نظر منتشر شده
۷۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 383756
در نقد سخنان آقای علم الهدی درباب موسیقی؛
سختگیری در جایی که اسلام سخت نگرفته باعث دین گریزی جوانان است
محمدحسن حائری شیرازی*، ۱ شهریور ۹۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۰
اخیرا جناب اقای علم الهدی امام جمعه مشهد گفته‌اند که برگزاری کنسرت در مشهد خلاف شئونات این شهر است و هرکس کنسرت میخواهدازمشهد برودایشان با همکاری دادستان مشهد از برگزاری کنسرت در این شهر جلوگیری نموده‌اند. متعاقب آن وزیر ارشاد گفته‌اند به احترام نظر ایشان در مشهد کنسرت برگزار نمی‌کنیم.

در راستای این تصمیم ذکر چند نکته ضروری است:

۱- اصل گوش دادن و نواختن موسیقی به فتوای مشهور فقهای معاصر علی الخصوص امام راحل و رهبری انقلاب حرام نیست بلکه قسمی از موسیقی که مناسب مجالس لهو (یعنی مجالسی که برای معصیت می‌باشد)حرام است.لذا همانگونه که گوش دادن موسیقی غیرلهوی (غالب موسیقی‌هایی است که موفق به اخذ مجوز از ارشاد می‌شوند و یا از صدا و سیما پخش می‌شوند)حرام نیست نواختن آن‌ها هم حرام نیست و همچنین نواختن آنها با حضور تماشاگران که به آن کنسرت اطلاق می‌شود. لذا جلوگیری از فعل حلال در شهر مقدس مشهد اگر با اذعان به حلیت آن انجام شود مصداق تحریم حلال است. این امر موجب از هم گسیخته شدن شیرازه دین وبی در و دروازه شدن آن می‌شود. لذا شدیداً و اکیداً در روایات و آیات مورد نهی قرار گرفته است.(۱) اگر ایشان حرام می‌دانند حق ندارند فتوای امام راحل و رهبری انقلاب را که محل رجوع است در قوانین جاری مملکتی کنار بگذارند و به نظر خود عمل کنند.

۲- مقام رهبری در دیدار با دانشجویان از کنسرت‌های مختلط که آمیخته به گناه است نهی نمودند. مجالس مختلطی که زن و مرد قاطی و به پایکوبی و ...مشغول‌اند و مصداق بارز آن پارتی و مجالس شبانه رقص و پایکوبی است مصداق تام وتمام این مجالس حرام می‌باشد. اگر در کنسرت‌های مجوزدار ارشاد همچین مجالس باشد قطعا باید از آن جلوگیری نمود اما عموم کنسرت‌های برگزار شده خصوصا در موسیقی سنتی ایرانی اصلا مناسبتی با چنین مجالسی ندارد. فی المثل در کنسرتی که آقای افتخاری برگزار می‌کنند(اتفاقا ایشان مورد تحسین و تمجید مقام رهبری قرار گرفتند در باز دید از صدا وسیما) صدا و نوا و موسیقی مناسبتی با مجلس لهو و لعب ندارد لذا تحریم برگزاری اینچنین کنسرت‌هایی تاکید می‌کنم از مصادیق بارز تحریم حلال است و مورد نهی شارع می‌باشد.

۳- در استفتاء دیگری رهبری انقلاب ترویج موسیقی را منافی شئونات جمهوری اسلامی دانسته‌اند. ترویج موسیقی عنوانی است نیازمند واکاوی . آیا موسیقی ای که حلال است و در زندگی مدرن جزء حیات فردی و اجتماعی عامه مردم قرار گرفته است نیازمند نوازندگان مسلمان و متعهدی نیست که با شناخت صحیح آن از آن در جهت منافع نظام استفاده نمایند؟ آیا بدون برگزاری کلاسهای مناسب این امر شدنی است؟ لذا اصل برگزاری هدفمند کلاس آموزش موسیقی برای تربیت نیروی مورد نیاز در این عرصه نمی‌تواند منافاتی با اهداف جمهوری اسلامی داشته باشد. از این رو ترویج موسیقی می‌تواند به معنای قرار گرفتن موسیقی جز دروس ومواد درسی سطوح آموزش وپرورش ویا پرداختن نهادهای غیرمرتبط به آموزش گسترده موسیقی به مانند کشورهای غربی باشد. اما نفس اجرای زنده موسیقی وکنسرت به معنی ترویج موسیقی نیست.

۴- ارائه الگوی سخت گیرانه از اسلام موجب نفرت و دین گریزی جوان و پیر این مرز و بوم از دین می‌شود.آیا مفاسد مترتب بر جلوگیری از اجرای زنده موسیقی را مورد مداقه قرار داده‌ایم در زمانی که کشور ما بیش از هر زمان با توجه به تهدید و تحریم اجانب به وحدت ملی نیازمند است بیان و اعمال مسائلی که مردم را به نظام بدبین و آنان را دسته دسته و در مقابل یکدیگر قرار می‌دهد، به صلاح دین و نظام است؟!!!

