نظر منتشر شده
۱۸۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 326263
توسط وزارت خارجه عربستان منتشر شد؛
جنجال تازه ریاض/ «لیست سیاه» 58 بندیِ عربستان علیه ایران
بخش خارجی الف، 1 بهمن 94
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۰
وزارت امور خارجه عربستان، سه‌شنبه شب (۱۹ ژانویه) لیستی ۵۸ بندی علیه ایران منتشر کرد و مدعی شد که موارد مذکور در این بندها لیست اقدامات تروریستی است که ایران پس از انقلاب انجام داده یا از آن حمایت کرده است.

به گزارش فارس،وبگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه عربستان به نقل از یک منبع مسئول در این وزارتخانه نوشت که ایران از سال ۱۹۷۹، سال پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، در منطقه، اقداماتی سراسر «فتنه‌انگیزی، تنش‌زا و پرازآشوب» داشته و هدفش بی‌ثبات کردن منطقه و بی‌توجهی به همه قوانین و معاهدات بین‌المللی و اصول اخلاقی است.

عربستانی که فقط طی یک سال حکومت «ملک سلمان»، بیش از ۸ هزار انسان بیگناه را در یمن کشته و این جنگ هنوز ادامه دارد، در اظهارنظر این مقام خود علیه ایران آورده است:

«این منبع افزود که این سیاست ایران بر اساس چیزی است در مقدمه قانون اساسی ایران و وصیت‌نامه امام خمینی آمده است که سیاست خارجی ایران مبتنی بر آن است و آن اصل صدور انقلاب است که این امر نقض آشکار حاکمیت کشورها و دخالت در امور داخلی آنان تحت عنوان «یاری ملت‌های مستضعف» است تا شبه‌نظامیانی در عراق، لبنان، سوریه و یمن جذب کند».

در حالی که «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله در آخرین سخنرانی خود عربستان را «پدر و مادر تروریسم در منطقه» توصیف کرد و گفت که هرجا در منطقه یا فراتر از منطقه اقدامی تروریستی انجام می‌شود باید به دنبال رد پای سعودی در آن گشت، این مقام وزارت خارجه عربستان ایران را به ارتکاب اقدام تروریستی در منطقه، ترور معارضان در خارج و اقداماتی شبیه به این متهم کرد و گفت که وزارت خارجه عربستان لیستی از چیزی تهیه کرده که او آن را «حقایق» خواند که به گفته او «حقیقت سیاست خصمانه ایران در طول ۳۵ سال گذشته» را نشان می‌دهد.

این مقام وزارت خارجه عربستان به یادداشت محمد جواد ظریف در روزنامه نیویورک تایمز نیز اشاره کرد و گفت:‌ایران این سیاست‌ها را تبلیغ می‌کند و ترویج می‌دهد و نمونه آن، یادداشت وزیر خارجه ایران در روزنامه نیویورک‌تایمز و نامه‌اش به دبیر کل سازمان ملل است.

موارد ۵۸ گانه لیست وزارت خارجه عربستان که سراسر اتهام به جمهوری اسلامی است، صرفا جهت اطلاع و آگاهی مسئولان و افکار عمومی و بدون دخل و تصرف منتشر می‌شود.

اقدام در انتشار ترجمه این لیست اتهامی و کاملا ادعایی عربستان از آن جهت اهمیت دارد که طرز تفکر خاندان آل سعود را عینا منعکس کند و نشان بدهد که تیم جدید حاکم بر حجاز شامل ملک سلمان (شاه)، محمد بن سلمان (پسرشاه،وزیر جنگ،جانشین ولی‌عهد)، محمد بن نایف (ولی‌عهد،وزیر کشور)، عادل الجبیر (وزیر خارجه) چه مطالبی را در تبلیغات خود به خورد مردم حجاز و مردم عرب منطقه و افکار عمومی جهان می‌دهند.

طبق لیست وزارت خارجه عربستان مواردی که «لیست رژیم ایران در حمایت از تروریسم و افراطی‌گری در منطقه وجهان» خوانده شده به شرح زیر است:

۱- رژیم ایران اولین کشور حامی تروریسم در دنیا شناخته می‌شود؛ همچنانکه سازمان‌های تروریستی شیعه زیادی در داخل (مثل سپاه قدس و غیره) و در خارج، حزب‌الله در لبنان، حزب‌الله در حجاز، عصائب اهل الحق در عراق وسازمان‌های دیگر و تعداد زیادی از شبه‌نظامیان طائفی در شماری از کشورها از جمله حوثی‌ها در یمن را تاسیس کرده است. اینها از جانب سازمان ملل محکوم شده و تحریم‌هایی بین‌المللی علیه‌ش وضع شده است. همچنانکه [ایران] سازمان‌های تروریستی دیگری از جمله القاعده را حمایت و با آن همدستی کرده؛ القاعده‌ای که شماری از سران آن را پناه داده و هنوز تعدادی از آنان در ایران هستند.

۲- در سال ۱۹۸۲، ۹۶ فرد خارجی در لبنان که ۲۵ نفرشان آمریکایی بودند و به بحران گروگان‌گیری معروف شد و ۱۰ سال طول کشید، ربوده شدند. عملیات ربایش را کاملا حزب‌الله و گروه‌های مورد حمایت ایران انجام دادند.

۳- در سال ۱۹۸۳، سفارت آمریکا در بیروت به دست حزب‌الله در عملیاتی که رژیم ایران طراحی کرد، منفجر شد. این انفجار سبب مرگ ۶۳ شخص حاضر در سفارت شد.

۴- در سال ۱۹۸۳، فرد ایرانی به نام «اسماعیل عسکری» وابسته به سپاه، در بیروت عملیاتی انتحاری انجام داد که ایران آن را علیه مقر نیروهای دریایی آمریکا تدارک دیده بود که در نتیجه آن ۲۴۱ نفر از نظامیان نیروی دریایی آمریکا و شهروندان این کشور کشته و ۱۰۰ نفر مجروح شدند. روزنامه‌های آمریکایی این را بیشترین تعداد آمریکایی دانستند که خارج از میادین جنگ کشته شده‌اند.

۵- در سال ۱۹۸۳، مقر نیروهای فرانسوی در بیروت توسط حزب‌الله منفجر شد، همزمان با انفجار مقر نیروهای آمریکایی که ۶۴ نظامی و غیرنظامی فرانسوی در آن کشته شدند.

۶- در سال ۱۹۸۳، عناصری از حزب‌الله و حزب شیعی الدعوه، که مورد حمایت ایران است، مجموعی از حملات را به سفارت آمریکا و فرانسه در کویت و پالایشگاه نفت و محله‌ای مسکونی انجام دادند که ۵ نفر کشته و ۸ نفر مجروح شدند.

۷- در سال ۱۹۸۳، نفتکش‌های کویت در خلیج [فارس] گلوله‌باران شد تا جایی که مجبور شدند پرچم آمریکا را بالا ببرند.

۸- در سال ۱۹۸۴، حزب‌الله به وابستگی سفارت آمریکا در شرق بیروت هجوم برد و در نتیجه آن ۲۴ نفر از جمله دو آمریکایی کشته شدند.

۹- در سال ۱۹۸۵، تلاش برای انفجار در کاروان جناب شیخ جابر الاحمد الصباح امیر [وقت] کویت، که دو کشته از نظامیان و چند مجروح از نیروهای خلیج [فارس] بر جا گذاشت.

۱۰- در سال ۱۹۸۵، رژیم ایران یک عملیات ربایش هواپیمای خطوط «» انجام داد و ۳۹ مسافر آمریکایی را برای چند هفته بازداشت کرد و یکی از نیروهای نیروی دریایی آمریکا در آن [حادثه] کشته شد.

۱۱- در سال ۱۹۸۶ ایران حُجاجش را تحریک به شورش در موسم حج کرد که نتیجه آن فوت ۳۰۰ نفر بود.

۱۲- در سال ۱۹۸۷ حزب‌الله حجاز با حمایت ایران اقدام به آتش‌زدن یک کارگاه در مجتمعی نفتی در «راس‌تنوره» واقع در شرق عربستان کرد و در همان سال اعضای حزب‌الله حجاز به شرکت «صدف» واقع در «الجبیل» شرق عربستان عربستان حمله کردند.

۱۳- در سال ۱۹۸۷ «مساعد الغامدی» دیپلمات عربستانی در تهران با دست داشتن نظام این کشور ترور شد و در همان سال تلاش ایران برای قاچاق مواد منفجره از طریق حجاجش ناکام ماند.

۱۴- در سال ۱۹۸۷ به «رضا عبدالمحسن النزهه» کنسول عربستان در تهران حمله شد، وی سپس توسط سپاه پاسداران دستگیر و بعدا در مذاکرات میان ایران و عربستان آزاد شد.

۱۵- ربودن و قتل تعدادی از دیپلمات‌های آمریکایی در لبنان در دهه هشتاد.

۱۶- دست داشتن ایران در مجموعه ترور‌های معارضان ایرانی در سال ۱۹۸۹؛ در سال ۱۹۸۹ «عبدالرحمن قاسملو» رهبر حزب دموکراتیک کردستان و معاون او «عبدالله آزار» در وین ترور شدند، در سال ۱۹۹۱ اعضای سپاه ایران «شاهپور بختیار» آخرین نخست‌وزیر حکومت شاهنشاهی ایران و یک مامورامنیتی فرانسه به همراه یک زن فرانسوی را ترور کردند، در سال ۱۹۹۲ ایران «صادق شرفکندی» دبیرکل حزب دموکراتیک کردستان و سه تن از معاونانش به نام‌های «فتاح عبدلی»، «همایون اردلان» و «نوری دخردی» را ترور کرد.

۱۷- در سال ۱۹۸۹ رژیم ایران تعدادی از دیپلمات‌های آمریکایی را در لبنان ربود و کشت.

۱۸- در مابین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۰ نظام ایران در ترور ۴ دیپلمات عربستان در تایلند نقش ایفا کرد؛ چهار دیپلمات مذکور به این شرح بودند: «عبدالله المالکی»، «عبدالله البصری»، «فهد الباهلی» و «احمد السیف».

۱۹- در سال ۱۹۹۲ نظام ایران در انفجار رستوران «میکونوس» در برلین نقش داشت به نحوی که دادستان کل آلمان حکم بازداشت «علی فلاحیان» وزیر اطلاعات ایران به اتهام دست داشتن در برنامه‌ریزی این انفجار و کشتن چهار کُرد معارض که در رستوران مذکور بودند، را صادر کرد.

۲۰- در سال ۱۹۹۴ ایران در انفجارهای «بوینس آیرس» که منجر به کشته شدن ۸۵ نفر ومجروحیت بیش از ۳۰۰ تن دیگر شد، دست داشت و در سال ۲۰۰۳ پلیس انگلیس «هادی پور» سفیر سابق ایران در آرژانتین به اتهام توطئه در این حمله را بازداشت کرد.

۲۱- در سال ۱۹۹۴ وزارت خارجه ونزوئلا بیانیه‌ای مطبوعاتی صادر واعلام کرد چهار دیپلمات ایرانی به صورت مستقیم در حوادث خطرناکی که در فرودگاه بین‌المللی «سیمون بولیوار» کاراکاس رخ داد، نقش داشت، حوادثی که هدف آن مجبور کردن آواره‌های ایرانی به بازگشت به وطنشان بود.

۲۲- در سال ۱۹۹۶ حزب‌الله حجاز وابسته به نظام ایران برج‌های مسکونی در «الخُـبَـر» را منفجر کردند، انفجارهایی که منجر به کشته شدن ۱۲۰ تن از جمله ۱۹ تبعه آمریکایی شد. ایران سپس از افرادی که در این انفجار نقش داشتند حمایت کرد از جمله آنها «احمد المغسل» شهروند سعودی بود که در سال ۲۰۱۵ بازداشت شد و گذرنامه ایرانی داشت. وابسته نظامی ایران در بحرین در آن زمان در این اقدام تروریستی نقش داشت و عاملان انفجار در ایران و لبنان آموزش دیده بودند و مواد نفجره از لبنان و از طریق حزب الله قاچاق شده بودند و دلایل زیادی برای اثبات این امر وجود داشت.

۲۳- فراهم کردن مکانی امن برای تعدادی از سران القاعده از سال ۲۰۰۱ از جمله سعد بن لادن و سیف‌العدل و افراد دیگر پس از حملات ۱۱ سبتامبر و تسلیم نکردن آنان به کشورهایشان علیرغم مطالبات مستمر.

۲۴- در سال ۲۰۰۳ نظام ایران در انفجارهای ریاض به دستور یکی از رهبران القاعده در ایران دست داشت؛ انفجارهایی که منجر به کشته شدن تعداد زیادی از شهروندان عربستانی و خارجی‌های مقیم در عربستان از جمله آمریکایی‌ها شد.

۲۵- در سال ۲۰۰۳ یک طرح تروریستی با حمایت ایران برای انجام انفجارهایی در بحرین خنثی شد و عاملان این طرح که از سوی سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان حمایت می‌شد، دستگیر شدند، مشابه این اتفاق در کویت، امارات نیز در زمان‌های مختلف اتفاق افتاد.

