمت مقدس سربازی!!!!! (2162186) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۹:۵۲:۴۷
اگر فكر بيگاري و مفت كاركشيدن از جوانان تحصيلگرده و تلاش براي خرد كردن شخصيتشان را كنار بگذاريم ،
خدمت مقدس سربازي يك ظلم آشكار است بدون هيچ بهانه اي مگر اينكه مزد كارگر را قبل از اينكه عرقش خشك شود به وي بدهيد (2162233) (alef-10)
 
امیر
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۹:۵۳:۱۵
سایت الف اصلا این یادداشت تان را نپسندیدم ولی از این که زود به زود درباره سربازی می نویسید و فرصت بیان دیدگاه ها را - که اکثرا در راستای نظرات اکثر مردم است - فراهم می کنید، از شما سپاسگزارم (2162235) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۱۹:۵۶:۵۷
من رفتارهای مسئولان مرتبط با نظام وظیفه را همچون رفتارهای مردم در برابر محیط زیست می دانم! متاسفانه جملگی بی مسئولیت شده ایم. همان طور که زباله ها را در طبیعت رها می کنیم و مسئولیت خود را اجرا نمی کنیم، مسئولان نظام وظیفه هم در قبال مشکلات عدیده وضعیت بسیار فاجعه بار فعلی سربازی هیچ مسئولیتی حس نمی کنند و تنها برایشان تامین نیروی کار بی دستمزد مهم است ...

«مردم به دین حاکمان خود هستند» اثبات کنید به فکر مردم هستید و تغییری جدی در این وضعیت بد سربازی ایجاد کنید. نشانه مثبتی نیز به مردم فرستاده اید که آن ها هم متوجه شوند مشکلات اشتغال، جمعیت و آینده جوانان برای شما بااهمیت است ... (2162246) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۲۲:۰۰:۳۱
اگه سربازی خوبه من نمیدونم چرا این همه نماینده های مجلس و فرزندان دیگر آقازاده ها همه معافی میگیرند؟

آدم عاقل که از چیز خوب انصراف نمیده، میده؟ (2162462) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۲۲:۲۲:۴۸
مطمئنم نویسنده خودش سربازی نرفته ، امسال ایشان می نشینند برای مردم تصمیم گیری و برنامه ریزی می کنند
مسئولان نظامی هم دغدغه رفت و امد خارج نشینان (فرزندان وابستگان سران و آقازاده ها و قشر ثروتمند جامعه هستد)
با ابن تفکر تبلیغ بچه دار شدن هم می کنند، میخواهند برده زیاد کنند!؟ (2162507) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۲۲:۲۳:۴۴
کی گفته سربازی نعمته اقای نویسنده؟از من که رفتم بپرس که جز بیگاری و تحقیر چیزی نیست. (2162512) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۲۲:۳۷:۱۷
شستن صندلی نه سرویس بهداشتی (2162534) (alef-10)
 
احمدي
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۲۲:۵۵:۲۶
خسته نباشيد سايت الف جان
شما هر بار مطلبي در مورد سربازي مينويسيد و كلي هم ملت نظر ميدهند ولي دريغ از يك گوش شنوا،اين مسيولين قبل از روي كار امدن كلي حرف ميزنند به محض اينكه پست را گرفتند همه چيز را فراموش ميكنند،واقعا به حال اين جوانان فكري كنيد نگذاريد بيشتر از اين افسرده و نا اميد شوند،تكليف اين سربازي اجباري را معلوم كنيد يا بفروشيد يا مدتش كم كنيد،چرا با ملت صادق نيستيد چرا گره ها را باز نميكنيد، كمي هم مسلماني فكر كنيد،مشكلات ما مردم ايران را حل كنيد تا جوانان اين مرز و بوم دنبال كار و زندگي بروند چرا سن سكته اينقدر در ايران پايين امده از نا اميدي و بلا نكليفي است،شما را به حضرت علي قسم اين گره كور سربازي را باز كنيد ،اجرتان با مولا علي، (2162564) (alef-10)
 
