توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 446765
وزیر خارجه در سایه کابینه ترامپ
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۶
گزارشات حاکی از فعالیت پررنگ داماد دونالد ترامپ در عرصه سیاست خارجی آمریکا همانند یک وزیر پشت پرده است.

به گزارش تسنیم به نقل از پلیتیکو، بی توجهی دونالد ترامپ به تعهد آمریکا به راه‌حل دودولت در خاورمیانه بدون بازبینی و بررسی اصول استراتژی جدیدش با رکس تیلرسون زنگ خطر را برای آینده سیاسی آمریکا به صدا درآورد. دو منبع خبری اعلام کردند که تیلرسون و مشاورانش نیز از تغییر در استراتژی بلند مدت آمریکا در قبال منافشه اسرائیل، فلسطین بی خبر بودند. اما شاید همه با این موضوع موافق باشند که جرد کوشنر، داماد ترامپ فرد تاثیرگذار در مسائل مربوط به اسرائیل است.

برای رئیس‌جمهوری که مدعی است یکی از بهترین کابینه‌های تاریخ آمریکا را در اختیار دارد، در حاشیه قرار دادن  وزیر خارجه کشور از امور بین‌الملللی چندان وجهه خوبی ندارد. البته این نوع رفتار ترامپ در ماه اول ریاست‌جمهوری از الگویی نشات می‌گیرد که در آن رئیس‌جمهور به دنبال شنیدن نظرات وزرای باتجربه کابینه خود نیست. جیمز ماتیس، رکس تیلرسون، جان کلی ( وزیر امنیت داخلی) و مایک پومپئو ( مدیر سیا) گروهی از جمهوریخواهان هستند که به "افراد بالغ" مشهور هستند.

شنیده ‌ها حاکی از آن است که شخصیتهای رقیب در تیم ترامپ که از تجربه  مناسب برخوردار نیستند با اعمال فشار به  کارکنان سازمانهایی که مدیریت آنها را بر عهده دارند به دنبال به حداکثر رساندن نفوذ خود هستند.

تیلرسون و ماتیس در هفته‌های اخیر بیشتر وقت خود را صرف سفر به کشورهای دیگر و اطمینان دهی به متحدان قدیمی آمریکا درباره شیوه جدید سیاست خارجی آمریکا را دارند، شیوه‌ای که تا اندازه زیادی تحت تاثیر نفوذ داماد ترامپ قرار دارد. کوشنر که به صورت رسمی یکی از مشاوران ارشد کاخ سفید به شمار می‌رود– و همانطور که یکی از منابع دولتی او را وزیر در سایه دولت خوانده است - به یک نماینده سیاست خارجی در کاخ سفید تبدیل شده و بنا به درخواست ترامپ با دولتهای دیگر مکاتبه می‌کند. کارکنان و مقامات ارشد وزارت خارجه نیز تا حدی دچار سردرگمی شده و نمی‌دانند که چه کسی مسئول اصلی این وزارتخانه است.

حتی گفته می‌شود رابرت هاوارد، معاون سابق سنتکام و یک انتخاب ایده‌آل برای جانشینی مایکل فلین در پست مشاور امنیت ملی نیز به دلیل نگرانی از عدم اختیارات برای انجام امور و همچنین انتخاب کارکنان مورد نظر خود این پیشنهاد را رد کرد.
 
کلمات کلیدی : کابینه+ ترامپ+ تیلرسون
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.