نظر منتشر شده
۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 457268
استقبال رسمی از روحانی در کاخ کرملین؛
پوتین: ایران همسایه خوب و شریک قابل اعتماد روسیه است/ روحانی: هیچ مانعی در مسیر روابط مشترک ایران و روسیه وجود ندارد
بخش سیاسی الف،‌ ۸ فروردین ۹۶
حسن روحانی رییس جمهور روز سه‌شنبه به طور رسمی در کاخ کرملین مورد استقبال ولادیمیر پوتین رییس جمهوری فدراسیون روسیه قرار گرفت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۲


«حسن روحانی» و «ولادیمیر پوتین» رییسان جمهوری ایران و روسیه بعدازظهر سه شنبه مذاکرات فشرده، مهم و جامع روابط دوجانبه و منطقه ای دو کشور و همچنین مسائل مهم بین المللی را در کاخ کرملین آغاز کردند.

«ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد معتقد است که ایران همسایه خوب شریک قابل اعتماد روسیه است.

بنا بر گزارش خبرگزاری «تاس»، پوتین در آغاز گفت‌وگوها با «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران در مسکو امروز سه‌شنبه گفت: «روسیه و ایران سال‌های بسیاری است اگر نگوئیم قرن‌ها، که همکاری‌های دوجانبه دارند».

رئیس‌جمهوری روسیه در ادامه گفت معتقد است که مسکو و تهران در تمامی جنبه‌ها به طور موثر با یکدیگر همکاری دارند.

وی افزود: «این امر مربوط به فعالیت بین‌المللی و حل مسائل و مشکلات مهم بین‌المللی می‌شود. همچنین ما در زمینه اقتصادی نیز همکاری داریم. اخیرا نیز به نتایج قابل توجهی در تمام زمینه‌های همکاری دست یافته‌ایم برای مثال، می‌توان به رشد حدود 70 درصدی در تعاملات دوجانبه در سال 2016 میلادی اشاره کرد».

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین گفت: «این یک پدیده منحصربه فرد در شرایط اقتصادی پیچیده فعلی است و این دستاورد رئیس جمهوری فعلی ایران و دولت اوست».

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر سه شنبه در نشست هیات های عالیرتبه ایران و روسیه تاکید کرد که روابط دو کشور وارد مرحله ای تازه شده است و ما اکنون می توانیم در این مرحله از روابط پایدار و بلند مدت سخن بگوییم.

رییس جمهور، اختصاص نخستین سفر خارجی خود را در سال جدید به روسیه، بیانگر اهمیتی برشمرد که تهران برای روابطش با همسایگان منطقه ای و بویژه مسکو قائل است.

روحانی اظهارداشت: روابط ایران و روسیه گام به گام در حال توسعه و شتاب در همه حوزه ها، به نفع منافع دو ملت و همچنین منطقه است.

رییس جمهور با اشاره به هشت دیدار خود با رییس جمهوری روسیه طی 3 و نیم سال گذشته، گفت: با هر ملاقاتی، تحرکی در روند روابط تهران – مسکو ایجاد شده است و بی تردید این دیدار نیز تحرک تازه ای در روابط ایجاد خواهد کرد.

روحانی به موضوع همکاری های منطقه ای و بین المللی دو کشور بویژه در عرصه مبارزه با تروریسم اشاره کرد و افزود: ایران و روسیه در سالهای اخیر و در همکاری های خود برای مبارزه با تروریسم و ثبات منطقه، تجربیات نو و موفقی داشتند و هدف نهایی ما کمک به صلح و ثبات و توسعه در منطقه است و این روابط دوجانبه، به زیان کشور ثالثی نخواهد بود.

روسای جمهوری دو کشور همچنین پایبندی تغییرناپذیر طرف ها به مفاد «معاهده اساس روابط متقابل و اصول همکاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه» مورخ 22 اسفند 1379شمسی برابر با 12 مارس سال 2001 میلادی را که بیانگر سنت های دیرینه حسن همجواری، دوستی و همکاری متقابل دو ملت ایران و روسیه و سیاست خارجی صلح جویانه دو کشور است، خاطر نشان کردند.

همچنین روحانی و پوتین، پایبندی خود را به برداشتن قدم های جدید برای ارتقای سطح روابط و گسترش عرصه های تعامل و مشارکت ایران و روسیه بمنظور تنظیم و تحکیم همکاری های جامع راهبردی را مورد تاکید قرار دادند و گفتند که این امر به تامین سعادت ملت های دو کشور و ثبات و امنیت منطقه ای و بین المللی مساعدت خواهد کرد.