چقدر تفاوت است بین عملکرد شما که به واسطه صلاحدید شخصی مردم را از انجام حلال خدا نهی می‌کنید و به عواقب آن برای وحدت نمی‌اندیشید و رفتار امیرمومنان علی(ع) چنان که در کتب روایی معتبر منقول است (۲)حضرتشان ازجماعت در نماز مستحب ماه رمضان که خلیفه دوم آنرا برخلاف سنت پیامبر آورده بود، نهی نمود اما بعد آنرا اجازه داد و علت آنرا این چنین بیان فرمودند:لو حملت الناس علی ترک‌ها لتفرق عنی جندی حتی ابقی وحدی او قلیل من شیعتی. اگر مردم را مجبور به بازگشت به سنت پیامبر در ترک جماعت در نماز مستحب می‌کردم سپاه من متفرق می‌شدند و جز قلیلی با من نمی‌ماندند.اهمیت وحدت مانع اعمال زور برای ترک بدعت شد وامثال شما بی محابا از اثار عملکردشان نسبت به وحدت وامنیت ملی حلال خدا را حرام می‌کنید.

۵- نقاره خانه حضرتی که در حرم امام رضا(ع)هر صبح و شام می‌نوازد و مردم زیر رواق حضرتی و صحن و بست شیخ بهایی و ...به تماشای آن می‌پردازند آیا مصداق اجرای زنده موسیقی نیست؟ چرا مراجع و فقها عظام آنرا خلاف شان امام رضا(ع) ندانسته‌اند؟

سخن را با کلماتی از معصومین (ع)به پایان می‌برم:

در روایت وارد شده است که " المومن اذا فعل شیئاً اتقنه"مومن چون کاری کند آنرا متقن وبا مراعات حدود انجام می‌دهد. به جا بود آقای علم الهدی به جای منع فله ای برگزاری کنسرت در مشهد مقدس از مجالس توام با اختلاط حرام مانند پارتی‌های شبانه خصوصی که هزار مفسده به دنبال دارد جلوگیری می‌کردند.
اینکه ما از مطلق برگزاری کنسرت جلوگیری کنیم ممکن است موجب تحسین تعداد محدودی از متدینین شود اما موجب بدبینی عامه مردم به نظام و روحانیت می‌گردد. امیر مومنان(ع)در نامه به مالک اشتر می‌فرماید:"ولیکن احب الامور الیک اوسطها فی الحق و اعم‌ها فی العدل و اجمعها لرضی الرعیة..." پس ای مالک محبوب‌ترین کارها نزد تو به عنوان حکمران اسلام باید سه خصوصیت داشته باشد، معتدل‌ترین امور در حق گرایی، شامل‌ترین امور در عدالت گستری و جلب کننده ترین امور از حیث رضایت مردم باشد. پس به تحقیق که نارضایتی خواص مورد اعتنا قرار نمی‌گیرد اگر عامه مردم رضایتشان جلب شود(۳)

متاسفانه در قسمتی از سخنانتان گفته‌اید کسانی که کنسرت می‌خواهند از مشهد بروند. این سخن مرا به یاد فقره دیگری از عهدنامه ذی قیمت مالک اشتر که آداب تعامل و سخن و معاشرت حاکمان با مردم را آموزش می‌دهد، انداخت. آنجا که فرمود:"ایاک و مساماة الله فی عظمته...فان الله یذل کل جبار و یهین کل مختال" ای مالک بپرهیز که در بزرگی فروختن با خدا هماوردی کنی و در کبریا وعظمت خود را همانند خدا دانی. پس به تحقیق که خداوند هر سرکشی را خوار می‌سازد و هر خودبینی را بی مقدار.(خدا امری را حلال کرده ما حرام کنیم انتخاب محل سکنی را ازاد گذارده ما سلب این ازادی کنیم )

* مدرس حوزه و امام جماعت مسجد باقرالعلوم(ع) تهران


پاورقی ها:

۱-کافی باب ان الاسلام قبل الایمان ولاعکس
۲-وسایل الشیعه ج۸باب عدم جوازالجماعه فی نوافل شهر رمضان روایت۳
۳-نهج البلاغه عهد نامه مالک اشتر ص۳۲۷ ترجمه شهیدی
 
کلمات کلیدی : علم الهدی+کنسرت+مشهد
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۷:۱۶:۴۲

مگه کشور فدرالی اداره میشه !؟؟
اگه کنسرت مشروع است برای کل کشور مشروع است و اگر غیر مشروع است برای کل کشور غیر مشروع است (3896085) (alef-2)
 
کامیاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۱:۴۹:۴۷
"بانگ گردشهای چرخست این که خلق

می‌سرایندش به طنبور و به حلق

ما همه اجزای آدم بوده‌ایم

در بهشت آن لحنها بشنوده‌ایم"____________
نوشته بسیار خوبی از آقای حائری است. مضاف بر اینکه اگر حرمتی هم رواست بلاشک باید از مجرای قانون و نهادهای حاکمیت مستقر شود (3896643) (alef-2)
 
