توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 442363
دستگاه دیپلماسی و وزارت امنیت داخلی آمریکا فرمان ترامپ را اجرا نمی‌کنند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۳۰
در پی صدور دستور توقف اجرای فرمان ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور به آمریکا توسط یک قاضی فدرال، وزارت امور خارجه و وزارت امنیت داخلی این کشور اعلام کردند که مطابق با دستور اخیر دادگاه اقدام خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری سی‌.ان‌.ان، وزارت امنیت داخلی آمریکا اعلام کرد، تمامی اقدام‌ها در راستای اجرای فرمان ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور به ایالات متحده را متوقف کرده و فرایند بازرسی مسافران را همانند دوره قبل از امضای این فرمان اجرایی انجام خواهد داد.

در همین حال، نیویورک پست گزارش داد که وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد، فرایند لغو روادید اتباع هفت کشوری که ترامپ در فرمان اجرایی خود به آن‌ها اشاره کرده بود، مطابق با دستور قاضی فدرال ملغی شده است.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا به شبکه سی ان‌ان گفت، روادیدهایی که پیش از این تحت تأثیر دستور رئیس‌جمهور لغو شده بودند، تا زمانی که این روادیدها مهر لغو نخورده  باشند، دارای اعتبار هستند.

پیش‌ از این، قاضی جیمز روبارت از منطقه سیاتل با صدور حکمی دستور جنجالی ترامپ را به چالش کشیده و ممنوعیت مهاجرتی ترامپ برای هفت کشور عمدتا مسلمان را به صورت سراسری لغو کرد.

این حکم برای رسیدگی به شکایت باب فرگوسن، دادستان ایالت واشنگتن صادر شده و تا زمان رسیدگی به این شکایت، در سراسر آمریکا معتبر خواهد بود. این دادستان با تنظیم شکایتی خواستار لغو برخی از قسمت‌های دستور مهاجرتی ترامپ شده و تاکید دارد که این ممنوعیت، حقوق مهاجران و خانواده‌های آنان را نقض می‌کند.

در پی صدور این حکم، کاخ سفید گفته است که علیه آن حکم درخواست تجدیدنظر می‌دهد. کاخ سفید همچنین در بیانیه‌ای فرمان اجرایی دونالد ترامپ را "قانونمند و مناسب" خوانده است. در بیانیه کاخ سفید آمده است: دستور اجرایی رئیس جمهور با هدف محافظت از کشور (آمریکا) صورت گرفته و او صلاحیت و مسئولیت قانونی برای حفاظت از مردم آمریکا را دارد.

همچنین، پس از آن که قاضی فدرال آمریکا دستور توقف سراسری اجرای ممنوعیت مسافرتی دونالد ترامپ را صادر کرد، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که این دستور ملغی خواهد شد.

به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، ترامپ در پیامی در توییتر اعلام کرد: نظر کسی که قاضی نامیده می‌شود و کشور ما را از اجرای قانون سلب می‌کند، نظری سخیف است.
 
کلمات کلیدی : دونالد ترامپ+کاخ سفید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.