توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 484754
تهديد مسكو پس از هدف قرار گرفتن جنگنده سوري توسط امريكا
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۰
با حضور بيشتر نظاميان امريكا در سوريه جنگ در اين كشور ميان نيروهاي مختلف بسيار پيچيده شده است. روز گذشته خبر رسيد كه يك جنگنده ايالات متحده به ضرب گلوله يك هواپيماي جت ارتش سوريه را در جنوب رقه مورد هدف قرار داده و آن را ساقط كرده است. آنگونه كه مقامات واشنگتن اعلام كردند اين جت در نزديكي نيروهاي ايالات متحده بوده كه مورد هدف قرار گرفته است اما آنگونه كه مقامات در دمشق اعلام كردند، هواپيما زماني مورد حمله قرار گرفته كه در حال انجام ماموريت عليه تروريست‌هاي داعش بوده است.

به گزارش اعتماد، در بيانيه‌اي كه ارتش سوريه در تلويزيون دولتي اين كشور منتشر كرد، آمده است كه ساقط شدن جنگنده و خلبان سوري براي نخستين بار است كه از زمان آغاز بحران در اين كشور در سال 2011 صورت گرفته است. طبق بيانيه ارتش سوريه اين جنگنده در يكي از روستاهاي حومه جنوبي شهر رقه سقوط كرده است.

در اين بيانيه آمده است كه اين حمله آشكارا در راستاي تضعيف تلاش‌هاي ارتش به عنوان تنها نيروي موثر كه قادر است با متحدان خود در مبارزه با تروريسم در سراسر كشور دست به اقدام بزند انجام شده است. اين بيانيه اضافه مي‌كند اين حمله در زماني صورت گرفته كه ارتش سوريه و متحدان آن به‌طور روشن در حال مبارزه با تروريست‌هاي داعش هستند و در اين مسير پيشرفت‌هاي زيادي داشته‌اند. با اين وجود فرماندهي مركزي ايالات متحده در بيانيه‌اي گفت: هواپيماي سوريه در راستاي دفاع از گروهي از نيروهاي ائتلاف مشترك صورت گرفته است. اشاره اين بيانيه به نيروهاي دموكراتيك سوريه است كه در نزديكي شهر الثوره حضور داشتند. به گزارش رويترز، نيروهاي ارتش سوريه در جنوب شهر الثوره با نيروهاي اتحاديه دموكراتيك درگير شدند و تعدادي از آنها را نيز زخمي كردند. اما بسياري معتقدند كه ائتلاف و ارتش امريكا قصد داشته با اين اقدام يك نمايش قدرت دهد. در بيانيه ائتلاف آمده است هنگامي كه يك جنگنده سوخو22 ارتش سوريه در نزديكي نيروهاي ايالات متحده و متحدان آن ظاهر شد، بلافاصله توسط يك جنگنده اف- 18/اي ساقط شد.

گفتني است ايالات متحده براي جلوگيري از هرگونه برخورد با اين جنگنده مي‌توانست از خطوط ويژه براي جلوگيري از برخورد استفاده كند اما به نظر مي‌رسد كه اين كار را انجام نداده است. در بيانيه ائتلاف آمده است كه ما به دنبال مبارزه با دولت سوريه، روسيه و نيروهاي طرفدار دولت نيستيم اما در دفاع از خود و نيروهايي كه با ما همكاري مي‌كنند در برابر هرگونه تهديد ترديد نمي‌كنيم.

گفتني است در هفته‌هاي اخير ائتلاف ضد داعش به رهبري ايالات متحده بمباران هوايي جدي را در شمال سوريه و منطقه رقه آغاز كرده‌اند و روند خود را افزايش دادند. نيروهاي ايالات متحده براي تصرف اين شهر به همراه نيروهاي متحد خود اين منطقه را مورد محاصره قرار دادند تا داعش را از اين منطقه خارج كنند.

گفتني است ارتش سوريه نيز پس از به عقب راندن تروريست‌هاي داعش در حومه شرقي حلب به استان رقه نقل مكان كرده است و حتي برخي از ميدان‌هاي نفتي و روستاهايي كه در طول سه سال گذشته در اختيار تروريست‌ها بوده است را پس گرفتند.

