نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507569
بازدهی مسکن در۴۰ سال چقدر بود؟
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۶
ایسنا نوشت: متوسط بازدهی بخش مسکن در ایران طی ۴۰ سال گذشته حدود ۴۰ درصد بوده که رکود بی سابقه چند سال اخیر باعث افت شدید این نرخ شده است.

در شرایطی که بازده بلندمدت سرمایه در بخش مسکن ۴۰ درصد است، این نرخ هم اکنون به حدود منفی ۱۴ درصد رسیده که علت اصلی آن رکود ۴.۵ ساله این بخش عنوان می شود. بخش مسکن از اواخل سال ۱۳۹۱ به دنبال حباب قیمت وارد طولانی ترین دوره رکود خود بعد از انقلاب اسلامی شد که هنوز ادامه دارد.

بازار مسکن همواره به دلیل تقاضای بالا دارای رشد مناسبی بوده است اما در چند سال اخیر رفتار متفاوتی از خود نشان می دهد که متأثر از روند رشد جمعیت، کاهش بعد خانوار، رشد خانوارهای تک نفره، تغییرات اقتصادی و حتی مسائل فرهنگی است. مقایسه شاخص های دهه ۱۳۷۵-۱۳۸۵ نسبت به چند سال اخیر نشان می دهد، رشد جمعیت از متوسط ۱۰ ساله ۱.۶۲ به نزدیک ۱.۲۱ و بعد خانوار از ۴.۸۴ در سال ۱۳۷۵ به ۳.۵ در سال ۱۳۹۲ رسید. حال آنکه در سال ۱۳۹۱ نسبت قیمت مسکن به درآمد متوسط خانوار از عدد ۸.۶ سال ۱۳۸۴ به عدد نگران کننده ۱۲ سال رسیده است.

مهدی روانشادنیا ـ تحلیلگر بازار مسکن ـ با بیان اینکه شدت هجوم تقاضای خرید برای مسکن بزرگ متراژ در سالهای اخیر نسبت به دهه های ۶۰، ۷۰ و ۸۰ کاهش یافته است گفت: نمود تحولات بازار مسکن در سال ۱۳۹۶ را بیش از هر زمان دیگری می توان در رفتاراین  بازار از ابتدای سال ۱۳۹۵ تا کنون شاهد بود. علی رغم انتظارات عمده کارشناسان مبنی بر رونق این بازار مبتنی بر رفتار سیکل های گذشته تحت تأثیر وام صندوق یکم و سایر متغیرهای اقتصادی رفتار جدیدی از خود نشان داد.

وی افزود: خریداران با تمایل به واحدهای با عمر بیشتر، متراژ کمتر و در مناطق متوسط شهر تهران و توسعه اجاره نشینی، در تیرماه ۱۳۹۶ ثابت کردند که فرمولهای قدیمی کارایی کمی در تحلیل شرایط موجود بازار دارند. این تغییرات می تواند آدرس مناسبی برای سرمایه گذاران بازار مسکن در سالهای آتی باشند.

محمدمهدی مافی ـ کارشناس اقتصاد مسکن ـ نیز با بیان اینکه تغییرات شگرف اجتماعی در ایران در حال وقوع است تاکید کرد: طی ۳۰ سال اخیر بحث هرم جمعیتی، ‌ تعداد نفر در خانوار و ساختار واحد جامعه که قبلا با تشکیل ازدواج و فرزندان شکل می گرفت دارد تغییر می‌کند که در بحث اقتصاد مسکن تاثیر می‌گذارد. واحدهای اجتماعی است که در بازار مسکن تغییر می‌گذارند دیگر خانوارهای قدیم نیستند بلکه کسانی هستند که به طور دائم مجردی زندگی می‌کنند یا ازدواج‌هایی که مکررا منجر به جدایی می‌شود.

وی ادامه داد: در جوامع مترقی برای تحولات اجتماعی راهکار در نظر می گیرند ولی در جامعه ما معمولا برای این مسائل دیرتر از زمان وقوع خود فکر می شود و اگر کسی در موقع مقرر نسبت به آن هشدار بدهد در جوابش می گویند مشکل اصلی جامعه ما این نیست. اما به نظر من از هم اکنون باید فکر کنیم تغییر ساختاری که در جامعه اتفاق افتاده چه تبعاتی برای بخش مسکن خواهد داشت  تا به سمت احداث مساکن متناسب با این ساختار اجتماعی برویم.

از سوی دیگر بت شکن ـ مدیرعامل بانک مسکن ـ با اشاره به بازدهی مطلوب بخش مسکن، یادآور شد: متوسط بازدهی بخش مسکن در طول ۴۰ سال گذشته حدود ۴۰ درصد بوده است که البته رکود چند سال اخیر در این بین یک استثنا محسوب می شود. بنابراین بخش مسکن در کشور ما همواره برای سرمایه گذاری جذاب است. اما امکان مشارکت سرمایه های خرد در بخش مسکن وجود ندارد. این در حالی است که راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان امکان استفاده از سرمایه های خرد را برای انبوه سازان فراهم می کند.
 
کلمات کلیدی : مسکن + بازار مسکن
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۱۴:۵۵
وقتی مسکن از سال 56 تا 96 افزایش 1000 برابری داشته و شاید هم بیشر و این یعنی 100 هزار دصد رشد که در 40 سال تقسیم کنیم میشود سالی 2500 درصد و نمی دانم رقم سالی 40 درصد از کجا در آمده.. (4542674) (alef-11)
 
جز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۲:۱۱:۱۸
اتفاقا یکی از راه های رونق دهی به بازار مسکن جذب سرمایه های خرد و مشارکت این سرمایه ها در این بازار است. و یا اینکه مثل تمام کشورهای دنیا از 70 تا 80 درصد و بعضا تا 90 درصد قیمت مسکن وام داده شود تا همه بتوانند خانه دار شده و یا اینکه توانایی تعهویض خانه به بهتر را داشته باشند. سیاست گذاران اقتصادی و برنامه ریزان بخش مسکن بهتر میدانند که دوران سود فقط برای یک عده خاص گذشته است و با توجه به کاهش رشد جمعیت امکان رونق دهی به این بازار تا چند سالی وجود ندارد بنابراین بهترین گزینه ها سرمایه گزاری سرمایه های خرد یکی از بهترین راه کارهای بازگشت رونق به این بازار است. (4542742) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۴:۰۰:۵۵
اینجور نمیشه حساب کرد. (4542862) (alef-11)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۰۷:۰۱:۴۱
بازار مسکن دیگه جای افزایش قیمتی نداره،، چون دیگه تقاضا زیادی وجود نداره،، بعدشم بچهای دهه۶۰ اگر بقرار خرید بود تا الان خرید کردند و با این وضع حقوق ماهی ۹۰۰ تومن یک جوون چگونه میخواد خونه ۲۰۰ میلیونی بخره؟؟؟ اینو یکی جواب بده ؟؟ (4543557) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.