۲۶- در سال ۲۰۰۳، رژیم ایران از شیعیان در عراق با تشکیل احزاب و گروه‌های طرفدار خود حمایت کرد که به کشته شدن ۴۴۰۰ سرباز آمریکایی و ده‌ها شهروند عراقی به ویژه اهل تسنن، منجر شد. «جیمز جفری»، سفیر سابق عراق در این باره می‌گوید که کشته‌های آمریکایی طی عملیاتهایی که از سوی گروه‌های تحت حمایت مستقیم ایران، جان خود را از دست داده‌اند.

۲۷- در سال ۲۰۰۶، واشنگتن گفت که ایران از طالبان علیه نیروهای آمریکایی در افغانستان حمایت می‌کند تا حضور نیروهای آمریکایی در مرزهایش را کنترل کند و به همین دلیل گروه‌هایی را که از نظر نژادی و مذهبی با ایران تفاوت داشتند، مسلح کرد. نظام ایران، هزار دلار برای هر سرباز آمریکایی که در افغانستان کشته شود، جایزه تعیین کرد.

۲۸- در سال ۲۰۰۷، مجلس سنای آمریکا با تصویب لایحه‌ای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را یک سازمان تروریستی دانست و این گروه از سوی «جرج بوش» رئیس‌جمهور وقت و کنگره بر اساس قوانین آگاهی‌بخشی که پس از حوادث ۱۱ سپتامبر صادر شد، همین‌گونه توصیف شد.

۲۹- در سال ۲۰۱۱، رژیم ایران، «حسن القحطانی» دیپلمات سعودی را در شهر کراچی ترور کرد.

۳۰- در سال ۲۰۱۱، آمریکا، تلاش برای ترور سفیر عربستان را خنثی کرد و اثبات شد که نظام ایران در این تلاش دست داشته است. به همین دلیل یک دادخواست علیه آن تنظیم شد که پرده از حقیقت در دادگاه فدرال نیویورک برداشت و نام ۲ نفر که در این توطئه دست داشتند فاش شد. یکی «منصور ارباب سیار» که دستگیر و به ۲۵ سال زندان محکوم شد و دیگری «غلام شکوری» بود که افسر سپاه پاسداران بود و اکنون در ایران اما تحت پیگرد قضایی آمریکا است.

۳۱- در اکتبر ۲۰۱۲، هکرهای ایرانی وابسته به سپاه پاسداران ایران، حملاتی را علیه شرکت‌های نفتی و گازی سعودی و خلیج [فارس] انجام دادند. تا جایی که «لئون پانتا» وزیر دفاع آمریکا این حملات را یکی از مخربترین حملات الکترونیکی در بخش خصوصی توصیف کرد. دولت اوباما نیز گفت که می‌داند این اقدام از سوی حکومت ایران بوده است.

۳۲- در سال ۲۰۱۲، طرح ترور شماری از مسئولان و دیپلمات‌های آمریکایی در باکو، پایتخت آذربایجان لو رفت. پشت این طرح، یک گروه شیعی در آذربایجان بود که از سوی ایران حمایت می‌شد و تحت امر سپاه بود.

۳۳- در سال ۲۰۱۶، دادگاه کیفری کویت، حکم اعدام دو متهم در قضیه معروف «باند العبدلی» را صادر کرد که یکی از آنها ایرانی بود. این دو نفر متهم به اقدام علیه وحدت و حاکمیت اراضی کویت و تلاش برای جاسوسی برای ایران و حزب‌الله و اقدام خصمانه هستند.

۳۴- در ژانویه ۲۰۱۶، ایران رسما از زبان «محمد علی جعفری» فرمانده سپاه پاسداران ایران، اعتراف کرد که ۲۰۰ هزار نیروی جنگجوی ایرانی در خارج از کشور (در سوریه، عراق، افغانستان، پاکستان و یمن) دارد.

۳۵- هیأت‌های دیپلماتیک ایرانی چندین شبکه جاسوسی در کشورهای مختلف ایجاد کرده‌اند تا از طریق آنها طرح‌ها و عملیات‌های تروریستی انجام دهند. از جمله کشورهایی که وجود شبکه‌های جاسوسی ایران در آنها، فاش شده عبارتند از:
عربستان (۲۰۱۳)، کویت (۲۰۱۰، ۲۰۱۵)، بحرین (۲۰۱۰، ۲۰۱۱)، کنیا (۲۰۱۵)، مصر (۲۰۰۵، ۲۰۰۸، ۲۰۱۱)، اردن (۲۰۱۵)، یمن (۲۰۱۲)، امارات (۲۰۱۳)، ترکیه (۲۰۱۲)، نیجریه (۲۰۱۵).

۳۶- علاوه بر آن، حزب‌الله لبنان است که «ریچارد آرمیتاژ» معاون وزیر خارجه آمریکا آن را سازمان تروریستی اول در جهان توصیف کرد. نظام ایران باندها و شبه‌نظامیان تروریستی را در عراق، یمن و سایر کشورها ایجاد کرده تا از آنها برای از بین بردن امنیت و ثبات استفاده کند.

۳۷- وارد کردن عناصر سپاه پاسداران به عراق برای آموزش شبه‌نظامیان شیعه و به کار گیری آنان برای کشتار اهل تسنن و نیروهای بین‌المللی.

۳۸- رژیم ایران بزرگترین توزیع‌کننده مواد منفجره IED در جهان است که برای انفجار خودروها و تجهیزات زرهی از آنها استفاده می‌شود و موجب کشته شدن صدها نیروی بین‌المللی در عراق شده است.

۳۹- نظام ایران در کارنامه‌ حمله و هتک حرمت به هیأت‌های دیپلماتیک خارجی اول است. در سال ۱۹۷۹ به سفارت آمریکا حمله کرد و تمامی اعضای آن را به مدت ۴۴۴ روز بازداشت کرد. سپس در سال ۱۹۸۷ به سفارت عربستان، در سال ۱۹۸۷ به سفارت کویت، در سال ۱۹۸۸ به سفارت روسیه، در سال ۲۰۰۷ به یک دیپلمات کویتی، در سال ۲۰۰۹ به سفارت پاکستان، در سال ۲۰۱۱ به سفارت انگلیس حمله کرد و آخرین مورد از این حملات نیز حمله به سفارت عربستان و کنسولگری آن در مشهد در سال ۲۰۱۶ است.

۴۰- رژیم ایران، به رغم درخواست کمک‌ مستمر، امنیت هیأت دیپلماتیک عربستان سعودی را تامین نکرد. بلکه حتی نیروهای امنیتی وارد ساختمان شدند و دارایی‌های آن را چپاول کردند.

۴۱- عربستان سعودی اولین کشوری نبود که روابط خود را با رژیم ایران قطع کرد بلکه قبل از آن ایالات متحده آمریکا و انگلستان به دلیل حمله به سفارت‌های خود و اشغال آن‌ها روابط خود را با ایران قطع کردند، علاوه بر این، شماری از کشورها مثل کانادا و برخی کشورهای اروپایی و در نتیجه اقدام‌های خصمانه ایران روابط خود را با آن قطع کردند و پیش از این نیز الجزائر و تونس و مغرب و یمن و هم‌اکنون بحرین، سودان، سومالی، جیبوتی و جمهوری کومور اقدام مشابهی انجام دادند و تعدادی از کشورها به همین دلایل و دخالت ایران در مسائل داخلی آن‌ها و به دلیل ارتباط رژیم ایران با تروریسم و حمایت از آن، سفیران خود را از این کشور فراخواندند.

۴۲- هم‌اکنون که عربستان در معرض بسیاری از حملات تروریستی داعش و القاعده قرار گرفته، رژیم ایران در معرض هیچ گونه عملیات تروریستی از سوی القاعده و داعش قرار نگرفته است، این مسئله خود شک و گمانه‌های تعامل رژیم ایران با تروریسم و تروریست‌ها را تایید می‌کند.

۴۳- کشورهای عربی قبل از انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ فرقه‌گرایی و مذهب‌گرایی را به خود ندیده بودند؛ رژیم ایران در کشورهایی چون لبنان، سوریه، عراق و یمن اقدام به دخالت کرده و حتی یکی از حامیان این رژیم «حیدر مصلحی» وزیر سابق اطلاعات ایران افتخار می‌کند که ایران ۴ پایتخت عربی را اشغال کرده‌ است.

۴۴- علاوه بر این، رژیم ایران شماری از شهروندان [کشورهای عضو] شورای همکاری خلیج [فارس] را فریب داده و از احساسات دینی آن استفاده کرده و با راه‌های غیرقانونی و بدون روادید و از طریق یک کشور سوم، آن‌ها را به ایران برده تا کسی آن‌ها را نشناسند و به آن‌ها دستور می‌دهد که با قایق‌ وارد آب‌های بین‌المللی بشوند و پس از آن ادعای ربوده شدن آن‌ها را می‌کند و آن‌ها را به مراکز آموزش استفاده از سلاح و اقدامات تروریستی فرستاده و پس از آن همین افراد را به کشورهای خود فرستاده تا مانند آن اقدامات را علیه شهروندان و کشورهای خودشان انجام بدهند.

۴۵- شاید بهترین مثال برای دخالت‌های ایران در امور کشورهای منطقه، دخالت آشکار این کشور در سوریه به همراه نیروهای سپاه، سپاه قدس، و همچنین سربازگیری چریک‌های حزب الله و شبه نظامیان فرقه‌ای از چندین کشور است که در کنار بشار اسد با ملت سوریه در حال جنگ هستند و بیش از ۲۵۰ هزار شهروند سوری را به قتل رسانده‌اند و نزدیک به ۱۲ میلیون نفر دیگر را آواره کرده‌اند که این بزرگترین تراژدی تاریخ معاصر ماست.

۴۶- این دخالت ایران در مسائل کشورهای عربی نه تنها توسط پادشاهی عربی سعودی بلکه توسط اتحادیه عرب با تمام توان در همه تصمیم‌ها و قطعنامه‌های خود که آخرین آن قطعنامه غیر معمول شورای وزیران در نشست اخیر این اتحادیه در روز یکشنبه ۱۰/۱/۲۰۱۶ بود، به شدت محکوم کردند.

۴۷- ادعای ایران مبنی بر اینکه پادشاهی عربی سعودی سفارتش را در صنعاء هدف قرار داده دروغ است و تصاویر موثق این ادعای ایران را تکذیب می‌کند.

۴۸- مدارک و شواهد بر دروغ ایران که سخنان دروغی ضد شیعه به یکی از ائمه حرم مکی نسبت داده است وجود دارد و واقعیت خطبه‌های ضبط شده و تصاویر ائمه حرم مکی آن را تکذیب می‌کند.

۴۹- نمر باقر النمری که رژیم ایران او را فعال سیاسی صلح‌آمیز می‌داند در کنار ۴۶ تروریست دیگر به تروریسم متهم بود به گونه‌ای که اقدام وی در تشکیل یک هسته‌ تروریستی را ثابت می‌کند؛ این هسته تروریستی شماری از بی‌گناهان را کشته و به نیروهای امنیتی شلیک کرده و افراد تحت تعقیب را پنهان کرده‌ بود.

۵۰- رژیم ایران از سوی جامعه جهانی و سازمان ملل متحد به دلیل نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم محکوم شده و این مسئله را گزارش مجمع عمومی سازمان ملل به شماره ۷۰/۴۱۱ در تاریخ ۶/۱۰/۲۰۱۵ تایید می‌کند.

۵۱- طبق گزارش‌های بین‌المللی اعدام‌ها در ایران طی سال ۲۰۱۵ بیش از هزار نفر بوده یعنی به ازای هر روز ۳ نفر، و روند این اعدام‌ها طی ۷ ماه اول سال ۲۰۱۵ بیشتر شد، افزون بر این، دادگاه عالی حکم اعدام ۲۷ نفر از عالمان دینی اهل تسنن را بدون هیچ دلیل موجهی تأیید کرده است.

۵۲- ایران حقوق اقلیت‌ها از جمله عرب‌های اهواز، کردها، بلوچ‌ها و سایر قومیت‌ها و مذاهب را نقض می‌کند؛ اقلیت‌هایی که ایران آن‌ها را از انجام حقوق خود منع می‌کند.

۵۳- همچنین ایران قطعنامه شورای امنیت به شماره ۲۲۱۶ در رابطه با بحران یمن را نقض می‌کند و به مسلح کردن شبه نظامیان حوثی ادامه می‌دهد که از جمله این اقدام‌ها کشتی‌هایی توقیف شده‌ای هستند که در مسیر خود به یمن سلاح‌ها، مهمات و موشک حمل می‌کنند.

۵۴- رژیم ایران که مدعی حمایت از مزدوران خود هست، هنگامی که اقدام‌های تروریستی خود کشف و برملا می‌شود، همانند آنچه برای یکی از عاملان عملیات انفجار شهر «الخبر» اتفاق افتاد، از این اقدام‌های خود دریغ نمی‌کند و خسته نمی‌شود.

