توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 459167
مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور هشدار داد زنگ خطر برای تامین خون بیمارستان‌های پایتخت
مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور با بیان اینکه تنها مرکز تولید فرآورده‌های خونی‌ ما در پایتخت فقط در خیابان وصال تهران که منطقه‌ای پر تردد است، قرار گرفته، گفت: اگر در قسمت مرکزی شهر و در نزدیکی این خیابان اتفاقی افتد و خیابان وصال قفل شود، تامین خون و فرآورده‌های خونی برای مراکز درمانی با اختلال مواجه می‌شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۰۶
علی اکبر پورفتح‌الله در گفت‌وگو با ایسنا، درباره میزان ایمنی مراکز اهدای خون و قدرت پاسخگویی این مراکز در زمان بحران‌ها، گفت: باید توجه کرد اینکه بخواهیم در همه استان‌ها مراکز اهدای خون کاملا مناسبی داشته باشیم،‌ مشکل است. اما به طور کلی مراکز انتقال خون موجود در کشور مراکز نسبتا مناسبی هستند؛ چرا که سازمان انتقال خون حداقل در 15 استان کشور کار پالایش قراردادی خون را انجام می‌دهد و در کار پالایش قراردادی هم ما مورد ممیزی‌ها و نظارت‌های بین‌المللی قرار می‌گیریم.

وی افزود: بنابراین باید توجه کرد که ممیزی‌های بین‌المللی با کسی رودربایستی ندارند و حتی استانداردهای ساختمانی، نحوه جابجایی و موارد مختلف دیگر را شامل شده و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. البته قطعا ما در ساختار مراکز انتقال خون با مشکلات متعددی مواجهیم. به عنوان مثال یکی از مشکلاتی که در تهران وجود دارد، این است که تنها مرکز تولید فرآورده‌های خونی‌مان در پایتخت فقط در خیابان وصال تهران که منطقه‌ای پر تردد است، قرار گرفته. بر این اساس اگر در قسمت مرکزی شهر و در نزدیکی این خیابان اتفاقی بیفتد و خیابان وصال قفل شود، تامین خون و فرآورده‌های خونی برای مراکز درمانی با اختلال مواجه می‌شود.

پورفتح‌الله با بیان اینکه البته در این زمینه با همکاری پدافند غیرعامل تلاش‌هایی را برای رفع این مشکل انجام دادیم، گفت: در عین حال دولت هم اعتبار لازم را در اختیار سازمان انتقال خون قرار داد تا یک مرکز فرآروری خون و فرآورده‌های خونی، به عنوان جانشین مرکز وصال ساخته شود. در این راستا این مرکز را بر اساس اینکه به بزرگراه‌ها و اتوبان‌های شهر دسترسی داشته باشیم، مکان‌یابی کردیم و محل آن در ساختمان مرکزی سازمان انتقال خون طراحی و قرار شد در آنجا سه طبقه در زیرزمین به عنوان پارکینگی برای جمع‌آوری خودروها در حین حوادث و دو طبقه هم به عنوان مرکز توزیع و تولید خون ساخته شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با بیان اینکه پروژه به طور مناسبی در حال پیشرفت است، ادامه داد: متاسفانه شهرداری در این مساله ممانعت ایجاد کرده و کار خلافی را انجام داده است. باید توجه کرد مکانی که در حال حاضر ساختمان انتقال خون در آن مستقر است، از پیش از پیروزی انقلاب وجود داشته و اکنون هم در این محل سازمان انتقال خون، دانشگاه علوم پزشکی ایران و بیمارستان میلاد به عنوان بزرگترین بیمارستان منطقه، قبل از مکان‌یابی و تاسیس برج میلاد شکل گرفته است، اما شهرداری تهران در اقدامی یکطرفه، آن منطقه را به عنوان منطقه فرهنگی-گردشگری اعلام کرده و از ساخت‌وساز فضایی در سازمان انتقال خون ممانعت می‌کند.

پورفتح‌الله با تاکید بر اینکه این ساختمان به هیچ‌وجه در دید برج میلاد نیست، بلکه در دو طبقه زیر زمین بوده و حتی از هم‌سطح خیابان مجاور هم بالاتر نمی‌رود، افزود: متاسفانه شهرداری در این زمینه با کمال بی‌منطقی برخورد می‌کند. من بارها از آقای قالیباف دعوت کرده‌ام تا پنج دقیقه وقت گذاشته و از این فضا دیدن کند. بنابراین اگر مشکلی هم در حوزه تامین خون مراکز درمانی ایجاد شود، مسوول مستقیم آن شهرداری تهران است که به این مساله رسیدگی نمی‌کند. بر این اساس مجددا از آقای قالیباف دعوت می‌کنم که چند دقیقه وقت گذاشته و از این فضا دیدن کنند تا ببینند این فضا در دید برج میلاد چه تاثیری می‌گذارد.

وی مجددا تاکید کرد: منطقه‌ای که از گذشته بهداشتی و درمانی بوده، اکنون به منطقه‌ای صرفا فرهنگی تبدیل شده است. بنابراین ما از شورایعالی شهرسازی هم تقاضا کردیم که با امضای سازمان انتقال خون، بیمارستان میلاد و دانشگاه علوم پزشکی ایران مصوبه‌ای که این منطقه را فرهنگی می‌داند، تغییر کرده و این منطقه به عنوان منطقه فرهنگی، بهداشتی و درمانی تلقی شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون همچنین اظهار کرد: در عین حال باید توجه کرد زیرساختی که در سازمان انتقال خون ایجاد شده، به هیچ وجه قابل انتقال و تغییر نیست؛ به طوریکه در تمام فضاهای زیر ساختمان انتقال خون سردخانه‌های سازمان قرار دارند و در آنجا پالایش حدود 200 هزار لیتر پلاسما انجام می‌شود و ساخت مجدد آنها نه امکان‌پذیر و نه قابل تغییر است. همچنین ما در این ساختمان برنامه گروه‌های خونی نادر را با امکانات فریز کردن خون در منهای 70 درجه را داریم که بازسازی مجدد آنها اصلا امکان‌پذیر نیست. بنابراین از آقای شهردار تقاضا می‌کنم که یکبار در ساختمان ما حضور یافته و این مشکل را حل کنند.

پورفتح‌الله تاکید کرد که اگر در تهران حادثه‌ای اتفاق افتد و ترافیک اجازه رفت‌وآمد را به خیابان منطقه تولید خون فعلی ما ندهد، طبیعتا ما دچار مشکل جدی می‌شویم. بنابراین باید هرچه سریع‌تر در این زمینه اقدام شود.
 
کلمات کلیدی : سازمان انتقال خون+بیمارستان‌های پایتخت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.