توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505651
جهانگیری: از صالحی امیری در دولت استفاده می‌شود
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۱
معاون اول رئیس‌جمهور با تشکر از زحمات سیدرضا صالحی امیری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:حتما در این دولت صالحی امیری مسئولیت مهمی خواهد داشت و از ظرفیت وی استفاده می‌شود.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در مراسم تکریم از سیدرضا صالحی امیری و معارفه سید عباس صالحی در تالار وحدت تاکید کرد:‌ با جابجایی وزیر فرهنگ ، تغییری در سیاست های دولت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد نمی شود و وعده های رئیس‌جمهور در این حوزه دنبال خواهد شد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: صیانت از فرهنگ، در مرتبه اول مستلزم این است که بازشناسی دقیقی از مبانی جلوه های اندیشه های ادب و هنر ایرانی اسلامی داشته باشیم و در مرتبه بعد نیازمندیم که از گسست فرهنگی پیشگیری کنیم. بار این دو مسئولیت سنگین بیش از آنکه بر دوش نهادهای رسمی حاکمیتی باشد، بر دوش اصحاب فرهنگ ، هنر و اندیشه است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اقتدار فرهنگ کشور در دست اصحاب فرهنگ و هنر است تصریح کرد: هر چه تولیدات فرهنگی ما به ریشه فکری ما نزدیک‌تر باشد، قدرت فرهنگی ما بیشتر خواهد بود. توسعه کشور با توسعه فرهنگی به وقوع می پیوندد و اقتصاد و سیاستی موفق خواهد بود که جهت دهی به آن توسط فرهنگ انجام شود. وقتی ما از قدرت فرهنگی صحبت می‌کنیم لازمه آن این است که تشکیلات قدرتمندی در بخش اداری وجود داشته باشد که این مسئولیت را اجرا کند.

جهانگیری در ادامه با اشاره به اینکه باید مرجعیت قانونی حوزه فرهنگ از اقتدار کافی برخوردار باشد، افزود:  اگر نهاد متولی فرهنگ کشور ضعیف شود،  جامعه، فرهنگ ، سیاست و اقتصاد کشور هم دچار مشکل می‌شود. وزارت فرهنگ ضعیف نه به سود جامعه است نه به سود نظام. ما باید به یک وزارت فرهنگ مقتدر فکر کنیم که سیاست گذار و داور باشد نه مداخله گر.

وی ادامه داد: تضعیف و تخریب فرهنگ از آن جا شروع می‌شود که به جای محوریت قانون ، جهت گیری های شخصی و سیاسی حاکم می‌شود.
جهانگیری در بخش  دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه کارهای زیادی برای انجام دادن درکشور داریم گفت:‌ مردم با چالش های زیادی مواجه هستند . وضعیت معیشت جامعه ، وضعیت منطقه و رقبای ما همه گویای آن است که ملت رسالت بزرگی بر دوش دارد. اولویت اول کشور ما هم بحث اقتصاد است. البته بدان معنا نیست که فرهنگ از اولویت خارج شده است زیرا گاهی مسائل اقتصادی می‌تواند امنیت ما را نیز دچار مشکل کند.

جهانگیری همچنین خاطر نشان کرد: در مسائل اقتصادی ، اقتصاد مقاومتی به عنوان یک موضوع جدی مورد توجه است. ما هر گاه موضوعات پیچیده را برای اهل فرهنگ بیان کردیم و  دغدغه خود را به آن‌ها منتقل کردیم، در حل آن مسائل موفق شدیم. مثلا وقتی محیط زیست دغدغه اهل هنر و فرهنگ شد،‌ به دغدغه مردم هم تبدیل شد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه برای حل مسائل اقتصادی کشور ، اقتصاد مقاومتی نسخه خوبی است،  گفت:  این نسخه باید به گفتمان غالب در جامعه تبدل شود و کسی جز اهل فرهنگ نمی تواند آن را به گفتمان غالب تبدیل کند. ویژگی عمده اقتصاد مقاومتی این است که از ظرفیت درونی کشور استفاده می‌کند .

آثار فرهنگی ما هم از جمله کتاب، موسیقی، تابلو ، مجسمه و تئاتر هم جز تولیدات داخلی کشور هستند که اگر خوب حمایت شوند قابل عرضه در فضای بین‌المللی است.امیدوارم وزارت فرهنگ در دوره مسئولیت آقای عباس صالحی بتواند این راه را باز کند که وقتی بحث تعامل بین‌المللی گسترده را مطرح می‌کنیم، کالاهای فاخر فرهنگی ما قابل عرضه در نظام بین‌الملل باشد.
وی در پایان افزود:‌ با اطمینان می گویم با حضور آقای عباس صالحی می توان گره های زیادی از این مسیر باز کرد. دولت هم نهایت حمایت خود را خواهد کرد که بتوانیم به اهدافی که رئیس‌جمهور در زمان تبلیغات انتخابات مطرح کردند دست یابیم.
 
 
کلمات کلیدی : جهانگیری+صالحی امیری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.