۵۵- در خصوص ادعاهای وزیر خارجه ایران که می‌گوید عربستان با توافق هسته‌ای مخالف است؛ [باید بگوییم که] این ادعا بار دیگر دروغ‌گویی این رژیم را نشان می‌دهد چرا که عربستان آشکارا توافقی را که مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی و شامل مکانیزم بازرسی سختگیرانه و همیشگی شود، تأیید کرد؛ توافقی که امکان بازگشت تحریم‌ها در صورت نقض توافق از جانب ایران را داشته باشد و این همان چیزی است که آمریکا بر آن تأکید کرده است.

۵۶- ایران باید روشن کند که [کشوری] انقلابی است که در آشوب است و بی‌توجه است به قوانین بین‌الملل، یا اینکه کشوری است که به توافقنامه‌ها و معاهدات بین‌الملل و اصول حسن‌هم‌جواری و عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها، احترام می‌گذارد.

۵۷- «پادشاهی عربی سعودی» از ابتدای انقلاب ایران تلاش کرده که دستش را برای صلح و همبستگی و همیزیستی مسالمت‌آمیز و روابط حسن‌همجوار دراز کند اما ایران با فتنه‌انگیزی مذهبی و طائفی و تحریک و قتل و ویرانگری پاسخ داده است.

۵۸- اگر ایران خواستار ادبیات عقلانی و منطقی است، باید ابتدا از خود شروع کند و همه اقدامات تخریبی و ویرانگر که منافی اصول و منشورهای بین‌المللی است، متوقف کند.
 
کلمات کلیدی : حمله به سفارت عربستان+عربستان+ایران
 
هاکان
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۲:۲۶:۲۵
عراقچی جان رفتی عربستان همه چیو حل کنی دیگه؟؟؟؟!!!!! (3484933) (alef-3)
 
شهاب الدین
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۲۲:۴۱
یعنی من اول باورم نمیشد که "لبخند دیپلماسی" اینجوری عزتو به پاسپورت ایرانی برگردونه!... (3485126) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۳۵:۵۰
نگران فیش حجت هستی؟!!
به چه بهایی؟
هتک حرمت در فرودگاه و کشته شدن چند صد نفر زاءر بیگناه ایران؟!!عزت پاسپورت ایرانی دست خود ایرانی هاست
چطور مردم روسیه مردمش ظرف یک هفته در نرفتن به ترکیه هم قسم شدن و پاش ایستادند؟ تازه اونم بخاطر کشته شدن تنها یکنفرشون
سالهاست به حجاج ایرانی بی حرمتی میشه تا بحال چرا از عزت پاسپورت ایرانی حرف نمیزدی؟
عزت پاسپورت میخوای؟ اول کالاهای عربستانی موجود در بازارو نخر (3485163) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۵:۰۲:۵۱
قبلا هم گفتم و باز هم میگم! منطق ما فقط در فضای کنترل شده خبری و رسانه ای داخل خریدار داره واگرنه در خارج حتی امثال دکتر ظریف هم برای توجیه و استدلال خیلی از مواضع و اقدامات ما کم می آورند! واقعیت اینهست که تقریبا تمامی موارد ذکر شده در این لیست را نه تنها عربستان بلکه حتی آمریکا هم قبول داشته و برایش مدرک دارند. اینگونه نیست که در دادگاههای آمریکا که دائما ما را به تروریسم محکوم میکنند بدون مدرک و بر اساس گفته یا نظر کارشناسان باشه!

متاسفانه دولت نه کنترلی و نه دستی در عملیاتهای امنیتی خارج از کشور ندارد. همچنین دولت هیچ قدرتی در تایین سیاست های کلی و خارجی نظام ندارد و نمی تواند آنچه میخواهد را اجرا کند بنابراین حمله کردن به دولت در این موارد خیلی مسخره است!

همین نظر ساده من هم به احتمال زیاد چاپ نخواهد شد. برای من درک اینکه نظرات مردم برای خوشحالی عده ای در قدرت چاپ نشه معنی نمیده چون در آخر ضررش به خود مسئولین و افراد در قدرت میرسه. قطع ارتباط مردم و مسئولین به ضرر کشور هست. شما فکر میکنید مسئولین خودشان خبر دارند و از منابع مختلف واقعیت های افکار عمومی اطلاع پیدا میکنند اما باور کنید اینطور نیست. من در جاهایی که اینگونه بولتن و اخبار را تهیه میکنند کار کرده ام و متاسفانه خیلی از مدیران و مسئولین میانی برای حفظ سمت و موقعیت خود حاظر نیستند اخبار و آمار تلخ و ناراحت کننده رو به بالا بفرستند و خیلی هنرمندانه آنها را دستکاری میکنند. مسئولین باید بتوانند صدای مردم رو در سایتهایی مثل الف بصورت مستقیم بشنوند. (3486702) (alef-13)
 
دقیقی
۱۳۹۴-۱۱-۰۵ ۰۰:۴۰:۱۰
آقای امیر ؛ من که متوجه نشدم چه فرمایش کردین امید وارم حداقل خودت متوجه شده باشی (3494323) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۳ ۱۲:۴۷:۴۸
من جمع کردم با فرض صحت ادعای عربستان همه اش 250 نفر به قتل رسیدند ولی حالا بر گردیم به قتلهای عربستان:
1- کشتن 300 نفر حاجی ایرانی
2- کشتن بیش از 5000 نفر حاجی در منا
3- کشتن 9000 نفر در یمن
4- کشتن 250 نفر در سقوط جرثقیل
5- کشتن هزاران نفر عراقی توسط داعش بز مچه این وهابیهای کثیف
6- کشتن هزاران نفر در سوریه توسط داعشی های وابسته به وهابیهای کثیف
7- تجاوز به نوجوانان حاجی ایران در فرودگاه
.
.
.
.
.
.
.
راستی آیا دنیا از خود پرسیده است که اگر پیامبر اکرم و ائمه اطهار را از تاریخ وهابیت عربستان کم کنیم این انسانهای نخاله که نه سابقه فرهنگی دارند و نه سابقه تاریخی و در دنیای علم جزو مرخصین اعظم علوم بشمار می آیند به چه درد این دنیا می خورند؟
این قوم ظالم را خداوند متعال با آوردن سه دین بزرگ الهی نتوانست هدایت کند ما بندگان خدا می خواهیم آنها را به راه بیاریم؟ (3489537) (alef-13)
 
دقیقی
۱۳۹۴-۱۱-۰۵ ۰۰:۵۶:۴۴
شما فقط اشاره مختصر به جنایات وهابی ها در چند سال اخیر کردین که این موارد مورد اشاره قطره ای از دریای جنایات وهابی هاست اصلا" بنای وهابیت بر روی جنایت استوار شده وهابیت از همان ابتدا با قتل و غارت و کشت و کشتار شکل گرفته ؛یک نگاه گذرا بر تاریجچه این فرقه ظاله کافی است تا انسان به عمق جنایات آنها در طول تاریخ حیاتشان پی ببرد . اینها در همان ماههای اول شکل گیری که مردان کربلای معلی به مناسبتی به نجف رفته بودند از فرصت استفاده کرده و با یورش به این شهر مقدس در یک روز حدود 5000 نفر زن و کودک و پیر و مریض را قتل عام کردند و همچنین در همان سال های اولیه شکل گیری به مکه حمله کردند و قتل عام فجیعی را به راه انداختند و از این جنایات در تاریخچه این تیر و ترکه های یزید فراوان است . (3494351) (alef-13)
 
فرید
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۰۸:۰۱
یعنی ما این همه خفن هستیم
و
خبر نداریم
ایول
راستی عادل الجبیر جان
دندونات ومسواک بزن باشه باب جون ؟ (3485262) (alef-13)
 
تحلیل
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۲۲:۱۵
همان کسانی که سعودی ها را به کارهای اختلاف انگیز ترغیب می کنند ، در داخل هم نفوذی هایی دارند که سفارت سعودی را آتش می زنند تا بلو درست شود و از اختلافات پدید امده انگاه غیر مسلمانها به مسلمان ها بخندند. (3485500) (alef-13)
 
سیاست زده
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۳۷:۴۳
عزت پاسپورت ایرانی به اراجیف یه سری شراب خوار سعودی نیست . بلکه به احترام جهانی برای ایرانه که حتی اربابان عربستان هم از عربستان حمایت نکردند. (3485531) (alef-13)
 
العبد
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۴۹:۴۳
آل سعود پرچم جنگ علیه ایران را بالا برد ،
مسولین باید با تمام درایت و توان برای حفظ کشور به هوش باشند و دست برتر را داشته باشند
مردم باید یک دست بوده و گول خدعه های قومی و یا مذهبی آل سعود و مزدوران شان را نخورند. (3485552) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۳۳:۵۹
تاریخشونو هم زده (3485667) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۳۵:۲۱
با این حملاتی که به سفارت خانه ها می کنید واقعا بازم میخاین اعتبار به پاسپورت برگرده؟؟؟؟ واقعا که شما دیگه کی هستید. دولت هر سفارتخانه رو باز می کنه میرید حمله می کنید یکی دیگه رو تعطیل می کنید (3485670) (alef-13)
 
میلاد
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۰:۴۳:۱۶
جمع کن عمو .فکر کرده مردم بیکارن برن ب سفارت خونه ها حمله کنن.اون عزتو خیلی وقته لولو برد به سفارت کشور زپرتی مثب عربستان ربطی نداشت عزیزم.عزت زمانی رفت ک به هموطنامون تجاوز کرد پانصد نفرو کشتن دیپلمات های مارو کشتن.اون موقع کجا بودی شما ؟ (3486594) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۱۲:۱۰:۱۲
دولت قطع رابطه هم می کرد باز میومدین مسخره میکردین که این بود اعتبار پاسپورت و... شما بهانه های بنی اسرائیلی میارید در چند سال گذشته فقط دو سفارت رو تعطیل کرید طلبکار و پرمدعا هم هستید اگر ما به دولت رای دادیم از کارش راضی هستیم دیگه طلبکاری شماها برای چیه؟ شما مگه به دولت رای دادین که طلبکارین؟ سفارت انگلیس رو باز کرده کانادا هم میخاد سفارتشو باز کنه رابطه با امریکا هم بهتر شده تحریمها هم برداشته شده عملکرد دولت بسیار هم عالی بوده. تجاوز کرد حج عمره قطع شد پانصد نفر کشته شد دولت چندین بار اعراض کرد و پیگیری کرد جنگ راه انداختن و حمله نظامی دست دولت نیست. این جریان شیخ نمر هم میخواست فضای سنگین علیه سعودی راه بندازه که ریختین مساله رو برعکس کرده و طلبکار هم شدین. مشکل ما اعتبار پاسپورت نیست اول باید تکلیف افرادی که کارای غیرقانونی میکنن مشخص بشه (3487079) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۷:۰۳:۰۳
بله ، معلومه عصبانی هستند، اونها برای ایران رییس جمهوری می خوان که بهشون و به اسراییل خوراک ضد ایرانی بده تا کثافت کاریاشونو واسه هشت سال مخفی کنند نذارن دنیا بفهمه تو خاور میانه چه خبره. اونها برای ایران رییس جمهوری می خوان که دستشو مثل بچه تو دستشون بگیرن و تاب بدن و دنبال خودشون بکشن
معلومه که رییس جمهوری که با لبخند و آرامش چهره ی کریهشونو به دنیا نشان داده مورد انزجار اونها( و لاللعجب شماها) ست.
درود بر روحانی و ظریف بزرگ که با تنرمندی آثار سو هشت ساله رو برطرف کردن تا دنیا بفهمه عریستان و اسراییل منشا فتنه در خاورمیانه هستند و نه ایران . (3485746) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۵۷:۰۱
نگران نباشید عربستان داره نفسای آخرش رو میکشه. موقع جون دادنشه رم کرده.
جالبه که در اکثر بندها بدون سند و مدرک فقط به حمایت آمریکا اشاره کرده. الیته فکر کنم اگه ما لیست علیه عربستان بدیم باید هزار صفحه بنویسیم. جنگ در یمن و کشتار شیعیان و سرکوب گسترده مخالفان و اعدام های گسترده و حمایت علنی از طرف مقابل جنگ هشت ساله و حمایت علنی از اسراییل که تمام اعراب دشمن آنند و حمایت گسترده از گروه های تروریستی ایران و افغانستان پاکستان و اکثرا حمله کننده گان 11 سپتامبر از اعراب عربستان بودند و حتی داعش حاصل سالها تبلیغات وهابیون عربستان است و بسیاری از عوامل تروریستی در نقاط مختلف جهان حاصل افکار حاکمان عربستان است که به وضوع تمام دنیا هر کس که لباس عربی بر تن دارد را به دیده تروریست می نگرد و دست پرورده هایی چون بن لادن و ابوبکر البغدادی و ریگی و .... و حکومتی مستبد که حقوق زنان به طور گسترده پایمال میشود و به زن به دیده کالا می نگرد و هزینه های گسترده عربستان برای خرید سلاح که آن را به بزرگترین خریدار سلاح در دنیا تبدیل کرده است و بسیاری از موارد دیگر که البته فکر نمیکنم نیاز به واکنش داشته باشد و این رژیم رو به سوی فرو پاشی است که همانا زمین را صالحان به ارث خواهند برد و این وعده حتمی خداست. (3485218) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۵:۵۰:۰۲
جالبه طرف داره بمب توی یمن میریزه بعد بیانیه علیه یه کشور دیگه میده وقاحت اینا حدی نداره ظاهرا (3486711) (alef-13)
 
mahdi
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۱۹:۲۵:۴۸
سخنان مقامات عربستان مرغ پخته راهم به خنده وامی دارد (3487779) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۰۰:۱۰
شما فقط ببینید که تحریم ها چه سودی برای این کشور ها [عربستان و ترکیه و امارات] داشت که الان این چنین به تکاپو افتاده اند!!!! (3485234) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۱۰:۵۳
با توجه به متن مشخص است یک سری کلی گویی واتهام بی اساس جهت تبریه خود از جنایاتش میباشدواین نوع برخوردهای طرف مقابل میتواند به نفع ما باشد اگر با درایت رفتار کنیم (3485274) (alef-13)
 