يك مقام رسمي نيروهاي اتحاديه دموكراتيك سوريه نيز مي‌گويد: ارتش سوريه طي روزهاي اخير برخي درگيري‌هايي با نيروهاي مورد حمايت ارتش ايالات متحده در نزديكي شهر مسكنه در نزديكي مرز استان رقه داشته است.

ارتش سوريه با نيروهاي حامي خود در جنوب شرقي روسيه در يك رقابت با نيروهاي مورد حمايت ارتش ايالات متحده قرار گرفته كه قصد دارند زمين‌هاي تحت اختيار داعش را به كنترل خود در بياورند. در چنين شرايطي نيز در هفته‌هاي اخير هواپيماهاي ائتلاف ضد داعش به رهبري امريكا نيروهاي طرفدار دولت را مورد هدف قرار دادند تا اجازه نزديكي به پادگان‌هايي كه تحت كنترل ارتش ايالات متحده در جنوب شرقي سوريه در منطقه التنف هستند را ندهد. منطقه التنف نقطه استراتژيك براي ارتباط ميان سوريه با عراق و اردن نيز به حساب مي‌آيد.

توقف همكاري هوايي روسيه و امريكا
پس از سرنگون شدن جنگنده سوري توسط ايالات متحده، مقامات روسي واكنش تندي نشان دادند و تمام توافق‌هاي خود با امريكا را كه در زمينه عدم برخورد هوايي به امضا رسيده بود، متوقف كردند. روسيه عنوان كرد در بخش‌هايي از سوريه كه نيروي هوايي اين كشور حضور داشته باشد جنگنده‌هاي امريكايي را به عنوان هدف نگاه مي‌كند. وزارت دفاع همچنين اضافه كرد كه تغيير موقعيت در تمام پروازهاي هواپيماهاي كشور اعمال مي‌شود، از جمله جنگنده‌هايي كه بخشي از ائتلاف مورد حمايت امريكا هستند. همچنين خط تلفن بين روسيه و ايالات متحده كه براي جلوگيري از هرگونه برخورد هوايي به وجود آمده نيز به حالت تعليق درآمد. وزارت دفاع روسيه تاكيد كرده است: فرماندهي ائتلاف تحت امر امريكا از كانال تماس عدم برخورد با روسيه براي اجتناب از حوادث در دوران عمليات رقه بهره نبرد. جنگنده‌هاي نيروي هوايي روسيه در همان زمان در آسمان سوريه عمليات داشتند به هر حال فرماندهي نيروهاي ائتلاف از كانال تماس موجود ميان فرماندهي هوايي پايگاه هوايي العديد قطر و پايگاه حميميم روسيه در سوريه براي اجتناب از حوادث احتمالي استفاده نكرد. وزارت دفاع روسيه تاكيد كرد: مسكو خواهان انجام تحقيقات دقيق از سوي فرماندهي امريكا درخصوص حمله به جنگنده سوري و ارايه نتايج اين تحقيقات است. وزارت دفاع روسيه با بيان اينكه اقدام نيروي هوايي امريكا در سرنگون كردن جنگنده سوري در حريم هوايي سوريه نقض آشكار حاكميت اين كشور است اعلام كرد: رفتارهاي امريكا درقبال نيروهاي سوري تجاوز نظامي است. با اين وجود وزارت دفاع روسيه عنوان كرده كه تعليق اين توافق در راستاي به حداقل رساندن خطر برخورد بين جنگنده‌هاي روسيه و هواپيماهاي ائتلاف به رهبري ايالات متحده در خاك سوريه است.