سعید راد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۷:۲۹:۳۰
تفکر جناب آقای حائری شیرازی ، ذهنی و مفهومی است، و به اصطلاح در مقام ثبوت است، اما موضع گیری آیت الله علم الهدی میدانی و به اصطلاح در مقام اثبات است، در یک جمله، پاسخ به آقای حایری شیرازی این است که حق با آقای علم الهدی ست زیرا ما قصد لم یقع و ماوقع لم یقصد، ماوقع آن چیزی است آقای علم الهدی در مشهد شاهد بودند، که برخلاف موازین بوده ، (3897525) (alef-2)
 
ali
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۷:۱۷:۲۰
سلام
حرام محمد صلی الله علیه وآله حرام الی یوم القیامه وحلال محمد صلی الله علیه واله حلال الی یوم القیامه برادری که این مقاله رو نوشتید رجوع کن به گفته امامان و اولیا الله وفتوی اهل ثقه تا متوجه شوید موسیقی حرام است حتی موسیقی که از صدا وسیما پخش میشود بغیر از مارش نظامی و سرود حماسی.
این متن اگر رو کسی تاثیر بزاره گناهش بر گردن شماست (3896088) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۱:۳۰:۰۴
کی گفته موسیقی حرام هست؟ (3896596) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۱:۳۲:۴۴
اختلاس و رانت و رشوه و حقوق های نجومی چی؟ حلال خداست یا حرام است. انگار این مشکلات بزرگ رو حل کردید حالا رسیده اید به کنسرت که درصد بسیارکمی به آن دسترسی دارند (3896600) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۲:۲۳:۴۳
چه خوب که هرحا کم میارید بدو بدو میگید اختلاس و رانت و ... . (3896755) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۱:۳۳:۴۳
نه امام نه مقام معظم رهبری موسیقی را حرام نمی دانند . آنچه حرام است "غنا" است نه موسیقی (3896602) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۱:۵۴:۴۰
شما ابتدا تفاوت غنا و موسیقی را یاد بگیر سپس فتوا صادر کن. اگر مارش نظامی و سرود حماسی هم شنونده را به معصیت اندازد و از مصادیق غنا باشد حرام است. (3896661) (alef-2)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۶:۳۸:۱۷
انگار ما تعریف درستی از "هنر" و زیبایی شناسی نداریم، موسیقی ماهیتاً نمی تواند بد باشد.

موسقی ذاتا بر اساس گوشنوازی، هارمونی و خلاقیت و زیبایی بنا نهاده شده است، در غیر اینصورت موسیقی نیست! البته این زیبایی درجاتی دارد و در برخی موسیقی ها به اوج می رسد وگرنه هر سرو صدای ناهنجار و نامنظمی موسیقی نیست و برای هیچکسی نیز قابل تحمل نیست.

پس جلوی چیزی که ذاتا خوب است را نمی توان گرفت. (3897418) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۷:۱۸:۳۶
مردم احتیاج به شادی دارند و تخلیه روحی روانی, و این امر در کنسرتهای مجاز داخل کشور میسر میشه پس مردم کنسرت را پسند میکنند چه فقیر چه غنی...... (3896090) (alef-2)
 
حلال زاده
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۷:۱۹:۳۸
مگر حلال و حرام دین ما ؛ استانی است !؟ (3896091) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۷:۲۲:۳۲
چرا اونایی که کنسرت میخوان در مشهد باید از این شهر برن ؟!
(3896094) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۷:۳۷:۵۴
موسیقی متن فیلم محمدرسول اله ( به کارگردانی مصطفی عقاد ) بعد از این همه سال که از ساخته شدنش می گذرد ، چقدر حس معنوی و آسمانی تاریخ صدر اسلام را تداعی میکند ، آیا چنین موسیقی هایی ، ایراد دارد ؟ (3896112) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۷:۴۹:۱۱
قبول دارم الان بین مردم اختلاف افتاده که چرا تو ی مشهد این کار را میکنید؟
چرا برخی فیلمها را در سینماهای مشهد نشان نمیدهند این در بلند مدت به ضرر نظام خواهد بودو جوانها از دین زده میشوند (3896130) (alef-2)
 
