نظر منتشر شده
۲۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 400468
آیا «روحانی» در مناظرات انتخاباتی 96 شرکت می‌کند؟
بخش سیاسی الف،‌ ۱۸ مهر ۹۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۲
جمهوری اسلامی ایران از زمان تأسیس تا کنون به عنوان یک حکومت دموکراتیک و مردمی انتخابات زیادی را برگزار کرده است. از انتخابات شورای شهر گرفته تا مجلس شورای اسلامی و خبرگان و ریاست جمهوری. در هر انتخاباتی کاندیداها مجازند که به طرق مختلف و برنامه‌های مختلف خود را به مردم بشناسانند تا بتوانند شانس بیشتری برای رأی‌آوری داشته باشند.

در اکثر کشورها هم روند تبلیغات کاندیداها تقریباً یکسان است اما در چند سال اخیر رسانه و تبلیغات رسانه‌ای نقش پررنگ‌تر و بهتری نسبت به تبلیغات خیابانی و میدانی برای خود دست و پا کرده‌اند؛ اما در صدر تبلیغات رسانه‌ای، مناظره بین رقبا نقش تعیین‌کننده‌تری برای پیروزی کاندیدا ایفا می‌کند. در ایران هم این امر مستثنا نیست و در دوره‌های اخیر که مناظره در انتخابات مختلف، مخصوصاً انتخابات ریاست‌جمهوری به صورت تک به تک و بعضاً گروهی برگزار شده، تأثیر زیادی درشناخت مردم نسبت به شخصیت کاندیداها و برنامه‌های آنها داشته است.
 
به گزارش صبح نو در سال‌های نه چندان دور  و حتی در انتخابات ریاست جمهوری هشتم، اگر چه رسانه نقش مهمی در برنامه‌های تبلیغاتی نامزدها داشت اما خبری از مناظره نبود تا اینکه که در انتخابات ریاست جمهوری نهم، نماینده نامزدها در رسانه ملی به مناظره پرداختند.
 
با استقبال مردم و تأثیر بیشتر مشارکت آنها در انتخابات ریاست جمهوری دهم مناظره‌ها با توجه به تعداد نسبتاً کم کاندیداها به صورت تک به تک و این بار میان خود کاندیداها برگزار شد و در انتخابات اخیر هم که با توجه به تعداد نسبتاً زیاد نامزدها مناظره به صورت گروهی برگزار شد. مناظره و نشان دادن سطح سواد علمی و حتی نشان دادن ابعاد شخصیتی یک نامزد آن‌قدر در مردم تأثیر داشت که حتی بعد از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم، فضای مناظره‌ای در بحث‌های مختلف از جمله سیاسی هم رونق گرفت و حتی برخی از برنامه‌های صدا و سیما در فضای مناظره‌ای قرار گرفت.
 
تأثیر در رقابت، مشارکت بیشتر و همچنین تأثیر در پیروزی نامزدها در انتخابات از طریق مناظره را می‌توان در نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری که در نهایت منجر به پیروزی آقای روحانی شد، ملاحظه کرد. مناظره‌ای که بسیاری از نزدیکان رییس‌جمهور از جمله حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری، بر آن تاکید داشتند. اکرمی در گفت‌وگویی با تسنیم، گفته بود: بعد از آنکه مناظره آقای روحانی با دوستان انجام گرفت اوضاع تغییر کرد.
 
اما خبرهای اخیر حاکی از آن است که با وجود اینکه حدوداً هشت ماه زمان به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم باقی است، حسن روحانی، رییس جمهور، که رییس ستاد انتخاباتی خود را هم انتخاب کرده، نسبت به برگزاری مناظره در انتخابات روی خوش نشان نداده است.
 
در ارتباط با همین موضوع، آقای عزت الله ضرغامی رییس اسبق صدا و سیما در کانال تلگرام خود نوشت: مناظره‌های انتخاباتی نقشی بی‌بدیل در افزایش مشارکت عمومی و تصمیم‌گیری نهایی مردم برای نامزد موردقبول آنها دارد. در انتخابات سال 92، توانمندی و زیرکی جناب آقای روحانی در اداره مناظره باعث رشد جهشی آراء ایشان و ممتاز شدن ایشان نسبت به سایر نامزدها شد. بدون تردید قدرت برنامه‌ریزی و اداره مناظره‌های انتخاباتی در رسانه ملی 96، می‌تواند مردم را در انتخاب نهایی کمک کرده و مشارکت را به نحو قابل توجهی افزایش دهد.
 
