نظر منتشر شده
۳۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426262
نامه دكتر توكلي به رئيس مجلس در مورد كميسيون تلفيق وپیرامون دریافتی های نامشروع‎
نظارت همگانی تضمین کننده سلامت اداری کشوراست/ مقابله با فساد راهی جز شفاف‌سازی ندارد
بخش اقتصادی الف، 30 آذر 95
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۷
احمد توکلی، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای به رئیس مجلس، نسبت به برخی حواشی دریافتهای نامشروع اعتراض کرد.

به گزارش الف، متن این نامه به این شرح است:

تِلْكَ‏ الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُها لِلَّذينَ لا يُريدُونَ عُلُوًّا فِي الْأَرْضِ وَ لا فَساداً وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقينَ
اين سراى آخرت را از آن كسانى ساخته‏ايم كه در اين جهان نه خواهان برترى‏جويى هستند و نه خواهان فساد؛
و سرانجام نيك از آن پرهيزگاران است.
(القصص-۸۳)

برادر ارجمند جناب آقای دکتر علی لاریجانی، رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
و نمایندگان گرامی مجلس شورای اسلامی
 
سلام علیکم
یکی از مظاهر اشرافی گری مدیران در کشور که باعث آسیب جدی به اعتماد عمومی مردم به نظام اداری کشور و ضربه به سرمایه اجتماعمان گردید، پدیده نامبارک دریافت‌های نجومی توسط تعدادی از مدیران بود؛ که حساسیت زیادی از سوی مردم و رهبری معظم انقلاب را در بر داشت و امروز تبدیل به یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم و رهبری شده است.

پاسخ معقول به این مطالبه مشتمل بر دو دسته اقدام است: یکی تعیین مصادیق تخلفات، برگشت اموال حیف و میل‌ شده، محاکمه و مجازات متناسب با تخلف و جرم مرتکبان است؛ که مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) آنها را «هجوم به ارزش‌ها»، «نامشروع»، «غیرمنصفانه»، «ظالمانه»، «گناه» و «خیانت به آرمان‌های انقلاب اسلامی» دانسته‌اند؛ و دیگری اتخاذ تدابیر مناسب برای از بردن زمینه این ظلم‌ها و خیانت‌ها و اشرافی‌گری‌ها به طور سیستمی و نظام‌مند است که خوشبختانه هم در سخنان ریاست محترم جمهور و هم ریاست محترم مجلس بر آن تأکید گردیده است.

اما برادران و خواهران گرامی؛ تعالیم مترقی اسلام، دانش بشری و تجربه ثابت نموده که صرف رویکرد «نظارت متمرکز حکومت» در اینگونه موارد، نتیجه نخواهد داد، زیرا هم امکان فساد (تبانی بین مدیران و نهادهای نظارتی) و اهمال‌کاری در این نهادها وجود دارد و هم در رویکرد نظارت متمرکز، فاصله طولانی بین کشف جرم تا برخورد قضائی و مجازات متهم و بازگرداندن بیت‌المال چپاول شده مازاد وجود دارد. اسلام نیز نظارت بر حاکمان را وظیفه‌ای عمومی می‌شمارد و امربه‌معروف و نهی از منکر را تکلیف همه می‌داند. اتفاقاً تجربیات بشری نیز در بیش از ۵۰ کشور جهان (مانند آمریکا، کانادا، فرانسه، هند، آفریقای جنوبی و افغانستان و ...) ما را به روش اسلامی هدایت کرده و سال‌هاست که به رویکرد «نظارت عمومی و مردمی» رو آورده‌اند؛ بنابراین در یک جمله می‌توان گفت که «نظارت همگانی تضمین کننده سلامت اداری کشورهاست»؛ چنانچه در بند ۱۵ گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره دریافتی‌های نجومی که ۱۵ تیرماه ۱۳۹۵ در صحن علنی قرائت شد، آمده است: «مطالعات مرتبط در این حوزه نشان می‌دهد، بدون اعمال موازین شفافیت در مناسبات مالی این بخش، معمولاً تمامی راهکارهای متعارف تقنینی معطوف به افزایش بهره‌وری و کاهش فساد، عقیم می‌ماند، چرا که در فضای غیر شفاف، ساختار اداری از میان انبوه قوانین و قواعد دست به گزینش زده و راهکار مناسب قانونی عملکرد غیر بهره‌ور و یا غیر مرتبط با اهداف مقررات گذار را پی می‌گیرد».