تئو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۷:۵۱:۱۸
جناب استاد بزرگوار بنده حقیر من حسب وظیفه یک سوال از جنابعالی دارم ؟
بینی و بین الهی تا کنون به یک کنسرت رفته اید ؟
تمنا می کنم ابتدا به یکی از این کنسرت ها تشریف بیرید بدون هیچ گونه توضیحی . والسلام (3896133) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۷:۵۳:۵۸
در کنسرت هایی که برگزار می شود, اصل موسیقی در حاشیه است, و بیشتر سالن مد و این مسایل است, 90درصد شرکت کنندگان شاید اصلا به موسیقی هم علاقه ای نداشته با شند. (3896142) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۷:۵۹:۱۷
فقط برای دو سوال نمیتونم جوابی پیدا کنم
اگر برگزاری کنسرت موسیقی خلاف شئونات شهر مشهد است ، برگزاری آن در شهرهای دیگر چرا اشکال ندارد؟
مگر ایران یک کشور اسلامی نیست؟
پس در همه جای و هر شهر آن رعایت شئونات لازم است و چرا وزارت ارشاد برای یک همچین عمل خلاف شئوناتی بخش صدور مجوز دارد؟!!!!!! (3896152) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۱:۱۰:۲۱
شما واقعا تفاوت شهر مشهد رو با بقیه شهرها نمیدانی؟
مثل اینه که بری مکه و کربلا و اونجا بشینی پای ماهواره (3896554) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۱:۱۸:۴۵
درود بر شما,من هم مکه رفتم هم کربلا,تو این دو شهر بیشتر مردم ماهواره دارن.با سپاس. (3896569) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۲۲:۴۷:۴۵
قطعا شما مشهد زندگی نمی کنی...؟
متاسفانه عده ی قلیلی که طرفدار صحبت های آقای علم الهدی هستند عمدتا ساکن مکانی غیر از مشهد هستند و برای خود اینگونه تفسیر می کنند که مشهد محل زیارت ماست زمانی که می خواهیم حس و حال معنوی بگیریم!!! پس باید اینگونه و آنگونه باشد در صورتیکه مشهد یا خراسان رضوی چند میلیون سکنه دارد که در این منطقه زندگی میکنند. این جمعیت به هر آنچه که شما در تهران و دیگر شهرها دارید نیاز دارند. جالب است که مشهد و خطه خراسان در بحث شعر و موسیقی قدمت تاریخی دارد و هنرمندان فراوان... (3899980) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۸:۰۳:۴۴
در این کنسرت هه اگر حاشیه سازی رخ ندهد, هیچ کس با موسیقی مخالف نیست, مشکل اینجاست که اكثر شركت کنندگان, برای دیدن کنسرت نمی روند. در اين ميان دوستداران اصيل موسيقي هم قرباني حرکات جلف چند جوانک می شوند. (3896161) (alef-2)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۸:۱۵:۴۰
در پاسخ کسانی که برگزاری کنسرت در مشهد را بی نقص میدانند:
🔻ادواردو آنیلی و حریم امام رضا (ع)

ادواردو آنیلی فرزند صاحب کارخانجات اتومبیل سازی لامبورگی، فراری، لانچا، فیات، آلفارومئو و ... که از مادر یهودی و از پدر مسیحی بود و به تشیع گروید،
در اولین سفر خود به مشهد مطلبی را بیان کرد که ذکر آن خالی از لطف نیست.

او را بردند به شهر بازی مشهد تا شهربازی را که توسط بنیاد شهید ساخته شده بود را به او نشان دهند. او آنجا گفت:
"یک شهر اروپایی معروف بود به شهر مذهبی. لائیک ها که از شهرت مذهبی آن شهر ناراحت بودند، آنقدر مراکز تفریحی ایجاد کردند که آن مرکز مذهبی را تحت الشعاع مراکز تفریحی قرار داد و دیگر آن شهر را به عنوان آن مرکز مذهبی نمی شناختند بلکه به واسطه مراکز تفریحی اش یاد می کردند!!!"
او تأکید کرد مراقب باشید که همیشه مشهد را به حرم امام رضا (ع) بشناسند و نه به مراکز تفریحی! (3896182) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۱:۱۴:۰۱
بسیار عالی
مشهد تابلوی زیبای زیارت امام رئوف در تمام عالم تشیع است که شیعیان تمام دنیا به عشق زیارتش میان اونجا
اونوقت دارن شهر رو با مراکز تفریحی و خرید و.. تبدیل به شهر توریستی میکنن (3896559) (alef-2)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۱:۴۲:۱۶
فقط میتونم بگم برای افرادی مثل شما که دین رو انقدر سست و بی پایه و فقط بر اساس اماکن مذهبی میدونید متاسفم ، یعنی واقعا فکر میکنید زبونم لال شان امام ما با دوتا مرکز تفریحی و پارک که باعث شادی مردم میشه ممکنه به لرزه بیوفته، واقعاً فکری برای دینتون بکنید چون با دینی که من میشناسم غریبید! (3896625) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۱:۵۲:۲۲
گفته شما گفته درستی هست .الان مشهد رو بیشتر به هتلهای لوکسش پارک آبی اون مراکز خرید مختلفش و رستورانهای مختلفش میشناسند.بافت تاریخی و سنتی شهر و اطراف حرم کاملا تخریب شده حتی خیابان اصلی منتهی به حرم پر شده از هتلهای لوکس و گوناگون که هیچ سنخیتی با معماری ایرانی اسلامی ندارند.

در ضمن متاسفانه حاشیه های شهر مشهد اعتیاد و فقر بیداد میکنه که البته ظاهرا کسی هم نمیخواد اون بخش شهر رو هم ببینه.مهم تنها برگزار نشدن کنسرت هست نه اینکه حاشیه شهر جوانان ما الوده به اعتیاد و دزدی بشن . (3896652) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۶:۳۵:۴۳
دوست عزیز ویترین شهری که متعلق به آقا امام رضاست باید زیبا و امروزی و دلنشین باشد.. اشکالش چیست؟! (3897410) (alef-2)
 
mohammad
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۷:۰۳:۳۲
واقعا شما کنسرت را اماکن تفریهی می نامید ؟؟؟ (3897472) (alef-2)
 