 امیدواریم مشاوران محترم رییس جمهور، ایشان را از شرکت در مناظره‌های انتخاباتی منصرف نکنند! از طرفی دیگر برگزار نشدن نشست خبری رییس‌جمهور در مناسبت‌های مختلف، از جمله سالگرد تشکیل دولت یازدهم و همچنین هفته دولت که در گذشته شاهد برگزاری چنین نشست‌هایی بودیم، به اخبار مخالفت روحانی یا تیم مشاوره‌ای ایشان نسبت به پاسخگونبودن یا مناظره در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دامن می‌زند. حال این پرسش مطرح می‌شود که با وجود تاثیرگذاری غیر قابل انکار مناظره‌ها در افزایش تعداد رأی روحانی آن هم در عرصه بزرگ انتخابات ریاست جمهوری، چرا در دوره دوازدهم که عملکرد روحانی و تیمش در یک دوره چهار ساله برای مردم نمایان شده است، وی مخالف برگزاری مناظره‌ای است که می‌تواند از برنامه‌های اساسی یک نامزد که برای آینده دارد، رونمایی کند؟
 
این مخالفت روحانی با برگزاری مناظره‌های انتخاباتی درحالی است که وی می‌تواند از برجام به عنوان برگ برنده خود در مناظره استفاده کند و ضمن تشریح دستاوردهای آن گشایش‌هایی را که در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و روابط بانکی داشته است به رخ رقبای خود بکشد؛ اما چرا روحانی تن به مناظره انتخاباتی نمی‌دهد؟!
 
کلمات کلیدی : روحانی+ در مناظره انتخاباتی+انتخابات96
 
علوی
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۰:۲۳:۳۶
حیف که احمدی نژاد نیست . 100 حیف (3967616) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۲:۱۴:۰۴
چه فرقی میکند ؟
آیا مسئله ی دیگری برای دفاع باقی مانده ؟ !!

مگر جواب های توهین آمیز و تحقیر کننده و دستاوردها و آمارهای متوهمانه و غیر واقعی در طول این مدت به جز ناراحتی و یأس بیشتر چیز دیگری بدنبال داشته ؟
طیف ایشان هیچ اقبالی برای انتخاب ندارند . (3967725) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۷:۴۶:۱۴
احمدی نزاد حقیقت را می گفت (3968036) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۷:۵۵:۱۱
حقیقت برداشت شما از واقعیت است. همانگونه که دوست داری برداشت کرده ای و نه آنگونه که بوده است (3968054) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۷:۴۹:۴۰
من پیشنهاد می کنم به جای این 4 سال حمله به دولت قبل یک مناظره بین احمدی نژاد و روحانی برگزار شود هر چند احمدی نژاد در انتخابات شرکت نمی کند. (3968044) (alef-3)
 
نقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۰:۲۸:۳۰
چرا که نه. آقای روحانی یکی از رییس جمهورهای پاسخگو می باشد. ایشان چه دلیلی دارد که از مناظره طفره برود. ایشان به نظر من و خیلی از ایرانی ها عملکرد خوبی چه در حوزه داخلی و چه در حوزه خارجی داشته است. حل مشکل هسته ای و پایین آوردن نرخ تورم یکی از دست آوردهای خوب ایشان بوده است. پس ایشان به نظر نباید ترسی از مناظره داشته باشد. ضمنا ایشان آدمی قوی و سریع اللهجه در مناظرات است. (3967628) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۰۷-۱۹ ۱۷:۴۲:۱۸
حل مشکل هسته ای ?!!!... تعطیلی توان هسته ای و در عوض بدست آوردن تقریبا هیچ (به فرموده بزرگان دولت فخیمه) ، میشود حل مشکل هسته ای ؟ (3969009) (alef-13)
 