 تهران و مسکو 14 سند همکاری امضا کردند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، مذاکرات روسای جمهور دو کشور بلافاصله پس از حضور روحانی در کاخ کرملین آغاز و پس از آن در حضور روحانی و پوتین، 14 سند همکاری میان مقامهای ارشد دو کشور در حوزه های سیاسی، اقتصادی، قضایی و حقوقی و علمی و فرهنگی امضا شد.

موافقتنامه انتقال محکومین بین دولت جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، پروتکل اصلاح موافقتنامه معاضدت در پرونده های جزائی و مدنی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، موافقتنامه لغو روادید گروهی گردشگری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه، یادداشت تفاهم همکاری وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران و وزارت نیروی فدراسیون روسیه در زمینه تجارت برق، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه تربیت بدنی و ورزش میان وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران و وزارت ورزش فدراسیون روسیه و یادداشت تفاهم در زمینه ساخت و ساز مسکن و خدمات عمومی بین وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و وزارت ساخت و ساز، مسکن و خدمات عمومی فدراسیون روسیه از جمله این اسناد همکاری بود.

از دیگر اسناد همکاری که میان دو کشور به امضا رسید می توان به یادداشت تفاهم بین مرکز ملی تایید صلاحیت جمهوری اسلامی ایران و سرویس فدرال تایید صلاحیت فدراسیون روسیه، یادداشت تفاهم همکاری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و وزارت مخابرات و رسانه های جمعی فدراسیون روسیه، یادداشت تفاهم همکاری های راهبردی بین راه آهن جمهوری اسلامی ایران و راه آهن روسیه، یادداشت تفاهم بین سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت دولتی انرژی اتمی روسیه (روس اتم) در زمینه حمل و نقل مواد هسته ای، یادداشت تفاهم میان شرکت ملی نفت ایران و هلدینگ زمین شناسی روسیه (روس گیالوگیا)، یادداشت تفاهم همکاری بین اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران و بنیاد روس کانگرس، یادداشت تفاهم همکاری بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه در زمینه گاز و قرارداد پروژه برقی کردن خط ریلی گرمسار - اینچه برون و ارسال تجهیزات اشاره کرد.

همچنین با توجه به حضور همزمان نمایندگان بخش خصوصی کشورمان دراین سفر، بازرگانان و فعالان اقتصادی نیز جلسه مشترک و مذاکرات متعددی در حوزه‌های مختلف داشتند و موافقتنامه‌هایی نیز برای همکاری بخشهای خصوصی ایران و روسیه به امضا رسید.

به گزارش الف، روحانی که در صدر هیاتی بلندپایه عصر دیروز دوشنبه بنا به دعوت پوتین وارد مسکو شد، در نخستین برنامه با دیمیتری مدویف نخست وزیر روسیه دیدار و در باره همکاری های دو کشور مذاکره کرد.

تاکید بر گسترش فراگیر روابط دوجانبه به ویژه اقتصادی و ارتقای تعامل بین المللی-منطقه ای از تاکیدهای دو مقام بلندپایه ایران و روسیه در این دیدار بود.

روحانی امروز نیز با حضور پای آرامگاه سرباز گمنام در باغ الکساندورف نزدیک کاخ کرملین، به مقام مدافعان وطن روسیه تاج گل نثار کرد.

رئیس جمهوری اسلامی همچنین امروز با حضور در دانشگاه دولتی مسکو پس از دریافت دکترای افتخاری در باره مسائل منطقه ای و بین المللی برای مسئولان، استادان و دانشجویان این دانشگاه سخنرانی کرد.

نشست با ایرانیان و بررسی مسائل با هدف طرح دیدگاهها و مشکلات نیز در برنامه حضور دو روزه رئیس جمهوری اسلامی در مسکو قرار دارد و امشب نیز سفر هیات ایرانی به روسیه پایان می یابد.
 