صمصام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۸:۱۶:۴۷
صد صلوات و درود بر منطق شما جناب حائری ...
ای کاش هنگام تصمیم گیری وایراد سخن ونظر خودمان شور وشعور را با هم در نیامیزیم ...این چهره دافعانه از منطق جناب علم الهدی آن کند که شما گفتید. و موجب دین گریزی و از هم پاشیدن شیرازه دین و ایمان خواهد شد (3896183) (alef-2)
 
عرفان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۸:۱۷:۳۲
متن خوبی بود،کلا یا از اینور میفتیم یا از اونور،حق و حقیقت همیشه مظلوم است. (3896185) (alef-2)
 
حسيني
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۸:۲۱:۲۶
قانون مهمترين شاخص در كشور بايد باشد. بي قانوني اگر باب شود مشكلات زيادي پيش مي آيد. اين بي قانوني چه از اين طرف باشد و چه از آن طرف (3896193) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۰:۵۷:۱۳
مانور روي كنسرت،و سخنان علم الهدي، با هدف منحرف كردن اذهان از بي دستاوردي برجام است، (3896517) (alef-2)
 
کارشناس مدیریت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۸:۲۸:۵۲
با سلام نامه و منشور حکمرانی حضرت علی ع به مالک اشتر مرجع خوبی است که امیدوارم اقای علم الهدی برای جلب مردم مورد توجه قرار دهد انشالله (3896202) (alef-2)
 
1
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۸:۲۹:۴۸
موسیقی که باعث لهو ولعب می گردد حرام است واکثرکنسرت های کنونی به همین صورت می باشد پس حرام است حرام که شاخ ودم ندارد (3896204) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۲:۰۳:۰۰
با توجه به نظر جنابعالی نتیجه میشود که اقل کنسرتها حرام نمیباشد. (3896685) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۲:۴۷:۲۱
الان مسئله ی ذکر شده حرام بودن موسیقی نیست
اینه که چیزی اگه حرامه همه جا حرامه (3896823) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۸:۳۱:۰۱
من مطمئنم که در دین اسلام در هیچ یک از احکام آن سختگیری وجود ندارد اگر بعضی ها فکر می کنند که سختگیری وجود دارد فقط بخاطر این. است که علما اصل مطلب رو برای
مردم جا نداخته اند. (3896207) (alef-2)
 
ابوطه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۸:۳۳:۱۱
در این زمان اکثرا جوانهای ما بیکار هستند و برای امرارمعاش خودشا ن معطل هستند برگزاری کنسرتها چه معنی دارد؟ (3896212) (alef-2)
 
فروغ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۵:۵۴:۳۲
کنسرت ها محل در امد زایی است.توجه کنید. (3897312) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۸:۴۷:۳۱
تمام عرفا وشاعران با موسیقی آشنا بودند ومی نواختند برابر نظر ایشان صدا وسیما هم باید آهنگ ها وفیلم ها راحذف کنند آنوقت جوانها بروند قهوه خانه قلیون بکشند (3896241) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۸:۴۸:۱۹
کاملا صحیح است . احسنت. مضافا این امر موجب سرازیر شدن مردم به کشورهای همسایه برای رفتن به یک کنسرت میشود. (3896242) (alef-2)
 
منصور صادقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۹:۰۵:۱۳
برای اینکه جامعه به سمت غرب زدگی برود باید به تدریج حرکت کرد. راه اندازی کارناول های موسیقی و کنسرت ابتدا با توجیه شرعی شروع میشود و به تدریج رنگ و لعاب جذاب ترو جوان پسند تر به خود می گیرد.
در اوایل انقلاب کسانی که مخالف مانتو بودند نیز افرادی همچون نویسنده فوق و رسانه هایی همچون همین رسانه آنها را متهم به تندروی کردند ولی زمان ثابت کرد که آینده نگری آنها چقدر صحیح بوده است. براستی کسانی که آن روزها از حجاب مانتو حمایت می کردند امروز در قبال وضعیت حجاب جامعه چرا موضع نمی گیرند؟
ایا درک آینده نگری حکیمانه جناب علم الهدی برای نویسنده این مطلب سخت و دشوار است؟ (3896273) (alef-2)
 
م.کاشمر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۹:۰۶:۱۰
امیدوارم حاج آقای علم الهدی به این نقد پاسخ مستدل بدهند تا ما تکلیفمان را بدانیم...

ضمنا منظور جناب علم الهدی از رفتن از مشهد رفتن به شهر دیگر به قصد دیدن کنسرت بود نه اینکه دوستداران کنسرت کلا از مشهد بروند. این را هر کسی می فهمد .