سعید
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۰:۰۰:۳۵
دمت گرم داداش حرف دل من زدی اللهم عجل لولیک الفرج (2162641) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۲۳:۲۱:۳۹
هر چی بگم و بگین حق داریم.
ولی ایهاالناس! کسی به فکر ما نیست. به خدا نیست..
باید سعی کرد تحملش کرد. تحمل ... (2162600) (alef-10)
 
یوسف
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۲۳:۲۶:۲۷
با سلام
من خودم با مدرک فوق لیسانس اونم از یه دانشگاه معتبر الان در حین انجام خدمت سربازی هستم
توصیه ام اینه که اینقد جوونا اعصابشونو خرد نکنن چون که آخرش باید بری پس خودتنو الکی ضایع نکینید و اعصابتنو خرد نکنید
در ثانی تو دانشگاه که این همه عمر ادم تلف میشه کک آدم هم نمی گزه این 2 سال هم روش
در آخر هم تو این دو سال با آدم هایی دوست و رفیق شدم و چیزهایی یاد گرفتم که بیشتر از دانشگاه به دردم میخوره (2162604) (alef-10)
 
سرباز
۱۳۹۳-۰۳-۰۲ ۲۳:۵۵:۳۰
.... تا گاه بدزبانی ها و حتی فحاشی های یک افسر جزء یا درجه دار به سربازان و گاه متأسفانه به خدمت گرفتن برخی سربازان به عنوان «سرباز گماشته» برای انجام کارهای شخصی و کارهای منزل برخی از افسران....

آقای کورش شجاعی واقعا با این قسمت از نوشتت موافقی؟ خودتو زدی به خواب نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!! (2162627) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۰:۰۱:۴۷
با مدرک لیسانس برق . تا 2 سال هرچی کار خلاف بود که توی خواب هم فکرش رو نمیکردم با چشمای خودم دیدم . فقط یلدن با ماهی 50 تومن ازت بیگاری بکشن بعدش بهت بگن وظیفته. هر شب باید عین یه ... تا صبح برای جایی که هیچ اهمیتی نداره حتی دستشویی هایی که در ورودیشون 100 تا قفل داره نگهبانی بدی! 2 سال از جوونیم رو گرفتن برای بی اهمیت ترین کارها. الان هم نه تنها به مملکتم عرق پیدا نکردم. بلکه از هرچی نظامیه بدم میاد. (2162646) (alef-10)
 
حسین
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۰:۴۳:۴۷
به امید روزی که خبر لغو این اجبار ظالمانه را بشنویم.
برنامه نویس فوق لیسانس متاهل با یک سال غیبت .... (2162711) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۴:۲۵:۱۵
برو خدمت نترس .اول و آخرش باید بری پس بهتره که وقتو تلف نکنی . (2163955) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۲:۰۲:۲۹
نویسنده این مقاله ذهن زیبایی داره. برادر سرباز یعنی یک نفر نیروی آماده به رزم حالا می خواهیدپروفسور باشد یا بی سواد. پادگان هم نمی شود دانشگاه.بهتر است روی سرباز حرفه ای تمرکز کنید و آموزش را به وزارتخانه های مربوطه واگذار کنید (2162793) (alef-10)
 
جوان پیر
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۲:۴۲:۱۲
سلام به همگی

زندگینامه بنده: من متولد 1363 هستم و به دلایل زیاد موقع تحصیل در دانشگاه مقداری مرخصی گرفتم و در ترم اخری که قرار بود فارغ التحصیل بشم ثبت نام کردم ولی بعد از چندین روز یهو از قسمت مشمولین دانشگاه گفتند اخراجی چون سربازی؛ دانشگاه میگفت نخیر شما مجور تحصیل دارید اما زور سرداران سربازی زیاد تر بود و بنده رو اخراج کردند
اون زمان 3 برادر من به سربازی رفته بودند و من با هزار بدبختی دنبال مدارک بودم که طبق قانون سه برادری معاف بشم، خلاصه با هزار توهینی که دیدم دارک قبل از عید اماده شد و موقع تحویل گفتند بعد از عید بیا، بعد از عید رفتم گفتند قانون لغو شده و بفرماید سربازی، خواستیم بریم سربازی گفتند چون زود نیومدی 6 ماه اضافه به فلان دلیل و 6 ماه هم به اون یکی دلیل پس 36 ماه بفرمایید سربازی اونم امریه نمیتونید و ...

