نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 283559
غیرعادی‌ترین بخش توافق به روایت نیویورک تایمز
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۹
یکی از روزنامه‌های پرتیراژ آمریکا در مقاله‌ای به جزئیات پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی ۱+۵ در خصوص رفع تحریم‌های ایران پرداخته و گفته که بین روز تصویب و روز شروع مراحل اجرایی این قطعنامه، ۹۰ روز زمان وجود خواهد داشت.

به گزارش فارس، پس از تقدیم پیش‌نویس قطعنامه جدید ایران به شورای امنیت از سوی اعضای ۱+۵ و انتظار بررسی این سند در اواسط هفته جاری، حالا نیویورک‌تایمز از فاصله زمانی ۳ ماهه تصویب احتمالی تا اجرای این قطعنامه می‌گوید.

دیشب هم «وندی شرمن» معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری وزارت خارجه از وجود یک فرصت ۶۰ تا ۹۰ روزه و امکان بررسی توافق ایران توسط کنگره آمریکا در این برهه زمانی خبر داده بود.

بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، اعضای دائم شورای امنیت قول داده‌اند که «در صورت نیاز، بند مربوط به بازگشت فوری تحریم‌های ایران را نیز، ۵ سال پس از دوره اولیه ۱۰ ساله اجرای توافق تمدید کنند.»

«بازگشت فوری» تحریم‌ها یعنی اجرایی شدن همه تحریم‌های لغو شده در صورت ادعای یکی از اعضای ۱+۵ مبنی بر نقض تعهدات ذیل توافق هسته‌ای از سوی ایران؛ این بازگشت حتی نیازی به رأی‌گیری در شورای امنیت هم نخواهد داشت.

نیویورک‌تایمز در خصوص بند مربوط به بازگشت فوری تحریم‌ها نوشته: «مکانیزم مشهور به بازگشت فوری و تجدید تحریم‌های سازمان ملل، یکی از غیرعادی‌ترین بخش‌های توافق با ایران است.»

جزئیات نحوه بازگشت فوری تحریم‌ها بر اساس این گزارش، به این شرح خواهد بود: «هر یک از اعضای ۱+۵ می‌تواند مدعی نقض تعهدات از سوی ایران شود، این ادعا به کمیته حل اختلاف ارجاع می‌شود و در صورت حل نشدن موضوع طی ۳۰ روز، تحریم‌ها به صورت خودکار بازمی‌گردد.»

یکی از کارشناسان موسسه سلطنتی خدمات متحد انگلیس گفته که بند مربوط به بازگشت فوری تحریم‌ها، «بی‌اعتمادی عمیق» میان اعضای ۱+۵ را نشان می‌دهد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد بنا دارد روز دوشنبه در خصوص قطعنامه رفع تحریم‌های ایران جلسه بگذارد.
 
کلمات کلیدی : توافق، هسته ای، نیویورک تایمز
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۶ ۱۴:۳۳:۰۵
حال هی دم از قهرمانی و جشن نامبارک بزنید
مملکت طی عهد نامه برجام نافرجام فروخته شد
خدایا خودت کمک کن (3050269) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۶ ۱۷:۱۲:۰۴
وقتی راکتور عراق را با سیمان پرکردند وقتی سانتریفیوژها را نابود کردند وقتی اورانیوم ها را بردند و وقتی صنایع موشکی مان را نابود کردند می‌گویند ایران بد عهدی کرده و تحریم ئها را بر می‌گردانند و آماده حمله نظامی می‌شوند . همین کار را با عراق و لیبی کردند . (3050630) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۷ ۱۱:۰۸:۵۴
وقتی هر روز قطعنامه پشت قطعنامه می امد، ارزش پولمان روز به روز کمتر می شد، پولهامان را چینی ها و هندی ها می خوردند، قطری ها چندین برابر ما از پارس جنوبی برداشت می کردند، داروی بیماران سرطانی نایاب شده بود و .... دلواپس نشدی؟؟ حالا نگران 4 تا سانتریفیوژ و راکتور هستی؟ (3051669) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.