علی کریمی
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۲۵:۰۲
هاکان عزیز


در دنیای امروز هر مشکلی با دیپلماسی و با حداقل هزینه قابل حل است . اگر مسئله حمله به سفارت عربستان اتفاق نمی افتاد رژیم آل سعود در بدترین شرایط ممکن بود و حتی می توان ادعا کرد با دست خود فرآیند نابودی خود را شروع کرده بود . افسوس . (3485330) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۳۵:۱۹
پاسخ به این اتهامات باید مستدل و منطقی و با آرامش باشه. عربستان این روزها بشدت عصبانی و عصبیه و هدفش هم عصبی کردن ایرانه. ولی ما دلیلی نداره عصبی باشیم. یه توافق خوب و در سطح بالای جهانی داشته ایم و سیاستهای منطقه ای ما هم موفق بوده دقیقا برعکس عربستان.
عربستان و کلیه اذنابش زمانی که ما تحریم بودیم کاری از پیش نمی بردن حالا که تحریمها هم بر طرف شده. (3485529) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۴۰:۱۹
من مطمئن هستم که وزارت امر خارجه ما به بهترین نحو عمل کرده که این بندگان ..... خدا با این عصبانیت به پرخاشگری افتادند
خدا قوت اقای ظریف و تمام عوامل وزارت خارجه (3485537) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۵۰:۱۸
متن رو بخون!
ببین به سخنان و رفتارهای کدوم آقایون داخلی استناد کرده بعد به عراقچی و دولت فعلی انتقاد کن
این سیاست خارجی هم شده اقتصاد...دولت فعلی باید جواب ندانم کاری های یه عده دیگه رو بده (3485554) (alef-13)
 
سید
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۰۴:۴۷
حضور عراقچی برای شرکت در کنفرانس اسلامی است که متاسفانه دفترش در جده است . خوب است ایشان ووزارت خاجه با سعودی ها ملاقات نکنند و یاوه گوئی های این ابلهان که همچون بچه لات های بی سرو پا وبرای بزرگ نشان دادن خودشان به بزرگی در ملا عام توهین می کنند ، بی محلی کنند وپاسخی ندهند . (3485599) (alef-13)
 
سینا
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۱۳:۳۴
تدبیر و امید باعث خفت ملت ایران شده
ان شاء الله 1396 (3485621) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۴۴:۱۹
حتما کشور ما در این مدت یک موفقیت بزرگ داشته که این متحجرین به دست و پا زدن افتادن و قصدشون هم دقیقا تحریک شما و دیگران است برای ایجاد آشوب داخلی و دو دستگی در کشور پس منطقی باشید و هم صدای آنها نشوید. (3485688) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۸:۰۳:۰۴
اينها از جنس همانهايي هستند كه به پيامبر و دختر پيامبر و نوه پيامبر و داماد پيامبر ظلم و جفا و جور كردند ، ميخواهيد راستگو و صادق باشند وهابيها از جنس صهيونيستها هستند ..... (3485859) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۱۹:۵۰
یعنی فقط نظراتی منتشر میشه که در جهت تخریب دولت باشه. البته از الف بیشتر از این انتظار نمیره (3485638) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۷:۲۲:۱۳
بسیاری از این بند ها تکراری است، فقط نام و عنوانش را عوض کرده اند، هر چند همه ی آنها اتهامی بیش نیست، جالبه که شما ها همیشه با دشمنان از جمله اسرائیل و عربستان در تمام دوران دلواپسی همدل و هم رای هستید، از حسادت دولت و ظریف همنوا با دشمنانید و جالب اینکه همچنان خود را پیرو ولی فقیه و نظام می دانید و ادعایتان گوش فلک را ترکانده است. (3485771) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۷:۳۲:۳۷
سیاست ما صندلی خالی نیست. لابد رفتن بهتر از نرفتن بوده. (3485789) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۸:۴۷:۱۳
عراقچی نرفته حل کنه مقر سازمان کشورهای اسلامی اونجاست اخوی (3485972) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۱:۰۷:۳۵
رفته گندي كه دوستان شما با ناداني زدند رو حل كنه (3486302) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۹:۱۶:۲۵
حالا اینهم جنایات عربستان
1- کشتار حاجیان در منا چه در سال 86 و چه درسال گذشته
2- به خاک و خون کشیدن بیش از 1 میلیون مسلمان در سوریه و عراق و یمن و نیجریه و لیبی و پاکستان و افغانستان و بحرین ....
3- ایجاد گروهک های جند شیطان و جیش الشیطان و و شهادت صدها ایرانی بی گناه در حادثه تروریستی تاسوکی و پیشین و سرباز و به شهادت رساندن چندین معلم در استان سیستان و بلوچستان
4- اعدام آیت الله النمر و بسیاری از علمای بزرگ شیعه و حتی علمای بزرگ اهل سنت در سراسر جهان
.....
....
100000- ایجاد صدها شبکه ماهواره ای تکفیری - وهابی و تاسیس گروه جنایتکار القاعده و طالبان و داعش و سپاه صحابه و النصره بوکوحرام و الشباب و لشکر جنگوی و لشکر طیبه و ... و گسترش تفکر شیطانی با سر بریدن و آتش زدن و گردن زدن با شمشیر و زیر تانک انداختن و منفجر کردن انسانهای بی گناه و کشتار انسانهای بی گناه از قطب شما تا قطب جنوب مانند حادثه پاریس و مردم بی دفاع نیجریه و حادثه دانشگاه باچاخان پاکستان و نسل کشی صدها هزار مسلمان در افغانستان و پاکستان و یمن و بحرین ...

اگر دنیا میخواد که داعش و صدها گروه های تکفیری دنیا رو از بین ببره باید اول از همه ریشه اصلی این ام الفساد دنیا یعنی خاندان خبیث آل سعود از بین ببره ، که با پول نفت و درآمد از حجاج دست به کشتار انسانهای بی گناه زده اند (3486798) (alef-13)
 
حربه کثیف سعودی
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۱۵:۵۸:۴۴
میبینید چطور اون عده نادان (اتش زنان سفارت) کار را به نفع سعودی ها پیش بردند فقط همینجا پیامها را نگاه کنید هیچکی از شهید باقر النمر حرفی نزده یا حتی یادی نکرده
عربستان با اون ساختمان خالی چه استفاده ای کرد.
روح شهید بی اسلحه شاد وگرامی
الفاتحه مع الصلواه (3487406) (alef-13)
 
پوپک
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۲:۲۶:۵۵
کجاست دیپلماسی عزتمدارانه ی ظریف!!!!!:-D:-D:-D (3484936) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۲۸:۵۴
و باز هم ماهی گیری سیاسی! (3485345) (alef-13)
 
میثم
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۱۵:۴۰
دیپلماسی عزتمدارانه که پیش آقای متکی در سنگال و در مراسم ختم آقای چاوز و در استخر های برزیل گم شده!!!!! :-D:-D:-D

(خطاب به الف: اگر کامنت "پوپک" حاوی "نيش به ديگران" نیست و منتشر شده! باید پاسخ اینجانب نیز منتشر شود) (3485480) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۷:۰۹:۵۲
نه دوست عزیز دیپلماسی عزت مندانه زمانی گم شد که به دو نوجوان ایرانی تجاوز کردن و صدها نفر در منا رو کشتن و بهگفته اقای ظریف اونو هضم کردن دیپلماسی عزت وقتی گم شد که یمنی ها نزدیک یک سال زیر بمباران سعودی ها هستن به جرم علاقه ای که به ایران دارن و اقایان مشخص کنن چه کمکی به مردم یمن کردن دیپلماسی عزتمندانه زمانی گم شد که سفیر ایران در سازمان ملل رو راه ندادن ایران و مجبور کردن سفیرشو عوض کنه بقیش بمونه بخوام همه رو ذکر کنم دو صفحه کار می بره البته اگه الف شجاعت داشته باشه همینم منتشر کنه (3485755) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۹:۲۶:۵۹
حمید یمن به من چه ؟ مملکت خودم این قدر گرفتاری داره که یمن توش گمه در ضمن این خواست سعودیه که قضیه یمن رو به ایران ربط بده واین دولت عاقل تر از اون که وارد بازیشون بشه در مورد کشته شدگان مکه ما خیلی بیشتر از کشورهایی که 3500 کشته دیگر متعلق به آنها بود از حقمان دفاع کردیم الان هم با اجرایی شدن برجام داریم انتقام تمام ظلمهای سعودی رو می گیریم صبر کن سحر نزدیکه ! (3486812) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۹:۲۱:۲۰
چه ربطی داره؟ حداقلش اینه که دولت قبل این همه زمین و زمان رو بهم ندوخت که میخوام عزت رو به پاسپورت ایرانی برگردونم.

کار تون به جایی رسییده که دست گل ها و کوتاهی ها و کم کاری های این دولت رو با دولت قبل مقایسه و سر به سر می کنید. متاسفم برای این دیدگاه عده ای قلیل (3486042) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۹:۲۹:۳۷
حالا بین این همه موفقیت حاصل از برجام شما نگران عزت پاسپورتی ؟!پاسپورت ایرانی عزتمند هست همه دنیا هم میدونن اینا سیاست بازیه به سال نمی کشه آمریکا از حرکت اخیر خودش در مورد پاس ایرانی پشیمون میشه ! (3486817) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۹:۲۲:۴۶
در سال ۱۹۸۶ ایران حُجاجش را تحریک به شورش در موسم حج کرد که نتیجه آن فوت ۳۰۰ نفر بود.


کم مونده حادثه منا و تعرض به نوجوون های ایرانی رو هم توطیه ایران معرفی کنه.

اصلا از نظر اینها این ایرانه که داره به داعش کمک مالی و تسلیحاتی میکنه. این ایرانه که القاعده رو حمایت مادی و معنوی میکنه و تو عربستان دفتر داره


بابا این ها دیگه بخدا اخرشن (3486045) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۰۱:۱۱
دیپلماسی عزتمدارانه اروپاییهاراکشانده اینجا.حالا ما خیلی خاطرخواه عربستان بودیم که بخواهدبامارابطه داشته باشد؟همان بهترکه رابطه ای نباشد.پاسپورت ما همیشه عزیزه وبااین رفتارهای موجودات بدوی خدشه دارنمیشه. (3485590) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۰۴:۳۵
هرکی هر واغ واغی کرد به عزت ما توهین شده
ضمنا اگر ناراحتی برو از اونایی بپرس که بهانه دست شغال دادند و از دیوار سفارت بالا رفتند و قبلتر ....... (3485598) (alef-13)
 
بیگی29
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۸:۰۷:۵۲
پیش آنهایی است که منطقشان از دیوار بالا رفتن است. (3485873) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۸:۴۰:۱۹
شما ها تو کار ظریف دخالت نکنید همه چیز درست میشه اما مشکل اینه که همه یه پا وزیر خارجه اند!!!! (3485958) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۱:۲۱:۳۰
از قدیم گفتند یک دیوانه یک سنگی را داخل چاه میاندازد و صد تا آدم عاقل نمی تونن سنگ رو دربیارن - این هم شده حکایت دوستان پوپک خان - خودشون از دیوار سفارت بالا میرند بعد هم میگن چرا جواب نمیدید! (3486318) (alef-13)
 