دیگر در تخریب غلو نکنید بزرگواران... (3896275) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۹:۱۰:۱۹
جناب آقای محمدحسن حائری شیرازی واقعا خدا خیرت دهد به نکات بسیار خوبی اشاره کردید که همیشه من شخصا برایم مهم بوده متاسفانه در کشور ما این موضوع دارد رواج میشود که حلال خدا را حرام و حرام خدا را حلال کنند و بدعت در دین اسلام بگذارند. الف جان تو هم خوب کردی منتشرش کردی. (3896287) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۹:۳۲:۱۲
به ناحق و نابجا مشهد را از بقیه کشور مستثنی میکنید . اگر کنسرت منشا فساد و منکرات است در هیچ کجای کشور نباید روی دهد نه فقط در مشهد . (3896340) (alef-2)
 
حسن
United States
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۹:۳۲:۱۳
بی قانونی یعنی همین. انگار مملکت سیستم قانون گذاری نداره و ملوک الطوایفی اداره میشه. هر کسی در هر جای کشور خود رو قانون عین قانون می دونه! اگر همین الان جلوی این رفتارها گرفته نشه کافیه قدرت مرکزی کمی ضعیف بشه تا کشور از هم بپاشه! (3896341) (alef-2)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۹:۳۴:۱۴
آقای محترم شما خودتون برای اینکه بتوانید چنین نقدی بزنید در کنسرت های سنتی و غیر سنتی شرکت کردید به نظر من خیر چون از نقدتون مشخص فقط بحث حلیت و تحریم را پیش گرفتید در حالیکه قداست شکنی صورت گرفته از سوی بسیاری از تماشا گران و گاها مجریان کنسرتها اصلا قابل توجیه نیست شما با نقدتون از یک حلال (باشرایطی) دفاع کردید ولی به حرام هایی که در اینگونه مجامع رخ می دهد توجهی نداشتید
در پایان من تحریم کنسرت در مشهد را دفاع نمی کنم ولی در نقدتون انصاف داشته باشید و اینقدر بنام دین خوشایند روزگار صحبت نکنید. (3896347) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۲۰:۳۰:۲۶
چون در چند کنسرت اعمالی خلاف میل شما و همفکرانتان صورت گرفته باید کلا صورت مساله را پاک کنید . برادر باهمین توجیه میتوان جلو خیلی از کارهای عادی دیگر را هم بگیرید . مثلا چون ممکن است شخصی با خودرو تصادف کند از فردا تردد خودروها را ممنوع کنید و الی غیرونهایه . فارسی بگوئید سال انتخابات است و ............ (3897788) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۹:۴۱:۳۷
این حرف ها فقط برای اینه که عده زیادی از مردم درگیر این مسائل شوند تا از مسائل اصلی غافل شوند،وگرنه همه میدانند که موسیقی در ذات هیچ مشکلی ندارد. (3896362) (alef-2)
 
حميد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۹:۴۳:۰۱
خيلي مطلب جالب و آموزنده اي بود ، به خودم باليدم از اينكه مسلمانم و شيعه و چه دين كامل ، معتدل و آرامش بخشي دارم. اميدوارم برخي از عزيزان كه سعي دارند از خدا پيشي بگيرند يا هميشه بجاي حركت پشت سر امام معصوم (ع) يا نايبش در زمان غيبت يكي دو گام جلوتر ميدوند و در دين خدا اعمال سليقه مي كنند، به راه راست هدايت شوند . (3896365) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۹:۴۳:۰۲
وزیر را نقذ کنید که فقط میگه چشم (3896366) (alef-2)
 
دریا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۹:۵۶:۳۳
عالی بود مطالب شما کامل و جامع بود اما کو گوش شنوا (3896401) (alef-2)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۹:۵۸:۵۱
بعد از گذشت 37 سال از جمهوری اسلامی انتظار اینبود که در موارد اینچنینی جامعه بیک اجماع زسیده باشد . اما زوزی نیستکه از تریبون های مذهبی سخنان دز تضاد با تصمیمات مدیریت اجرائی کشور پخش نشود . اگر این سخنان جنبه ارشادی داشت بحران آفرین نبودند اما اشکال کار از آنجاستکه برخی از روحانیون عملا در جایگاهی بالاتر از مقامات اجرائی قرار گرفته . نتیجه آنکه عملا سه قوه مجریه مقننه و قضائیه کشور از جایگاه خود برخور دار نبوده . (3896403) (alef-2)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۰:۰۹:۱۲
مملکت مگه قانون نداره (3896419) (alef-2)
 
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۰:۰۹:۱۷
چهل سال از انقلاب مي گذرد و موسيقي مخصوصا از نوع اصيل و سنتي و محلي در تمامي مراسم حتي رسمي جاي خود راداشته و حلال بوده پس اين داستانها حكايت از دغدغه ديگري دارد كه امروز موسيقي بهانه ميشود (3896420) (alef-2)
 
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۰:۱۰:۲۱
به مسئولین محترم استان خراسان رضوی بگویید اگر راست می گویید سود بانکی ناشی از وام ها و اخذ مالیات سنگین از مردم را در خراسان تعطیل کنید (3896421) (alef-2)
 
محمد
Turkmenistan
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۰:۱۱:۰۴
با تشگر از نویسنده محترم بسیار بجا و منطقی بود . (3896422) (alef-2)
 
برازجانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۰:۱۳:۰۳
مطلب عالی بود. (3896428) (alef-2)
 