با روحانی تا 1400
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۲:۲۴:۴۱
تقریبا هیچ برای شما بوده مگر نه که کنترل تورم -افزایش صادرات نفتی وغیر نفتی وبهداشت وکشاورزی وکاهش سود وامهای بانکی نشانه چیست ؟؟؟ در این سه سال چند درصد دلار گران شده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3971109) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۰:۲۹:۰۲
وی می‌تواند از برجام به عنوان برگ برنده خود در مناظره استفاده کند !!
اتفاقا نقطه ضعف رئیس جمهور هم دقیقا همینجاست .. (3967630) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۲:۲۵:۰۷
خیلی هم برجام خوب بوده ومفید (3971110) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۰:۴۰:۴۹
بیشتر به نظرم اومد که دوستان ناراحتن که چرا روحانی به مناظره ها نمیاد تا با روش احمدی نژادی تخریبش کنن و مباحث دیگر بهانه است. (3967642) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۱:۱۱:۰۰
سه سال رکود،برجام نافرجام تورم بالا وآمار دروغین ........... نجومی (3967666) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۶:۴۴:۰۱
خدا کنه که سال ۹۶ یک انقلابی دلسوز رای بیاره و مملکت ما رو از این وضع اسف‌بار اقتصادی بیرون بیاره.
ببینید چطوری دارن سطح توقعات ملتی رو که قرار بود مستقل و خودکفا بشه، پایین میارن.
آخ خرید یه ایرباس خارجی اینقدر افتخار می‌خواد؟! ما باید به جایی برسیم که در زمینه‌ی ساخت هواپیما و همچنین خودرو به خودکفایی برسیم و بتونیم با شرکت‌های بزرگ خودرو سازی جهان رقابت کنیم. (4205557) (alef-13)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۱:۱۳:۱۷
اگه مناظره برگزار میشه ایشون باید شرکت کنه و نمیتونه بگه من شرکت نمی کنم چون باید نسبت به عملکرد خودشون پاسخگو باشند و اگر مناظره برگزار نمیشه دیگه ایشون مسئولیتی اون موقع ندارد (3967669) (alef-3)
 
برزو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۲:۳۰:۳۵
رهبر عزيز فرمودند دوقطبي سازي انتخاباتي براي جامعه مضره و بهتره صدا و سيما و بقيه ي رسانه ها هم تمكين كنند به فرمايش رهبري.
تو مناظرات 88 ما ديديم كه رييس جمهور وقت اصلا حرفي از برنامه هاش نميزد و اينكه بگيم مناظره به خاطر تشريح برنامه هاست اشتباست. مناظره ها فقط در جهت تخريب بود.
متاسفانه اقاي احمدي نژاد در مناظره هاي 88 يه سري اسامي رو مطرح كردند اما صداوسيما به اونا تريبون نداد كه جواب ايشون رو بدن.
مناظره براي مردم نون و آب نميشه مردم شغل ميخوان ارامش ميخوان.
چند نمونه از مهم ترين كارهاي دولت نهم و دهم كارت سوخت و پرداخت يارانه و مسكن مهر و... بود كه ديديم همش شكست خورد و الان همه ي كارشناسان توافق دارن كه اين كارها به كشور آسيب زد. (3967742) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۹ ۰۸:۴۳:۲۳
نه که قبل از اینها مملکت گل و بلبل بود.


ضمنا سفرهای استانی دولت قبل که این دولت در واقع مجبور به ادامه آن است را نیز فراموش کرده اید. (3968470) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۱:۲۸:۴۴
چرا نباید شرکت کنه؟ چرا شما جو رو متشنج میکنید علیه ایشون؟
من به رای خودم به دکتر روحانی افتخار میکنم. و باز هم علاوه بر رای دادن بهش تبلیغ هم براشون میکنم چون میدونم توی این سالها چه مشکلاتی دلواپسان و تند روها براش بوجود آوردند که باعث شد برنامه های ایشون اونطور که باید پیش نره.
الف اگه بی طرفی نشر بده (3967683) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۴:۴۳:۱۲
خوب همین مشکلات رو برای دولت قبل هم بوجود اورده بودند. پس جای تعجب نداره. (3967858) (alef-3)
 
علی کریمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۱:۵۲:۵۳
مسئول محترم بخش سیاسی الف

