نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 370354
بهبود کیفی با کمپین به دست نمی‌آید
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
حسن کریمی سنجری کارشناس صنعت خودرو در روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:

وقتی به ماجرای تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی و استقبال مشتریان از آن نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم مشکل مشتریان در بازار خودرو، قدرت خرید پایین بوده و کمپین تاثیر چندانی بر نخریدن خودرو نداشته است. به اعتقاد من، کمپین «خودرو نخرید» بیش از آنکه ناشی از یک حرکت منسجم مردمی بوده باشد، ریشه در قدرت خرید پایین مشتریان داشت.

در واقع آنچه که تا پیش از ارائه تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی سبب رکود بازار شده بود، کمبود نقدینگی بود نه کمپین. این تسهیلات به‌نوعی اثر کمپین موردنظر را خنثی کرد و نشان داد مشتریان اگر قدرت خرید لازم را داشته باشند، نسبت به خرید خودرو اقدام خواهند کرد؛ بنابراین فرضیه اثرگذاری کمپین بر رفتار خودروسازان نیز به‌نوعی مردود است. آنها بهتر از هر کسی نسبت به کم و کاست‌های خود واقف بوده و نیازی نیست کمپین، سبب تغییر رفتارشان شود. حرفم این است که خودروسازان داخلی به‌دلیل مدیریت دولتی، انگیزه‌ چندانی برای تغییر رفتار خود ندارند و کمپین و امثال آن نیز نمی‌تواند آنها را به سمت بهبود کیفی و مسائلی از این دست، سوق بدهد. در حال حاضر یک سال از شکل‌گیری کمپین «خودرو نخرید» و حاشیه‌هایش می‌گذرد، اما در همچنان روی همان پاشنه قبلی می‌چرخد و همان‌طور که گفتم، انگیزه‌ چندانی برای بهبود کمی و کیفی در خودروسازان داخلی وجود ندارد. سخن آخر اینکه ما اگر به‌دنبال تغییر رفتار خودروسازان هستیم، چاره آن در خصوصی‌سازی است نه کمپین «خودرو نخرید» و امثال آن.
 
کلمات کلیدی : کمپین+خودرو +بازار خودرو
 
مهام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۵:۱۴:۳۳
به همین خیال باش..... (3813308) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۶:۲۰:۱۸
نظر شما منتقدینی هم دارد از جمله بنده.
با قسمتی از حرف شما موافقم که پائین بودن توان خرید مردم و کمبود نقدینگی عاملی از عوامل رکود بازار خودرو است ولی عامل اصلی و متقن نیست .اعتراضات مردمی خصوصا نقد و بررسی و به چالش کشیدن صنعت مرداب گونه خودرو تحت هر عنوانی از جمله کمپین میتواند حداقل به مسئولین بفهماند که این فرزند ناخلف طفیلی و رو به احتزار نمیتواند با نخ خیمه شب بازی و تنفس مصنوعی تا ابد ادامه حیات داده و از جیب مردم خرج نموده و به ریش همگان بخندد.
آقای عزیز مردم میفهمند.
اگر دولتمردان با سیاست حمایتی ( حماقتی ) خود به مردم پشت نمیکردند به شما ثابت میشد که موجی هر چند نو پا و نوین میتواند مسئولین بی تدبیر را از اریکه توهین به پائین بکشد . افسوس و صد افسوس که قدرت مافیای زر و زور و تزویر از اراده مردم پیشی گرفته ولی مطمئن باشید که این رویه خیانتکارانه همیشگی نیست. (3813481) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.