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۰:۲۷:۰۰
ایشان در خبری که چندی پیش در الف هم منعکس گردید گفته اند که انتقاد ایشان به برگزاری کنسرت نیست بلکه حواشی آن مدنظر ایشان است. (3896449) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۰:۲۷:۴۷
20 (3896453) (alef-2)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۰:۲۹:۴۹
به نام خدا
بنده یک شهروند ساده هستم فقط روایاتی را که از علماء در این باب شنیده ام به ایشان یادآوری می کنم :
امام رضا(ع) :
اگر معارف ما را آنگونه که هست برای مردم بیان کنید , مردم مشتاقانه به سوی دین می آیند .
امام باقر(ع) :
پایین ترین درجه شرک آن است که آدمی از خود رای و نظری داشته باشد و بر اساس نظر و تشخیص خود , دیگران را که موافق اویند دوست و آنان را که با نظر او مخالفند دشمن بدارد .
قرآن کریم سوره مائده آیه 8 :
مخالفت شما با یک گروه , شما را از راه اعتدال خارج نکند , اعتدال پیشه کنید که به تقوا نزدیکتر است .
قرآن کریم :
وای بر کسانی که از خود چیزی می گویند یا تفسیری می کنند و آن را به خدا نسبت می دهند .
از اینها گذشته یادتان نرود اولین مجموعه های تفریحی مثل " موجهای آبی " شهر پدیده " پاساژهای جدید " و غیره با سبک تزئینات و کالاهای خارجی در مشهد راه افتاد اما هیچ کس نگفت مشهد شهر زیارت است و فقط برای معنویات بیایید .
بالاتر از همه مگر این کشور قانون و اینهمه علماء جامع الشرایط آگاه ندارد ؟ چرا هیچکدام نظر شما را ندارند ؟ حتی مقام معظم رهبری نیز چنین فتوایی نداده اند . (3896458) (alef-2)
 
Malaysia
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۰:۳۲:۱۱
اقای علم الهدی امام جمعه محترم مشهد خود اعلام نموده اند که مشکل موسیقی نیست بلکه رفتار بسیار زشت، غیر اخلاقی و غیر اسلامی حاضرین در کنسرت است. شما آقای حائری شیرازی فقط نظر اهالی کنسرت را که از بالنسبه مرفهین هستند می بینید و می شنوید و از توده های مردم مستضعف، مسلمان و انقلابی بی خبرید که از این اوضاع رنج می برند. (3896467) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۰:۴۵:۰۷
بسیار عالی فرمودید ان شا ال خداوند به جنابعالی عزت دهد (3896493) (alef-2)
 
Turkey
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۰:۴۸:۴۰
بنظرم نکته مهمی که عامدا به ان توجه نمی شود تفاوت بین موسیقی و کنسرت است .خود موسیقی با رعایت مباحث فقهی اشکالی ندارد اما مساله ای که محل اشکال است فضای برگزاری کنسرت است که عموما آغشته به گناه است و این کتمان شدنی نیست.پس بهتر است مخالفین لغو کنسرتها به این موضوع توجه کنند. (3896498) (alef-2)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۰:۴۹:۲۸
آقا راه حل ساده است:
حضرت علم الهدی می فرماید که با موسیقی مخالف نیست با حواشی و فساد ناشی از حضور افراد لاابالی در ان مخالف است.
پیشنهاد می کنم ارشاد مشهد مجوز یک کنسرت سنتی باحضور صرفا اقایان بالای 40 سال را صادر کند تا مشخص شود جناب ایشان در گفتار خود مبنی بر موافقت با اصل موسیقی صداقت دارند یا نه.
اینطوری هم مشکل کنسرت مشهد حل می شود هم تکلیف این شهر روشن. (3896501) (alef-2)
 
گلشن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۰:۵۳:۲۸
به نظر بنده بیشتر بحث سیاسی و جناحی است و ربطی به مذهب و دغدغه های
دینی ندارد (3896506) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۰:۵۳:۵۶
آقای وزیر ارشاد !
اگر به فکر جایگاه خود نیستید، لاقل اعتبار مهره وزیر در بازی شطرنج را حفظ نمایید!! (3896508) (alef-2)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۱:۰۶:۰۸
همه این استدلال ها به جای خود قابل مداقه.

ایشان برای چند سالی به سمتی در این استان منضوب شده اند .
فردا روز و چند سالی دیگر دیگری .

اگر قرار باشد با هر بار تغیر یک مدیر . اجرای قانون با جابجائی نفرات و مدیران بصورت سیال اجرا گردد . برنامه ریزی متمرکز بی معنا خواهد شد.

دولت مرکزی متمرکز بی معنا خواهد شد .

به هرحال تبعیت از شورای سیاست گذاری فرهنگ عمومی کشوردر سیاست گذاری استانی و محلی میبایست به احترام این شورا حفظ گردد.