سيد حسن
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۲:۳۵:۴۵
والا اگه كسي بخواد در مورد جنايات سعودي ها بنويسه ٥٨ جلد كتاب هر كدوم در ٥٨ فصل و.. ميشه ... فقط يه قلمش برجاي تجارت جهاني آمريكا ست كه ٤٠٠٠ نفر رو با هم فرستاد رو هوا... واقعا سنگ پاي قزوين جلوشون بايد لنگ بندازه!!!! (3484972) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۰:۴۰:۱۸
قبول همه مواردی که لیست کردند دروغ است اما ما چه لیستی داریم رو کنیم که 100 مورد بشه برای سعودی ها و دنیا پسند باشد (3486588) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۲:۳۹:۵۹
مگه میشه مگه داریم !!!!1 (3484989) (alef-3)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۲:۴۳:۰۲
با اينكه تمام اين موارد اوهاماتي بيش نيست ولي ...ما ميتوانيم ...وقتي در كشوري كه هنوز با خانواده اي سلطنتي موروثي اداره ميشود و ادعاي دموكراسي ميكند ..وقتي كشوري فاقد دموكراسي ميشود رييس حقوق بشر سازمان ملل..انوقت ميفهميم كه براي خنديدن نياز به ملا نصر الدين و بهلول و جهاي عربي نداريم ..يك سازمان ملل جاي همه انها را پر ميكند.... (3484997) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۲:۵۲:۳۱
خداوکیلی یک کلمه تو حسرتش موندیم که ظریف و روحانی در برابر این بی شعورهای سوسمارخور بگند... یکم هم عزت مندی رو رعایت کنید... یکم هم أخمهاتون رو برای دشمن نگه دارید .... (3485027) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۱۰:۲۹:۳۹
چی؟؟
مقاله ظریف در روزنامه پرطرفدار امرکایی کار خودشا کرده
این یاوه گویی ها هیچ سودی نداره (3486926) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۲:۵۳:۴۱
این سگ داره آخرین واق واق هاش را می کند بلکه کسی بهش توجه کند!!! (3485031) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۲:۵۳:۵۳
اینجاست که می گن هزار دوست کم یک دشمن بسیار (3485034) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۲:۵۴:۰۸
این نشون میده چقدر مسلط هستن بر تاریخ و روابط بین ما و گروههای مخالف و چقدر هم هزینه کردن که اطلاعات به این دقیقی دارن اما اگر قرار باشه ما هم لیستی تهیه کنیم جز کلی گویی و بیان اتهامات تکراری قبلی چیز جدیدی نخواهیم داشت حتی بعید میدونم بتونیم 4 نفر از مخالفین حکومت سعودی که در سالهای گذشته سر به نیست شدن رو نام ببیریم و این برای ما ضعف بزرگی است. (3485035) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۵:۵۵:۳۸
این حرفا رو متاسفانه یک عده ایرانی خائن که جیره و مواجب میگیرن بهشون رسوندن از جمله علیرضا نوری زاده که در نوکری ال سعود از هیچ کوششس فروگذار نکرده (3486712) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۲:۵۷:۳۷
امیدواریم وزارت خارجه مثل همیشه به سکوت و لبخند اکتفا نکند و پاسخ محکم به این شیاطین منطقه بدهد. (3485050) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۲:۵۸:۱۶
جناب روحانی. لطفا به اقای عراقچی بفرمایید فورا عربستان را ترک کند (3485053) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۳۲:۳۵
لازمه بدونی که عراقچی به دعوت عربستان به این اجلاس نرفته و سیاست ایران و این دولت فهیم و با تدبیر اینه که عرصه سیاسی و بین المللی رو به هیچ وجهی خالی نکنه که امثال عربستان بتونن براحتی بتازند. کمی تعقل لازمه که روند دیپلماسی پر از شعور رو درک کرد. امثال شما اگر به سمتی برسید قطعا شرایط کشور همونی میشه که در 8 سال دولت قبلی دیدیم. مردم به خوبی دارن درک میکنن که عزت و احترام و نفوذشون تو دنیا داره روز به روز بیشتر میشه و دست و پا زدن تعداد کمی از افراد معلوم الحال که از بهم ریختگی نظام و همینطور روان مردم سود میبرند چیزی رو عوض نمیکنه. مردم بهترین قضات هستن. مقام معظم رهبری هم بارها از دیپلماسی هوشمندانه این دولت تقدیر کرده اند و تمکین از دستورات و نظرات بر حق ایشون بر همه ما لازمه. دوره امثال شما دیگه داره تموم میشه به لطف خدا. تند روی و افراطی گری هیچوقت دوام نداشته و نخواهد داشت. (3485523) (alef-13)
 
جناب روحانی
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۰:۴۷:۲۹
باشه بهش میگم
فقط بگم شما کی هستی (3486269) (alef-13)
 
امیری
۱۳۹۴-۱۱-۰۴ ۱۲:۲۰:۱۴
خوشبختانه وزارت امورخارجه فعلی بسیار خوب عمل میکند و رکود و عقب ماندگیهای 2-3 دهه گذشته را دارد جبران میکند.در گذشته عملکرد خوبی نداشته ایم و چهره نامناسبی از ایران در اذهان جهانی تصویر شده است.متاسفانه صدور قطعنامه های چپ و راست علیه ایران در مجامع بین المللی عادی شده است.در حال حاضر،جناب روحانی و تیم دیپلماتیک تلاش بزرگی برای ترمیم چهره مخدوش بین المللی ایران بکار بسته اند.تلاش 2 سال گذشته خیلی خوب بوده -علیرغم بعضی کارشکنی ساده لوحان داخلی - ولی کارهای بیشتری لازم است .
باید همدل و همراه دولت و وزارت خارجه باشیم .با دنیا با زبان و منطق و قانون بین المللی صحبت کنید.فحش و ناسزا دادن برای کسی حقانیت ایجاد نمیکند.
فقط توجه کنید که در قضیه حمله عربستان به یمن ،شورای امنیت سازمان ملل (به اتفاق ارا ) ، اتحادیه اروپا،کنفرانس اسلامی ،اتحادیه عرب ،و شورای همکاری کشورهای خلیج -فارس - همگی از اقدامات عربستان حمایت و جانبداری کرده اند.
بعید است در این صفحه کسی علت این جبهه گیری را بداند؟
دولت ما کار سختی در پیش داره .اقای ظریف و تیم ایشان کاردان هستند.نیش و طعنه و خنجر از پشت به ایشان کافیست لطفا !

الف عزیز امید که مطلب من دچار تیغ سانسور نشود. مرسی (3492091) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۰۰:۳۷
خب بابا
حادثه یازده سپتامبر رو می انداختید گردن ایرانی ها و خیال خودتون و دنیا راحت می شد.
وهابیت و اسلام سلفی مهد تروریست پروری است آنگاه برای دیگران نسخه می پیچند (3485059) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۰:۴۷:۴۷
وهابیت و سلفی گری اعتقاد است بگوئید در باره اقدامات عملی دولت آل سعود چی داریم رو کنیم. مثلا آموزش ابوبکر البغدادی در ریاض. کمک مالی مستند سفارت خارجه عربستان به الفاعده.
اینها یا رد پا نمی گذارند یا کسی نیست که حتی یک سند به روزنامه ها بفروشد. (3486598) (alef-13)
 
گنجی
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۰۰:۵۴
متاسفان دیپلماسی لبخند باعث شده که هر کسی صریح و بدون رعایت عرف دیپلماتیک به ایران ما حمله کند !!!

کشوری که خود سردمدار تروریست در جهان است و الان 20 سال است که 80 درصد تروریست های جهان را صادر کرده است براحتی حیثیت ما را زیر سوال می برد

و کسی هم چیزی نمی گوید!!

آیا کسی مثل ظریف جرات خواهد کرد در یک تریبون بین المللی این گونه بایستد و موارد بی شمار اقدامات تروریستی عربستان را آشکار کند ؟


جالب است که همین امروز یک مبع آگاه!!!!! از وزارت امور خارجه گفته که ما منتظریم که عربستان قدم اول را در راه ارتباط سیاسی با ما بردارد!!!! (3485060) (alef-13)
 
محین62
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۰۱:۰۲
سلام
زمانیکه ما می توانستیم از اعدام شیخ نمر بهترین استفاده را ،جهت اتحاد کشورهای جهان بالاخص ممالک اسلامی، برای محکوم کردن اعدام ها وسیاست های غلط آل سعود بر داریم با بی تدبیری تمام تیتر اخبار را از اعدام نا عادلانه شیخ نمر، به آسیب و اشغال به کنسول گری عربستان در مشهد وسفارت عربستان در تهران تغییر دادیم!!فقط باعث شدیم این عربستان باشد، که از اتفاقات (حادثه سفارت) به نحو تمام کمال به نفع خود استفاده کند و یک پروپاگاندای تبلیغاتی با توسل به پولهای بی حساب خود در جهان برعلیه ایران ما به پا کند !! (3485061) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۳ ۱۹:۲۶:۵۹
من عرب ایرانی هستم واکثر شبکه های خبری کشورهای اسلامی عربی را میبینم متاسفانه بیشتر انها با نطر شما مخالفند و شیخ نمر را دست نشانده ایران میدانند (3490507) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۰۶:۱۸
توافق هسته ای حالشون رو گرفته (3485075) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۱۲:۰۸
رفتار دیوانه وار اینها ناشی از ضربات کاری است که از برجام خورده اند. فقط از مقابل این دیوانه باید کنار کشید تا به عقل بیاید. (3485090) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۱۴:۵۷
از بدو تاسیس آل سعود(ال یهود)
1- تخریب قبور ائمه اطهار تا جایی پیش رفت که می خواستند قبر پیامبر را تخریب کنند
2-ازار و اذیت و تکفیر سایر فرق اسلامی
3- کشتار حجاج ایرانی (چه قبل و چه چندوقت پیش)
4- تحریک و حمایت مالی و نظامی از صدام معدوم
5-حمایت مالی از گروه های تروریستی در سوریه عراق لبنان
6- کشتار در یمن
7- پایین اوردن قیمت نفت که به اصطلاح ایران رو زمین بزنند کل جهان رو به رکود اقتصادی کشوندند
و خیلی چیزهای دیگه که من حضورذهن ندارم. (3485101) (alef-13)
 
راوری
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۱۵:۲۸
باید یک جواب دندان شکن به یک یک دروغ ها و تهمت هایشا ن داده شود با مدرک و دلیل و برهان قاطع . با بفهمند که هنوز هم با وجود دلار های باد آورده به مقامی نرسیده اند که ایران بزرگ را به چالش بکشند . (3485103) (alef-3)
 
علی آیینی
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۷:۵۲:۵۹
ایول همشهری. (3485837) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۱۷:۵۸
هیچ کدوم از این موارد مطرح شده ربطی به اصلاح طلبان یا دولت فعلی و ظریف نداره
خواهشا از این مورد برای تخریب منتقدان استفاده نکنید (3485110) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۱۷:۵۰
هار شدن صعودی ها چی؟ این ها هم ربطی به دولت فعلی ندارد؟ (3485307) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۲۹:۰۰
من نمیدونم چه ربطی به اصلاح طلب و اصولگرا بودن داره ؟

شما چرا هر انتقادی که به هر دولتی وارد میشه رو جناحی میبینی؟
حالا به دولت فعلی ربط نداشته باشه همش تقصیر دولت قبلی باشه مشکل ما حل میشه؟
یا هرکی الان از این سکوت در برابر عربستان انتقاد کنه از عناصر دولت های قبلیه؟

رفتار شما مثل اون طرفداراییه که برای تماشای بازی های تیم ملی هم با پرچم استقلال و پرسپولیس میرن استادیوم..... (3485346) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۲۵:۱۵
باشه آقا همش تقصیر ماست. همش. فقظ لطفا لبخند نرنید که دیگه داره حالمون از این همه تحقیر و ذلت بد میشه... (3485651) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۴۵:۲۷
یک سوال اگه ما قدرت اول منطقه هستیم اگه عربستان هیچی نیست اگه برجام ترکوندشون و هزاران اگه دیگه.پس چرا اینقد دمشون رو میگیرید؟؟؟؟؟؟؟؟ (3485692) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۱۹:۴۱
انشاالله با سخنان خردمندانه مقام عظمای ولایت خیال همه منجمله ال سعود راحت میشود که دشمنی ودرگیری با امریکای جهانخوار وسیستم تک حزبی حزب الله با پشتوانه امت همیشه در صحنه در ایران بحمد الله ادامه مییابد وسعودی ابوداعش نفس راحتی به اشتباه میکشد (3485116) (alef-13)
 
تبریزی
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۲۱:۲۰
پس چرا هیچ کدوم از اقدامات عربستان به غیرت وزارت خارجه برنمی خوره؟ تحریم ها که لغو شد. حالا ما باید یه لیست هزار صفحه ای از تمام اقدامات تروریستی که تفکر وهابی عربستان باعث و بانیش بوده دربیاریم و جوری شلوغ بازی کنیم که تو اینترنت و رسانه های خارجی شب و روز در موردش حرف بزنن. (3485120) (alef-13)
 
دلسوز
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۲۳:۰۸
خدا رو شكر، اين عربها تصميم گرفتند رو بازي كنند. اميدوارم اين باعث بشه تا بالاخره متوجه بشيم دشمن اول و اخر ما در طول تاريخ همين عربها بودند و هستند. چه در زمان قديم، كه همواره از روميها در جنگها حمايت ميكردند و در تاريخ معاصر با حمايت از صدام در جنگ و تحريك كشورهاي غربي به وضع تحريمهاي سنگين! (3485129) (alef-13)
 