بنابراین به جرأت می‌توان گفت که بر اساس چهار حجت عقل (قرار دادن قدرتمندان در اتاق شیشه‌ای)، شرع (فتوای مقام معظم رهبری)، قانون (قانون دسترسی و انتشار آزاد به اطلاعات و...) و علم (یکی از اصلی‌ترین اصول علمی مبارزه با فساد شفاف‌سازی است) جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با فساد راهی به‌جز شفاف‌سازی حداکثری ندارد.

البته باید از شما نمایندگان محترم تشکر نمود که به این امر توجه نموده و در کمیسیون تلفیق مجلس، در لایحه برنامه ششم توسعه، تبصره ۵ ماده ۳۸ پیشنهادی خوبی به تصویب رساندید، مبتنی بر این مطلب که دولت مکلف خواهد شد که ظرف مدت ۴ ماه، سامانه ثبت حقوق و مزایای مدیران را راه‌اندازی کند و عموم مردم هم در کنار نهادهای نظارتی، می‌توانند به اطلاعات مندرج در این سامانه دسترسی داشته باشند و بر آنها نظارت کنند.
 
 البته متأسفانه این مصوبه در گزارش کمیسیون محترم تلفیق، در دو نسخه و به شکل غیرمنتظره‌ای به دو شکل منتشرشده و ظاهراً از روی غفلت در یکی از آنها عبارت مهمِ «عموم مردم» حذف گردیده است! به هر حال از فرد مجربی همچون آقای دکتر حاجی بابایی، رئیس محترم کمیسیون تلفیق انتظار اکید و سریع وجود دارد تا این غفلت را جبران نمایند؛ تا هم این مصوبه مترقی نابود نشود و هم نقض قانون آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به سرعت برطرف شود.

امید می‌رود با هوشیاری شما، این امر که بهترین و قوی‌ترین ضمانت اجرایی برای رعایت حدود تعیین شده برای حقوق و مزایای مدیران توسط دولت و مجلس است، محقق گردد و گام مؤثری در راستای جبران ضربه مهلک وارد شده به اعتماد مردم به نظام در موضوع حقوق‌های نجومی، برداشته شود.

ضمن اینکه به شما اطمینان می‌دهیم که برادران شما در دیده‌بان شفافیت و عدالت به استناد ماده ۱۶ آئین‌نامه قانونی مصوب ۱۳۸۴ هیئت محترم وزیران درباره سازمان‌های مردم نهاد، تلاش دارند تا یاورانی دلسوز و همراه برای شما و همه خدمتگزاران مخلص انقلاب اسلامی بوده و ضمن رصد تیزبینانه‌ای که با حساسیت جدی همراه است، اقدام به تشکیل کمیته‌ی حقیقت‌یاب درباره دریافت‌های نجومی نموده و با استفاده از اطلاعات مردمی دریافتی و تحلیل آن‌ها، نتایج اقدامات مسئولان را در دو محور فوق‌الاشاره به استحضار ملت دلسوز و شریف ایران خواهند رساند.
 
احمد توکلی
رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد
دیده‌بان شفافیت و عدالت
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ ۰۸:۵۶
 
۱۳۹۵/۰۹/۱۳ ۱۶:۴۷
 
۱۳۹۵/۰۸/۲۳ ۱۱:۳۸
 
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۱۴:۵۱
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۵ ۲۱:۰۱
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۷ ۲۱:۰۲
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۹ ۱۸:۵۸
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۳ ۱۵:۲۷
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۱ ۲۰:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۵/۰۸ ۱۲:۴۰
 
