توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 79248
انگلیس: بورسیه نداآقاسلطان را بردارید
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۸۹ ساعت ۱۸:۳۳
در نامه ای که از طریق وزارت خارجه انگلستان براي ریاست دانشگاه اکسفورد ارسال شده است، از آنها تقاضا کرده اند که بورسیه ای که برای تحصیل دانشجویان ایرانی در رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا در کالج "کوئینز" آن دانشگاه گشایش یافته است را تعطیل كنند.
به گزارش رجانيوز، اين نامه در خصوص علت درخواست لغو اين بورسيه مي‌افزايد: دولت ایران تصور می کند که این بورسیه بنا بر خواست دولت انگلستان ایجاد شده و دولت انگلستان حامی این موضوع است.

مخاطب نامه پرفسور "پل مادن" است که در جواب نامه وزارت خارجه انگلستان اعلام کرده که این موضوع برای دانشگاه بسیار اهمیت دارد زیرا دانشگاه آکسفورد از رقابت با دانشگاه‌های دیگر در انگلستان عقب افتاده است.

مادن ادامه داده است این اقدام که توسط دو تن از سرمایه داران ایرانی انجام شده است و هزینه تحصیل شش دانشجو را برای اعطای بورسیه به آنها پذیرفته اند كه مطابق قوانین پذیرش بورسیه دانشجویان آن دانشگاه است.

وي در جواب گفته است به‌دلیل آنکه مبالغ اخذ شده برای تأسیس بورسیه مطابق قوانین داخلی پذیرش بورسیه دانشگاه است، نمی توانند مبالغ اخذ شده را به صاحبان آن پرداخت كنند و همچنین نمی توانند از قوانین داخلی دانشگاه تبعییت نكنند.

بورس تحصيلي موسوم به ندا آقا سلطان سال گذشته پس از ناآرامي‌هاي آشوبگران در دانشگاه آكسفورد انگليس به تصويب رسيد.

در عين حال، دولت انگلستان كه دخالت‌هاي آشكاري در حوادث پس از انتخابات داشت و حتي يكي از كارمندان ايراني آن در جريان دادگاه‌هاي سال گذشته محاكمه شد، تلاش دارد، آثار دخالت‌هاي خود را در تاريخ كمرنگ كند و به‌نظر مي‌رسد اين نامه نيز با همين هدف و كاستن از تبعات گستاخي‌هاي دولت لندن در افكار عمومي نگاشته شده است.
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.