خلاصه در سن پایین دانشگاه و مدرک من از بین رفت، داشتم ازدواج میکردم که کنسل شد و دختر مورد علاقم پرید، در موسسه ای کار میکردم که به دلیل نبردم کارت معافی بیکار شدم، و چندین سال از عمرم گذشت و یه بیکار افسرده ای هستم که منتظر مرگ هستم تا در اون دنیا حق الناسی که خدا میگه نمیبخشم رو از تک تک ادمایی که زندگی منو به اینجا رسوندند بگیرم ...

ناگفته نماند به مجلس و ریاست جمهوری و رهبری و نظام وظیفه نامه دادم و غیر از نظم وظیفه همه گفتند حق با شماست ولی کسی کاری نمیکنه و میگند همینه که هست

جالبه اینقدر ترسیدیم که مجبوریم با وی پی ان بیاییم نظر بزاریم یوقتی ردیابیمون نکنند بیان به زور ببرنمون سربازی اجباری!
امیدوارم نظرم ثبت بشه و اقای توکلی ببینند حال و وضع جوون ها رو! (2162819) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۴:۲۷:۰۰
بجای اینهمه نامه نگاری و وقت تلف کنی اگر رفتی بودی سربازی تا حالا تموم شده بود !!! (2163967) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۰۸:۲۵:۲۴
متاهلين بالاي 30 سال فراموش شدند؟؟؟ افزايش جمعيت ؟ (2162937) (alef-10)
 
جواد
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۲:۰۵:۳۸
من با درجه افسری رفتم خدمتم و در نیروی زمینی ارتش تیپ 3 مهاباد خدمت کردم سال 89 مشکل عمده سربازها کمبود حقوقه من سربازهایی رو میدیم که در اثر نبود پول دچار افسردگی بودن و اینکه مدتی که برا مرخصی باید پر میکردن خیلی زیاد بود سه ماه پرمیکردن 10 روز مرخصی میگرفتن ,سرباز روانی میشد و هیچی یاد نمیگرفت بنظرمن این دو مشکل بزرگ اگه رفع بشه مثلا مدت مرخصی از سه ماه به 50 روز کاهش پیدا کنه خیلی در روحیه و شادابی سربازها کمک کننده خواهد بود, با آرزوی سلامتی برا همه سربازان عزیز (2163556) (alef-13)
 
یکی
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۲:۱۳:۰۸
سربازی یعنی تحقیر یک جوان یعنی از دست رفتن بهترین زمان زندگی یعنی از دست دادن بهترین فرصتها برای کار و اشتغال خلاصه یعنی بدبختی... (2163585) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۳:۱۶:۱۲
نویسنده محترم دوران سربازی نه مقدس است نه دوران شکوفایی دوران سرکوبی و رنج و عقب افتادگی از کل زندگی جوانان است، اینهمه شکایت از مشمولان غایب و کمبود سرباز دارید جالب است 1 بار سامانه ای بگذارید تا هر کدام از ما سرباز ها 10 سرباز پولدار که انواع و اقسام معافیت ها را با پول خریده اند به شما معرفی کنیم آنوقت حداقل مدت سربازی همه میشود 10 ماه نه 21 ماه! به شخصه حداقل 10 پولدار را میشناسم که معافیت هایی چون چشم، عرق دست و... را با پول و پارتی گرفته اند و امروز با ماشین اخرین مدل جلوی سربازان سر تراشیده ویراژی با افتخار میدهند... شما که میدانید همچنین فسادی در سیستم موجود است و هزاران نفر به صورت زیر میزی معاف میشوند چرا طرح خرید هدفمند خدمت را اجرایی نمیکنید تا این پول های زیر میزی صرف دادن حقوق کافی به باقی سربازان شود و سربازی از حالت بردگی و بیگاری در اید؟ (2163796) (alef-13)
 
