توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430654
بخشش قاتل ١٧ ساله پای چوبه دار
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۲۵
اعتماد نوشت: اولیای دم پسری که در ١٧ سالگی به دست نوجوانی همسن خود به قتل رسیده بود، قاتل فرزندشان را پای چوبه‌دار و بدون هیچ قید و شرطی بخشیدند.

 پدر مقتول گفته است كه تا چند ساعت مانده به اجراي قصاص، قصد گذشت نداشتند اما ناگهان تصميم‌شان تغيير كرد تا با اعطاي فرصتي دوباره به قاتل، رسالتي مهم را محقق كنند. با اين تصميم، پنجمين بخشش اعدامي در سال جاري در استان كردستان رقم خورد.

ماجراي قتل به ٢ اسفند ٩٠ برمي‌گردد. در اين روز، خيابان صفري سنندج شاهد درگيري دو پسر نوجوان و چاقو خوردن يكي از آنها به نام «پويا ابوالقاسمي» بود. پويا پس از انتقال به بيمارستان جان باخت تا قاتلش دستگير و با درخواست اولياي دم به قصاص محكوم شود. از همان زمان تلاش‌ها براي جلب رضايت پدر و مادر پويا آغاز شد اما آنها كه داغ نوجوان ديده بودند، بر خواسته خود اصرار داشتند تا سرانجام بامداد ديروز، متهم براي اجراي حكم، پاي چوبه‌دار فرستاده شود. در حالي كه چند ساعت به قصاص متهم باقي نمانده بود، تلاش‌هاي خانواده، خيرين و اهالي به ثمر نشست و پدر و مادر پويا در اقدامي انسان‌دوستانه، رضايت دادند.

پس از اعلام رضايت، خانواده‌هاي مقتول و قاتل در دفتر دادستان عمومي و انقلاب مركز كردستان جمع شدند كه محي‌الدين ابوالقاسمي، پدر مقتول در اين مراسم، هدف از بخشش بي‌قيد و شرط قاتل را «نهادينه كردن فرهنگ ايثار و گذشت و راحتي نفس خود در برابر خداوند متعال» اعلام كرد. او كه يكي از كاركنان دانشگاه علوم پزشكي كردستان است  گفت: «من خدمتم را با هدف نجات جان انسان‌ها آغاز كردم و هميشه دنبال بهانه‌اي براي تحقق اين هدفم هستم و اين‌بار موفق شدم با اعطاي فرصتي دوباره به قاتل فرزندم، مهم‌ترين رسالت جامعه كاركنان علوم پزشكي را محقق كنم.» او افزود: «تا ساعت يك بامداد روز اجراي حكم، قصد بخشش نداشتيم اما الان خوشحالم كه خداوند صبر بزرگي به من و خانواده‌ام عطا كرد تا بتوانيم قاتل را ببخشيم.»

يكي از نزديكان خانواده قاتل نيز در اين مراسم با تشكر از اولياي دم گفت: «خانواده ابوالقاسمي در مكتب درويشي، درس ايثار و فداكاري ياد گرفته‌اند و سرانجام مسير رسيدگي به پرونده كه به قصاص ختم شده بود را به سمت بخشش سوق دادند.» به گفته او «اولياي دم از ابتدا هم بناي قصاص نداشتند اما چون در اين حادثه تنها فرزندشان را از دست داده بودند، در انتظار حكم اعدام بودند كه خوشبختانه آموزه‌هاي اسلامي و درس‌هاي صبر و بردباري، شرايط را براي گذشت فراهم كرد. خيلي از آشنايان خانواده قاتل هم براي جلب رضايت آمده بودند و در نهايت پدر و مادر پويا بدون هيچ چشم داشتي رضايت دادند. »

كاظم قلي وند، معاون دادستان كردستان نيز كه در اين مراسم حضور داشت، اين بخشش را پنجمين گذشت از حكم قصاص در سال جاري در كردستان اعلام كرد و گفت: خانواده مقتول علاوه بر بخشش، آيين مولودي خواني حضرت رسول (ص) را هم در محله اقامت خود برگزار مي‌كنند. قاتل به همراه خانواده‌اش نيز در اين جلسه علاوه بر تشكر و قدرداني از خانواده مقتول با ابراز خوشحالي گفتند كه هيچ‌وقت خاطره خوش اين بخشش را از ياد نمي‌برند.

 
 
کلمات کلیدی : محکوم به قصاص + اعدام + بخشش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.