نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 396059
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی :
صندوق های بازنشستگی در کشور با «سونامی ورشکستگی» مواجه‌اند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۴
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی معتقد است که صندوق های بازنشستگی در ایران با «سونامی ورشکستگی» مواجه شده اند و اقتصاد «سینوسی» از عوامل بحران در این صندوق هاست.

رسول خضری در گفتگو با  مهر، با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته دنیا طول خدمت ۳۵ سال و سن بازنشستگی ۶۵ سال تعریف شده است، می گوید: در کشور ما این اتفاق ۵ سال زودتر رخ می دهد و بازنشستگان ما در سن بهره وری و بازه زمانی که می توانند دارای کارایی و تاثیر بسیار بالایی باشند به سن بازنشستگی می رسند. قطعا آن ها می توانند طی این بازه زمانی ۵ ساله در مباحث مربوط به مدیریت و برنامه ریزی کشوری، اقتصاد ملی، انتقال دانش، مباحث مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... کمک شایانی را به کشور داشته باشند.

خضری معتقد است که بازنشستگان گل سر سبد افراد هر جامعه و جزء نخبگان آن کشور هستند که در میدان عمل بوده، عین فولاد آب دیده شده اند و از دانش بالایی در بخش های مختلف برخوردارند. وی در این خصوص ادامه می دهد: هر کشوری حرمت و جایگاه بازنشستگان و سالمندان خود را حفظ کند قطعا در مقاطع زمانی کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت بهره آن را نیز خواهد برد و باعث سربلندی کشورش می شود. متاسفانه در ایران کوتاهی در زمینه رسیدگی به بازنشستگان بعضا بروز دلخوری این جمعیت زحمت کش شده است. آن ها گلایه هایی دارند و در جلسات رودرو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز انتقادات خود را مطرح کرده اند. ما معتقدیم جایگاه بازنشستگان در حد تجمع و تحصن نیست، این جمعیت محترم و با ارزش اگر انتقاد، گلایه و مطالبه ای دارند جایگاه آن ها در صحن مجلس است و باید در نهایت تکریم و احترام که برازنده این قشر زحمت کش است با آن ها برخورد شود.

وی درباره برنامه ششم توسعه و تصمیمات مرتبط با بازنشستگان در این برنامه، خاطرنشان می کند: متاسفانه صندوق های بازنشستگی در کشور ما با «سونامی ورشکستگی» مواجه شده اند چرا که ساختار و سیستم صندوق های بازنشستگی در ایران با ساختار و سیستم صندوق های بازنشستگی در کشورهای پیشرفته تفاوت های فاحشی دارد. در ایران دو سال پایانی مبنای حقوق قرار می گیرد وپس از بازنشستگی یک سوم حقوق اصلی خود را دریافت می کند و این یک ضعف بزرگ است. ما باید به افرادی که در حال حاضر مشغول به کار هستند انگیزه بیشتری تزریق کنیم تا امید به آینده در آن ها افزایش یابد و یکی از این اقدامات شرایطی است که افراد در بازنشستگی با آن مواجه می شوند. اینکه بازنشستگان شرایط رفاهی مطلوب تر و امکانات درمانی و خدماتی بهتر و وضعیت معیشتی و مالی مساعدتری داشته باشند قطعا در جمعیت در حال اشتغال کشور این انگیزه را ایجاد خواهد کرد که نسبت به آینده خود آرامش خیال بیشتری داشته باشند و با دغدغه های روحی و روانی در حین کار همراه نشوند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت فعلی برخی بازنشستگان پس از ورود به سن بازنشستگی، عنوان می کند: را یک بازنشسته پس از ورود به سن بازنشستگی مجددا باید به اشتغال و حتی شغل دوم روی بیاورد؟ ما نمی توانیم این مسئله را کتمان کنیم که برخی بازنشستگان پس از ورود به پایان دوره اشتغال ۳۰ ساله به دلیل مشکلات مالی و معیشتی مجددا به دنبال مشاغلی برای درآمدزایی هستند و در صورت عدم اشتغال چرخه زندگی آن ها نخواهد چرخید و با مشکلات مختلفی مواجه خواهند شد. این مسئله به هیچ وجه برازنده بازنشستگان نیست و مسئولان باید هرچه سریع تر نسبت به اصلاح ساختار صندوق های بازنشستگی تغییراتی را اعمال کنند.

