توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 456764
لزوم تشکیل کارگروهی از سه قوه برای اجرای صحیح خصوصی سازی
رئیس کل سابق بانک مرکزی بر لزوم تشکیل کارگروهی از نمایندگان سه قوه مجریه، قضاییه و مقننه و همچنین نمایندگان بخش خصوصی برای اجرای صحیح اصل ۴۴ قانون اساسی تاکید کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۷
به گزارش خانه ملت، محمود بهمنی با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی کنونی کشور ضعف اجرای صحیح اصل 44 قانون اساسی است، گفت: امروز باید پذیرفت که شرکت‌ها را به بخش خصوصی واگذار کرد، چرا که  بخش خصوصی دستش می‌سوزد! یعنی هنگامی‌که زیان می کند به فکر اصلاح می‌افتد،اما بخش دولتی نگرانی خاصی درباره زیانده بودن و سوختن ندارد.

دولت پیکره خود را سبک، روان و پویا کند
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به صحبت های وزیراقتصاد درباره رانت در کشور، افزود:وزیر اقتصاد به‌خوبی اشاره کرده که در بخش دولتی رانت وجود دارد و این مشکلات سبب شده که هم‌چنان اقتصاد زیان‌ده باقی بماند، لذا در شرایط کنونی دولت باید خودش را سبک کند و پیکره خود را کوچک، روان و پویا کند.

بخش بزرگی از بدهی‌ها مربوط به شرکت‌های دولتی است
رئیس کل سابق بانک مرکزی ادامه داد:دولت باید به سمت سمت خصوصی‌سازی و اجرای اصل 44 قانون اساسی حرکت کند و به این فکر نکند که سمت دیگر این داستان ممکن است چه مشکلاتی به‌وجود آید، قطعا اگر کار را براساس مقررات و درست انجام دهند، آثار خوبی در اقتصاد کشور شاهد خواهیم بود.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از بودجه را نیز شرکت‌های دولتی می‌بلعند، یادآور شد: بخش بزرگی از بدهی‌ها مربوط به شرکت‌های دولتی است،که یکی از معضل‌ها بدهی شرکت‌های دولتی به سیستم بانکی و بانک مرکزی است، البته این بدهی‌ها نیز ناشی از زیانشان است.

نمی توان از ذینفع توقع واگذاری حیاط خلوت داشت
بهمنی افزود:اگر این‌ شرکت ها به سمت بخش خصوصی برود،بدهی‌های دولت نیز کاهش پیدا می کند و ساختار کنونی نیز اصلاح می شود.

وی با بیان اینکه خصوصی سازی راه دارد و راهش نیز آسان است، ادامه داد: بسیار آسان و ظرف 4 ماه اقتصاد می‌تواند از رکود خارج و خصوصی‌سازی انجام شود اما یک پرسش آیا  کسی که خودش ذی‌نفع است؛ منظور من ذی‌نفع مادی نیست؛ این‌که من این‌جا را اداره کنم و حیاط خلوت من باشد؛ بگوییم خودت واگذار کن؟، منظور این است.

خصوصی‌سازی نباید به‌دست دولت انجام شود
وی با بیان اینکه خصوصی‌سازی نباید به‌وسیله‌ی دولت انجام شود، بلکه باید به دست گروه دیگری صورت گیرد، اظهار کرد: نمایندگان دولت،بخش‌ خصوصی و نمایندگان دو قوه دیگر، باید تیمی به‌عنوان خصوصی‌سازی تشکیل دهند و این این گروه برای خصوصی سازی تصمیم بگیرند، آیا من می‌توانم تصمیم بگیرم که شما فرزندتان را به کسی دیگر واگذار کنید؟ قطعا این کار را انجام نمی‌دهید.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: سه برابر قیمت هم پیشنهاد بدهید این فرد این کار را نمی‌کند، اگر هم این کار را انجام دهد کاری می‌کند که فرد خریدار زمین بخورد، یا در برخی مواقع به قدری قیمت را بالا می‌برد که آن‌ها توانایی بخرند و یا اینقدر پایین می‌گیرد که گرفتاری دیگری به‌وجود می‌آید.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه زمانی که کمیته خصوصی سازی متشکل از قوا کارش را صحیح انجام داد، سایر قوا همانند قوه مقننه و قضاییه ایراد نمی گیرند، تصریح کرد: هم اکنون هر مجموعه که به بخش خصوصی واگذار می‌شود، در پس آن 10 شکایت وجود دارد، لذا خصوصی‌سازی باید غیر از تنها دولت باشد، یعنی دولت تنها در این امر نباشد درآن صورت اجرای اصل 44 قانون اساسی موفقیت آمیز است.
۱۳۹۶/۰۶/۰۵ ۱۱:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۶ ۱۱:۱۳
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۹ ۱۰:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۱ ۰۹:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۶ ۰۶:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۶ ۰۸:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۱/۰۶ ۱۰:۰۴
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۴ ۱۴:۳۰
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۴ ۱۱:۳۳
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ ۱۵:۲۹
 
 
کلمات کلیدی : اقتصاد ایران+محمود بهمنی+اقتصاد مقاومتی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.