وزارت دفاع روسيه در بيانيه خود تاكيد كرد: اقدامات نظامي متعدد ايالات متحده امريكا از جمله حمل و نقل هوايي تحت پوشش مبارزه با تروريسم اما عليه يك دولت كه عضو سازمان ملل متحد است نقض فاحش حقوق بين‌الملل و عملا تجاوز نظامي عليه جمهوري عربي سوريه است. اين وزارتخانه مي‌افزايد: ما اين اقدامات را از سوي امريكا يك شكست آگاهانه در راستاي غفلت از مسووليت‌هاي آنها در تفاهمنامه‌هاي دو طرفه مشاهده مي‌كنيم. گفتني است روسيه و امريكا در سال 2015 به يك توافق نظامي در راستاي عدم برخورد در خاك سوريه دست يافتند كه پس از آنكه نيروهاي ايالات متحده در ماه آوريل با موشك‌هاي تاماهاوك به يك پايگاه هوايي سوري حمله كردند اين توافق به حالت تعليق درآمد اما خطر ارتباطي در شرايط اضطراري براي عدم برخورد جنگنده‌ها برقرار بود. روز دوشنبه يك ديپلمات ارشد روسيه هشدار داد كه سرنگوني جت سوريه يك گام ديگر در راستاي افزايش تنش مستقيم در سوريه به شمار مي‌آيد كه بسيار خطرناك است. سرگئي ريابكوف، معاون وزير امور خارجه روسيه به خبرگزاري اينترفاكس گفت: ما به واشنگتن در خصوص چنين اقداماتي در آينده هشدار مي‌دهيم. برخي كارشناسان معتقدند كه حمله روز يكشنبه در راستاي تمايل رو به رشد افزايش درگيري و تنش امريكا در سوريه به شمار مي‌آيد.

در مسكو مقامات استدلال كردند كه اين حمله يك پيام مستقيم به آنها محسوب مي‌شود. فرانتس كلينتسويچ، معاون كميته دفاع و امنيت مجلس سناي روسيه اين حمله را تجاوز و تحريك‌كننده خواند. الكسي پوشكوف از اعضاي سناي روسيه نيز گفت كه اين اقدام يك عمل جنگي عليه دولت سوريه به حساب مي‌آيد. با اين وجود واكنش سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه اندكي خنثي‌تر بود. اين ديپلمات ارشد روسيه اعلام كرد كه ايالات متحده بايد به تماميت ارضي سوريه احترام بگذارد و براي هرگونه اقدام نظامي روي زمين با دمشق هماهنگ شده باشد.

انتقال نفت سوريه به اسراييل
روزنامه يني شفق تركيه از نشست مشترك نمايندگان عربستان با كُردهاي سوريه در شهر قامشلي در استان حسكه در شمال اين كشور خبر داده است. يني شفق گزارش داد كه اين ديدار با ابتكار عمل ائتلاف امريكايي ضد داعش برگزار شده است و احمد جربا يكي از معارضان سوري نزديك به رياض نيز در اين نشست حضور داشته است. در حالي كه انتقادهاي زيادي از رويكرد امريكا در تسليح معارضان كُرد در سوريه صورت گرفته، روزنامه يني شفق گزارش داده كه سعودي‌ها و كُردهاي سوريه چند موضوع از جمله آينده نفت سوريه در مناطق تحت كنترل كُردها را مورد بررسي قرار داده‌اند و بر لزوم حمايت عربستان و كشورهاي حاشيه خليج فارس از كردها توافق كرده‌اند.

بر اساس اين گزارش در اين نشست تصميم گرفته شده تا بعد از آزاد‌سازي كامل مناطق تحت كنترل داعش در حسكه، رقه و ديرالزور نفت، گازطبيعي و منابع معدني سوريه از اين مناطق استخراج شده و از طريق مسيري از اردن به اسراييل انتقال داده شود تا به اين ترتيب بعد از ارسال ثروت‌هاي ملي سوريه به سرزمين‌هاي اشغالي شرايط انتقال و فروش آن در بازارهاي اروپا و امريكا فراهم خواهد شد و به اين ترتيب درصد قابل توجهي از سود ناشي از فروش آن نصيب كردهاي سوريه مي‌شود.  در حالي كه روزنامه يني شفق تركيه تصويري از اين نشست منتشر كرده است، الهام احمد يكي از معارضان سوري و عضو شوراي دموكراتيك سوريه وجود چنين نشستي را تكذيب و مدعي شده كه گزارش روزنامه تركي افترا و كذب محض است.
 
کلمات کلیدی : روسیه، جنگنده سوري، امريكا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.