خضری به وضعیت بازنشستگی در کشورهای پیشرفته اشاره می کند و می گوید: در کشورهای پیشرفته دنیا، از ابتدا بین بازنشستگی و میزان پرداخت حق بیمه افراد پیوستگی وجود دارد و اینگونه نیست که میزان مستمری بیمه شدگان بعد از رسیدن به سن بازنشستگی بر اساس دو سال پایانی اشتغال افراد محاسبه شود.

وی ادامه می دهد: یکی از مشکلات ما در کشور «اقتصاد سینوسی» است که بر وضعیت صندوق های بازنشستگی سایه انداخته و موجب شده این صندوق ها در وضعیت بغرنجی قرار گیرند. در حال حاضر ۱۰ درصد از بودجه عمومی کشور به بازنشستگان کشوری اختصاص می یابد اما اگر شرایط به همین منوال پیش برود و در ساختار صندوق ها بازنگری نشود طی ۱۰ سال آینده ۹۰ درصد بودجه عمومی کشور باید به بازنشستگان کشوری اختصاص یابد. باید توجه داشته باشیم در صورت بازنگری در ساختار صندوق ها، این صندوق ها می توانند تبدیل به یک فرصت شوند و همچون کشورهای پیشرفته دنیا نه تنها زیان ده نبوده بلکه در اقتصاد ملی نیز نقش مثبت و سودآوری را بازی کنند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در مورد برنامه ششم توسعه و جایگاه بازنشستگان و صندوق های بازنشستگی در این برنامه، عنوان می کند: به نظر بنده دولت ابتدا قصد داشت در برنامه ششم توسعه مشکلات مربوط به صندوق های بازنشستگی را به گونه ای مسکن وار حل و فصل کند اما به دلیل آگاهی از نبود نقدینگی لازم و کافی تنها در این خصوص در حد حرف ورود کرد. اگر بخواهیم کارهای زیربنایی انجام دهیم باید در ساختارها تغییر ایجاد کنیم، ساختارهای ما در صندوق های بازنشستگی به گونه ای است که برخی از این صندوق ها به حیاط خلوت دولت ها تبدیل شده اند و ما برای اصلاح این امر باید کشورهای پیشرفته دنیا را به عنوان الگو قرار دهیم و ساختار صندوق های بازنشستگی خود را اصلاح کنیم. با ادامه وضعیت فعلی در دور باطل گام برمی داریم و می بینیم که سال به سال بر سهم صندوق های بازنشستگی از بودجه عمومی کشور اضافه می شود.

خضری با تاکید بر اینکه در تغییر ساختار صندوق های بازنشستگی چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی موفق نبوده ایم، عنوان می کند: دولت اگر قصد دارد تغییری در ساختار کلیه صندوق های بازنشستگی ایجاد کند نباید تصمیم مقطعی و مسکن وار اتخاذ کند بلکه باید ساختارها را به گونه ای تغییر دهد که از صندوق های بازنستگی به نحوی اثر بخش در راستای سرمایه گذاری و درآمدزایی بهره گیرد. طی ۱۵ سال اخیر رکود اقتصادی در کشور و وجود اقتصاد سینوسی و موج دار تاثیر بسیار منفی بر عملکرد صندوق های بازنشستگی داشته و همین مسئله موجب شده اعتماد و باور عمومی نسبت به صندوق های بازنشستگی کاهش یابد و روز به روز به شرایط ورشکستگی نزدیک شوند.

