توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509251
رکوردهای ایران در تاریخ فوتبال جهان
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۳
گلی که ایران در دقیقه ۱۳ بازی با سوریه دریافت کرد به معنای پایان رکورد  ۱۱۲۱ دقیقه گل نخوردن ایران در مقدماتی جام جهانی بود.
 
به گزارش سایت نود، این زمان رکورد تاریخ مقدماتی جام جهانی است و تیمی در تاریخ این مسابقات نتوانسته به این مدت دروازه اش را بسته نگه دارد.
تیم ملی ایران پس از گلی که در دقیقه ۶۲ در مرحله اول انتخابی از ترکمنستان دریافت کرد در برابر گوام و هند و عمان موفق به کلین شیت شد. در مرحله دوم هم هیچ کدام از تیمها در بازی رفت و برگشت تا دیدار با سوریه نتوانستند گزندی به دروازه تیم ملی برسانند و همین بود که
تیم ملی به این رکورد افسانه ای رسید.

قبل از ایران، تیم ملی نیوزلند در جریان انتخابی جام جهانی ۱۹۸۲ ، ۹۲۱ دقیقه گل نخورده بود و تیم ملی ایران پس از ۳۶ سال رکورد جام جهانی را شکست. رکوردی که احتمال می رود تا چندین سال و دهه دست نخورده باقی بماند.
شکستن رکورد در سطح جهان کار بسیار سختی است و این اتفاق در فوتبال ما به ندرت رخ داده و بعضی از رکوردهای زده شده هم بعدها شکسته شده با این اوصاف در این مطلب رکوردهای فوتبال ایران در تاریخ فوتبال جهان بررسی شده است.
مهمترین و برجسته ترین رکوردی که در فوتبال جهان به نام یک ایرانی ثبت است بدون شک رکورد تعداد گلی ملی است. علی دایی در آذر ۸۲ با گلی که برابر لبنان به ثمر رساند رکورددار گل زده ملی جهان شد. پس از این بازی، دایی تا آخر دوران بازیگری اش موفق شد تعداد گلهایش را به ۱۰۹ برساند و این رکورد به نام او در فوتبال جهان ثبت است. شاید بزرگانی مثل مسی ،کریس رونالدو و نیمار رکوردهای زیادی را به نام خود ثبت کرده اند ولی هنوز در حسرت شکستن رکورد شهریار فوتبال ما هستند.
علی دایی به جز این،یک رکورد دیگر در دنیا به نامش ثبت بود و با ۳۵ گل زده بیشترین تعداد گل ملی در رقابتهای مقدماتی جام جهانی را داشت. این رکورد تا همین دوره پا بر جا بود که توسط کارلوس روئیز گواتمالایی شکسته شد. نکته جالب اینکه این بازیکن چند ماه بعد از شکستن این رکورد کلا از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

فوتبال ایران باز هم رکورد شکسته شده دارد ایران در جریان مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ توانست با نتیجه عجیب ۱۹ بر صفر تیم ملی گوام را شکست دهد این نتیجه در آن زمان قاطعترین نتیجه تاریخ  مقدماتی جام جهانی بود در حال حاضر این رکورد متعلق به استرالیاست و این تیم  با پیروزی ۳۱ بر صفر برابر جزایر ساموا این رکورد را شکست. این بازی یک رکورد تاریخی دیگر را از ایران گرفت و تا قبل از آن کریم باقری با ۷ گلی که برابر مالدیو زده بود رکورددار بیشترین تعداد گل زده در یک بازی مقدماتی تاریخ جام جهانی بود که این رکورد هم با ۱۳ گلی که آرچی تامسون در بازی استرالیا برابر ساموا به ثمر رساند به این بازیکن تعلق گرفت.

اما در لیست رکوردهای جهان یک جای دیگر هم نام ایران دیده می شود و سریعترین کارت قرمز در تاریخ مقدماتی جام جهانی در ثانیه ۳۷ دیدار ایران- بحرین به رشید الحوتی بازیکن تیم بحرین داده شد تا ایران با یک پیروزی ۶ بر صفر انتقام شیرینی از بحرینی ها گرفته باشد.

یک رکورد منفی هم به نام فوتبال ایران به چشم میخورد که امیدواری زیادی برای از بین رفتن این رکورد در این دوره جام جهانی وجود دارد. تیم ملی بین تیمهایی که تاکنون از مرحله گروهی جام جهانی صعود نکرده اند با ۴ دوره حضور، رکورد دار بیشترین حضور است. صعود به یک هشتم نهایی در این دوره جام جهانی می تواند این رکورد منفی را از بین ببرد که امیدواریم این اتفاق بیفتد.
 
کلمات کلیدی : تیم ملی فوتبال ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.