توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 258962
امضای توافقنامه‎مرزی بین ایران و افغانستان
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۲۶
سومین نشست فرماندهان مرزی ایران و افغانستان در شهر نیمروز افغانستان برگزار و توافقنامه ای به امضای طرفین رسید.

به گزارش مهر، سرتیپ پاسدار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ناجا در صدر هیئتی متشكل از فرماندهان استان های مرزی سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی، فرماندهان هنگ های مرزی همجوار با كشور افغانستان و همچنین جمعی از معاونان ستادی با استقبال گرم سرلشكر محمد شفیق فضلی فرمانده مرزبانی افغانستان و جمعی از فرماندهان ارشد مرزبانی این كشور وارد افغانستان شدند.

فرمانده مرزبانی افغانستان در این نشست كه در سالن جلسات گمرك شهر نیمروز برگزار شد، ضمن خیرمقدم به میهمانان و ابلاغ سلام گرم ریاست جمهور آن كشور، ایام الله دهه فجر را به فرمانده مرزبانی و مردم كشورمان تبریك گفت و افزود: از مصوبات نشست های قبلی بسیار استفاده كردیم و اعتقاد دارم بین دو كشور دوست و مسلمان ایران و افغانستان هیچ گونه مرزی وجود ندارد و افغانستان وطن دوم شماست زیرا هر دو كشور دین مشتركی دارند و جمهوری اسلامی ایران، هزاران مهاجر ما را به عنوان كشور دوست و برادر پناه داده است.

وی در ادامه با اشاره به اینكه جلسات و تعاملات دوسویه باعث كاهش مشكلات مرزی می شود، بیان داشت: ما بیش از سه دهه درگیر جنگ با تروریسم ، القاعده و مواد مخدر در كشور خود هستیم كه ما را بسیار به خود مشغول كرده است و امیدوارم با برادری و اتحادی كه بین مرزبانی دو كشور بوجود آمده، بتوانیم آنها را نابود کنیم و اطمینان می دهم قاطعانه با دشمن مشترکی که همسایه ما را متضرر ساخته، برخورد خواهیم کرد.

در ادامه فرمانده مرزبانی كشورمان ضمن قدردانی از میزبانی كشور افغانستان گفت: مصادف شدن این نشست با دهه مبارك فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی که با ورود حضرت امام (ره) نفس جدیدی به اسلام دمیده شد را به فال نیك می گیریم.

وی افزود: افغانستان وطن دوم ما می باشد، در حقیقت هرجا ندای الله اكبر و لا اله الا الله باشد آنجا وطن ما است.

سردار رضایی افزود: می دانیم با فتنه استكبار و حمایت و پشتیبانی اسرائیل، درگیر جنگ و دو فتنه مواد مخدر و تروریسم در منطقه هستید و استکبار با ایجاد فتنه ها قصد تفرقه و اختلاف بین دو کشور را دارد که با عنایت خداوند، هوشیاری دولتمردان و مردم، حتما موفق نخواهند بود.

در ادامه این نشست، در راستای ارتقاء سطح امنیتی مرزهای دو كشور، تسهیل و ارائه خدمات به مرزنشینان با افزایش بازارچه های مرزی و خدمت رسانی در نقاط محروم مرزی و همكاری در مبارزه با شرارت ها و مواد مخدر، توافقنامه ای به امضاء دو کشور رسید.

فرماندهان مرزبانی دو كشور در پایان نشست با حضور در جمع خبرنگاران حاضر و به سئوالات آنان پاسخ دادند.