 
کلمات کلیدی : احمد توکلی+ حقوق های نجومی، فیش های نجومی
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۴:۴۰:۵۶
شفاف سازی و عمل به وعده های داده شده به مردم (4074704) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۷:۲۵:۴۳
دوست من ولی دکتر توکلی و دکتر نادران و برخی معدود افراد ضدفساد همواره همین مطالب را گفته اند.
درحالیکه تنها قانون مبارزه با فساد اداری مالی مصوب مجلس 3 سال پیش تاریخ موقتش منقضی شد و عملا هیچ قانونی برای مبارزه با فساد نداریم .
در این حالت مامورین موجود در مراکز نظارتی مهم هستند که با پاکدستی خود، گزارشات ضد فساد را پیگیری کنند.
امیدوارم چنین باشد (4074884) (alef-11)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۸:۳۴:۲۳
شفاف سازی هم فایده ای نداره. مثال ها:

افشا شد: نماینده ها 30 میلیون ماهی حقوق می گیرند.
واکنش: هیچی.

افشا شد: برخی پزشکان کارانه های صدها میلیون تومنی می گیرن.
واکنش: لشکر صد هزار نفری پشت وزیره و کارانه ها حقشونه!!!

افشا شد: کارمندان بانک وام های چند صد میلیونی با بهره پایین می گیرن.
واکنش: سقف وام به 200 میلیون!!! تومن کاهش یافت.

افشا شد: مدیران حقوق های نجومی می گیرن.
واکنش: پرداخت ها قانونی بوده!!! بی سر و صدا از موسسه مربوطه برین و به خوردن در یک سمت دیگه و در یه موسسه دیگه ادامه بدین!

افشا شد: 8000 میلیارد از صندوق ذخره فرهنگیان رو 30 نفر بردن و خوردن.
واکنش: می شه لطفا اگه صلاح دیدین پول ها رو برگردونین؟ البته اگه چیزی ازش باقی مونده باشه!

دلیل: فساد سیستمیه. یعنی همه در این فساد دست دارن.

دکتر توکلی فکر می کنین یک تنه بتونین با این فساد علنی مقابله کنین؟ (4074979) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۲۰:۲۰:۵۲
رئيس‌جمهور کشور بی‌دین کره‌جنوبی این شجاعت را داشت که پای تخلف خود بایستد و هزینه آن را بپردازد ولی متأسفانه دولتمردان ما تمام خطاها و تخلف‌های خویش را توجیه می‌کنند. (4075083) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۲۰:۲۱:۰۹
مردم منتظر بودند دولت با حقوق‌های نجومی برخورد بکند ولی خبری نشد. امروز هم می‌خواهند دولت در برابر بدعهدی آمریکا در قضیه برجام موضع محکم و عبرت‌آموزی بگیرد ولی گویا چنین اراده‌ای در این دولت وجود ندارد. (4075084) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۴:۴۱:۰۸
بابا
مجلسیا خودشون دارن ماهی 35 میلیون میگیرن (4074705) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۴:۴۳:۴۳
بنده با فوق لیسانس مهندسی و بیست سال سابقه کار حاضرم با دومیلیون استخدام شوم ولی متاسفانه حق مرا به مدیران با سابقه کمتر میدهند . حق الناس همینجاست . (4074709) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۴:۴۴:۵۲
اعلام حقوق مديران دستاويزي براي كارمندان دولتي براي عدم جديت در كارها خواهد شد.

انشاا...كه شفافيت در تمامي اركان شكل بگيرد .

بهتر است نظارت بر پرداخت حقوق ها افزايش يابد..وگرنه اعلام رسمي تاثير مثبتي نخواهد داشت.

يك شهروند كاملا عادي و داراي شغل آزاد (4074710) (alef-3)
 
مدیر دولتی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۸:۴۶:۵۶
با سلام
شهروند کاملا عادی و دارای شغل آزاد ..شما نگران اعلام حقوق بنده نباش چون بنده و امثال بنده دوست دارند علاوه بر شفافیت در پرداخت ها، عملکرد مدیران دولتی نیز در اتاق شیشه ای قرار گیرد تا سره از ناسره باز شناخته شود.