سجاد
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۲۶:۴۲
اين تهمت ها در پي حمله به سفارت خانه هاي عربستان و به آتش كشيدن آنها زده شده است و اگر دوستان خودجوش و دلواپس اجازه ميدادند و بهانه دست اعراب نميدادند ايران، عربستان را از طريق ديپلماسي و متمركز كردن افكار بين المللي به نقض حقوق بشر و حمايت از تروريست آنها سر جايش مينشاند. (3485139) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۳۲:۲۸
قابل توجه "مهاجمان سفارتخانه"! (3485155) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۳۹:۰۰
بهر حال رفتارهای ما خیلی باعث نگرانی و ترس اونا شده باید منطقی تر رفتار کنیم و الکی برای کشور هزینه ایجاد نکنیم (3485172) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۳۹:۴۳
بابا ما چقد خلاف بودیم خبر نداشتییییییییم ... (3485175) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۴۴:۲۸
چرا از عربستان به خاطر این تهمت ها شکایت نمیشه؟ چرا دولتمردان در انفعال هیتند و اسکار عربستانی - عادل الجبیر- میداندار منطقه شده؟ (3485186) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۴۴:۴۹
این اراجیف و اتهامها حتما جواب درخوری از سوی دستگاه دیپلماسی کشور می خواهد . و گرنه این قصه سر دراز دارد . (3485187) (alef-13)
 
a
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۴۷:۰۰
راست میگن که کافر همه را به کیش خود پندارد....حالا حکومت کافر آل سعود صهیونیست کارها و عملیتهای تروریستی را که خودش انجام داده ومیده رو به پای ایران میزاره.....
القاعده رو کی درست کرده ؟ ایران یا عربستان؟بسیاری از گروههای تروریستی رو کی درست کرده و ازشون حمایت میکنه؟ گروههایی مثل طالبان افغانستان و بوکوحرام در افریقا داعش جبهة النصره احرارالشام و خیلیای دیگه...واقعا شرم آوره دشمن کافر و بد ذات ادعای حقوق بشری میکنه و شده دایه مهربانتر از مادر....اون همه از مردم عراق رو تو انفجارها به خاک وخون کشیدن و میکشن این وهابی های افراطی و تروریسیم و از خدا بی خبر اونهمه مردم سوریه و یمن رو به خاک و خون کشیدن و میکشن...اونهمه ایرانی رو تو مکه کشتن این کافران وهابی افراطی صهیونیست....
این کودن ها و بیسواد ها و بی فرهنگها و کودن ها و وارثان اعراب دوران جاهلیت و بیابانی مگه زبان دپیلماسی میفهمن و حالی شون میشه؟
مرگ بر آل سعود کافر و وهابی (3485192) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۴۹:۴۶
یعنی اینایی که زیر این مطلب در مورد عراقچی و ظریف پست گذاشتن از کدوم طرفشون فکر میکنن من موندم. (3485201) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۵۴:۱۷
از ماست که بر ماست. کی می خواهیم اشتباهاتمان را بپذیریم تا بتوانیم آن را اصلاح کنیم. مگر قتلهای زنجیره ای در داخل همین کشور اتفاق نیافتاد. مگر بسیار از ترور ها انجام نشده و هنوز هم گروه های خود سر و تندرو زیادی وجود ندارد. از داستان سفارت ها تا دوستان نادان و نفوذی های به ظاهر انقلابی. سایت الف محترم لطفا تمام نظرات را به جز توهین ها منتشر کنید. این نظرها نظر رسمی کشور که نیست تا در باره آن ملاحظه بشود. (3485209) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۵۴:۵۷
یکی به اینها بفهمونه که به فرض اینکه این 58 مورد همگی صحیح باشد، همه این موارد یک طرف حمایت شما از صدام در جنگ تحمیلی یک طرف (3485211) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۵۵:۳۵
واقعا این رفتار عربستان چه ربطی به عملکرد ظریف دارد (3485214) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۵۸:۳۶
بابا سیاست خارجی موفق...بابا دیپلماسی لبخند...بابا موفقیت های چشمگیر در این دولت!!!!!!
همین یکیو کم داشتیم فقط:-D:-D:-D (3485223) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۳:۵۸:۳۶
بهتر است مماشات با این بی مغزها را کنار گذاشت و جنایات عربستان را مستند ومستدل برای جهانیان باز گو نمود عربستان باید بداند انچه که سیاهه کرده واگویه های است که اسرائیل سالها بلغور می کند آری وزیر امور خارجه بزک کرده عربستان باید بداند ایران کشوری انقلابی است رژیم پوسیده عربستان هم به آخره خط رسیده وفرزندان همفر نفس های آخرشان را می کشند (3485224) (alef-13)
 
نا شاعر بی استعداد
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۰۱:۲۵
با توجه به مطلب بالا و خبری که از قول جان کری آمده که عربستان دنبال خرید بمب اتمی هست
با همه بی استعدادی و نا شاعری مجبورم در شعر مشهدی ابوالقاسم خان فردوسی خدا بیامرز دست ببرم
ز شیر شتر خوردن و سوسمار عربستانی را بجایی رسیدست کار
که بمب اتم میکند آرزو بقیه اش هم بی تربیتیست و احتمالا اگر وزن و قافیه اش هم درست باشد الف منتشر نخواهد کرد. (3485238) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۰۴:۱۹
عربستان حكومتي ديكتاتور و ظالم دارد اما اين ليست منتشره متأسفانه در بعضي موارد كاملا درست و در بعضي موارد دروغ و حقيقت توامان باهم و در بعضي موارد دروغ محض ميباشد كه در كارنامه كشورمان در تاريخ ثبت خواهد شد. (3485248) (alef-13)
 
جلیلیان
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۰۵:۴۶
دیپلماسی خنده نمی تواند باری عربستان کارساز باشد و دولت باید با قاطعیت با آنها برخورد کند . (3485255) (alef-13)
 
طارمی
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۱۰:۳۱
خیلی بی انصافی وبی منطقی که نفهمی سعودیهارا جماق کنیم و بزنیم سر مسئولین وزارت خارجه که در تجربه -کارایی ودیانت در دنیا بی نظیرن (3485272) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۱۵:۱۵
جواب ابلهان خاموشي است
بهتره محلشون نذاريم تا هر چقدر دلشون خواست واق واق كنند
خودشون رو كشتند همراه با اسرائيل كه برجام به ثمر نرسه !
موفق نشدن ،اين عنبر افشاني ها هم از همون ناشئ مي شه
واقعا خاااااااك بر سرشون
معلوم نيست از نا أمن كردن منطقه چي نصيبشون مي شه !!! (3485298) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۱۶:۱۹
همه مورد اتهامات رو قبول دارم ولی تقاضا دارم آقای قاضی یه فرصت دیگه به من بدند تا پشیمونی خودمو اثبات کنم .....امضا ملک سلمان در حال مرگ (3485301) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۱۷:۴۶
خب اگر خوشتون میاد یه بار دیگه تشرف ببرین سفرت چیزی مونده داغون کنید .
این دیپلماسی ظریف نیست بلکه اشی هست که خودسرها برامون پختن .
مگه نمی فهمین با این حرکت می خواد دوباره شمارو تحریک کنه . (3485306) (alef-13)
 
م
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۲۳:۳۳
بنده به آقای روحانی رای دادم
آقای ظریف نیز دیپلمات خرمندی است
ولی متاسفانه این سکوت و اغماض دولت تدبیر و امید غیر قابل تحمل است
بنده نمی گویم از دیوار سفارت بالا بروید یا بر طبل جنگ بکوبید
حداقل از طریق مجامع بین المللی و به لحاظ حقوقی از عربستان به دلیل فاجعه منا شکایت کنید،این شکایت را رسانه ای کنید
طی یک سند رسمی وزارت امور خارجه منتشر کنید،مثلا بیش از ۴۰۰ ایرانی بیگناه شهید شدند (3485326) (alef-13)
 
سید
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۳۲:۳۰
همه این موارد را یک روزه فهمیدند یا اربابشان به اینان دیکته کرده . ملتی و کشوری که در طول تاریخ به کشوری حمله نکرده و اما از حقوقش دفاع کرده و با همه اقوام مصالحه نموده همین ملت ایران هستند که امروز شما شاهد حضور انواع اقوام و مذاهب در این سرزمین هستید . (3485357) (alef-13)
 
مرتضی
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۳۸:۳۳
به نظر می رسد صدامی دیگر با سرنوشتی مشابه ظهور کرده، باید تا آنجا که می شود با عقلانیت و مصلحت اندیشی با این موضوع رفتار شود تا کمترین هزینه را در بر داشته باشد، تمدن ملت شریف ایران و سنت های جاهلی این قوم گمراه باید بیش از پیش برای مردم جهان تبیین شود تا در این فضای غبار آلوده افکار عمومی جهان متوجه واقع امر گردد. (3485379) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۳۹:۵۳
جالبه که جنایت های خودشون رو هم گردن ما انداختن! نمونه اش این:

۱۱- در سال ۱۹۸۶ ایران حُجاجش را تحریک به شورش در موسم حج کرد که نتیجه آن فوت ۳۰۰ نفر بود.

و جالبه که یادشون رفته حادثه منا رو هم به فهرست بالا اضافه کنن و اون رو هم گردن ما بندازن!

اینها دست و پا زدنهای قبل از سقوطه. (3485382) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۸:۵۶:۰۹
به نظرم باید جنگ جهانی اول ودوم . بمباران اتمی هیروشیما . جنگ ویتنام . جنگ بوسنی وهرزگوین کلیه جنگهای قبایل آفریقایی . کشته شدن تزار روس با خانوادش اصلا روی کار اومدن آل سعود همه را به لیستش اضافه می کرد !!! (3485991) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۴۴:۳۹
ماده‌ی ۱۱ خونم را به جوش آورد
قتل عام حجاج را هم به گردن دولت ایران انداخته‌اند. (3485393) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۵۱:۳۴
اشتباه ایران آن بود که در اولین اقدام توهین آمیز عربستان سفارت رو را در ایران تعطیل نکرد و سبب شد فاحعه ی منا روی دهد و سپس حمله به سفارت. اگر مسئولین ما به احساسات مردم احترام گذاشته بودند بعد از تجاوز به دو نوجوان ایرانی به طور کل روابط را با عربستان قطع می کردند. (3485414) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۴:۵۶:۵۳
همه مشکلات ما بخاطر نیروهای خودسر و تندرو است چه خرابکاری انه در داخل و چه فوضولی انها توی کسورهای دیگه (3485427) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۹:۲۴:۲۰
هر کسی چیزی گفت شما باور می کنی؟ (3486052) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۱:۰۶:۱۵
از همان اول پیروزی انقلاب این خود سرها که همیشه در پشت و روی صحنه بودند گند زدند به همه چیز (3486612) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۲۰:۳۱:۴۳
آره مثل همین نیروهای خودسری که الان تو سوریه هستند. ای کاش نبودند تا الان داعش شب‌ها تو خونه امثال تو می‌خوابید ... (3487971) (alef-13)
 
فرید
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۰۸:۴۹
تعداد عملیات ها علیه عربستان کم بوده، امیدوارم در اینده ضربه های بیشتر و کاری تری بهشون بزنیم (3485455) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۱۵:۵۱
مسئله مهمی نیست (3485481) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۲۰:۱۹
من فقط یک موضوع را که خودم دیدم بازگو می کنم هرچند که می دونم منتشر نمیشود: چرا امامان جمعه مرگ پادشاه عربستان را در نمازجمعه تبریک گفتند؟؟؟؟اگر آنها چنین رفتاری را با ما کرده یودند ما چکار می کردیم؟؟؟؟
این فقط یک نمونه کوچک است من از چیزهایی که تو اون نامه نوشته خبر ندارم ولب در این یک مورد به عربستان حق می دهم که از ایران عصبانی باشد. (3485492) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۲۱:۳۵
ببینید تو این همه سال که ایران تو انزوا بوده چقدر اینها منفعت برده اند که حالا با این نامه ها و حرف ها می خوان طور دیگری ایران را به انزوا بکشند. (3485496) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۲۲:۰۳
واقعا چه ضروري داست تمام تهمتاي عربستان به ايران را منتشر كندي من نمي فهمم شما اصحاب. رسانه ها چطور اي نقدر رحت بازي عربستان را بازي ميكنيد (3485499) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۲۲:۴۷
این یعنی اینکه برجام بدجور آتیشششون زده (3485501) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۲۲:۵۹
خدایی بعضی از بندها درسته متاسفانه! (3485503) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۲۵:۴۶
دلیل نمی شود هر اقدام بچه گانه آنها با اقدام بچه گانه پاسخ داده شود.مطمئنا تیم دیپلماسی ما هم اطلاعاتشان از ما بیشتر است و پاسخ مقتضی و موثر و به موقع خواهند داد. (3485509) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۳۸:۲۸
طرح این اتهامات علیه ایران ، به نظر من اگر با پاسخ منطقی ومستدل از سوی ما همراه بشه می تونه برایما امتیاز مثبت تبدیل بشه و دروغ سعودیها را مشخص کنه.اما متاسفانه برخی از این ادعاها درسته مثل حمله به سفارتخانه ها یا اعزام نیرو به سوریه عراق و حمایت از لبنان. (3485533) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۳۹:۲۲
متن چنان نوشته شده کانه
پادشاهی مکرم سعودی فقط در مسیر منطق وانسانیت حرکت کرده،
جواب این 58 بند ند جمله کوتاه است
قتل عام حجاج در عربستان زیر سر ایرانه؟
کشتار 8 هزار یمنی زیر سر ایرانه؟
حمایت کور و تایید علمای کثیف وهابی از کشتار های سوریه وعراق زیر سر ایرانه؟
کشتار های وحشیانه قطع سر ودست و.... حاصل فرهنگ عقب مانده و میراث سعودی هاست (3485534) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۴۶:۱۷
حالا باید یاد بگیریم که وقتی دولت داریم دیگر هر کسی از هر تریبونی هر چی دلش بخواهد را نگوید چون بسیاری از همان حرف ها بر علیه خودمان استفاده میشود همانطوری که عربستان به بسیاری از حرف های داخلی ما استناد کرده. (3485547) (alef-13)
 