آقای روحانی نزدیک 4 سال در معرض دید همه بوده و به اندازه کافی هم مردم و هم منتقدان از شخصیت و برنامه های ایشان آگاهی دارند. به همین علت طبیعی است که ایشان فقط به ارایه برنامه های خود بسنده کنند و از درگیر شدن در فضای نه چندان مطلوب مناظره ها پرهیز نمایند. (3967705) (alef-2)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۲:۲۲:۱۹
سال 92 شرکت کرد چون فقط میخواست انتقاد کنه و تخریب دولت قبل ولی الان که دیگه حرفی برای گفتن نداره،صد البته جوابی هم برای انتقاد دیگر کاندیده ها نداره (3967730) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۲:۳۷:۰۰
اصولگرایان و رقبای روحانی از پیش باخته اند و چیزی برای از دست دادن ندارند، برای همین به مناظره بعنوان فرصتی برای حمله و تخریب هرچه بیشتر دولت روحانی و دستاوردهایش استفاده خواهند کرد. بنظر من آقای روحانی نباید در دام اصولگرایان بیفتد. (3967750) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۲:۵۴:۱۹
روحانی چیزی هم داره بگه؟!؟ (3967763) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۳:۱۶:۰۸
بنظر میرسد آرزوهایتان را در قالب مقاله مینویسید آرزو که عیب نیست (3967789) (alef-2)
 
غلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۳:۵۰:۵۵
سال 92 روحاتی میخواست شعار و پیروز شو د در سال 96 ایشان باید بیاید و از عملکرد 4 ساله اش دفاع کند که چقدر از شعارهایش را عملی کرده است .از چی دفاع کند ؟ ایشان در سفر های استانی هنوز قول میدهد که چه کارهایی را انجام دهد لذا فرصتی برای طرح عملکرد نخواهد داشت و بهترین شگرد شرکت نکردن در مناظره است !!! (3967816) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۱۳:۵۸:۳۷
واقعیت اینه که با منتفی شدن حضور احمدی نژاد تا حدود زیادی خیال روحانی از مناظره ها راحت شده ؛ ولی از طرف دیگه با توجه به اخلاق روحانی که زود عصبانی میشه و از کوره درمیره ؛ و چهار سال کار اجرایی هم موارد زیادی رو برای رقبا ایجاد کرده تا نقد کنند و زیر سئوال ببرند ؛ میشه گفت اگه یکی از رقبا دست روی این نقاط ضعف که خیلی هم جدی ست بگذاره میتونه خیلی زود روحانی رو عصبانی کنه و اونو به پرخاشگری و زدن حرفهای تند بکشونه ؛ سال 92 که روحانی سابقه اجرایی برای نقد نداشت با گفتن چند جمله توسط محسن رضایی از کوره در رفت و همون موقع رضایی بهش گفت خدا به مملکتی که شما رییس جمهورش بشین رحم کنه که اینقد زود عصبانی میشین و از کوره درمیرین... (3967825) (alef-2)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۲۰:۳۵:۳۹
چرا روحانی در مناظره شرکت نکند بایدبیاید و از عملکرد دولت در این چهار سال دفاع کندو برنامه های خود را برای چهار سال اینده برای مردم اعلام کند . بیشتر مردم از عملکرد دولت در سیاست خارجی رضایت دارند و انشاالا چهار سال اینده تمام مشکلات اقتصادی داخلی هم حل میکند . باید به دولت وقت داد. نمیشود دوباره یک دولت دیگر بیاید و تمام برنامه های این چهار سال که کار شده است را اجرا نکند و یک روش دیگر بخواهد انجام دهد. زنده باد روحانی (3968187) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۲۲:۱۴:۳۱
مگه میتونه شرکت نکنه؟! جواب مردم رو چی میده؟! (3968274) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۹ ۱۳:۰۶:۰۵
الف جان چرا نظر اتی که به مذاق شما خوش نمیاد را چاپ نمیکنی حتما باید از دولت انتقاد کنیم تا چاپ کنی . بنازم به این عدالت. (3968711) (alef-13)
 
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۴:۱۴:۴۰
من به شما قول میدهم اقای دکتر روحانی نماینده 4 سال اینده است (3971215) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته