توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504661
العبادی رهبران کرد عراق را به "تفکر جدی" درباره همه‌پرسی استقلال فراخواند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۲
رئیس اقلیم کردستان عراق با تاکید دوباره بر اجرای همه‌پرسی استقلال این اقلیم در تاریخ مقررش، هدف از آن را جلوگیری از کشتارها و خونریزی‌ها در آینده دانست. در مقابل نخست وزیر عراق رهبران اربیل را به تفکر جدی در این مساله و دوری از تصمیم برای جدایی از عراق دعوت کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق با اشاره به اینکه برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان برای ممانعت از کشتارها در آینده است، گفت: ما می‌خواهیم مانند همسایگان عراق در صلح زندگی کنیم.

بارزانی با تاکید بر اینکه تاخیر در برگزاری همه‌پرسی و یا عدم اجرای آن به نفع کردها نیست، اظهار داشت: ما به یک سرود ملی جدید و تغییر پرچم نیاز داریم تا علاوه بر نهادهای قانون اساسی برای ضمانت حقوق بشر پس از استقلال، نمادهای کشور نیز شامل دیگر گروه‌های حاضر در آن نیز بشود.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی در محل اقامتش در بغداد که پس از نشست کابینه برگزار شد، درباره مذاکرات با هیات کرد درباره همه‌پرسی جدایی از عراق، گفت: گفتگو با هیات کرد با صراحت کامل انجام شد و ما با آنها بر اساس اصل عراق متحد و نه نقسیم شده تبادل نظر کردیم.

العبادی در ادامه تنها به دعوت از رهبران کرد برای تفکر جدی در این خصوص و دست برداشتن از تصمیم برای جدایی بسنده کرد.

هیاتی از اقلیم کردستان عراق شامل هفت تن از چهره‌های سیاسی این اقلیم هفته گذشته وارد بغداد شده و دیدارهایی با روسای سه قوه‌، رهبران احزاب و سفرای کشورهای خارجی داشت.

با وجود مخالفت بسیاری از طرف‌ها در اربیل و بغداد و نیز طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با برگزاری همه‌پرسی بارزانی بار دیگر تاکید کرد که این همه‌پرسی بدون تاخیر و در تاریخ مقرر خود (25 سپتامبر آتی) برگزار خواهد شد.

بغداد به دلیل عدم موافقت این همه‌پرسی با قانون اساسی کشور با آن مخالف بوده و از نظر سیاسی، اقتصادی و ملی آن را به نفع کردها نمی‌داند.
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۱:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۰۹:۲۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۰ ۱۳:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۹ ۱۰:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۵ ۱۲:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۹ ۱۳:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۹ ۱۰:۲۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ۱۵:۳۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ۱۰:۴۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ۰۹:۱۹
 
 
کلمات کلیدی : اقلیم کردستان + عراق + بارزانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.