وثوق
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۵۱:۴۰
سعودی ها متاسفانه دارن خیلی هوشمندانه دشمنی میکنند. اصلا نباید دست کم گرفت. ملت باید تصور عرب بی خاصیت و شکمباره رو از ذهنشون دور کنن. وزارت خارجه هم که برای بار چندم جلوی اقدامات عربستان غافلگیر شده باید تکلیف خودشو روشن کنه. این فکر هم که این موارد ربطی به این دولت و اون دولت نداره اصلا کمک نمیکنه. شرایط داره طوری میشه که واقعا باید باهم متحد باشیم. (3485560) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۵۶:۱۸
سلام .
شبیه گفته های یک آدم شکست خورده است که برای دلسوزی و جلب ترحم عده که ناچار به تحملش هستند داره دورغ پردازی می کنه. چقدر وقیح هستند که به شهادت رساندن حجاج ما را هم اینگونه بیان می کنند . لجاجت همه چیز را نابود می کنه شازده های سعودی به بهای گرافی دارند لجاجت می کنند (3485571) (alef-13)
 
تقی پور
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۵۷:۲۱
یادمون نره که این چنگ ودندان دشمنه که در لباس خادم الحرمین چهره نشون داده اون ها با این جرف ها دارن روی گنداب اعمال خودشون ماله می کشن این رفتار سخیف ارزش کار هنرمندانه ی دکتر ظریف رو کم نمی کنه . حکایت کرده اند که روزی یک فرد بی ادب در گذرگاه به عیسی توهین کرد اما حضرت در نهایت ادب با او برخورد کرد یاران عیسی اورا شماتت کردند که چرا در برابر این ناکس حقیر شده ای ؟عیسی فرمود از کوزه همان برون تراود که در اوست. از او این می تراود واز من این رفتار. من از بی ادبی او تر ک ادب نمی کنم ولی او از من راه ورسم سخن گفتن می آموزد (3485577) (alef-13)
 
عبدا...
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۵:۵۷:۳۲
چی شده که اینقدر کنترلش رو از دست داده ؟ (3485578) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۰۳:۴۹
59 -الحسود لایسود ! (3485596) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۱۶:۲۵
از قدیم گفتن جواب ابلهان خاموشی است. در ضمن اون ضرب المثل دوری کردن از سلیطه در مورد این عادله جبیر خیلی صدق میکنه... (3485627) (alef-13)
 
حسين
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۱۸:۱۱
اين عربستان و رفقاش بعد از برجام خيلي سوختند دارند ننه من غريبم بازي تو منطقه در مياورند همين حرفها را پشت پرده به آمريكايي ها هم زده اند و حالا رسانه اي مي كنند. ديگه اينجا ادبيات محمود صدق مي كند بايد آب بريزند همون جايي كه سوخته (3485635) (alef-13)
 
فريبرز
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۳۳:۴۵
جواب هاى هوى است ، بهتر است سياستمداران جمهورى اسلامى ليسى ٥٨٠بندى يا بيشتر از جنايات آل سعود همچون كشتار مسلمانان در حج ، يمن ، سوريه ، لبنان ، اسراييل ، اروپا ، آمريكا ..........از ابتداى سقوط عثمانى و تشكيل اين كشور تهيه كنند و در سراسر دنيا منتشر كنند ، شعار كارى از پيش نميبرد و خودمان را خسته ميكنيم و دشمن را شاد (3485665) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۳۴:۵۹
آه چقدر حال بهم زنن این سعودیا... (3485668) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۵۵:۰۶
حاوی نکات قابل تاملیست. (3485721) (alef-3)
 
مهدی
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۵۵:۲۲
با سلام
دولت تدبیر و امید پیش از جوابگویی به اتهامات عربستان علیه ایران، می بایست برای ذهن مردم کشور خودمان پاسخ قانع کننده ای در برابر این اتهامات داشته باشد (3485723) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۶:۵۸:۲۰
يكي نيست به عربستان بگه برو كنار بزار باد بياد. (3485734) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۷:۳۶:۰۰
وزیر امور خارجه عربستان به تقلید از ظریف یک مقاله در نیو یرک تایمز منتشر کرده با عنوان "آیا ایران میتواند تغییر کند؟" و حسابی به ایران تاخته است. حالا قسمت جالب قضیه کامنت های خوانندگان است که حسابی از خجالت عربستان در آماده اند. عربستان جایگاه بین المللی خودش را کاملا از دست داده. (3485802) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۸:۰۳:۰۰
"در سال ۱۹۸۶ ایران حُجاجش را تحریک به شورش در موسم حج کرد که نتیجه آن فوت ۳۰۰ نفر بود."
خیلی مزخرف سرهم بندی کردند . (3485858) (alef-13)
 
پویا
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۸:۰۳:۰۶
مطمئن باشید وقتی دیپلماسی ایران به پیروزی نزدیکه این اعراب اینطوری بیانیه میدن.گویا اعراب دیگه از طرف پشت نمیتونن خنجر بزنن و رو آوردن به این مدل تخریب ها (3485860) (alef-13)
 
رضا از مشهد
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۸:۱۰:۰۶
اینا را فراموش کردند:
سال 1357 پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن و فرار شاه از ایران
حمله ایران به عراق سال 1359
کشتار 7000 نفر در حج امسال
سقوط هواپیمای مسافر بری در فراز خلیج فارس
بمب گذاری در حرم امام رضا
ایجاد گروه داعش و القاعده
.
.
.
.
هر جا کسی کشته بشه از نظر اینا ایران مقصره (3485881) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۸:۱۹:۳۷
بهترين جواب سكوت با جواب دادن بزرگشون ميكنيم ضمنن برام جالب كه هنوز اداماي پيدا ميشه كه از سياست دولت قبل دفاع كنه در دولت قبل حتي اسرايل از ما رازي بود (3485912) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۸:۳۵:۵۰
چه قدر از امریکا اسم اورده معلومه توافق ایران امریکا حالشونو گرفته اگر ایران بخواد میتونه به جای 58 تا 5858 تا ازین مواردو بیار که تازه واقعی هستند ......بدم همون امریکا انگلیس که داره واسشون پارس میگنه ازون بدترن و هر کدوم دستشون به جنایات هزاران نفر که هیچ میلیون ها نفر الوده است از فلسطین و یمن و الجزایر و بمب هیروشیما و .........خیلی خیلی چیزها که همه میدونن یکی نیست بگه تو که خودت 11 سبتامبر رو با امریکایی ها ساختی چرا حرف از 11 سبتامبر میزنی......
در آخر باید بگم چاه کن ته ته چاهه
دخلت اومده ال سعود بزودی همون امریکایی ها دخلتو میارن خودت نمیفهمی (3485947) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۸:۴۹:۲۷
ما کشوری بنام عربستان نداریم این کشور حجاز است وبزودی نه تنها آل سعود وهابی منقرض می شود بلکه روی همه نقشه ها کشوری به اسم حجاز را خواهیم دید (3485978) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۹:۰۲:۴۲
بالا روندگان از سفارت همان كساني هستند كه مي خواهند نيروهاي ارزشي را متهم كنند
همان كساني كه در سالهاي دفاع مقدس فقط خوردند و تركيدند و خوش گذاراندندو نق زدند
همان كساني كه دلشان براي انگليس و آمريكا مي طپد

همان كساني كه مرد ميدان دفاع از كشورشان نبودند و نيستند ولي براي دفاع از هر مفاسد خيلي خيلي دهان گشادشان را به نفع شيطان دنيا و آخرت باز مي كنند
خيلي بز دل و ترسو در عين حال پر توقع و بي بند و بارند
عربستان و انگليس هم به آنها دلخوشند
ولي همه شان كف روي آبند
مردان و زنان آبديده و ميدان ديده و مومن ايران به همه شان تو دهني زده اند و خواهند زد
ببينند 22 بهمن و روز قدس را چطور مردم ايران در جان ايران جاري هستند
چه كس را ياراي مقاومت با اين خيل الهي است ؟ (3486001) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۹:۰۳:۵۰
من از این لیست تعجب میکنم. سعودیها مهمترین اقدام تروریستی ملت ایران را – از نظر خودشان – فراموش کرده اند بنویسند:
در سال 1979 انقلاب ملت ایران پیروز شد و خانواده پهلوی – که درست جایگاهی مثل آل سعود را داشتند – از ایران گریختند. این لابد بزرگترین اقدام تروریستی است که ملت ایران انجام داده است.
فقط چرا سعودیها این یکی را از قلم انداخته اند؟ (3486004) (alef-13)
 
حاج کمال
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۹:۲۰:۲۵
نگران نباشید فردا کیهان جواب کوبنده می دهد.سنسحق آل سعود (3486041) (alef-13)
 
فرشید
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۹:۳۴:۰۳
باید وزارت خارجه ایران هم چنین لیستی برای عربستان ارائه کنه.مسلما لیست بلند بالایی خواهد شد. (3486085) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۹:۳۵:۳۲
السعود خیالتان راحت باشه شما در برابر ملت ایران هیچ عددی نیستید کمتر خودتان را بخطر بندازید صبر هم حدی داره (3486089) (alef-13)
 
کامران
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۹:۴۰:۰۵
ظریف جان باز دستتو بزن زیر چونت و بگو اینا مصرف داخلی داره
چقدر ما از این سیاست عزتمدارانه خرسندیم!!!! (3486101) (alef-13)
 
غلامحسین
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۹:۴۰:۰۶
سقوط جرثقیل مکه هم تقصیر ایرانیها بوده یادشون رفته اینو بگن .کاهش ناگهانی قیمت نفت هم تقصیر سپاه بوده . دیگه اتهامی مونده بزنند،بی انصافها با تمام وجود از صدام و رژیم بعثی حمایت کردند تا ایران را از بین ببرند ولی عمر پادشاهیشون داره تموم میشه. اینو از رفتارشان میشه فهمید. (3486102) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۱۹:۴۸:۲۹
عربستان کشور با ثباتی بود
اکنون هر لحظه احتمال میرود در این کشور کودتا شود
اکنون هر لحظه احتمال میرود که آل سعود توسط مردم برکنار شوند
بقای آل سعود در کوتاه مدت از داخل و در دراز مدت از خارج تهدید میشود
اگر فروپاشی آل سعود توسط خودشان هم صورت نگیرد توسط مردم عربستان هم صورت نگیرد این کشور در بین همسایگانش بذر نفرت کاشته است دربین مردم عراق، سوریه، یمن بصورت مستقیم و در دل مردم ایران و برخی کشور بصورت غیر مستقیم
این کشور حتی توسط متحدین بالقوه اش نیز تاریخ مصرف دارد و در بحران ها تنها است
اکنون این کشور خاورمیانه حتی از اسرائیل هم بی ثبات تر شده است بطوری که باید منتظر خودکشی های دیگری از این کشور بحرانزا بود
این اشتباهات پشت سر هم بقای این کشور را تهدید میکند و ما باید یا منتظر رویارویی با این کشور باشیم یا سهم خواهی بعد از فروپاشی (3486136) (alef-13)
 
غلام
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۰:۰۸:۱۴
ملاحظه کاری ایران در باره دو شهر زیارتی مکه و مدینه باعث پرروحی و گستاخی کشور عربستان شد. والا وهابی های عربستان در مقابل ایران عددی نیستند که عرض اندان کنند .. (3486188) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۰:۱۱:۰۳
کاش سفارتش بود دوباره آتیشش بزنیم (3486195) (alef-13)
 
سجاد
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۰:۱۴:۱۴
اول که لیست قابل تاملی است..
دوم هم مسئولین جواب مناسبی به این حرکت ناشیانه عربستان بدن... (3486198) (alef-13)
 