سایت محترم شفافیت و دیده بان عدالت با این اقدام خوب شما در انعکاس نظرات مردمی فرصت را از بی بی سی گرفته است. حتما در این راه پا برجا و در همه امور نظام به کمک شما نیازمند است . (3896543) (alef-2)
 
غلامرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۱:۲۸:۴۹
ازقدیم مردم ما مردم باغیرتی بوده اند وبه بزرگترها احترام میگذاشتند مثلا جلوی بزرگتر پایشان رادراز نمی کردند , هرکاری راجلوی افراد محترم انجام نمیدادند و.....
وبه این امور مقید بودند وهمین حالا هم همینطور است , حالا آیا اگر کسی مثلا اگر بساط عروسی خود راکه امر واجب است همراه باآداب اسلامی به حرم امام هشتم م یا به جای داخل حرم یک امام زاده ببرد این امر ازدیده ماها چگونه است .
کنسرت به خودی خود اشکالی ندارد ولی وقتی بعضی آداب برگزاری آن رابلد نیستند وسواستفاده میکنند وحرمت ها رانگه نمی دارند بحث جلوگیری ازان ازباب بحث جلوگیری ازحرمت شکنی است نه ازباب حرمت آن عمل .

اکثر مردم ما که درکوچه وبازار هرکاری ممکن است بکنند در حرم این کارها رانمیکنند مثلا اب دهان نمی اندازند , خانم ها روسری راجلوتر میکشند , مراقب رفتار وگفتار خودهستند
لطفا ازاین نظر به موضوع نگاه کنید (3896593) (alef-2)
 
رحیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۹:۴۵:۱۹
نواختن موسیقی مانند درازکردن پا جلوی بزرگترها نیست. موسیقی عین احترام است. هروقت رئیس جمهور مملکتی مهمان رئیس جمهور مملکت دیگر می شود برای احترام او سرود ملی نواخته می شود که عین موسیقی است. یا در تجلیل برندگان ورزشها سرود ملی نواخته می شود، آیا این توهین است یا تجلیل البته همه به این موضوع واقفند که موسیقی انواع دارد و نمیشود همه را با یک چوب راند و تحریم کرد. (3897732) (alef-2)
 
v v
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۱:۳۴:۱۷
برگزاری کنسرت و ایجاد مراکز تفریحی در مشهد هیچ عیبی ندارد دو میلیون و هفتصد هزار مشهدی نیاز به شادی و تفریح دارند نمیتونن که فقط حرم برن .حرم جای خود تفریح جای خود. این طور رفتار ها کاملا غیر قانونی و غیر منطقی هست (3896606) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۱:۵۱:۱۴
اين گفته امام خميني است:كه عالم محضرخداست درمحضرخداگناه نكنيد. خواستم بگويم اگر يك كاري گناهه درهيچ نقطه اي ازجهان نبايد گناهي رخ بده واگرگناه نيست درهمه جامي توان آنرا انجام داد پس اگركنسرت گناهه نبايددرهيچ جايي ازايران برگزاربشه واگرگناه نيست كه بطورحتم هم نيست درهمه جا مي توان آنرابرگزاركرد حتي شهر مقدس مشهد. به گمان من اينگونه حرفها جز اينكه مردم را از دين و مقدسات فراري بده و دوربكنه هيچ دست آورد ديگري نداره !!!دركجاي دين آمده كه مردم بايد هميشه درمجالس عزا باشند و گريه بكنند؟ يك آدم هم درجايي به مناسبتي بايد گريه بكنند و هم نياز به شادي دارد همانطور كه گفتم اينگونه تندرويها جزدين گريزي هيچ سود ديگري نداره . من يك مسلمان شيعه انقلابي هستم وخيلي محكم هم طرفدارپروپاقرص نظام و انقلاب هستم و هيچ منافاتي هم دربرگزاري اينگونه مراسمات شاد با نظام نمي بينم! (3896648) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۲:۲۲:۴۵
دراحكام اسلام مي گويند اگر درجاي دوردستي گيرافتادي و چيزخوراكي حلال پيدانكردي براي اينكه نميري به ناچار ميتواني مقداركمي از خوراكي ياگوشت حرام بخوري تا بتواني زنده بماني ميخواستم بگويم چرابايد كاري بكنيم كه به اين روز بيفتيم ؟!چرابايد ماكاري بكنيم كه ازدسترسي به چيزهاي حلال قابل دسترسي نباشه و ناچاربشيم كه به كارهاي حرام روي بياوريم ؟!چرابايد از موسيقي حلال جلوگيري بكنيم كه مردم ناچارشوند به موسيقي حرام و ماهواره روي بياورند برنامه هاي ماهواره كه هيچ سنخيتي با فرهنگ مانداره و باعث متلاشي شدن كانون خيلي ازخانواده ها شده هنگاميكه تمام برنامه هاي تلويزيون غم انگيزه وازطرفي جلوي برگزاري كنسرتهارا هم ميگيريم مردم را بادست خودمان به طرف ماهواره وكارهاي حرام سوق مي دهيم!!!!!!! (3896752) (alef-2)
 
حقگو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۲:۲۳:۰۸
بايد حرمتهاي شهرهاي مذهبي مشهد و قم حفظ شود. (3896753) (alef-2)
 
سید
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۳:۲۰:۱۳
چرا از مردم مشهد نظرسنجی نمیکنن در این زمینه؟...امروزه بسیاری از این موضوعات اینچنینی فقط با یک نظرسنجی ساده قابل حل هست چه بسا حق با جناب علم الهدی باشه!!! (3896912) (alef-2)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
سختگیری در جایی که اسلام سخت نگرفته باعث دین گریزی جوانان است