نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 470155
چرا تعداد بازرسان کار در ایران کم است؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۱
عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار می‌گوید در حادثه معدن ذغالسنگ یورت برای یک عده از کارگران با وجود سابقه بالا تنها پنج سال بیمه رد شده و عده‌ای دیگر نتوانسته‌اند از بازنشستگی قانون مشاغل سخت و زیان آور استفاده کنند.

علی اصلانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که در بخش پیمانکاری داریم این است که دولتها از گذشته تاکنون بدهی‌های سنگینی به پیمانکاران دارند و چون درآمد نفت از محل تحریم‌ها پایین آمد بسیاری از پیمانکاران به کارگران معادن، شهرداری‌ها و اداره برق بدهکارند.

وی ادامه داد: دولت چون پول پیمانکار را ندارد که بپردازد، پیمانکار هم نمی‌تواند کارگر را بیمه کند. در حادثه پلاسکو اعلام شد که بیمه بیکاری افراد برقرار و مستمری آنها پرداخت می‌شود ولی در بطن قضیه که می رویم بیش از ۵۰ درصد آن عملی نشده و کار گره خورده است.

این مقام مسئول کارگری افزود: با رکودی که در کارگاه‌ها حاکم است، کارفرمایان دچار مشکل شده‌اند و وقتی چنین حوادثی رخ می‌دهد سازمان تامین اجتماعی که درصدد برقرار کردن بیمه بیکاری برمی‌آید، متوجه می‌شود لیست بیمه کارگران شش ماه است به شعبه ارسال نشده است.

اصلانی با تاکید بر اینکه نظارت بر کار پیمانکاری‌ها در کشور بسیار کمرنگ است، گفت: قانون بر بیمه اجباری نیروی کار تاکید دارد، به خصوص در شغل‌هایی مثل معدن که سخت و زیان‌آور است و هر لحظه امکان وقوع حادثه وجود دارد بنابر این عدم بیمه از سوی کارفرما غیرقانونی است.

وی درباره وجود سندیکایی قوی برای حمایت از کارگران در وقوع چنین حوادثی اظهار کرد: در حال حاضر کانون عالی شوراهای اسلامی کار را داریم که تمام مسایل کارگری را رصد می‌کند و وظیفه ذاتی‌اش هم این است، لذا تشکل کارگری قوی که پیگیر مطالبات کارگران باشد داریم ولی مساله‌ای که وجود دارد این است که در ایران تشکل‌ها استقلال کامل ندارند و ما مثل کشورهای دیگر سندیکا نداریم. یکی از ایراداتی که سازمان جهانی کار به ما می‌گیرد این است که سندیکاها در ایران باید کارهای صنفی و سندیکایی خود را پیگیری کنند و به همین دلیل خواهان اصلاح فصل ششم قانون کار هستیم.

به گفته اصلانی تشکل‌های کارگری در ایران باید مستقل باشند و روی پای خود بایستند تا بهتر بتوانند مسایل صنفی جامعه کارگری را دنبال کنند.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار همچنین درباره انجام بازرسی کار از معدن ذغالسنگ یورت گفت: در تمام دنیا معادن دچار حادثه می‌شود و در ایران هم طبیعی است ولی اینکه مسایل ایمنی و نکات فنی در آنجا رعایت نشده قابل توجیه نیست. طبعا اگر بازرسان کار در محل حاضر بوده و بازرسی و نظارت داشته‌اند، نباید چنین حادثه‌ای را شاهد می‌بودیم. متاسفانه در چنین مواردی هیچ نهاد یا سازمانی آن را گردن نمی‌گیرد، در حالی که پای جان انسان در میان است.

به گفته وی تعداد بازرسان کار در کشور کم است به نحوی که در کل ایران بیش از ۸۰۰ بازرس کار وجود دارد و اگر هر بازرس بخواهد یک کارگاه را بازرسی کند، سه چهار ماه طول می‌کشد تا نوبت بازرسی بعدی برسد.
 
کلمات کلیدی : بازرسان کار، وزارت کار
 
یک بازرس کار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۹ ۰۷:۴۵:۰۶
ضعف مدیران بازرسی کار و وزارت کار در بی اعتنایی به بازرسی کار ربطی به تعداد بازرسان ندارد . مدیرکل بازرسی کار غیرقانونی عضو کانونه (4328147) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۹ ۰۷:۴۷:۳۴
ضعف مدیران بازرسی کار وزارت کار مثل روز روشن اما انگار حضرت عزرائیل گ تنها عامل جدایی عده ای از ریاست!!! (4328158) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۹ ۰۸:۰۷:۰۲
تو شرکت ورشکسته هفت تپه شوش نگهبان رسمی دم در که دیپلم نداره سه و نیم میلیون حقوق میگیره اونوقت بازرس کاری که اونجا میره بازرسی با مدرک فوق لیسانس ۲ میلیون میگیره...
بماند که خودروهای بازرسی رو روسای ادارات گذاشتن زیرپای خودشون و وسیله مناسب برای بازرسی ندارن بازرسها (4328206) (alef-11)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۹ ۱۰:۰۶:۱۹
فکر میکنید اگر بازرسان کار حضور داشتند این اتفاق نمی افتاد برعکس حضور بازرسان کار هیچ نقطه مثبتی در پروژه ها ندارد برای اینکه اکثر بازرسان از دفتر مدیران بیرون نمی ایند و اصلا کاری با بیرون ندارند کلیه کارهای خودشان را در دفتر مدیران به انجام میرسانند با یک پذیرایی و مبلغی هدیه کار خودشان را جمع بندی می کنند شاید در بین این بازرسان تعداد انگشت شمار وجدان کاری داشته باشند من که تابحال ندیده ام اگه شما چنین بازرسی می شناسید بگویید تا از او قدردانی کنیم اتفاقا هرچه این بازرسان کمتر باشند بهتر است
جهت جلوگیری از این دست اتفاقات باید تعداد نفرات ایمنی HSE کارگاه را زیاد کرد
و اصول ایمنی را رعایت کرد وگرنه هیچ بازرسی نمیاد تو عمق 2000 متری بازرسی کنه. (4328563) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۹ ۱۰:۰۹:۵۳
من در شرکتی کار می کنم که مجری پروژه های وزارت کار هست اما حقوقم 500 تومنه و بیمه ندارم تا الان هم بازرس وزارت کار تو عمرم ندیدم. (4328572) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.