حقیقت جو
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۰:۱۴:۵۲
لطف کنید اشاره کنید کدوم مورد اشتباه و دروغ است؟! (3486202) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۰:۲۹:۲۱
دوستان با احساسات نظر دادن خیلی کارساز نیست
بیاید به عقب برگردیم و از اشتباهات خود در رابطه با همسایه ها درس بگیریم ، آیا مدیرانی را که در رابطه بین المللی انتخاب شده اند توانمند بوده اند مثلا عملکرد معاونت عربی افریقایی که بیش از 15 سال در سمت های مرتبط به خلیج فارس کار کرده است توانست قدرت و توانایی وزارت خارجه را بالا ببرد. مشکل کشور ما کنار بودن مدیران لایق است . (3486228) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۱:۲۴:۱۳
سلام"لازمه کشور مانیز در این خصوص مقابله به مثل کند . وموارد ظلم وجورانها را از سال1902 تاکنون یاداوری کند مطمئنم از580 بند هم بیشتر میشه (3486324) (alef-13)
 
یاوری
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۱:۵۶:۲۱
با مدارک مستدل باید رد کرد نه افراطی گری . حالا ازدیوار برید بالا. (3486375) (alef-13)
 
sam
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۲:۰۰:۱۲
با سلام
نکات جالب توجهی در این گزارش دیده می شود که تا به حال در هیچ رسانه ای گفته نشده است.این گزارش به خوبی نشان می دهد که آمریکایی ها در مقابل ایران هیچ عددی نیستند و فقط بلدند مثل سگ سگ ولگرد واق واق کنند! وگرنه ضعیف ترین کشور دنیا هم اگر این همه ضربه از یک کشور کوچکتر از خودش می دید یک عکس العملی از خود نشان می داد و نه اینکه مثل سگ واق واق کند و در عین حال هم،نامه فدایت شوم بنویسد! با تشکر از الف عزیز که زحمت تهیه این گزارش را کشیده است. (3486378) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۲:۱۲:۴۳
ظریف پا گذاشته رو خرخره جبیر و اهل سعود .... (3486397) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۲:۲۳:۲۷
خیلی وقاحت می خواد که علنی به اسم دمکراسی و حقوق بشر بری مستقیم (یمن) و غیرمستقیم (عراق و سوریه ) مردم رو قتل و عام کنی بعد بیایی از پایبند نبودن بقیه کشورها به قوانین بین الملل حرف بزنی . واقعا عربستان به شکل ناشيانه ای داره فرار به جلو می کنه و مسخره تر از اون تقلید اقدامات آمریکا در خاورمیانه هست ولی آمریکا حداقل سعی می کنه ظاهر قضیه رو حفظ کنه . (3486407) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۳ ۱۹:۴۷:۳۱
حمله عربستان به یمن از طرف سازمان ملل محکوم نشده بلکه در همراهی با ان قتنامه ای بر ضد حوثیها صادر کرده و دلیل ان این بوده که حوثیها دولت قانونی یمن را با زور اسلحه مجبور به برکناری کرد (3490539) (alef-13)
 
شهروند
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۲:۴۰:۵۵
کو تاهی دولت یازدهم در پاسخ به این موجو دات عقب مانده سعودی باعث تاسف است . (3486437) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۲:۵۵:۰۳
طفلکی بدجوری خارش داره به موقع یه حالی بهت میدیم گوگولی..... (3486459) (alef-13)
 
سجاد
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۳:۱۳:۵۷
پاسخ فوری وزارت امور خارجه از جنایتهای ال سگ رو خواستاریم (3486488) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۳:۳۲:۲۹
دقیقا عربستان داره مستندات رو ارائه میده. شما باید اون موقعی که این کارا رو می کردین فکر عواقبش هم می بودین. (3486504) (alef-13)
 
فاروق
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۰:۳۷:۲۴
متاسفانه این لیست سعودی ها در کلیه کاملا صحیح و محرز میباشد (3486584) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۱:۲۷:۱۲
ال سعود انچه خود انجام داده به پای ایران می نویسد رژیمی برای رسیدن به اهداف خود از هر جنایتی استفاده می کند ازالجبیر باید پرسید درامریکا بلاهایی سرم اورده اند که این قدر صورتت بی موست چون وزیر ملکه سلماهم جنس باز است (3486632) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۱:۴۱:۵۳
این همه کشور قدرتمند تر از تو در جهان هست توی عربستان چکاره ای که اوضاع و احوال جهان را درست کنی شیرت کرده اند که سواری بگیرند. (3486646) (alef-13)
 
رضا.ف
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۴:۳۹:۵۴
ما 8 سال با عراق جنگیدیم واینهمه شهیدو جانباز نتیجه ش ،روسیه 17 شهر ما رو اشغال کرد وبعد 100 سال پس نداد الان رابطه ما با این 2 کشور دوستانه س ،آیا اختلاف ما با عربستان شدیدتر است یا با این 2 کشور در قدیم ؟ آیا باید بر سر یمن و شیخ نمر وارد جنگ با عربستان شد ؟ تکلیف اکثریت ملت که جنگ نمیخواهند و دوست دارتد در صلح زندگی آرامی داشته باشند چیست ؟ این را بدانید که خرابیهای جنگ 1 ساله در 20 سال هم جبران نمیشود .باید اختلافات خود را با عربستان حل کنیم تنش به ضرر 2 کشور است درود بر عقلانیت و محکوم باد افراطی گری . (3486699) (alef-13)
 
یه جوون 30 ساله ایرانی
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۱۲:۴۲:۴۷
چی میگی بابا// یه کم مطالعه کن راجع به سیاست خارجی ایران، نقش ایران تو منطقه ، مطالعه .... (3487124) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۲۰:۳۶:۰۰
غصه نخور جنگی در کار نیست.. (3487990) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۶:۲۴:۱۴
كاشكي يك چيزي هم راجع به جنگ صدام عليه كويت مينوشتند ايران صدام را تحريك به حمله كردوعربستان مظلوم سالها با صدام مبارزه ميكرد
اين اقاي جبير كشفيات جديدي پيدا كرده معلوم نيست چند نفر ديگه ميخواد گردن بزنه (3486717) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۷:۵۲:۳۸
روزی مورخین در مورد صحت یا عدم صحت ادعاهای مطرح شده خواهند نوشت..... (3486741) (alef-13)
 
طاهر
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۸:۲۸:۰۶
عزیزان چرا ما باید به جای تحلیل منطقی این حرکت سعودیها به همدیگر بپریم .
یک تحلیل از گفتار و رفتار سعودیها این است که اینها فکر می کردند ایران تا ابد در گیر تحریمها و چالش با غرب است و این امر باعث تضعیف ایران و یکه تازی عربستان می شود . اما وقتی که موفقیت ایران را در مذاکرات هسته ای آن هم با شش قدرت اصلی دنیا دید و به همراه اسرائیل نتوانست جلوی آنرا بگیرد بیم آن را دارد که ایران روزبروز قدرتمند تر بشود بشدت عصبانی شده دست به اقدامات غیر متعارف میزند. البته شکستهای منطقه ای عربستان در سوریه ، لبنان ، عراق و یمن را نیز باید مد نظر داشت . نتیجه اینکه عربستان قصد دارد ایران را عصبانی کند تا ایران تحریک شده دست به یک رفتار غیر متعارف بزند تا بتواند اجماعی علیه ایرا ن به راه بیندازد و خود در این استفاده بکند. ما باید هوشیار باشیم و رفتارهایی مانند حمله به سفارت عربستان که عده ای بی عقل انجام دادند تکرار نشود. (3486760) (alef-13)
 
علیزاده
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۹:۲۸:۴۶
این مرد چاپلوس چقدر به فکر امریکاست
نه به فکر عرب است نه نگران منافع و امنیت شیعه و سنی است و نه مدافع کشورهای مسلمان است فقط و فقط نگران منافع آمریکا و اسرائیل است (3486815) (alef-13)
 
امین
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۱۰:۴۱:۰۵
عربستان سعودی خودش عامل ترور است اخرین ان کشته شدن حاجیهای کشورهای مختلف است پس بهتر سکوت کند رژیمی که مورد حمایت اسراییل است (3486950) (alef-13)
 
ورشا
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۱۱:۱۴:۴۷
59-کشتن یک هموطن ایرانی توسط سفیر مست عربستان هنگام رانندگی در جاده لشگرک تهران

اگه فراریش نمی دادن و همون موقع دارش میزدن الان وجود نمی کردن این حرفارو بزنند (3486999) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۱۱:۲۴:۵۴
قسمتی از اینها دروغه و برخی دیگر هم مبارزه ایران با اشرار و جنایتکاران و متجاوزان که موجب افتخار هم هست. (3487007) (alef-13)
 
غلام
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۱۱:۴۹:۵۰
باور تان میشود این اراجیف را این سقوطی ها نوشته باشند اینها را اربابان اسکاندیویهای و صهونیستها نوشته اند (3487050) (alef-13)
 
یه جوون 30 ساله ایرانی
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۱۲:۴۰:۲۷
واقعا افرین به دولت ما با این سیاست خارجی قوی که باعث شده که این جنایتکار پست که 500 تا حاجی های ما رو خفه کرد بعد دست پیش گرفته و راجع به دونه به دونه جنایتکارای پستش تو منطقه که به دست ما کشته شدن حرف می زنه و اصلا به روی خودش نمیاره که اگه ما بخواهیم طومار بنویسیم فقط شهدای جنگ 8 ساله تحمیلی مون سر به فلک می کشه واقعا متاسفم برای این سیاست خارجی ضعیف وگرنه با اون جنایت حجاج اینا باید تا 100 سال دیگه خفه خون می گرفتن نه اینکه این کار بد بعضی از هم وطنامون رو مثل چماق هی بر سر ما بکوبن متاسفم برای این سیاست خارجی متاسفم همه چیزمون شده جناحی حتی سیاست خارجی مون (3487122) (alef-13)
 
خان هشترودي
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۱۴:۲۶:۴۱
عزيزم چرا قاتي مكنيد . قبول كه ما با هزاران دليل از سعوديها بهتريم ولي اين دليل نميشود كه به سفارت ديگران حمله برد و حمايت هم شد .مگر مردم بيكارند به خانه ديگران حمله كنند همه بزرگان كشورم اين يورش به سفارت خانه ها را روا نميدانند در عجبم چرا و از كانال چه كسي اين حمله انجام مشود .چرا يكبار براي هميشه اين عمل نهي نميشود . ما براي يك راهپيماي صنفي هزاران مشكل داريم ولي آنها به آساني سفارت خانه ديگران را آتش ميزنند بس كنيد عمو بس كنيد ما كار و نان ميخواهيم نه حمله به خانه ....ديگران . (3487274) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۳ ۱۱:۲۱:۵۰
این بیانیه جدی بود یا طنز ؟چون من وخانواده باهر بند ان کلی خندیدیم (3489258) (alef-13)
 
Ehsan
۱۳۹۴-۱۱-۰۳ ۱۷:۱۲:۳۶
اینایی ک دارن میگن چرا دولت جوابی نمیده کاری نمکینع، اولا هرجا لازم باشه این کارو انجام داده و دوم اینکه سیاست مردان اهل میخواهد ک با تدبیر و هوشمندانه عمل کنن ن اینکه مث بچه ها تا کسی چیزی گفت ماهم سریع ی چیز بگیم، الان عربستان هرکاری میکنه ک ایران وارد تنش بشه و ایران با تدبیر دولت مردان و درایت و هوشمندی رهبر عزیز وارد بازی عربستان نمیشه، و عربستان ازین داره اتیش میگیره و اتیش ب خودش افتاده، اینقد کوته فکرانه نگین ک چرا دولت کاری نمیکنه، دولت الان بزرگترین ضربه رو ب عربستان و اسراییل و دشمنان کشورو نظام زده و با سیاست و تدبیر پیش میره و اونها هم از همین عصبانین و میخوان تنش ایجاد کنن ک ایران وارد همچین معرکه ای بشه اما با وجود رهبر فرزانه و دلسوز همواره مسیر پیشرفت را طی خواهیم کرد و وارد همچین معرکه های احساسی نخواهیم شد. (3490231) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۴ ۱۹:۲۶:۵۲
لعنت خدا به آل شر که راه رفتنشون روی کره خاکی حرام است.ولعنت خدا به آل شر که حسود ترین انسانها هستند. (3493520) (alef-13)
 
سادات
۱۳۹۴-۱۱-۰۵ ۱۴:۰۹:۴۹
من مانده ام از این دولت که چرا انقدر با نوکران استعمار نرم خورد می کنید این ها جایی نیستند یک گروه عقب اقتاده عرب بابا ولشان کنید حتی اسمشان را اوردن کراهت دارد سازمان حج وتجارت هم همین طور (3495698) (alef-3)
 
دارابی
۱۳۹۴-۱۱-۰۵ ۲۲:۴۹:۵۷
اینها بازماندنگان ابولهب و ابوجهل هستند چاره ای. جز دروغ نگارند. (3496826) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.