مجددا از این دوست شغل آزاد به جهت نگرانی درباره من مدیر دولتی که دارای راننده شخصی ، حقوق میلیونی و پاداش و کارانه و ...می باشم تشکر می نمایم. (4074993) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۵:۰۷:۰۲
دکتر توکلی عزیز، خودت می دانی که همه اینها که گفتی فقط به خواست و اراده سیستم قضایی کشور بر می گردد. همانطور که اقتصاد مقاومتی هم به اراده ی قوه قضائیه وابسته است و بس! (4074736) (alef-13)
 
مهدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۵:۰۸:۲۳
وقتي نمايندگان مجلس 24+5.4 ميليون حقوق ميگيرند هيچ وقت حاضر نخواهند شد در اين زمينه شفاف سازي كنند. (4074738) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۵:۲۴:۵۰
آقای توکلی
برای طرح مسائل مبتلا به جامعه لزومی به نگارش متن عزیض و طویل نیست
زبان یک مرد سیاسی با خطابه یک مصلح اجتماعی تفاوت دارد . از یک گنشگر سیاسی انتظار آنستکه در طرح مسائل الویت ها را منظور دارد در غیر اینصورت
شائبه شیاسی کاری و گریز از طرح ناهنجاری های اساسی میرود .
آیا صادقانه فقط حقوق ها نجومی استکه مردم را از مسءولین دور کرده (4074761) (alef-13)
 
ه.ی
Iraq
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۲۲:۴۱:۵۳
از همین جا که این بنده خدا میگه شروع کنیم بعد قدمهای بعدی را محکمتر و استوار تر کاش مداوم نق نزنیم یکی که داره قدم مثبت بر میداره با این حر فها دلسردش نکنیم (4075229) (alef-11)
 
Mohammad
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۵:۲۸:۰۸
جناب توکلی
همانطور که به درستی اشاره فرمودید راه کار اساسی برای فساد شفاف سازی است. اما شفافیت با بخشنامه و دستور، ایجاد سازمان و... به تنهایی حاصل نمی گردد. شفافیت واقعی زمانی ایجاد می گردد که مردم و زبان گویای آن ها یعنی رسانه ها از هر گروه و طیفی که باشند بدون نگرانی از عواقب آن امکان پاسخ خواهی از دولت و مراجع حکومتی را دارا باشند.
به عبارت دیگر هرگونه راهکاری برای مبارزه با فساد بدون توجه به حقوق اساسی مردم در نقد مراجع قدرت و آزادی بیات، راهکاری سطحی و نمایشی خواهد بود. (4074765) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۵:۳۰:۳۷
جناب توکلی برای مبارزه با فساد باید علت ها را دریابید تا وقتی که حاکمیت جرات اصلاح ساختار اقتصاد را نداشته باشد فساد هم همچنان برقرار است . و این اصلاح ساختار چیزی است که باید حاکمیت به آن برسد. و فقط کار دولت نیست ... (4074767) (alef-11)
 
محمد رضا
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۵:۴۹:۲۰
واقعا جای جناب دکتر در مجلس خالیه
البته نبود ایشون بخاطر عملکرد دوستان اصولگرای دیگر هست . (4074783) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۶:۱۸:۰۲
این حق مردمه و مطمئین باشید اگر افکار عمومی این رو مطالبه کنه و تبدیل به قانون بشه اتفاقات عالی خواهد افتاد. (4074819) (alef-13)
 
وثوق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۶:۲۴:۱۳
فساد ولد نامبارک دروغ و مصلحت کاری است و اگر دروغگو به جرم خیانت به مملکت و خیانت به اعتماد مردم به دار مجازات آویزان نشود فساد ایران را به خاک سیاه خواهد نشاند.
(4074824) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۶:۵۱:۲۸
متاسفانه شفاف سازی با قلم های در غلاف ممکن نیست. (4074855) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۷:۳۴:۳۰
شفاف سازی امکان نداره چون در این صورت خلاف های انجام شده لو میره و خلافکارها مشخص میشن بنابراین هیچوقت اجازه شفاف سازی داده نمیشه (4074891) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۸:۰۳:۵۵
دکتر آنچه در کشور ما نیست و نخواهد بود شفاف سازی است (4074912) (alef-11)
 
و
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۸:۱۳:۴۰
آقای توکلی
مطمئن باش چه بصورت رسمی و چه بصورت غیررسمی خیلی از شاغلین چندقوا و صاحب منصبان با این خواسته مردمی مخالفت خواهند کرد چون افتاده اند تو دور اشرافگری و ثروت اندوزی و نمی خواهند به همین سادگی از آن خارج شوند