کلمات کلیدی : سفر روحانی به روسیه+پوتین+روحانی+مسکو+ایران+روسیه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۱۷:۴۱:۰۲
درود بر روحانی (4221216) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۲۱:۳۳:۰۹
چه ربطی داشت؟ (4221427) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۹ ۰۰:۴۴:۰۹
ریظش اقتدار ایران است
چرا خودتون را به اون راه میزنید
روحانی در خارج کردن ایران از انزوا بسیار موفق بوده است (4221584) (alef-13)
 
پیمان
United States
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۱۸:۲۶:۲۰
باید با روسیه متحد بشیم که آمریکا و کشورهای اروپایی نتونن اینجوری آسیب بزنن به ایران. (4221254) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۱۹:۲۲:۳۱
دولتی که سیاست خارجش افتضاح !!!!! (4221318) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۹ ۱۱:۰۵:۵۷
حتما سیاست خارجی دولت احمدی نژاد برای شما تداعی گر یه سیاست خارجی موفقه، درسته؟ (4221917) (alef-13)
 
حقیقت جو
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۱۹:۵۱:۴۹
روسیه هیچگاه در تمام طول تاریخ شریک قابل اعتمادی برای ایران نبوده است (4221343) (alef-3)
 
سهیل
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۲۲:۱۹:۲۱
باز از فرانسه و آمریکا و انگلیس قابل اعتماد تره لااقل رو در رو می جنگه نه از پشت ضربه بزنه (4221460) (alef-13)
 
فرشید
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۲۳:۰۱:۵۶
این جمله شما کودکانه است.در طول تاریخ شرایط سیاسی و اقتصادی در همه دنیا عوض میشه و در نتیجه مواضع کشورها هم تغییر میکنه.اصلا در سیاست ما یک اصل ثابت و همیشگی نداریم. (4221498) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۹ ۱۳:۴۹:۲۹
یعنی با این حساب نباید از کودتای 28 مرداد سال 32 و نقش کشورهای مرتبط در آن قضیه حرف زد؟ البته اگر آنها اقرار به دخالت اشتباه کنند ؟ (4222205) (alef-13)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۲۰:۱۷:۱۴
اقای روحانی انگشتاتونو بشمارید روسیه هم مانند امریکاست... (4221362) (alef-3)
 
حسین
New Zealand
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۲۰:۴۳:۵۱
جالب است که منتقدان دولت پیشین و حامیان دولت کنونی همواره خرده میگرفتند که نزدیک شدن بیش از اندازه به روسیه از تعامل سازنده با دول غربی میکاهد. حال پس از اینکه دولت اقای روحانی با وجود تمام تلاشی که کرده است همچنان نتوانسته اعتماد کشورهای غربی را جلب نماید و سرمایه گزاران انها را قانع به سرمایه گزاری در کشور نماید برای افزودن نمره به سیاست خارجی دولت خود در این ماههای پایانی دست بدامن روسیه شده است و جالبت اینکه منتقدان پیشین روابط با روسیه اکنون به به و چه چه سر داده اند. (4221391) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۲۳:۰۱:۰۲
چه اشکالی داره حالا فهمیده اند (4221496) (alef-13)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۹ ۱۱:۱۵:۳۵
در دوران آقای احمدی نژاد ما از روی تنهایی و انزوا با یک موضع دست پایین دنبال روسیه بودیم. ولی حالا اوضاع متفاوته. کسی نگفته روابط اقتصادی با کشورهای دیگه بده. حتی چین هم میتونه بازاری خوبی برای فروش محصولات ما باشه. مهم اینه که چطور با بقیه رفتار کنی. همون تمایل جزئی به سمت غرب بوده که روسیه رو برای گسترش روابط اقتصادی اینقدر فعال کرده. با پیشرفت این قراردادها اروپایی های بیشتری نیز محیط رو امن میبینن و برای قرارداد رجوع می کنن. برین تحولات اقتصادی رو تو تاریخ نگاه کنید. کمترین دوره های زمانی برای شکوفایی اقتصادی یه کشور از زمان شروع اصلاحات حداقل 10 ساله و حتی خیلی بیشتر. اگر قرار باشه بنیادین همه چیز اصلاح بشه به نظرم باید صبر بیشتری داشته باشیم. (4221933) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۲۳:۱۰:۰۷
روسیه یک کشور زورگو که در خیلی کشورهای دیگه جنگ راه انداخته : از گرجستان گرفته تا اکراین ! (4221514) (alef-13)
 
Ukraine
۱۳۹۶-۰۱-۰۹ ۰۱:۳۲:۴۰
درود هر ايرانى بر حسن روحانى .... (4221608) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۹ ۰۲:۳۶:۵۸
با هر کشور غیر متخاصم باید ارتباط برقرار کرده و منافع منطقی خودمان را پیگیری کنیم و احتیاط لازم را هم برای حیله های احتمالی داشته باشیم. (4221651) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۴ ۱۳:۱۰:۳۱
روسیه یک چاقوی دولبه تیز هست فقط بدنبال منافع خود هست (4228129) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.