جوووون افسرده
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۳:۳۱:۴۱
ای خدا ما چه گناهی کردیم دهه شصیت به دنیا امدیم. همین امروز از سپاه خبر گرفتم که منو نپذیرفتن. بسیجی بودم کارت تکمیلی هم داشتم. سوابق هم داشتم. اما مثل اینکه پسر یک سرهنگ را جای من زدن.بعد از سه چار ماه الافی اخرم یکی دیگه را به جای من زدن. همه جا پارتی می خواد حتی سربازی. به خدا دارم از افسردگی می میرم. خدا از خیر کسایی که این دوران را کابوس برای جوون ها کردن نگزره. من فقط می خواستم خدمتم در شهر خودم باشه تا عصر ها بتونم کار کنم. من رشته مهندسی کامپیوتر هستم اگر جای دیگه بیفتم اونوقت کل سواد کامپیوتریم از بین می ره مطمئنم همه را فراموش می کنم. آخرم باید برم سر یک چارراه .

این سربازی مقدس. کلی اه و نفرین پشت سر این برنامه ریزهاست. تازه با حقوق هفتاد هزار تومن هم باید سر کنم. خدا ما چه گناهی کردیم اینجا به دنیا امدیم.

فقط جدیدا دارم به این فکر می کنم نکنه زمان اینکه در آخرت بهشت و جهنم مشخص بشه اونجا هم پارتی بازی باشه!!!!!!!!!!!!!!!! استغفرالله!

پخش کن الف. درد دلم خیلی زیاده. خیلی زیاد. (2163825) (alef-13)
 
حسين
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۴:۰۴:۳۴
من دو سال با فوق ليسانس و 5 سال سابقه كار رفتم خدمت حتي 1 ثانيه ش هم مفيد نبود
هرچي بلد بوديمم يادمون رفت
فقط اتلاف وقت بود (2163912) (alef-13)
 
نیما صمدی
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۸:۴۸:۲۸
عصر طلایی بردگی و بیگاری کشیدن و نیروی کار مفت برای آقایانی که خودشان و فرزندانشان 1% این مشکلات را هم تجربه نکرده اند
وقتی همه ثروتمندان با زیر میزی از خدمت معاف می شوند چرا خدمت را قانونی نمیفروشید تا از محل درآمد فروش به بقیه حقوق کافی برای زندگی آبرومند بدهید؟ (2164606) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۹:۱۸:۰۷
چرا نمي فروشين ؟ لاقل اوني كه داره بخره اوني كه نداره از محل اين فروش حقوق بگيره در طول خدمت ؟ فقير و غني راضي تر نيستند در اين حالت ؟ بهتر از الانه كه همه مي نالن! (2164649) (alef-13)
 
مرزبان
۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۲۳:۲۸:۵۶
سلام
ما در كشور اسلامي زندگي ميكنيم بارها نوشتيم اين سربازي اجباري را بفروشيد و به داوطلب ها حقوق بالا از فروش ان بدهيد،تا همه تكليف سربازيشان معلوم شود به خاطر اين سربازي ميراث رضاخاني بچه هاي ما به خارج از كشور اواره شدند و با بدبدبختي روزگار ميگذرانند،مگر ما پدر و مادران عمر نوح داريم كمك كنيد كه جوانان سامان بگيرند اين كار شما را خدا جبران ميكند ،التماس ميكنيم مسيولين راهي را باز كنند، اينقدر روزها را از دست ندهيد عمر ما به سر امد،ممنون (2165078) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۳-۰۳-۰۵ ۲۰:۳۳:۳۶
با افزایش حقوق و از این فریب کاریها کار به جایی نمیرسد و جوانان میل و رغبتی به رفتن نخواهند داشت فقط باید اختیاری باشد و هر کس دوست داشت به صورت استخدام در اید والسلام (2167864) (alef-13)
 