البته تعدادی کمی هم این فراین را قبول خواهند داشت که این افراد به چشم آن خیلی ها انسانهای بی کفایتی محسوب می شوند

انواع بند و ماده و قانون و تبصره برای رد کردن و به تعویق انداختن طولانی و عیب گذاری و پس و پیش کردن در بین مجلس و شورای نگهبان و حتی تشخیص مصلحت خواهند آورد تا این موضوع به سر انجا م دلخواه مردم نرسد
حالا می گوید نه این حرفمان بد بینی هست پس هستیم تا ببینیم (4074924) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۸:۳۰:۵۲
گرحکم شود که مست گیرند درشهر هرانچه هست گیرند. (4074969) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۹:۴۸:۴۴
باید برای دریافت سالانه مدیران سقف قائل شوند . یعنی مجموع حقوق و کارانه و حق جلسه و ..... ، جمعشان تا یک عدد مشخص باشد و بالاتر نرود . (4075048) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۲۰:۰۱:۳۶
جناب آقای توکلی شفاف ساز ها را به زندان میاندازند .....سایت آنها را میبنندند با اتهام های .....مانند مشوش کردن افکار عمومی. مگر افکار عمومی اهمیت دارد؟ (4075064) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۲۰:۱۰:۴۰
چرا فقط دولت زیر ذره بین هست؟ بقیه از بیت المال تغذیه نمیکنن؟ نمیانده های مجلس و ... چی؟ (4075071) (alef-11)
 
کیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۲۰:۲۲:۳۸
شفاف سازی دریافتیهای مدیران عالیرتبه مطالبه رسمی بنده به عنوان یک شهروند ایرانی از نمایندگان مردم است.
ممنون از پیگیری توکلی (4075087) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۲۰:۵۳:۱۹
اقتصاد باز و آزاد ضامن سلامت و عدالت. (4075124) (alef-11)
 
عبدالله
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۲۱:۰۷:۳۹
به نوشته جراید کل اضافه دریافتی های نجومی 23 میلیارد بوده که گفته شده 20 میلیارد آن به خزانه برگشته است. هرچند این نوع دریافتیها خلاف قانون بوده و دل همه را رنجانده ولی ظاهراً این 23 میلیارد تومان مهمتر از اختلاسهای 8000 و10000 و 12000 هزار و 1000 ميلياردی میباشد که آنها به فراموشی سپرده شده و همه چسبیده اند به این 23 میلیارد..... (4075143) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۲۱:۲۶:۲۹
در واقع مردم انتظار دارند که توزیع درامد و دریافتها در همه ارگانهابه ارقام واعداد وبا توجه به کمترین حقوق وضرایبی که برای ان در نظر گرفته میشود در مجلس بصورت قانون در اید وسپس در دستگاههای دولتی توزیع گردد و دوباره مازاد درآمد با همین ضریب در میان مردم توزیع گردد تا با افزایش قدرت خرید مردم کارخانه ها بتوانند با حداکثر ظرفیت به کار خود ادامه دهند .نه انکه قشرمعدودی قسمت اعظم درآمدها را از ان خود کنند وبصورت دلار ویورو برای فرزندان و خانواده هایشان که در ان سوی آبها زندگی میکنند بفرستند وریالی از ان به مردم کشورشان برنگردد (4075157) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۲۱:۲۷:۴۶
حقوق ومزایای مدیران قوای مجریه قضاییه ومقننه ونمایندگان مجلس.درمصوبه مجلس تصریح شودوالافقط مجریه کافی نیست (4075160) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۲۱:۴۴:۲۰
آقای توکلی عزیز
کانون های قدرت که حیاتشان در مخفی کاری است به شما اجازه شفاف سازی نخواهند داد . وقتی در کشور رسما قاچاق صورت می گیرد چرا کسی کاری نمیکند .
چطور میتوانیم کاری کنیم تا بک بمب در ایران منفجر نشود ولی در امنیت اقتصادی اینقدر ضعیف عمل میکنیم .حتما منافع گرو های قدرت در خطر خواهد افتاد . (4075177) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.