نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 484051
اعتراف سیف به کم‌کاری بانک مرکزی در ساماندهی موسسات غیرمجاز
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۵
اکنون این سوال مطرح است که چرا بانک مرکزی از این ابزار خود زودتر استفاده نکرد؟ آیا همین مسئله نشانگر بی‌تدبیری بانک مرکزی نیست؟

به گزارش تسنیم، به دنبال بالا گرفتن نارضایتی‌های اجتماعی از نحوه ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی دولت یازدهم در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا ضمن انداختن توپ این مشکلات به زمین دولت قبل، اظهاراتی بیان کرد که به طور غیرمستقیم سوءمدیریت مدیران فعلی بانک مرکزی را تایید می‌کند.

سیف در این گفتگو راهکار بانک مرکزی دولت یازدهم برای پرداخت سپرده‌های مردم نزد موسسات غیرمجاز را استفاده از خطوط اعتباری بانک مرکزی عنوان کرده است.

وی گفته است:‌ بانک مرکزی برای ساماندهی برخی از این موسسه ها از خطوط اعتباری خود استفاده کرده است که می توان به انحلال موسسه ثامن الحجج اشاره کرد؛ برای حل این مشکل 2 هزار و 200 میلیارد تومان (22 هزار میلیارد ریال) از منابع بانک مرکزی پرداخت کردیم و حدود 2 هزار و 200 میلیارد تومان دیگر را تعهد کردیم که پرداخت کنیم.

به گفته سیف، در موضوع تعاونی منحله فرشتگان نیز تاکنون متناسب با دارایی های شناسایی شده این تعاونی، مبالغی را برای سپرده گذاران به صورت خط اعتباری در نظر گرفتیم. اختصاص این خطوط اعتباری با هدف تسریع در پرداخت سپرده سپرده گذاران انجام شده است.

لازم به ذکر است که منظور از خط اعتباری بانک مرکزی، همان چاپ پول پرقدرت است. این در حالی است که از همان ابتدای شروع بحران موسسات غیرمجاز در دولت یازدهم و شروع تجمعات مردمی، کارشناسان به بانک مرکزی توصیه کردند که برای جلوگیری از ایجاد موج اجتماعی و تبدیل شدن آن به مسئله امنیتی، فورا با خلق پول نسبت به پرداخت سپرده‌های مردم اقدام کند.

اما بانک مرکزی آنقدر در این کار تعلل کرد که تجمعات آرام سپرده‌گذاران موسسات به تجمعات اعتراضی و خشمگین تبدیل شد که مسائل امنیتی به دنبال آورد.

بانک مرکزی نهایتا وقتی اعتراض‌های مردمی را نتوانست با وعده های دروغین آرام کند، اقدام به چاپ پول کرد که سیف هم در گفتگو با ایرنا به آن اشاره کرده است.

اکنون این سوال مطرح است که چرا بانک مرکزی از این ابزار خود زودتر استفاده نکرد؟ آیا همین مسئله نشانگر بی‌تدبیری بانک مرکزی نیست؟

لازم به ذکر است که چاپ پول پرقدرت توسط بانک مرکزی، به علت تورم‌زا بودن، اقدامی تقبیح‌شده در اقتصاد محسوب می‌شود اما وقتی حجم نقدینگی در کشور از 1300 هزار میلیارد تومان فراتر رفته، چاپ 3-2 هزار میلیارد تومان پول جدید برای رفع معضل موسسات غیرمجاز، تاثیر تورمی چندانی نخواهد داشت. زیرا با فرض آن که ضریب فزاینده 7 باشد، چاپ 3 هزار میلیارد تومان پول پرقدرت به معنای افزایش 20 هزار میلیارد تومانی نقدینگی است که 1.6 درصد حجم نقدینگی 1300 هزار میلیارد تومانی کشور را تشکیل می‌دهد و تاثیر آنچنانی در افزایش تورم ندارد.

اما همین پول اگر زودتر به موسسات غیرمجاز تزریق می‌شد می‌توانست مانع ایجاد یک بحران بزرگ امنیتی و اجتماعی شود.

لازم به ذکر است آنطور که محمود بهمنی رئیس‌کل بانک مرکزی دولت دهم چند هفته پیش گفت، در آن دولت 1700 موسسه غیرمجاز ساماندهی شدند اما هیچ وقت چنین بحران‌هایی ایجاد نشد؛ زیرا از سوءمدیریت فعلی خبری نبود.
 
کلمات کلیدی : بانک مرکزی + موسسات اعتباری + موسسات مالی غیرمجاز + سیف
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۱:۵۵:۴۵
مردم با این حرف ها گول نمیخورند برای یک بقالی صد تا مدرک میخوان ان وقت برای موسسه های مالی هیچی نمیخوان تا پول مردم را بخورند و این موسسات به غیر از افرادی که در رده های بالای دولت همدست هستند نمیتوانند چنین کاری کنند حالا با این حرف های صد من یک غاز فکر میکنند مردم ارام میشوند (4431482) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۴:۰۱:۴۸
این موسسات در زمان کدام دولت مثل قارچ سبز شدند ؟؟ احمدی نژاد نبود ؟ (4431740) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۴:۰۷:۱۴
با توجه به تحریمهای جدید و قیمت پایین نفت، دولت هیچ راه دیگری ندارد جز این سه راه: ۱-قیمت دلار را به شدت افزایش دهد. ۲- بدون توجه به آینده شروع به دادن خط اعتباری بزرگ به این بانکها کند و در آینده نزدیک گرفتار ابر تورم مانند ونزوئلا شویم، ۳- آقای ظریف دوباره در شهر‌های اروپا به دنبال مذاکره برای برجام دو و سه باشد. احتمالا با توجه به عمیق بودن مشکلات، ترکیبی‌ از هر سه راه را شاهد خواهیم بود، متاسفانه! (4431759) (alef-11)
 