وی همچنین به جایگاه واقعی بازنشستگان و سالمندان در کشور اشاره می کند و می گوید: این جایگاه هم معنوی و هم مادی است و باید منزلت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این قشر حفظ شود. بسیاری از بازنشستگان گلایه دارند که پس از ورود به سن بازنشستگی احساس «رها شدگی» در جامعه پیدا می کنند در حالی که آن ها کوله باری از دانش و تجربه هستند و در سراسر دنیا به ویژه کشورهای پیشرفته از مهارت این جمعیت به نحو مطلوب و دو سویه استفاده می شود و به این قشر بها می دهند. کشورهای مختلف دنیا به نیروی انسانی به عنوان یک پتانسیل گرانبها نگاه کرده و نیروی انسانی خود را به گونه ای تربیت می کنند و آموزش می دهند که در دوره اشتغال به صورت حداکثری فعالیت کرده و از امنیت شغلی نیز برخوردارند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، می افزاید: به شاغلین و کارمندان در کشورهای پیشرفته اطمینان خاطر داده می شود که با ورود به دوره بازنشستگی و از کار افتادگی با نهایت تکریم از طرف جامعه و سازمان های مختلف روبه رو خواهند شد و نه تنها در میزان حقوق و درآمد مشکلی نخواهند داشت بلکه پوشش های لازم درمانی، رفاهی و...نیز در مورد آن ها انجام می شود و مشکلی در این زمینه نخواهند داشت. در حال حاضر ما جایگاه مطلوب و درخوری را برای بازنشستگان ایجاد نکرده ایم و به صورت واقعی و ملموس هم متوجه این مسئله هستیم و از گلایه و انتقادات بازنشستگان خود نیز آگاهیم. عدم توجه به بازنشستگان و سالمندان به نیروی مولد و جوان کشور نیز لطمه وارد می کند و تاثیر منفی در مورد این جمعیت دارد.

خضری همچنین در پاسخ به جایگاه و اهمیت بازنشستگان و صندوق های بازنشستگی در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان می کند: اصول متعدد قانون اساسی از جمله اصل ۳، ۱۹، ۲۹، ۴۳، ۴۰ تاکید دارند که دولت موظف است به عنوان حاکمیت مسکن، شغل و آتیه و جایگاه اجتماعی افراد را تامین کند و مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون گذار قوانین بالادستی را به عنوان مبنا قرار می دهد. درحال حاضر از لحاظ قانونی خلا ای در این زمینه نداریم اما اصلاح ساختار صندوق ها نیازمند این است که آیین نامه مقرر توسط هیئت دولت طی لایحه ای تصویب شده و به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود چرا که مجلس به خودی خود نمی تواند هیچ طرحی را انشا و تعریف کرده که با بار مالی همراه باشد و قطعا شورای نگهبان آن را رد می کند. بدنه کارشناسی دولت بسیار قوی تر از مجلس شورای اسلامی است و ساز و کار لازم را نیز دارد بنابراین باید چند کشور پیشرفته و موفق دنیا را در حوزه بازنشستگی به عنوان الگو قرار دهند و با بررسی های لازم آیین نامه و یا لایحه مرتبط را به مجلس تقدیم کنند و قطعا یکی از دغدغه های اساسی و اصلی مجلس شورای اسلامی بازنشستگان و صندوق های بازنشستگی هستند.
 
کلمات کلیدی : آسیب های اجتماعی+صندوق های بازنشستگی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۶ ۰۹:۳۴:۱۳
صندوق هاي بازنشستگي را دولت هاي گذشته وحال با عدم واريز به موقع كسورات بازنشستگي به صندوق ها و انتصاب هر وامانده اي به مديريت آنها با حقوق هاي نامتعارف و واگذاري شركت هاي زيان ده دولتي بجاي مطالباتشان ورشكست كردند خوبست «الف» به اين موضوع توجه كند كه خير دنيا و آخرت را برايش دارد. بسم الله (3951424) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.