یک جوان خود ساخته
۱۳۹۳-۰۳-۰۶ ۱۸:۰۴:۴۰
من هیچ وقت درک نکردم این سربازی رو و هیچ وقت هم نمی خوام که سربازی برم. من در دوران دانشجویی وارد کار آزاد شدم و فعلا که وضعیت خوبی دارم. تونستم شرایطی فراهم کنم که تعدادی از دوستام و اطرافیانم در کنار من بتونن درآمد داشته باشن و رو پای خودشون بایستن. میشه گفت 5 نفر هستن الان که مشغول کار و فعالیت شدن و با خودم همراهشون کردم. حالا چرا باید ول کنم برم سربازی ؟ کجای این مفیده؟ کجای این مقدسه؟ شما به تقدس توهین میکنید یا خودتون رو به اون راه میزنید؟ من حاظرم ماهانه چندین ملیون تومان هزینه کنم برای سربازی که کاسبی و فعالیتی که ایجاد کردم از دست ندم. چرا؟‌
شما دچار انکارید. نمی خواید که بفهمید. (2168715) (alef-13)
 
vahid
۱۳۹۳-۰۳-۰۷ ۰۲:۰۱:۳۰
لیسانس الکترونیک ولی...فقط داریم عمرمونو تلف میکنیم تو پادگان...سربازو میزارن توپ جمع کنه بازیهاشون.تا تهش برو (2169257) (alef-13)
 
مجتبی
۱۳۹۳-۰۷-۰۷ ۱۶:۳۴:۴۲
سلام به همه سربازای خسته عین خودم
من فوق لیسانس عمرانم. یگان مهندسی گفت من سرباز نمیخام، انداختنم قرارگاه.
فقط بگم هر کاریم بکنی واسه فرماندت، هر جور بهش حال بدی، ضعف پست نشون ندی، استکان بشوری و چای بریزی، کارای شخصی و بانکی خودشو مهموناشو انجام بدی، آخرش اگه اشتباهی بشه تو رو توبیخ میکنه، میگه کاری نکن باقیمونده خدمتتو بندازمت جایی که پشیمون بشی... انگار نه انگار که داری خالصانه خدمت میکنی، اونا کورن، کور مادر زاد، بیسوادن، اصن آدم نیستن.
تنها کلمه ای که به ذهنم میرسه بیسوادی اوناست، کار که نمیتونی بکنی پس پول نداری، قید ازدواج و ... رو باید بزنی، حالا شما قضاوت کن از این جوون 28 ساله که ی پاپاسی هم توی حسابش نداره چه انتظاری داری.
بعد خدمتم تمام تلاشمو میکنم اگه به جایی رسیدم تا میتونم رشوه بگیرم، خلاف کنم، تا جبران عقب موندگیام بشه. قسم میخورم. تقدس رو معنا میکنم براشون. (2399153) (alef-10)
 
منم
۱۳۹۴-۰۱-۱۹ ۰۰:۵۷:۳۵
سرباز در عامیانه یعنی دفاع از ملت اگر مدت زمان سربازی کم شود ولی سطح یادگیری آن بالا باشه نه تنها من بلکه منهای زیادی به سربازی می روند (2801008) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۹:۴۹:۵۱
من مادر یک سربازم به نظر من دوره آموزشی خوبه که بچه ها با امور نظامی آشنا می شوند اما بعد از اون به دلیل اینکه به کارهای غیر تخصصی و در واقع دو سال وقت تلف کردن می گذرد چیزی جز ناامیدی و آینده ای تاریک در دل جوانهای ما به وجود نمیاد. از مسئولینی خواهم فکری به حال این جوانها بکنند. دوری از خانواده یک طرف مشغول بودن به کارهای غیر تخصصی از طرف دیگر (4103223) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.