توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 482062
70 درصد مردان و 90 درصد زنان کمبود ویتامین D دارند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۴
رییس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری‌های غیرواگیردار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: کمبود ویتامین D به عنوان یک مشکل در وزارت بهداشت مطرح است و 70 درصد مردان و 90 درصد زنان کمبود ویتامین D دارند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، رویا کلیشادی امروز (دوشنبه) در همایش روز جهانی محیط زیست و تقدیر از فعالان این بخش، اظهار کرد: امروز عمده بیماریهای غیرواگیردار دیابت، پوکی استخوان، بیماری‌های کبدی، پرفشاری خون و بیماری‌های قلبی عروقی است.

وی با بیان اینکه سه بُعد از علل اصلی این بیماری‌ها شامل وراثت، شیوه زندگی و اختلالات ژنتیکی است، گفت: هدف اولیه پیشگیری از بروز بیماری‌ها است و یکی از عوامل پیشگیری محیط زیست سالم است، در نتیجه می‌توان گفت حقوق اولیه هر فردی محیط زیست سالم است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه دو گروه سنی کودک و نوجوان و افراد سالمند بیمار بیشتر در معرض خطرات محیط زیست آلوده هستند، اضافه کرد: تحقیقات اخیر نشان داده است که کودکانی که با فضای سبز بیشتر در تعامل هستند بهره وری و رشد مغزی بهتری داشته‌اند.

سن پوکی استخوان در ایران 10 سال پایین‌تر از سایر کشورها

کلیشادی ادامه داد: از کل مرگ و میر سال 2010 در دنیا 58 میلیون به دلیل بیماری فوت کردند که از این تعداد 35 میلیون به بیماری‌های غیرواگیر دار مبتلا بودند. همچنین 26 میلیون نفر از این تعداد در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه سن بروز پوکی استخوان در ایران 10 سال پایین‌تر از سایر کشورها است، گفت: شیوه زندگی، وراثت و محیط زیست اثرات بسیاری بر بیماری‌های غیرواگیر دار به ویژه پوکی استخوان دارد.

رییس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری‌های غیرواگیردار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: آلاینده‌ها تنها بر روی سیستم تنفسی تاثیر نمی‌گذارند بلکه مغز و اعصاب، کلیه و قلب را نیر تحت تاثیر قرار می‌دهند و در بروز بیماری‌هایی هم‌چون آلزایمر نقش دارند. به طوری کلی آلاینده‌ها موجب آلوده شدن آب، خاک و هوا می‌شود و سلامت مادران باردار و نسل‌های آینده را به خطر می‌اندازد.

برخی آلاینده‌ها در محیط خانه مستقر هستند

کلیشادی با اشاره به اینکه مصرف دخانیات مانند قلیان و دود سیگار علاوه بر عوارض تنفسی منجر به کم خونی و تغییرات ژنتیک می‌شود، اضافه کرد: در حال حاضر کمبود ویتامین D به عنوان یک مشکل در وزارت بهداشت مطرح است به گونه‌ای که 70 درصد مردان و 90 درصد زنان کمبود ویتامین D دارند. کمبود ویتامین D موجب بروز بیماری‌های قلبی، ام اس و فشار خون می‌شود.

وی با بیان اینکه بعضی از آلاینده‌ها در محیط خانه مستقر هستند، افزود: اسپری‌ها از جمله موادی هستند که آلاینده هوا محسوب می‌شوند.

کلیشادی با بیان اینکه تغییرات اقلیمی به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر سلامتی تاثیر دارد، گفت: مواد شیمیایی در محیط وارد سلول‌ها می‌شود و منجر به اختلال در عملکرد تیروئید و کلیه و چربی خون می‌شود.

وی با بیان اینکه درست مصرف کردن انرژی از راه‌های کاهش آلاینده‌ها محیط زیست است، اضافه کرد: مصرف ویتامین A در انواع سبزیجات تیره، انواع میوه‌ها از جمله انار، انواع روغن‌های گیاهی و غلات وسبوس می‌تواند عوارض آلاینده ها به بدن را کاهش دهد.

ایجاد 12 هزار هکتار کانون فرسایش بادی توسط معادن

هم‌چنین مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار کرد: 30 تشکل زیست محیطی در اصفهان کافی نیست و باید تعداد تشکل‌ها به 300 سمن برسد.

حمید ظهرابی با اشاره به اینکه در طی چهار سال از عمر دولت تدبیر و امید 300 دستگاه اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی شهر اصفهان اضافه شده است، گفت: تا پایان شش ماهه نخست سال 500 دستگاه اتوبوس درون شهری دیگر به ناوگان حمل و نقل اصفهان اضافه خواهد شد.

وی با اشاره به وجود معادن گچ در استان اصفهان به عنوان یک تهدید برای محیط زیست اضافه کرد: معادن گچ در اصفهان 12 هزار هکتار کانون فرسایش بادی توسط این معادن ایجاد کرده‌اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان ادامه داد: از شش معدن فعال در سطح استان فعالیت سه معدن متوقف شده است و سه مورد معدن فعال نیز بدون افزایش بهره وری و تمدید قرارداد به کار خود ادامه می‌دهند.

ظهرابی با اشاره به اینکه تا پایان سال جاری 93 درصد زباله‌های استان اصفهان تحت پوشش کارخانه‌های کمپوست قرار خواهد گرفت، گفت: در سال 92 تنها 36 بیمارستان پسماندهای عفونی خود را بی خطر می‌کردند و این در حالی است که در سال 95 با افزایش 66 درصدی امحای زباله در مراکز درمانی این تعداد به 60 بیمارستان رسید.
 
کلمات کلیدی : تغذیه + ویتامین D + رژیم غذایی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.