عزت اله
Denmark
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۳:۵۴:۳۵
سلام با سیاست غلط بانک مرکزی و خود سیف زندگی ما تباه شد (4431713) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۴:۳۷:۲۰
آقای سیف شاید بجرات بتوان گفت یکی از ضعیفترین مدیران بانک مرکزی درتاریخ ایران باشد که با سیاستهای غلط و سلیقه ای و خلق ساعه خود سیستم بانکی کشور را به ورطه نابودی و اعتبار بانک مرکزی را از بین برده است و با ادامه کار ایشان دیگر مردم به بانکها هیچ اعتمادی نخواهند داشت و سپرده های خودرا بسمت خرید دلار و طلا و .. خواهند برد و دوباره شاهد صعود قیمت دلار و سکه و بازار های دلالی خواهیم بود . و با ادامه این اعتراضات و بدبینی به سیستم پولی و بانکی کشور مسائل امنیتی برای کشور بوجود آمده است که همه نشاندهنده ضعف سیف و بانک مرکزی جهت جمع کردن صحیح مسئله با رضایت عموم مردم بوده است. (4431858) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۴:۵۴:۱۸
چاپ پول بدون پشتوانه و دادن ان به مردم هنر نیست .دولت قبل که باعث شد تعدادی زیادی از این موسسات مثل قارچ سبز شوند و اقای بهمنی با افتخار پول بدون پشتوانه در اختیار اقایان قرا میداده مسئول هستند اقای سیف هم اگر پول بدون پشتوانه بدهد مسئول هست (4431910) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۵:۲۷:۱۸
اقای سیف شنیده ای که میشود از اب گل الود ماهی گرفت اما به شر طی که سیلاب نشده باشد مواظب خطای محاسباتی باشید (4432006) (alef-11)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۶:۰۲:۰۷
حق الناس و حق الناس و حق الناس و بازهم حق الناس
بعضیا باید بدونن که حق الناس رو خداهم نمیبخشه و یه سری مدیران هستن که حق الناس 750 هزار نفر روی گردنشکن هست. چطور میخوان اون دنیا جواب بدن؟
من که بودم هیچ وقت تا زنده بودم خواب به چشمم نمیومد (4432076) (alef-11)
 
امير
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۶:۱۵:۵۵
بي كفايتي در بانك مركزي موج ميزنه و متاسفانه مردم بايد تاوان اون رو بدن (4432104) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۹ ۱۱:۳۸:۴۳
لطفا سرنوشت موسسه مجاز کاسپین که با نظارت بانک مرکزی 8 تعاونی اعتباری در آن ادغام شدند را ببینید : کسری های موسسه را به جای سهامداران متوجه سپرده گذاران کردند و از شهریور 94 به بعد به مدت 2 سال سود سپرده های مردم را غارت و همچنین 10% از اصل سپرده مردم کاهش دادند تا اگر اموالی شناسایی شد در آینده نامعلوم بدهند اکنون چپاول جدید ادغام موسسه ثامن در موسسه کوثر بدین صورت زیبا نمایش داده می شود
به گفته سیف، هیچ وقت با ادغام بانک‌ها و موسسات که با نظارت بانک مرکزی انجام خواهد شد سپرده‌گذاران از این تصمیم متأثر نخواهند شد چرا که سپرده‌گذاران سرمایه گذاران بانک‌ها هستند و بانک مرکزی هرگز اجازه نخواهد داد که منافع آن‌ها دچار مشکل شود!!!!!!!!!!!!! (4433433) (alef-11)
 
افتاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۲۲:۳۳:۴۷
مدیران بانک مرکزی به بهانه ساماندهی با شعار دروغین صیانت از سپرده های مردمی ، بجای نظارت و انطباق فعالیت موسسات با قوانین جاری ، آنها را غیر مجاز اعلام می نماید تا سپرده گذاران را ارعاب و ترغیب به برداشت سپرده خود نموده و موسسات را ورشکسته نموده و منحل می نماید و ضرر آن از دو جهت به ملت وارد می شود 1- سپرده گذاران برای دریافت دسترنج خویش آواره خیابانها شده و با تجمعات خیابانی اعتراض می کنند و مدیران بانک مرکزی مجدداً با دادن وعده وعید دروغین بیش از یکسال سرمایه مردم را در موسسات ورشکسته مسدود و حقیتاً ملت را متضرر می کند 2- پس از یکسال آواره نمودن ملت موسسات ورشکسته را با پرداخت هزاران میلیارد بدون سود از منابع بانک مرکزی به بانکها و موسساتی که خودشان ذینفع هستند واگذار و آنها یکشبه صاحب صدها شعبه می شوند و این ملت هستند که نمی توانند حتی یک میلیون وام بدون سود دریافت کنند و این خیانت آشکار به ملت و کشور است (4511617) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.